Seurattuani ja koettuani henkilökohtaisesti millaista työttömän asema on Suomessa voin hyvällä omallatunnolla sanoa, että tullut seuraavaan päätökseen:
Työkkäri parittaa työhakijoita.
Työkkäri = parittaja.
Työnhakija = prostituoitu.
Työkkäri toimii siis kuten parittaja ja työnhakija on prostituoitu, jolla ei mitään arvoa työkkärin mielestä. Työkkärissä kohdellaan työntekijää kuin prostituoitua, vaikka todellisessa elämässä jopa prostituoidulla lienevät asiat paremmin kuin työttömällä työnhakijalla.
Jos työnhakija kieltäytyy esim. vääränlaisesta työstä, ammatinsa vastaisesta työstä tai terveydelle vaarallisesta työstä, työkkäri rankaisee työnhakijaa kuin parittaja prostituoitua.
Kysymys: Onko tämä oikein? Vastaus: Ei!
Miten kauan kansalaiset antavat työkkärin parittaa työnhakijoitaan? Eikö olisi jo aika tehdä asialle jotain?
Työkkäri parittaa työhakijoita.
Työkkäri = parittaja.
Työnhakija = prostituoitu.
Työkkäri toimii siis kuten parittaja ja työnhakija on prostituoitu, jolla ei mitään arvoa työkkärin mielestä. Työkkärissä kohdellaan työntekijää kuin prostituoitua, vaikka todellisessa elämässä jopa prostituoidulla lienevät asiat paremmin kuin työttömällä työnhakijalla.
Jos työnhakija kieltäytyy esim. vääränlaisesta työstä, ammatinsa vastaisesta työstä tai terveydelle vaarallisesta työstä, työkkäri rankaisee työnhakijaa kuin parittaja prostituoitua.
Kysymys: Onko tämä oikein? Vastaus: Ei!
Miten kauan kansalaiset antavat työkkärin parittaa työnhakijoitaan? Eikö olisi jo aika tehdä asialle jotain?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei TE-toimiston asiakkuus ole pakollista. Toisin kuin verottaja, TE-toimisto ei pakota asiakkuuteensa, joten turha valittaa.
Jos tosin haluaa nostaa rahaa valtiolta, niin sitten ei parane valittaa, että jotain vaaditaan vastineeksikin.
Hohhoijaa teitä ruikuttajia.
Olen kyllä samaa mieltä viestin aloittajan kanssa... Työkkärin toiminta on nykyään sangen ihmeellistä ja paritus tulee mieleen, koska työkkärin pitäisi toimia työnhakijan hyväksi, eikä haitaksi.
Olen samaa mieltä siitä että jos haluaa yhteiskunnan rahoja, on suostuttava myös joihinkin vaatimuksiin maksajien taholta. Työttömien toiminta on nykyään sangen ihmeellistä ja laiskuus tulee mieleen. Työttömän tulisi etsiä itselleen työtä ja jos sitä tarjotaan, ottaa se vastaan eikä valittaa.
rahoilla sinne laitettu. Ja tehtävänä on nimenomaan toimia siten että työttömät saavat työtä. Tehtävänä ei ole kiusata työnhakijoita ja kaivaa kaikenlaisia kuoppia jottei työttömät koskaan pääsis eteenpäin elämässään. Työkkäri tarvitsee työttömiään muuten joutuvat itse työttömiksi.
Mitä helkkaria se tarjottu työ on? Kyllä niitä paikkoja on pitänyt kynsin hampain etsiä.
Tässä olisi hyvä esimerkki työkkärin toiminnasta pienellä paikkakunnalla.
1. Kevät 2009 Henkilö X Ei pääse millekkään kurssille mihin yrittää päästä ja johon olisi kiinnostusta.
2. Tämän jälkeen syyskuussa hänet pakotetaan kurssille jolla ei ole mitään toivoakaan työllistyä saati että henkilöllä olisi pienintäkään kiinnostusta kyseiselle alalle (matkailu-ala)
3. Kurssi on ollut käynnissä toukokuusta eli jo kolme kuukautta kun ko. henkilö määrätään sinne 5kk karenssin uhalla (puolisolla lomautus ja ko. henkilöllä ei tuloja) eikä henkilöllä ole juuri mitään mahdollisuuksia saada muita kurssilaisia kiinni opiskelussa.
4. Kyseiselle kurssille on muita hakijoita jotka oikeasti haluavat kurssille!
5. Ko. Hakija on myös aiemmin hakenut aktiivisesti mielenkiintoisiin koulutuksiin ja useampiin työharjoittelu paikkoihin.
Ja tämän takia oma mielipiteeni on että työkkäri (Työ- ja Elinkeino toimisto) käyttää puhdasta mielivaltaa ja moraalitonta työttömyys tilastojen siivontaa tyyliin että jos "sukunimi ei satu kuulostamaan omalta sukulaiselta tai muuten vaan hyvältä niin tehdäänpä hänen elämästään pikkuisen vittumaisempaa."
1. Henkilön X työnhakusuunnitelmassa varmaankin lukee, että hän haluaa tietyn alan kurseille.
2. Kurssille syntyy vajausta kun joku on lähtenyt kurssilta pois.
3. Työkkäri pikaisesti järjestää vajetta paikkaamaan jonkun X:n työnhakusuunnitelmaa katsoen ja jonka luulee X:ä kiinnostavan.
Se kun on niin, että kursseilla tulee olla täysi miehitys. Lisäksi voi olla niin, että jos nopsaan ei saada järjestettyä varahenkilöä kurssille, niin jonkun laskennassa työkkäri on tuhlannut varoja.
1. Jos lukee, niin työkkäri silloin toiminut omavaltaisesti, jos on laittanut alan, josta henkilö ei ole kiinnostunut. Kannattaakin olla tarkkana, mitä työnhakusuunnitelmaan päästää. Virkailija yleensä tekee suunnitelman ja allekirjoituttaa sen työttömällä. Virkailija rikkoo lakia, koska suunnitelma tulee tehdä työttömän kansa yhteistoiminnassa. Suunnitelmaan ei siis tarvitse hyväksyä mitä tahansa. Jos virkailija yrittää ujuttaa, niin sitten täytyy vaatia poistamaan. Ellei virkailija poista, hän rikkoo lakia.
'''Lisäksi voi olla niin, että jos nopsaan ei saada järjestettyä varahenkilöä kurssille, niin jonkun laskennassa työkkäri on tuhlannut varoja.''''
Niin, taikka työkkäri kantaa huolta siitä, että humpuukikouluttaja ei saa rosvottua yhteiskunnalta kaikkea, mitkä on mahdollista.
Kompaan edellistä viesteilijää, sillä hän on monessa suhteessa oikeassa.