Suomalainen mies

Kun lukee tämän palstan viime aikaista viestintää ja näiden täällä kaappi-heteroiksikin nimitettyjen herrojen kirjoituksia, tulee väistämättäkin mieleen, mikä on mennyt pieleen suomalaisella miehellä?

Sotatarinoita kaivetaan esiin tällä palstalla yli 60-vuotta sodan päättymisen jälkeen. Onko täällä edes ketään joka oli syntynyt silloin? Tuskin, anteeksi jos olen väärässä. Miesten tapa välittää informaatiota omasta taustastaan herättää mielenkiinnon heidän omasta kyvyttömyydestään kohdata nykymaailma. Isä oli sodassa ja teki sitä sun tätä. Entä jälkipolven miehet? Opettelivat käyttämään nettiä ja päätyivät lesbopalstalle provoiksi. Aika karu kohtalo sellaisella suvulla.
No aateliset ovat muuttuneet köyhiksi porvareiksi, työläismummoista on tullut miljonäärejä ja kukkakaupan lähetti teki valuuttakauppa ja siirsi lopulta miljardinsa veroparatiisiin. Maailma muuttuu todellakin.

Suomalaisen miehen identiteetissä on jotain haurasta ja katoavaa. Pitäisikö suomalainen kaappi-hetero mies julistaa uhanalaiseksi? Miehen fyysistä terveyttä tutkitaan tarkkaan, tiedämme geenin tarkkuudella mille sydän ja verisuonitaudille hän on allerginen, miten lyhyt onkaan hänen keski-ikänsä ja miten heikosti hän pärjää kansainvälisessä vertailussa koulutuksen ja toimeentulon suhteen. Mitä tiedämme suomalaisen miehen psyykestä? Että vaimoja hakataan, kavereita puukotetaan saunaillan päätteeksi ja viinaa vedetään kaksi käsin tupakoinnin välisillä tauoilla.
Kun avaa tv:n ja katsoo iltauutiset, näkee miten suomalainen poliitikkomies levittelee käsiään tietämättä ilmansuunnista ja änkyttää jotain vaimolta tai tyttöystävältä kotona opittuja sivistyssanoja. Oikeastaan hän on aika säälittävä näky. Valehtelussakin hän häviää Berlusconille 6 - 0 ja uskottavuudessa Barossolle 6 - 0. Obaman hymyä ei irtoa harjoittelemallakaan.

Lesbo on viisikirjaiminen lyhyt sana, joten suomalainen mieskin osaa tavata tämä kaksitavuisen. Sisältöä sille hän ei tunne eikä osaa antaa. Säälikäämme häntä, sillä hänellä ei tässä maailmassa ole mitään muuta kuin netti, viisikirjaiminen sana ja vaimon koneelle tallentama www-osoite jolla vierailla.
1211414
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 121

Vanhimmat

En olisi huolissani suomalaisista miehistä. Se ryhmä joka etsii vastausta kysymykseen miksi ei naiselle kelpaa, on häviävän pieni joukko. Omassa ystäväpiirissäni on paljon mukavia heteromiehiä joiden kanssa tulen hyvin toimeen. En siksi, että olisimme samanlaisia vaan siksi että he kunnioittavat minua ja lesbouttani, minä heitä ja heidän heterouttaan. Voimme keskustella paitsi urheilusta, myös tunteista ja ns. naisten aiheista. Mietin juuri mikä näille miehille on yhteistä ja yhteisiä tekijöitä on monta: 1) he ovat melkein kaikki alle 35-vuotiaita 2) he asuvat pk-seudulla tai ulkomailla 3) heillä on hyvä itsetunto 4) he osaavat ilmaista tunteensa. Oma teoriani tällä palstalla kirjoittavista heteroprovoista (joista kaikki vaikuttavat olevan miehiä) on se, että heillä on pakonomainen tarve ymmärtää miksi HE eivät "kelpaa" meille lesboille. Todennäköisesti kyse on huonosta itsetunnosta tai he itse ovat joutuneet jätetyksi parisuhteessa sen takia että heidän entinen tyttöystävänsä/vaimonsa on alkanut seurustella naisen kanssa. Sitä voi olla vaikea hyväksyä varsinkin jos itsetunto tai tunteiden ilmaisukyky on lähtökohtaisesti heikko. Seurauksena voi olla naisille/erityisesti meille lesboille katkeroituminen.

Lähtökohtaisesti olen vastahakoinen keskustelemaan heteromiehistä tällä palstalla koska sitä varten on monta muutakin palstaa, mutta koin tarpeelliseksi "puolustaa" edes osaa heteromiehistä, joista moni on hyvä ystäväni ja työtoverini ja arvostan heidän ystävyyttään paljon. Välillämme on kyse aidosta toisen ihmisen kunnioittamisesta ja arvostamisesta sukupuolesta tai seksuaalisesta suuntautumisesta riippumatta.

Äänestä
  • Vastalause hyväksytään. Kantasi on perusteltu ja tosiasia on, että on paljon umpiheteromiehiä jotka hyväksyvät lesbouden ja kunnioittavat naisen valinnanvapautta. Onpa kokemusta jopa kavereista jotka pyysivät minua mukaansa tyttöbaarin sanoen että "kyllä sieltä sullekin jotain löytyy..."

    Äänestä

  • Ardea_C kirjoitti:

    Vastalause hyväksytään. Kantasi on perusteltu ja tosiasia on, että on paljon umpiheteromiehiä jotka hyväksyvät lesbouden ja kunnioittavat naisen valinnanvapautta. Onpa kokemusta jopa kavereista jotka pyysivät minua mukaansa tyttöbaarin sanoen että "kyllä sieltä sullekin jotain löytyy..."

    Mullakin itse asiassa on välit joidenkin miesten kanssa parantuneet entisestään sen jälkeen kun tulin ulos kaapista. Heidän ei tarvitse yrittää tehdä vaikutusta minuun, koska en kuitenkaan olisi "saatavilla" ja toisaalta he kokevat voivansa puhua mulle naisista, koska olen itse sellainen ja ymmärrän myös millaista on olla naisen kanssa parisuhteessa.

    Tämä provoileva heteromiesten vähemmistö on rasittavan puupäinen. Sillä tuskin on yhtään mitään merkitystä mitä heidän provoihinsa vastaa, he vain poimivat ennakkokäsityksiään vastaavat viesit kaikkien viestin joukosta ja tekevät niistä omat tulkintansa, kuten "lesbot vihaavat miehiä" ja toistelevat niitä kuin papukaijat kykenemättä ajattelemaan ennakkoluulojensa vastaisesti. Pienisileuisuuttahan se on ja parempi olisi varmaan olisi olla kokonaan vastaamatta typeriin viesteihin.

    Onneksi muunlaisia miehiäkin on olemassa ja tämä vähemmistö kuolemassa sukupuuttoon sitä mukaan kun tieto yhteiskunnassa lisääntyy ja väki nuorenee. Nyt 2-kymppisten miesten mielissä lesbous ja homous ovat jo paljon "hyväksytympiä" asioita kuin 20 vuotta sitten. Tänä päivänä tuskin kukaan nuorimies stadissa kehuskelee koulussa ääneen sillä että "käytiinpä hakkaamassa homoja viikonloppuna" - niin kuin vielä 80-luvulla.

    Äänestä

  • heteromiehistä kirjoitti:

    Mullakin itse asiassa on välit joidenkin miesten kanssa parantuneet entisestään sen jälkeen kun tulin ulos kaapista. Heidän ei tarvitse yrittää tehdä vaikutusta minuun, koska en kuitenkaan olisi "saatavilla" ja toisaalta he kokevat voivansa puhua mulle naisista, koska olen itse sellainen ja ymmärrän myös millaista on olla naisen kanssa parisuhteessa.

    Tämä provoileva heteromiesten vähemmistö on rasittavan puupäinen. Sillä tuskin on yhtään mitään merkitystä mitä heidän provoihinsa vastaa, he vain poimivat ennakkokäsityksiään vastaavat viesit kaikkien viestin joukosta ja tekevät niistä omat tulkintansa, kuten "lesbot vihaavat miehiä" ja toistelevat niitä kuin papukaijat kykenemättä ajattelemaan ennakkoluulojensa vastaisesti. Pienisileuisuuttahan se on ja parempi olisi varmaan olisi olla kokonaan vastaamatta typeriin viesteihin.

    Onneksi muunlaisia miehiäkin on olemassa ja tämä vähemmistö kuolemassa sukupuuttoon sitä mukaan kun tieto yhteiskunnassa lisääntyy ja väki nuorenee. Nyt 2-kymppisten miesten mielissä lesbous ja homous ovat jo paljon "hyväksytympiä" asioita kuin 20 vuotta sitten. Tänä päivänä tuskin kukaan nuorimies stadissa kehuskelee koulussa ääneen sillä että "käytiinpä hakkaamassa homoja viikonloppuna" - niin kuin vielä 80-luvulla.

    Elämme historiallisia aikoja. Nämä nettiprovoilut ovat hätähuutoja ajasta joka on päättymässä. Nämä provoilevat heteromiehet ovat joko epävarmoja identiteetistään tai sitten kerta kaikkiaan hukassa itsensä kanssa tässä muuttuvassa maailmassa. He ovat kuin hukkuvia joille pitäisi ojentaa käsi, mutta kuin vesikauhuisia koiria joiden puremaa tulee välttää, joten siis voimme vain katsella seurata miten he vaipuvat itse nostattamiinsa aaltoihin.

    Hassua että maailman kaksijakoisuuden voi nähdä jopa tällaisen pienen piirin palstan kirjoittelussa. Ei tarvitse mennä näppäimistöään pidemmälle kalaan saadakseen koukkuunsa koko maailman.

    Äänestä

  • sen tässä. Mie rakastan sukuni miehiä yli kaiken. Toivottavasti tiedät vähän enemmän suomalaisista.

    Äänestä

  • Siltä se vaikuttaa sanon kirjoitti:

    sen tässä. Mie rakastan sukuni miehiä yli kaiken. Toivottavasti tiedät vähän enemmän suomalaisista.

    Ei niitä sen lähemmäksi kaipaa

    Äänestä

Harmaahaikara on taas vähän pihalla asioista. Parin mieskirjoittajan tekstit eivät tietenkään ole yleinen kertomus kaikista Suomen miehistä. Sen sijaan täältä saa hyvän käsityksen Suomen lesbojen henkisestä tasosta. Omat kirjoitukseni eivät ainakaan ole mitään provoja. Jos saatte sen käsityksen, niin sitten ette osaa ottaa erilaisia näkökantoja asioista huomioon.

Aloittajan kirjoittelu mm. feministien palstoilla herättää taas yhden ajatuksen. Joillakin yksilöillä lesbous saattaa hyvinkin olla äärifeminismin ilmentymä. Jollakin tavalla puhdasta feminismiä, jossa koko miehinen maailma tavallaan kielletään.

Kirjoittaja kirjoittaa kuitenkin katkerasti vain suomalaisista miehistä, joka kertoo karvaista pettymyksistä. Suomalainen mies kuuluu millä tahansa mittarilla maailman parhaiden joukkoon. Asia voidaan todeta käytännössäkin kysymällä esimerkiksi eri maiden naisten mielipiteitä.

Äänestä
  • Tosiaan kirjoitin feminismipalstalla aikanaan että "Feminismi on aikansa elänyt aate" - miehet tykästyivät, naiset vihastuivat. Ja niinhän se onkin, jos asiaa ajatellaan todellisen tasa-arvokeskustelun kannalta, mutta tämä ajatusmaailma on jopa naisille outo. Odotetaan viisi vuotta ja maailma muuttuu suvaitsevaisemmaksi.

    Suomalaisen miehen "hyvyydestä" voidaan toki tehdä kansainvälinen kyselytutkimus, mutta rahoittajaa sille tuskin löytyy ja tuloskin voi olla aika karmiva. Minulle lopputulos ei ole tärkeä, tärkeää on suunta johon kuljetaan. Tässä on polun pää voit valita sen tai jäädä tantereelle piehtaroimaan omassa pienessä maailmassasi.
    Suomalainen mies voi olla myös hyödyllinen ja sille löytyy paljon todistusaineistoa maailmalta, tietystä ilmansuunnasta. En puutu asiaan, se ei kuulu minulle. Se huvittaa ja niin kuin taisin joskus feminismipalstalla kirjoittaa, siitä on naisen tasa-arvolle hyötyä maailmanlaajuisesti. Joten, kiitos suomalainen mies siitä työstä jota teet naisen tasa-arvon hyväksi tietyissä kehittyvissä maissa.

    Ps. Harmaahaikaran kuuluu olla pihalla. Se on ilmassa, se on matalikolla, puun latvassa, siellä minne sinun jalkasi eivät kanna ...

    Äänestä

  • Ardea_C kirjoitti:

    Tosiaan kirjoitin feminismipalstalla aikanaan että "Feminismi on aikansa elänyt aate" - miehet tykästyivät, naiset vihastuivat. Ja niinhän se onkin, jos asiaa ajatellaan todellisen tasa-arvokeskustelun kannalta, mutta tämä ajatusmaailma on jopa naisille outo. Odotetaan viisi vuotta ja maailma muuttuu suvaitsevaisemmaksi.

    Suomalaisen miehen "hyvyydestä" voidaan toki tehdä kansainvälinen kyselytutkimus, mutta rahoittajaa sille tuskin löytyy ja tuloskin voi olla aika karmiva. Minulle lopputulos ei ole tärkeä, tärkeää on suunta johon kuljetaan. Tässä on polun pää voit valita sen tai jäädä tantereelle piehtaroimaan omassa pienessä maailmassasi.
    Suomalainen mies voi olla myös hyödyllinen ja sille löytyy paljon todistusaineistoa maailmalta, tietystä ilmansuunnasta. En puutu asiaan, se ei kuulu minulle. Se huvittaa ja niin kuin taisin joskus feminismipalstalla kirjoittaa, siitä on naisen tasa-arvolle hyötyä maailmanlaajuisesti. Joten, kiitos suomalainen mies siitä työstä jota teet naisen tasa-arvon hyväksi tietyissä kehittyvissä maissa.

    Ps. Harmaahaikaran kuuluu olla pihalla. Se on ilmassa, se on matalikolla, puun latvassa, siellä minne sinun jalkasi eivät kanna ...

    Olet kirjoittanut tähän keskusteluun jo kaksi viestiä joissa kerrot, että suomalainen mies on sittenkin ihan ok. Mikäs laittoi kirjoittamaan alkuun niin katkerasti? Kuohuuko mieli?

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Olet kirjoittanut tähän keskusteluun jo kaksi viestiä joissa kerrot, että suomalainen mies on sittenkin ihan ok. Mikäs laittoi kirjoittamaan alkuun niin katkerasti? Kuohuuko mieli?

    Kehitys kaipaa mahdollistajia, suomalainen mies sopii siihen oikein hyvin. Kahdenkymmenen vuoden päästä tällaista palstaa ei enää ole, eikä ole kaltaisiasi provosoijia. Kaikki vapaat suunnat ovat yhtä eikä uppiniskaista jääräpäistä Ahon Juhaa ole enää. Seitsemän veljeksen hampputukkaiset sinisilmäiset veljekset ovat sulautuneet kansainväliseen geeniperimään tai sitten kuolleet sukupuuttoon. Ulkoa tuotu terve geenimuunnos muovaa suomalaisuuden uskottavaksi kansainvälisessä vertailussa.
    Lesbojen pitäisi tajuta tämä ja valita keinohedelmöitykseen vain ulkomaalaista laadukasta spermaa eikä tyytyä suomalaisen pankin tarjontaan.
    Suomalainen mies on vapaaehtoinen mahdollistaja ja se on hyvä asia. Hänen lapsensa tulevat puhumaan äidinkieltään ja näin heistä automaattisesti tulee monikielisiä ja kansainvälisiä. Suomen kieli tullaan luokittelemaan eurooppalaiseksi vähemmistökieleksi joka saa saman aseman kuin saamen, romanien tai ruotsin kieli Suomessa tänä päivänä.
    Suomi24:kin käännetään merkeiksi, kirjaimet eivät enää riitä :)

    Lesboja tulee olemaan aina. Heitä on ollut aina, jatkossa he ovat vaan eurooppalaisia lesboja, ei suomalaisia enää ...

    Äänestä

  • Ardea_C kirjoitti:

    Kehitys kaipaa mahdollistajia, suomalainen mies sopii siihen oikein hyvin. Kahdenkymmenen vuoden päästä tällaista palstaa ei enää ole, eikä ole kaltaisiasi provosoijia. Kaikki vapaat suunnat ovat yhtä eikä uppiniskaista jääräpäistä Ahon Juhaa ole enää. Seitsemän veljeksen hampputukkaiset sinisilmäiset veljekset ovat sulautuneet kansainväliseen geeniperimään tai sitten kuolleet sukupuuttoon. Ulkoa tuotu terve geenimuunnos muovaa suomalaisuuden uskottavaksi kansainvälisessä vertailussa.
    Lesbojen pitäisi tajuta tämä ja valita keinohedelmöitykseen vain ulkomaalaista laadukasta spermaa eikä tyytyä suomalaisen pankin tarjontaan.
    Suomalainen mies on vapaaehtoinen mahdollistaja ja se on hyvä asia. Hänen lapsensa tulevat puhumaan äidinkieltään ja näin heistä automaattisesti tulee monikielisiä ja kansainvälisiä. Suomen kieli tullaan luokittelemaan eurooppalaiseksi vähemmistökieleksi joka saa saman aseman kuin saamen, romanien tai ruotsin kieli Suomessa tänä päivänä.
    Suomi24:kin käännetään merkeiksi, kirjaimet eivät enää riitä :)

    Lesboja tulee olemaan aina. Heitä on ollut aina, jatkossa he ovat vaan eurooppalaisia lesboja, ei suomalaisia enää ...

    Tulevaisuuden visiosi muistuttavat huvittavalla tavalla joskus 1960-luvulla esitettyjä näkemyksiä vuodesta 2000. Aivan yliampuvaa näin jälkikäteen katsottuna, mutta monessa asiassa myös mielikuvituksetonta.

    Suomalaismiesten sperma on tutkitusti maailman laadukkainta. Ulkomaalaisten siittiömäärä on suomalaisten vastaavaan verrattuna pieni ja lisäksi ne liikkuvat huonosti. Tekevät siis huonosti töitänsä jo siittiötasolla! Mitä siitä voi päätellä?

    Lesbojen munasoluja ei tulisi käyttää keinohedelmöityksessä, sillä se ilmeisesti heikentää perimää (äiti ei ole normaali) ja lisäksi niistä syntyvät jälkeläiset altistuvat kasvuolosuhteista johtuen erilaisille mielenhäiriöille.

    Suomalaisen miehen risteytyminen esimerkiksi aasialaisen naisen kanssa tuottaa lähtökohtaisesti terveempiä yksilöitä, sillä perimät eroavat riittävästi. Lisäksi aasialaiset naiset ovat yleensä hyviä äitejä, jolloin lapsen saama perusperheen malli on hyvällä pohjalla.

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Tulevaisuuden visiosi muistuttavat huvittavalla tavalla joskus 1960-luvulla esitettyjä näkemyksiä vuodesta 2000. Aivan yliampuvaa näin jälkikäteen katsottuna, mutta monessa asiassa myös mielikuvituksetonta.

    Suomalaismiesten sperma on tutkitusti maailman laadukkainta. Ulkomaalaisten siittiömäärä on suomalaisten vastaavaan verrattuna pieni ja lisäksi ne liikkuvat huonosti. Tekevät siis huonosti töitänsä jo siittiötasolla! Mitä siitä voi päätellä?

    Lesbojen munasoluja ei tulisi käyttää keinohedelmöityksessä, sillä se ilmeisesti heikentää perimää (äiti ei ole normaali) ja lisäksi niistä syntyvät jälkeläiset altistuvat kasvuolosuhteista johtuen erilaisille mielenhäiriöille.

    Suomalaisen miehen risteytyminen esimerkiksi aasialaisen naisen kanssa tuottaa lähtökohtaisesti terveempiä yksilöitä, sillä perimät eroavat riittävästi. Lisäksi aasialaiset naiset ovat yleensä hyviä äitejä, jolloin lapsen saama perusperheen malli on hyvällä pohjalla.

    Suomalaisen miehen siittiöt ovat siittiöitä. Yhdistettynä aasialaiseen, afrikkalaiseen tai minkä tahansa riittävän erilaisen geeniperimän omaavaan alkuperäiskansan munasoluun, on lopputulos huomattavan hyvä. Aasialais-suomalainen geeniyhdistelmä synnyttää terveempiä suomalaisia koska aasialaiset geenit ovat riittävän erilaisia.
    Suomalaismiehen siittiöt ovat keskimääräistä heikompia kansainvälisessä vertailussa ja tuottavat merkittävästi enemmän perinnöllisiä sairauksia myös siitoksessa aasialaisiin tai afrikkalaisiin munasoluihin. Mutta vierasta perimää kantava munasolu korjaa suuren osan puutteista.
    Lesbojen munasolut ovat munasoluja siinä missä kenen tahansa naisen. Munasolu sinänsä ei kanna seksuaalisuutta ilmentävää geneettistä perimää, joten on aivan sama onko munasolun kantaja lesbo, bi tai hetero. Sen sijaan raskausajan 3 - 4 kuukauden aikainen äidin hormonitasapainon vaihtelu vaikuttaa aivojen kehitykseen niin että hypotalamus saattaa ollakin eri paria jalkovälin kanssa. Kehityksestä on lukemattomia eri variaatioita, joten seksuaalisuudella ja sukupuolielimillä ei ole suoranaista yhteyttää keskenään.

    Jälkeläiset, elivätpä he sitten hetero, homo tai lesboperheessä, altistuvat ympäristön vaikutuksille jotka saattavat johtaa vakaviin mielenhäiriöihin. Tilastot puhuvat puolestaan.

    Naiset ovat hyviä äitejä. Aasialaiset naiset ovat erittäin hyviä äitejä suomalaisten miesten siittämille lapsille, koska he tuovat suomalaisen miehen ahdasmieliseen maailmaan perustuvan kodin ilmapiiriin kansainvälisiä vaikutteita jotka antavat lapselle mahdollisuuden laaja-alaisempaan kulttuurilliseen näkemykseen ja näin ollen vaihtoehdon parempaan tulevaisuuteen.

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Tulevaisuuden visiosi muistuttavat huvittavalla tavalla joskus 1960-luvulla esitettyjä näkemyksiä vuodesta 2000. Aivan yliampuvaa näin jälkikäteen katsottuna, mutta monessa asiassa myös mielikuvituksetonta.

    Suomalaismiesten sperma on tutkitusti maailman laadukkainta. Ulkomaalaisten siittiömäärä on suomalaisten vastaavaan verrattuna pieni ja lisäksi ne liikkuvat huonosti. Tekevät siis huonosti töitänsä jo siittiötasolla! Mitä siitä voi päätellä?

    Lesbojen munasoluja ei tulisi käyttää keinohedelmöityksessä, sillä se ilmeisesti heikentää perimää (äiti ei ole normaali) ja lisäksi niistä syntyvät jälkeläiset altistuvat kasvuolosuhteista johtuen erilaisille mielenhäiriöille.

    Suomalaisen miehen risteytyminen esimerkiksi aasialaisen naisen kanssa tuottaa lähtökohtaisesti terveempiä yksilöitä, sillä perimät eroavat riittävästi. Lisäksi aasialaiset naiset ovat yleensä hyviä äitejä, jolloin lapsen saama perusperheen malli on hyvällä pohjalla.

    Ootsa katkera vai mika sun pointtis? Haluutsa sanoo jotain?

    Nait tyyppeja oli joskus kasarilla enempikin. Ne kuljeskeli farkkurotseissa ja appelsiinit kainaloissa...

    Äänestä

  • Ardea_C kirjoitti:

    Suomalaisen miehen siittiöt ovat siittiöitä. Yhdistettynä aasialaiseen, afrikkalaiseen tai minkä tahansa riittävän erilaisen geeniperimän omaavaan alkuperäiskansan munasoluun, on lopputulos huomattavan hyvä. Aasialais-suomalainen geeniyhdistelmä synnyttää terveempiä suomalaisia koska aasialaiset geenit ovat riittävän erilaisia.
    Suomalaismiehen siittiöt ovat keskimääräistä heikompia kansainvälisessä vertailussa ja tuottavat merkittävästi enemmän perinnöllisiä sairauksia myös siitoksessa aasialaisiin tai afrikkalaisiin munasoluihin. Mutta vierasta perimää kantava munasolu korjaa suuren osan puutteista.
    Lesbojen munasolut ovat munasoluja siinä missä kenen tahansa naisen. Munasolu sinänsä ei kanna seksuaalisuutta ilmentävää geneettistä perimää, joten on aivan sama onko munasolun kantaja lesbo, bi tai hetero. Sen sijaan raskausajan 3 - 4 kuukauden aikainen äidin hormonitasapainon vaihtelu vaikuttaa aivojen kehitykseen niin että hypotalamus saattaa ollakin eri paria jalkovälin kanssa. Kehityksestä on lukemattomia eri variaatioita, joten seksuaalisuudella ja sukupuolielimillä ei ole suoranaista yhteyttää keskenään.

    Jälkeläiset, elivätpä he sitten hetero, homo tai lesboperheessä, altistuvat ympäristön vaikutuksille jotka saattavat johtaa vakaviin mielenhäiriöihin. Tilastot puhuvat puolestaan.

    Naiset ovat hyviä äitejä. Aasialaiset naiset ovat erittäin hyviä äitejä suomalaisten miesten siittämille lapsille, koska he tuovat suomalaisen miehen ahdasmieliseen maailmaan perustuvan kodin ilmapiiriin kansainvälisiä vaikutteita jotka antavat lapselle mahdollisuuden laaja-alaisempaan kulttuurilliseen näkemykseen ja näin ollen vaihtoehdon parempaan tulevaisuuteen.

    Aiheesta on turha väitellä, kun kumpikaan ei tiedä absoluuttista totuutta ominaisuuksien periytyvyydestä.

    Lainaan:
    "Munasolu sinänsä ei kanna seksuaalisuutta ilmentävää geneettistä perimää, joten on aivan sama onko munasolun kantaja lesbo, bi tai hetero. Sen sijaan raskausajan 3 - 4 kuukauden aikainen äidin hormonitasapainon vaihtelu vaikuttaa aivojen kehitykseen niin että hypotalamus saattaa ollakin eri paria jalkovälin kanssa. Kehityksestä on lukemattomia eri variaatioita, joten seksuaalisuudella ja sukupuolielimillä ei ole suoranaista yhteyttää keskenään."

    Koetko siis olevasi MIEHEN seksuaalisuudella, mutta naisen vartalolla varustettu henkilö? Se tietysti selittää paljon, myös sen miksi lesboissa on yleensä päällepäinkin jotakin outoa. Se laittaa myös epäilemään lesbon todellista soveltuvuutta äidiksi, vaikka tämä olisi itse lapsen synnyttänyt.

    Oletkos ottanut mitään miestä väkevämpää viikonlopun kunniaksi? Itse olen täysin selvinpäin.

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Aiheesta on turha väitellä, kun kumpikaan ei tiedä absoluuttista totuutta ominaisuuksien periytyvyydestä.

    Lainaan:
    "Munasolu sinänsä ei kanna seksuaalisuutta ilmentävää geneettistä perimää, joten on aivan sama onko munasolun kantaja lesbo, bi tai hetero. Sen sijaan raskausajan 3 - 4 kuukauden aikainen äidin hormonitasapainon vaihtelu vaikuttaa aivojen kehitykseen niin että hypotalamus saattaa ollakin eri paria jalkovälin kanssa. Kehityksestä on lukemattomia eri variaatioita, joten seksuaalisuudella ja sukupuolielimillä ei ole suoranaista yhteyttää keskenään."

    Koetko siis olevasi MIEHEN seksuaalisuudella, mutta naisen vartalolla varustettu henkilö? Se tietysti selittää paljon, myös sen miksi lesboissa on yleensä päällepäinkin jotakin outoa. Se laittaa myös epäilemään lesbon todellista soveltuvuutta äidiksi, vaikka tämä olisi itse lapsen synnyttänyt.

    Oletkos ottanut mitään miestä väkevämpää viikonlopun kunniaksi? Itse olen täysin selvinpäin.

    Jos lesbous on sitä, että äidin hormonitasojen vaihtelun vuoksi tyttö saa miehen seksuaalisuuden, niin ihannetapauksessa tuolle tytölle pitäisi löytyä heteronainen kumppaniksi. Sehän ei onnistu, joten jos kaksi täyslesboa menee kimppaan, niin he ovat tavallaan homoja, jotka himoitsevat kumppaninsa naisellisuutta.

    Monimutkaista ja sekavaa, hieman surullistakin. :(

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Jos lesbous on sitä, että äidin hormonitasojen vaihtelun vuoksi tyttö saa miehen seksuaalisuuden, niin ihannetapauksessa tuolle tytölle pitäisi löytyä heteronainen kumppaniksi. Sehän ei onnistu, joten jos kaksi täyslesboa menee kimppaan, niin he ovat tavallaan homoja, jotka himoitsevat kumppaninsa naisellisuutta.

    Monimutkaista ja sekavaa, hieman surullistakin. :(

    Naista väkevämpää tosiaan, olin tehtaan portinvartijana iltavuorossa, se kun on niin äijähommaa :)

    Sinun kannattaa hommata koneellesi sellainen sanakirjaohjelma josta voit tarkastaa vaikka "variaatio" - sanan merkityksen. Sillä ei sinänsä sinun tapauksessasi ole suurta merkitystä, mutta esimerkiksi siittiöiden ja munasolujen variaatioita vertailemalla voidaan tutkia fyysisten ominaisuuksien periytyvyyttä. DNA:n mytogondriot sen sijaan ovat kohtuullisen stabiileja, mutta se miten ne hedelmöityksessä sitoutuvat toisiinsa saattaa vaikuttaa suurestikin. Luonto hoitaa kyllä asian asianmukaisella tavalla sillä hedelmöittyminen tapahtuu vain tietyt edellytykset täyttävissä olosuhteissa.
    Tietyt fyysiset ominaisuudet periytyvät voimakkaampina kuin muut. Voit verrata itseäsi isäsi kuvaan ja havaita yhdennäköisyyden. Jos yhdennäköisyyttä ei ole, et ehkä tiedä ihan kaikkea menneisyydestä. Jopa 30 % lapsista ei olekaan isänsä lapsia kertoo amerikkalainen tutkimus.

    Sinua kiinnostaa siis naisen seksuaalisuus ihan mielettömän paljon, mutta et osaa kategorisoida sitä mihinkään maailmankuvassasi?
    Seksuaalisuus ei ole solubiologiaa. Raskausaikana sikiö kehittyy fyysisesti ja henkiset ominaisuudet kehittyvät vasta syntymän jälkeen. Henkisten ominaisuuksien kehitykseen vaikuttaa aivojen rakenne ja kemia, mutta myös ympäristötekijät kuten kulttuuri, uskonto, koulutus ja ennen kaikkea vanhempien asenteet ja kyky rakastaa lastaan.
    Tämä on varmasti sinulle hieman surullista, monimutkaista ja sekavaa. Mutta niin olet sinäkin, lesbopalstalta identiteettiään etsivät heteromies, jolla ei ole edellytyksiä ymmärtää saati omaksua mitään omista näkemyksistä poikkeavaa.

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Jos lesbous on sitä, että äidin hormonitasojen vaihtelun vuoksi tyttö saa miehen seksuaalisuuden, niin ihannetapauksessa tuolle tytölle pitäisi löytyä heteronainen kumppaniksi. Sehän ei onnistu, joten jos kaksi täyslesboa menee kimppaan, niin he ovat tavallaan homoja, jotka himoitsevat kumppaninsa naisellisuutta.

    Monimutkaista ja sekavaa, hieman surullistakin. :(

    surullisessa huomiossasi.
    Tyttö saa miehen seksuaalisuuden? Nyt heittää logiikka ja määrittelyt niin pahasti, että suosittelen kääntymistä kirjaston puoleen. Ihan totta, näistä asioista on tietoa vaikka kuinka paljon, ei tarvitsisi tulla tänne odottaen että täällä väännetään rautalangasta kaikki perusasiat ihan sinua varten.
    Kirjasto on sellainen paikka josta lainataan kirjoja kaikille. Sieltä saa sellaisen läpyskän jota kutsutaan kirjastokortiksi. Ja tiedätkö mitä, siinä kortissa on sellainen numerosarja, ja sillä numerosarjalla ja tunnusluvulla voit varata kirjoja tietokoneella (se on se kone jota käytät kun kirjoitat tänne).
    Ja sitten sinunkin tietokoneellasi pääsee sellaiseen paikkaan kuin google. Siinä on sellainen rivi johon voit kirjoittaa melkein mitä vain ja saat tietoa ko. asiasta. Ei kannata kirjoittaa "lesbo" koska silloin saa aika paljon pornoa. Kokeile vaikka gender issues, female sexuality, constructing sexual orientation, queer issues...
    Yksi mahdollisuus aloittaa perusopinnot on lukea Michel Foucaultin Seksuaalisuuden sosiaalihistoriaa - en muista onko teoksen nimi varmasti suomennettu juuri näin mutta jos harjoittelet kirjoittamaan Foucault niin löydät.


    Hyvää lomaa riippukeinussa lueskellen.

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Tulevaisuuden visiosi muistuttavat huvittavalla tavalla joskus 1960-luvulla esitettyjä näkemyksiä vuodesta 2000. Aivan yliampuvaa näin jälkikäteen katsottuna, mutta monessa asiassa myös mielikuvituksetonta.

    Suomalaismiesten sperma on tutkitusti maailman laadukkainta. Ulkomaalaisten siittiömäärä on suomalaisten vastaavaan verrattuna pieni ja lisäksi ne liikkuvat huonosti. Tekevät siis huonosti töitänsä jo siittiötasolla! Mitä siitä voi päätellä?

    Lesbojen munasoluja ei tulisi käyttää keinohedelmöityksessä, sillä se ilmeisesti heikentää perimää (äiti ei ole normaali) ja lisäksi niistä syntyvät jälkeläiset altistuvat kasvuolosuhteista johtuen erilaisille mielenhäiriöille.

    Suomalaisen miehen risteytyminen esimerkiksi aasialaisen naisen kanssa tuottaa lähtökohtaisesti terveempiä yksilöitä, sillä perimät eroavat riittävästi. Lisäksi aasialaiset naiset ovat yleensä hyviä äitejä, jolloin lapsen saama perusperheen malli on hyvällä pohjalla.

    "Lesbojen munasoluja ei tulisi käyttää keinohedelmöityksessä, sillä se ilmeisesti heikentää perimää (äiti ei ole normaali) ja lisäksi niistä syntyvät jälkeläiset altistuvat kasvuolosuhteista johtuen erilaisille mielenhäiriöille."

    Vaikka suomi24 keskustelupalsta ei ole vakavasti otettava foorumi, niin siitäkin huolimatta tuon edellisen väitteesi saat perustella pitkästi ja vakaasti, harkitusti. Muussa tapauksessa se voidaan katsoa jo herjaukseksi.

    Jään odottamaan vastinettasi, Pohtija.

    Äänestä

  • Ardea_C kirjoitti:

    Naista väkevämpää tosiaan, olin tehtaan portinvartijana iltavuorossa, se kun on niin äijähommaa :)

    Sinun kannattaa hommata koneellesi sellainen sanakirjaohjelma josta voit tarkastaa vaikka "variaatio" - sanan merkityksen. Sillä ei sinänsä sinun tapauksessasi ole suurta merkitystä, mutta esimerkiksi siittiöiden ja munasolujen variaatioita vertailemalla voidaan tutkia fyysisten ominaisuuksien periytyvyyttä. DNA:n mytogondriot sen sijaan ovat kohtuullisen stabiileja, mutta se miten ne hedelmöityksessä sitoutuvat toisiinsa saattaa vaikuttaa suurestikin. Luonto hoitaa kyllä asian asianmukaisella tavalla sillä hedelmöittyminen tapahtuu vain tietyt edellytykset täyttävissä olosuhteissa.
    Tietyt fyysiset ominaisuudet periytyvät voimakkaampina kuin muut. Voit verrata itseäsi isäsi kuvaan ja havaita yhdennäköisyyden. Jos yhdennäköisyyttä ei ole, et ehkä tiedä ihan kaikkea menneisyydestä. Jopa 30 % lapsista ei olekaan isänsä lapsia kertoo amerikkalainen tutkimus.

    Sinua kiinnostaa siis naisen seksuaalisuus ihan mielettömän paljon, mutta et osaa kategorisoida sitä mihinkään maailmankuvassasi?
    Seksuaalisuus ei ole solubiologiaa. Raskausaikana sikiö kehittyy fyysisesti ja henkiset ominaisuudet kehittyvät vasta syntymän jälkeen. Henkisten ominaisuuksien kehitykseen vaikuttaa aivojen rakenne ja kemia, mutta myös ympäristötekijät kuten kulttuuri, uskonto, koulutus ja ennen kaikkea vanhempien asenteet ja kyky rakastaa lastaan.
    Tämä on varmasti sinulle hieman surullista, monimutkaista ja sekavaa. Mutta niin olet sinäkin, lesbopalstalta identiteettiään etsivät heteromies, jolla ei ole edellytyksiä ymmärtää saati omaksua mitään omista näkemyksistä poikkeavaa.

    Et sä mikään portinvartija oo.

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Jos lesbous on sitä, että äidin hormonitasojen vaihtelun vuoksi tyttö saa miehen seksuaalisuuden, niin ihannetapauksessa tuolle tytölle pitäisi löytyä heteronainen kumppaniksi. Sehän ei onnistu, joten jos kaksi täyslesboa menee kimppaan, niin he ovat tavallaan homoja, jotka himoitsevat kumppaninsa naisellisuutta.

    Monimutkaista ja sekavaa, hieman surullistakin. :(

    Odotin että lukisit tekstini ja kommentoisit siinä ollutta virhettä, mutta ei. Et ole lukenut, et perehtynyt asiaan, eli et ole tippaakaan kiinnostunut aiheesta.

    Tämä osoittaa sen että olet pelkkä provo. Jankutat täällä omia ahdasmielisiä mielipiteitäsi, elät omassa pikku maailmassasi, eikä sinulla ole pienintäkään kiinnostusta ymmärtää asioita.

    Äänestä

  • sua....... kirjoitti:

    Et sä mikään portinvartija oo.

    Ennen vanhaan portinvartijat olivat miehiä, mutta kun he vaan pelasivat korttia ja joivat päätettiin hommaan palkata naisia. Nainen on tunnollinen ja tarkka, ei pelaa eikä juo työaikana.
    Nykyisin naisella portinvartijana on myös yrityksen imagoa nostava status. Kun vuoron päätteeksi portista lapioidaan ulkopuolelle lomautettuja ja irtisanottuja työntekijöitä on naisportinvartija empaattisesti avaamassa heille portin henkilökohtaisesti. Taputtaa vielä olkapäälle ja toivottaa onnea ja menestystä jatkossa. Tässä vaiheessa miespomot ovat lukkiutuneina vessaan siinä pelossa että väärin kohdellut tulevat vetämään turpaan. Kun tilanne portilla on selvä menee naisvartija suostuttelemaan miespomot pois vessasta ja saattaa heidät turvallisesti kotiin oman vaimon hoivattavaksi.

    Väittävät että taivaan portilla vastassa olisi Pietari. Saattaa olla että sielläkin on tapahtunut muutoksia viime vuosina ja sinua vastassa voikin olla Petra, Pirre tai Paula …

    Äänestä

  • Ardea_C kirjoitti:

    Odotin että lukisit tekstini ja kommentoisit siinä ollutta virhettä, mutta ei. Et ole lukenut, et perehtynyt asiaan, eli et ole tippaakaan kiinnostunut aiheesta.

    Tämä osoittaa sen että olet pelkkä provo. Jankutat täällä omia ahdasmielisiä mielipiteitäsi, elät omassa pikku maailmassasi, eikä sinulla ole pienintäkään kiinnostusta ymmärtää asioita.

    Ei ole ollut juuri aikaa tai mielenkiintoakaan vastailla tänään.

    Minua vaaditaan samaan aikaan sekä poistumaan palstalta että kirjoittamaan lisää, selittämään ja selventämään asioita. Se on niin tyypillistä naissukupuolelle. Ei oikein itsekään tiedetä mitä halutaan.

    Kirjoituksissasi ei yleensäkään ole vakavasti otettavia tietoja. Olen kyllä huomannut, että lukujen ja suhteiden ymmärtäminen tuottaa muillekin palstalaisille vaikeuksia. Kuitenkin väite, että melkein joka kolmas maailman lapsi olisi jonkun toisen isän biologinen lapsi kuin mitä luullaan, osoittaa kyllä ettet taida itsekään paljon ajatella tai ymmärtää mitä kirjoitat.

    Äänestä

  • Ardea_C kirjoitti:

    Ennen vanhaan portinvartijat olivat miehiä, mutta kun he vaan pelasivat korttia ja joivat päätettiin hommaan palkata naisia. Nainen on tunnollinen ja tarkka, ei pelaa eikä juo työaikana.
    Nykyisin naisella portinvartijana on myös yrityksen imagoa nostava status. Kun vuoron päätteeksi portista lapioidaan ulkopuolelle lomautettuja ja irtisanottuja työntekijöitä on naisportinvartija empaattisesti avaamassa heille portin henkilökohtaisesti. Taputtaa vielä olkapäälle ja toivottaa onnea ja menestystä jatkossa. Tässä vaiheessa miespomot ovat lukkiutuneina vessaan siinä pelossa että väärin kohdellut tulevat vetämään turpaan. Kun tilanne portilla on selvä menee naisvartija suostuttelemaan miespomot pois vessasta ja saattaa heidät turvallisesti kotiin oman vaimon hoivattavaksi.

    Väittävät että taivaan portilla vastassa olisi Pietari. Saattaa olla että sielläkin on tapahtunut muutoksia viime vuosina ja sinua vastassa voikin olla Petra, Pirre tai Paula …

    Nykyisin portinvartijat sen sijaan kirjoittelevat keskustelupalstoilla ja kuluttavat aikaa muutenkin netissä. Niin se maailma muuttuu.

    Äänestä

  • joojajuu kirjoitti:

    "Lesbojen munasoluja ei tulisi käyttää keinohedelmöityksessä, sillä se ilmeisesti heikentää perimää (äiti ei ole normaali) ja lisäksi niistä syntyvät jälkeläiset altistuvat kasvuolosuhteista johtuen erilaisille mielenhäiriöille."

    Vaikka suomi24 keskustelupalsta ei ole vakavasti otettava foorumi, niin siitäkin huolimatta tuon edellisen väitteesi saat perustella pitkästi ja vakaasti, harkitusti. Muussa tapauksessa se voidaan katsoa jo herjaukseksi.

    Jään odottamaan vastinettasi, Pohtija.

    Ei minulla ole siihen lisättävää. Asia on niin kuin siinä lukee, eikä se muuksi muutu rautalangasta taivuttelemalla. En voi sille mitään, jos joillakin on vaikeuksia ymmärtää lukemaansa.

    Ei se ainakaan mitään herjausta ole, kun sitä ei voi kohdistaa kehenkään yksilöön tai hänen perheeseensä. Eri asia on, jos joku lukija kuvittelee sen koskevan itseään. Se on yleisen tason kommentti.

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Ei minulla ole siihen lisättävää. Asia on niin kuin siinä lukee, eikä se muuksi muutu rautalangasta taivuttelemalla. En voi sille mitään, jos joillakin on vaikeuksia ymmärtää lukemaansa.

    Ei se ainakaan mitään herjausta ole, kun sitä ei voi kohdistaa kehenkään yksilöön tai hänen perheeseensä. Eri asia on, jos joku lukija kuvittelee sen koskevan itseään. Se on yleisen tason kommentti.

    Lesbojen munasolut ovat, kuten jo aikaisemmin mainitsin, rakenteeltaan aivan samanlaisia kuin kenen tahansa naisen. Keinohedelmöityksessä ne ovat erittäinkin kilpailukykyisiä, sillä lesbojen harrastama seksi on puhtaampaa ja terveellisempää kuin heteroseksuaalinen kanssakäyminen. Lesbot eivät taipumuksistaan johtuen ole altistuneet sukupuolitaudeille tai vieraille bakteerikannoille siinä määrin kuin heteronaiset. Lesbot eivät syö ehkäisypillereitä eivätkä näin altistu pillereiden aiheuttamille sivuvaikutuksille ja mahdollisille solumuutoksille.
    Ei liene salaisuus että nämä munasolut ovatkin juuri tästä syystä erittäin haluttuja keinohedelmöityksessä puhtautensa ja kantajansa terveydentilan ansiosta. Solujen luovuttajilta ei myös kysytä seksuaalista suuntautuneisuutta toisin kuin esimerkiksi verenluovuttajilta, joten lesbonaisilla on hyvät edellytykset siirtää tervettä geeniperimää tuleville sukupolville olemalla luovuttajia, kantajia tai perheellisiä äitejä.

    Haluankin rohkaista nuoria lesbonaisia luovuttajiksi, esimerkiksi opiskelijan budjettiin tämä kivulias toimenpide tuo mukavan lisän. Luovuttajan terveydentila tutkitaan tarkkaan, joten siinä sivussa saa siis ilmaisen terveystarkastuksen. Eettisiä näkökohtia kannattaa miettiä jo etukäteen, mutta toki ne käydään läpi sopimusta kirjoitettaessa. Haastattelusta saa asiallista palautetta henkisestä tilastaan, joka luonnollisesti auttaa elämässä eteenpäin oman identiteetin tutkiskelumatkalla.

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Ei ole ollut juuri aikaa tai mielenkiintoakaan vastailla tänään.

    Minua vaaditaan samaan aikaan sekä poistumaan palstalta että kirjoittamaan lisää, selittämään ja selventämään asioita. Se on niin tyypillistä naissukupuolelle. Ei oikein itsekään tiedetä mitä halutaan.

    Kirjoituksissasi ei yleensäkään ole vakavasti otettavia tietoja. Olen kyllä huomannut, että lukujen ja suhteiden ymmärtäminen tuottaa muillekin palstalaisille vaikeuksia. Kuitenkin väite, että melkein joka kolmas maailman lapsi olisi jonkun toisen isän biologinen lapsi kuin mitä luullaan, osoittaa kyllä ettet taida itsekään paljon ajatella tai ymmärtää mitä kirjoitat.

    Ajattelin helpottaa hahmottamista esimerkillä. Väärien isien todellinen suhde on suunnilleen samaa tasoa kuin mitä on suomenruotsalaisten suhde valtaväestöön. Voit nyt aina kun näet suomenruotsalaisen ajatella, että tuonkin isä voi olla joku muu kuin mitä hän itse luulee. Aika jännää, vai mitä? :)

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Ei ole ollut juuri aikaa tai mielenkiintoakaan vastailla tänään.

    Minua vaaditaan samaan aikaan sekä poistumaan palstalta että kirjoittamaan lisää, selittämään ja selventämään asioita. Se on niin tyypillistä naissukupuolelle. Ei oikein itsekään tiedetä mitä halutaan.

    Kirjoituksissasi ei yleensäkään ole vakavasti otettavia tietoja. Olen kyllä huomannut, että lukujen ja suhteiden ymmärtäminen tuottaa muillekin palstalaisille vaikeuksia. Kuitenkin väite, että melkein joka kolmas maailman lapsi olisi jonkun toisen isän biologinen lapsi kuin mitä luullaan, osoittaa kyllä ettet taida itsekään paljon ajatella tai ymmärtää mitä kirjoitat.

    Sinua kiinnostaa siis vain biologien isyys ja fundamentaalisesti tekotapa :)

    Tosiasiassa tuo luku perustuu tutkimustuloksiin. Virhe oli aivan toinen, mutta siihen sinä et ymmärtänyt puuttua.

    Äänestä

  • Ardea_C kirjoitti:

    Lesbojen munasolut ovat, kuten jo aikaisemmin mainitsin, rakenteeltaan aivan samanlaisia kuin kenen tahansa naisen. Keinohedelmöityksessä ne ovat erittäinkin kilpailukykyisiä, sillä lesbojen harrastama seksi on puhtaampaa ja terveellisempää kuin heteroseksuaalinen kanssakäyminen. Lesbot eivät taipumuksistaan johtuen ole altistuneet sukupuolitaudeille tai vieraille bakteerikannoille siinä määrin kuin heteronaiset. Lesbot eivät syö ehkäisypillereitä eivätkä näin altistu pillereiden aiheuttamille sivuvaikutuksille ja mahdollisille solumuutoksille.
    Ei liene salaisuus että nämä munasolut ovatkin juuri tästä syystä erittäin haluttuja keinohedelmöityksessä puhtautensa ja kantajansa terveydentilan ansiosta. Solujen luovuttajilta ei myös kysytä seksuaalista suuntautuneisuutta toisin kuin esimerkiksi verenluovuttajilta, joten lesbonaisilla on hyvät edellytykset siirtää tervettä geeniperimää tuleville sukupolville olemalla luovuttajia, kantajia tai perheellisiä äitejä.

    Haluankin rohkaista nuoria lesbonaisia luovuttajiksi, esimerkiksi opiskelijan budjettiin tämä kivulias toimenpide tuo mukavan lisän. Luovuttajan terveydentila tutkitaan tarkkaan, joten siinä sivussa saa siis ilmaisen terveystarkastuksen. Eettisiä näkökohtia kannattaa miettiä jo etukäteen, mutta toki ne käydään läpi sopimusta kirjoitettaessa. Haastattelusta saa asiallista palautetta henkisestä tilastaan, joka luonnollisesti auttaa elämässä eteenpäin oman identiteetin tutkiskelumatkalla.

    Olet siis itse luovuttanut munasolujasi. Se vahvistaa käsitystäni, että lesbojen munasolujen hedelmöittäjiksi kelpaa kuka tahansa mies, eikä jälkeläisillä ole muuten heille väliä.

    Harmaahaikaran näköisiä pikkulesboja on siis tulossa/tullut. Mitähän niille kuuluu?

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Olet siis itse luovuttanut munasolujasi. Se vahvistaa käsitystäni, että lesbojen munasolujen hedelmöittäjiksi kelpaa kuka tahansa mies, eikä jälkeläisillä ole muuten heille väliä.

    Harmaahaikaran näköisiä pikkulesboja on siis tulossa/tullut. Mitähän niille kuuluu?

    Nyt taisit pohtija jäädä kakkoseksi, tuo nainen lisääntyy ja voi hyvin.

    Äänestä

  • Ardea_C kirjoitti:

    Sinua kiinnostaa siis vain biologien isyys ja fundamentaalisesti tekotapa :)

    Tosiasiassa tuo luku perustuu tutkimustuloksiin. Virhe oli aivan toinen, mutta siihen sinä et ymmärtänyt puuttua.

    Mitokondrio näytää olevan kirjoitettu väärin. Ovela veto sinulta.

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Olet siis itse luovuttanut munasolujasi. Se vahvistaa käsitystäni, että lesbojen munasolujen hedelmöittäjiksi kelpaa kuka tahansa mies, eikä jälkeläisillä ole muuten heille väliä.

    Harmaahaikaran näköisiä pikkulesboja on siis tulossa/tullut. Mitähän niille kuuluu?

    keltaiseen putkeen jossa on tuplanarttuvaroitusmerkki, niinkö?
    Kun minun käsittääkseni luovutettuja munasoluja tarvitsevat lähinnä heteroparit, joilla ei toimivia munasoluja ole jostain syystä omasta takaa. No, se mies on tavallaan kuka tahansa mies jos on heteroparista kyse, mutta uskoisin että näin monen mutkan kautta lasta hankkivat ovat aika vakavissaan. Luovuttaja ei tietenkään voi tietää mitä harmaahaikaran näköisille perillisille kuuluu. Yli 50% todennäköisyydellä ne voivat olla myös poikia:) .Tottakai luovutetun munasolun voi tarvita joku lesbokin.

    Äänestä

  • Ardea_C kirjoitti:

    Sinua kiinnostaa siis vain biologien isyys ja fundamentaalisesti tekotapa :)

    Tosiasiassa tuo luku perustuu tutkimustuloksiin. Virhe oli aivan toinen, mutta siihen sinä et ymmärtänyt puuttua.

    Mitokodriot sisältävät omat DNA:nsa, eivätkä ole osa DNA:ta ja blaa blaa.. Ymmärrätkö itsekään?

    Henkiset ominaisuudet alkavat kehittyä heti, eikä vasta syntymän jälkeen.

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Mitokodriot sisältävät omat DNA:nsa, eivätkä ole osa DNA:ta ja blaa blaa.. Ymmärrätkö itsekään?

    Henkiset ominaisuudet alkavat kehittyä heti, eikä vasta syntymän jälkeen.

    Ei ole alkaneet kehittyä vieläkään tai sitten kehitys on pahasti jäljessä tai kokonaan pysähtynyt!

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Aiheesta on turha väitellä, kun kumpikaan ei tiedä absoluuttista totuutta ominaisuuksien periytyvyydestä.

    Lainaan:
    "Munasolu sinänsä ei kanna seksuaalisuutta ilmentävää geneettistä perimää, joten on aivan sama onko munasolun kantaja lesbo, bi tai hetero. Sen sijaan raskausajan 3 - 4 kuukauden aikainen äidin hormonitasapainon vaihtelu vaikuttaa aivojen kehitykseen niin että hypotalamus saattaa ollakin eri paria jalkovälin kanssa. Kehityksestä on lukemattomia eri variaatioita, joten seksuaalisuudella ja sukupuolielimillä ei ole suoranaista yhteyttää keskenään."

    Koetko siis olevasi MIEHEN seksuaalisuudella, mutta naisen vartalolla varustettu henkilö? Se tietysti selittää paljon, myös sen miksi lesboissa on yleensä päällepäinkin jotakin outoa. Se laittaa myös epäilemään lesbon todellista soveltuvuutta äidiksi, vaikka tämä olisi itse lapsen synnyttänyt.

    Oletkos ottanut mitään miestä väkevämpää viikonlopun kunniaksi? Itse olen täysin selvinpäin.

    mutta tiedätkö mitä on mainitsemasi MIEHEN seksuaalisuus? Asiahan ei minulle taatusti kuulu mutta jos olisin mies niin saisit nenään. Kaikilla miehillä yksi ja sama MIEHEN seksuaalisuus? Nyt halvennat jo miehiäkin niin että lesbon pitää ryhtyä puolustamaan.

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Mitokodriot sisältävät omat DNA:nsa, eivätkä ole osa DNA:ta ja blaa blaa.. Ymmärrätkö itsekään?

    Henkiset ominaisuudet alkavat kehittyä heti, eikä vasta syntymän jälkeen.

    aborttia? Kirjoitatko siitäkin jollain "palstalla"?

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Tulevaisuuden visiosi muistuttavat huvittavalla tavalla joskus 1960-luvulla esitettyjä näkemyksiä vuodesta 2000. Aivan yliampuvaa näin jälkikäteen katsottuna, mutta monessa asiassa myös mielikuvituksetonta.

    Suomalaismiesten sperma on tutkitusti maailman laadukkainta. Ulkomaalaisten siittiömäärä on suomalaisten vastaavaan verrattuna pieni ja lisäksi ne liikkuvat huonosti. Tekevät siis huonosti töitänsä jo siittiötasolla! Mitä siitä voi päätellä?

    Lesbojen munasoluja ei tulisi käyttää keinohedelmöityksessä, sillä se ilmeisesti heikentää perimää (äiti ei ole normaali) ja lisäksi niistä syntyvät jälkeläiset altistuvat kasvuolosuhteista johtuen erilaisille mielenhäiriöille.

    Suomalaisen miehen risteytyminen esimerkiksi aasialaisen naisen kanssa tuottaa lähtökohtaisesti terveempiä yksilöitä, sillä perimät eroavat riittävästi. Lisäksi aasialaiset naiset ovat yleensä hyviä äitejä, jolloin lapsen saama perusperheen malli on hyvällä pohjalla.

    Lesbojen munasoluja ei tulisi käyttää keinohedelmöityksessä, sillä se ilmeisesti heikentää perimää (äiti ei ole normaali) ja lisäksi niistä syntyvät jälkeläiset altistuvat kasvuolosuhteista johtuen erilaisille mielenhäiriöille.

    Voi ei..kerro äkkiä mitä mielenhäiriöitä lesbo perheessä kasvaneella on?!?
    Tahtoisin niin kovasti varottaa parasta ystävääni asiasta(,joka on kasvanut rakastavassa ympäristössä hyvin tasapainoiseksi ihmiseksi),ennen kuin on liian myöhäistä..

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Olet siis itse luovuttanut munasolujasi. Se vahvistaa käsitystäni, että lesbojen munasolujen hedelmöittäjiksi kelpaa kuka tahansa mies, eikä jälkeläisillä ole muuten heille väliä.

    Harmaahaikaran näköisiä pikkulesboja on siis tulossa/tullut. Mitähän niille kuuluu?

    ilmaiseksi jos joku vaan huolisi mutta tuskin huolii ainakaan tällä palstalla. Pohtijan tapasia jälkeläisiä tuskin kukaan haluaa. Mä luulen että haikaran munat on menneet tosi tarpeeseen jollekin lapsettomalle heteroperheelle ja ne on todella onnellisia saadessaan terveen ja kauniin lapsen.

    Äänestä

  • siittiöitäsi kirjoitti:

    ilmaiseksi jos joku vaan huolisi mutta tuskin huolii ainakaan tällä palstalla. Pohtijan tapasia jälkeläisiä tuskin kukaan haluaa. Mä luulen että haikaran munat on menneet tosi tarpeeseen jollekin lapsettomalle heteroperheelle ja ne on todella onnellisia saadessaan terveen ja kauniin lapsen.

    Täällähän alkaa avautumaan nimimerkin merkitys. Selvisi sekin, miksi kyseinen nimimerkki otti niin nokkiinsa kun pohdin asiallisesti lesbouden periytyvyyttä. Ei välttämättä haluaisi jälkeläisestään lesboa, joka on ihan hyvä piirre ihmisessä. Ei siis läpeensä paha haikara.

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Mitokodriot sisältävät omat DNA:nsa, eivätkä ole osa DNA:ta ja blaa blaa.. Ymmärrätkö itsekään?

    Henkiset ominaisuudet alkavat kehittyä heti, eikä vasta syntymän jälkeen.

    Täällä tehdään tiedettä ilman asianmukaista laboratoriota ja tutkimusaineistoa, no tämä on keskustelupalsta. Ymmärrettävää että pohtijalle tuo mitokodrio on mysteeri, tuottaahan Nainen tämän DNA:n hedelmöityksessä sikiölle. Siksipä kaksi naista voi lisääntyä, mutta mies ilman naista on pelkää tuloksetonta spermaa joka pilaantuu muutamassa päivässä. Sorry, mutta tämä on biologinen totuus joka pohtijankin on vaieten hyväksyttävä.

    Siittiöiden tarve maailmassa tulee vähenemään merkittävästi kun eettiset säännöt kahden naisen väliselle hedelmöitykselle saadaan puhtaaksikirjoitusvaiheesta lakiesitykseksi. Munasolujen luovutuksesta ja hedelmöityksestä tulee kannattava bisnes, mutta spermapankit valuvat hukkaan kurssilaskun myötä.

    Vannoutuneena kreationistina siis vastustat ilmeisesti lesboilun lisäksi kaikkea - ehkäisyä, aborttia, verenluovutusta, elinsiirtoja ja keinohedelmöitystä. Käsityksesi mukaan, jos "henkiset ominaisuudet" kehittyvät jo ennen syntymää, on naisella munasarjoissaan lisäaivot samoin kuin miehen siemennestekin liene täynnä älyllistä elämää … onhan se kieltämättä mielikuvitusta rikastava ajatus. Muna ei olekaan muna vaan haikara :)

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Olet siis itse luovuttanut munasolujasi. Se vahvistaa käsitystäni, että lesbojen munasolujen hedelmöittäjiksi kelpaa kuka tahansa mies, eikä jälkeläisillä ole muuten heille väliä.

    Harmaahaikaran näköisiä pikkulesboja on siis tulossa/tullut. Mitähän niille kuuluu?

    Vedät mielikuvituksellisia johtopäätöksiä. Luovutetut munasolut eivät mene kenelle tahansa, mutta spermaa lasketaan lakanoihin porttoloissa ja vieraissa vuoteissa.

    Yhäti laajeneva haikarapopulaatio pesii nykyisin myös Suomessa, kiitos ympäristönsuojelun, ihmisten valveutuneisuuden ja asennemuutoksen. Jo muinaiset intiaanit nimesivät linnun pyhäksi vesilinnuksi, eivätkä olleet väärässä sen suhteen. Haikaroiden lisäksi valveutuneilla naisilla on edessään lupaava tulevaisuus.

    Äänestä

  • Ardea_C kirjoitti:

    Täällä tehdään tiedettä ilman asianmukaista laboratoriota ja tutkimusaineistoa, no tämä on keskustelupalsta. Ymmärrettävää että pohtijalle tuo mitokodrio on mysteeri, tuottaahan Nainen tämän DNA:n hedelmöityksessä sikiölle. Siksipä kaksi naista voi lisääntyä, mutta mies ilman naista on pelkää tuloksetonta spermaa joka pilaantuu muutamassa päivässä. Sorry, mutta tämä on biologinen totuus joka pohtijankin on vaieten hyväksyttävä.

    Siittiöiden tarve maailmassa tulee vähenemään merkittävästi kun eettiset säännöt kahden naisen väliselle hedelmöitykselle saadaan puhtaaksikirjoitusvaiheesta lakiesitykseksi. Munasolujen luovutuksesta ja hedelmöityksestä tulee kannattava bisnes, mutta spermapankit valuvat hukkaan kurssilaskun myötä.

    Vannoutuneena kreationistina siis vastustat ilmeisesti lesboilun lisäksi kaikkea - ehkäisyä, aborttia, verenluovutusta, elinsiirtoja ja keinohedelmöitystä. Käsityksesi mukaan, jos "henkiset ominaisuudet" kehittyvät jo ennen syntymää, on naisella munasarjoissaan lisäaivot samoin kuin miehen siemennestekin liene täynnä älyllistä elämää … onhan se kieltämättä mielikuvitusta rikastava ajatus. Muna ei olekaan muna vaan haikara :)

    Kaksi naista eivät pysty tuottamaan keskenään jälkeläisiä. Ihan perusasia, joka on lesbojen vaikea hyväksyä. Jos jotenkin onnistuttaisiinkin tuottamaan jälkeläinen kahdesta munasolusta, olisi jälkeläinen aina tyttö. Ehkä tähän mennään tuhannen vuoden päästä kun ihmiskunta on muutenkin tuhon partaalla.

    Kloonaaminen on ihan eri asia. Kloonin voi tuottaa yhtä hyvin uroksesta kuin naaraastakin. Siihen tarvitaan kuitenkin nykytekniikalla naaraan munasolu. Nisäkkäillä naaras on perussukupuoli, joten se on ihan luonnollista.

    Uroksen kehittyminen monilta ominaisuuksiltaan naarasta voimakkaammaksi on ihan evoluution tulosta. Kehitys on jatkunut siten, että nykymaailma ja sen kehitys on pitkälti pelkästään miesten luoma. Naarailla on myös omat vahvuutensa, joita on tarvittu sopeutuessa. Kuten huomaat, en ole kreationisti enkä muutenkaan erityisen uskonnollinen.

    En väittänyt, että henkiset ominaisuudet kehittyvät valmiiksi ennen syntymää, vaan että ihmisen ominaisuudet alkavat kehittyä heti. Esimerkiksi aivot alkavat kehittyä heti muodostaen pohjan henkisille ominaisuuksille, jotka kehittyvät valmiiksi vasta aikuisiällä. Ihmisen lapsi tulee ulos kohdusta kehitysvaiheisiinsa nähden huomattavasti aikaisemmin kuin muiden nisäkkäiden poikaset. Ihmisvauva on todella avuton ja kehittymätön rääpäle syntyessään. Vertaa vaikka lehmän vasikkaan, joka nousee jaloilleenkin heti. Pitkään kestävä kehitys on edellytys korkeammille kyvyille, mutta niiden perusta on alkanut kehittyä jo kohdussa.

    On ihan hyvä asia, että munasolun luovuttajan henkinen tila testataan. Testit saisivat olla kuitenkin tarkemmat. Ne tuntuvat olevan tehdyt kyseistä toimintaa harjoittavien "mengeleiden" ehdoilla.

    Äänestä

  • palstalle kirjoitti:

    mutta tiedätkö mitä on mainitsemasi MIEHEN seksuaalisuus? Asiahan ei minulle taatusti kuulu mutta jos olisin mies niin saisit nenään. Kaikilla miehillä yksi ja sama MIEHEN seksuaalisuus? Nyt halvennat jo miehiäkin niin että lesbon pitää ryhtyä puolustamaan.

    Yksinkertaista. Miehen seksuaalisuus on sitä, että on kiinnostunut seksuaalisessa mielessä ainoastaan saman lajin naaraasta. Ihmisuroksella kaikki muut seksuaalisuuden ilmentymät ovat poikkeamia.

    Onko kivaa, kun sinulla on miehen seksuaalisuus?

    :)

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Yksinkertaista. Miehen seksuaalisuus on sitä, että on kiinnostunut seksuaalisessa mielessä ainoastaan saman lajin naaraasta. Ihmisuroksella kaikki muut seksuaalisuuden ilmentymät ovat poikkeamia.

    Onko kivaa, kun sinulla on miehen seksuaalisuus?

    :)

    No nyt se selvisi. Hyvä että selvisi ihan miehen sanomana. Noin lyhyesti ja tyhjentävästi voi siis määritellä miehen seksuaalisuuden. Ja jotkut joutuvat kirjoittamaan väitöskirjoja tällaisten asioiden äärellä, ja silti syntyy enemmän uusia kysymyksiä kuin vastauksia.

    Olen todella kiitollinen siitä, että olen nainen ja minulla on naisen seksuaalisuus. Olen kiitollinen siitä että olen lesbo ja saan toteuttaa naisen seksuaalisuuttani toisen naisen kanssa. Jos olisin hetero olisin selibaatissa koska en voisi kestää tuollaisia herra yksinkertaisuuksia, joilla on noin noin yksinkertainen seksuaalisuus.

    Mitä jos nyt menisit ja lainaisit kirjastosta sinulle kesälukemisiksi ehdotetut kirjat ja pysyisit vähän aikaa pois täältä. Nämä on naisten palsta. Aloita siitä Foucaultista.

    Äänestä

  • vaikka ei tänne kuulu kirjoitti:

    No nyt se selvisi. Hyvä että selvisi ihan miehen sanomana. Noin lyhyesti ja tyhjentävästi voi siis määritellä miehen seksuaalisuuden. Ja jotkut joutuvat kirjoittamaan väitöskirjoja tällaisten asioiden äärellä, ja silti syntyy enemmän uusia kysymyksiä kuin vastauksia.

    Olen todella kiitollinen siitä, että olen nainen ja minulla on naisen seksuaalisuus. Olen kiitollinen siitä että olen lesbo ja saan toteuttaa naisen seksuaalisuuttani toisen naisen kanssa. Jos olisin hetero olisin selibaatissa koska en voisi kestää tuollaisia herra yksinkertaisuuksia, joilla on noin noin yksinkertainen seksuaalisuus.

    Mitä jos nyt menisit ja lainaisit kirjastosta sinulle kesälukemisiksi ehdotetut kirjat ja pysyisit vähän aikaa pois täältä. Nämä on naisten palsta. Aloita siitä Foucaultista.

    Joo, ei normaalien ihmisten tarvitse lukea kirjoja ymmärtääkseen miksi on normaali. Toista se on teidän naisten ja lesbojen kohdalla. Vasta kirjoja luettuanne ja päästänne vielä enemmän pyörälle mentyänne hoksaatte että hei, mähän olen lesbo!

    Voin kyllä sanoa, etten noita kirjoja tule lukemaan. Ei mun tarvitse.

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Ei minulla ole siihen lisättävää. Asia on niin kuin siinä lukee, eikä se muuksi muutu rautalangasta taivuttelemalla. En voi sille mitään, jos joillakin on vaikeuksia ymmärtää lukemaansa.

    Ei se ainakaan mitään herjausta ole, kun sitä ei voi kohdistaa kehenkään yksilöön tai hänen perheeseensä. Eri asia on, jos joku lukija kuvittelee sen koskevan itseään. Se on yleisen tason kommentti.

    No eihän niitä nyt ihan hatustakaan voi vetäistä, jotenka ymmärrän sinua siinä mielessä ettet lähtenyt kehittelemään mitään tarinaa väitteesi ympärille.

    Kuitenkin varsinaiseen herjaukseen syyllistyit, josta nykyään on jopa luettu tuomioita, jotenka kannattaa olla tarkkana, mitä näppäimistöltään päästelee.

    Äänestä

  • joojajuu kirjoitti:

    No eihän niitä nyt ihan hatustakaan voi vetäistä, jotenka ymmärrän sinua siinä mielessä ettet lähtenyt kehittelemään mitään tarinaa väitteesi ympärille.

    Kuitenkin varsinaiseen herjaukseen syyllistyit, josta nykyään on jopa luettu tuomioita, jotenka kannattaa olla tarkkana, mitä näppäimistöltään päästelee.

    Herjaus on sitä että väittää toisen syyllistyneen rikokseen.
    Sitä ei mielestäni ole tässä ketjussa tapahtunut.

    Siitä lievempi on solvaus jossa väitetään toisen syyllistyneen moraalisesti tuomittavaan joskin ei rikolliseen tekoon.

    Mikäli minä tässä väittäisin että ketjun aloittaja on munaton haikara niin en syyllistyisi kumpaankaan.

    Tai jos sanosin että olen kuullut puheita joissa väitetään että olet pahemman luokan pedofiili ja eläimiinsekaantuja mutta en usko noita huhuja niin tuomio olisi vapauttava. Ei tuomittaisi vaikka olisin julkaissut tuon Hesarissa.

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Joo, ei normaalien ihmisten tarvitse lukea kirjoja ymmärtääkseen miksi on normaali. Toista se on teidän naisten ja lesbojen kohdalla. Vasta kirjoja luettuanne ja päästänne vielä enemmän pyörälle mentyänne hoksaatte että hei, mähän olen lesbo!

    Voin kyllä sanoa, etten noita kirjoja tule lukemaan. Ei mun tarvitse.

    olevan normaali. Olet tosi outo ilmestys täällä. Musta normaali heteromies ei kyllä kirjottelis täällä vaan olis vaikka tallilla tekemässä autoremppa.

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Yksinkertaista. Miehen seksuaalisuus on sitä, että on kiinnostunut seksuaalisessa mielessä ainoastaan saman lajin naaraasta. Ihmisuroksella kaikki muut seksuaalisuuden ilmentymät ovat poikkeamia.

    Onko kivaa, kun sinulla on miehen seksuaalisuus?

    :)

    intiimimpään tilaan keskustelemaan kanssani seksuaalisuudesta?

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Täällähän alkaa avautumaan nimimerkin merkitys. Selvisi sekin, miksi kyseinen nimimerkki otti niin nokkiinsa kun pohdin asiallisesti lesbouden periytyvyyttä. Ei välttämättä haluaisi jälkeläisestään lesboa, joka on ihan hyvä piirre ihmisessä. Ei siis läpeensä paha haikara.

    äidiltä tyttärelle eikä varsinkaan pojalle. Sinunkin jälkeläisistäsi saatta tulla lesboja, homoja, biseksuaaleja, intersukupuolisia jne. Oletko valmistautunut siihen?

    Äänestä

  • Ardea_C kirjoitti:

    Lesbojen munasolut ovat, kuten jo aikaisemmin mainitsin, rakenteeltaan aivan samanlaisia kuin kenen tahansa naisen. Keinohedelmöityksessä ne ovat erittäinkin kilpailukykyisiä, sillä lesbojen harrastama seksi on puhtaampaa ja terveellisempää kuin heteroseksuaalinen kanssakäyminen. Lesbot eivät taipumuksistaan johtuen ole altistuneet sukupuolitaudeille tai vieraille bakteerikannoille siinä määrin kuin heteronaiset. Lesbot eivät syö ehkäisypillereitä eivätkä näin altistu pillereiden aiheuttamille sivuvaikutuksille ja mahdollisille solumuutoksille.
    Ei liene salaisuus että nämä munasolut ovatkin juuri tästä syystä erittäin haluttuja keinohedelmöityksessä puhtautensa ja kantajansa terveydentilan ansiosta. Solujen luovuttajilta ei myös kysytä seksuaalista suuntautuneisuutta toisin kuin esimerkiksi verenluovuttajilta, joten lesbonaisilla on hyvät edellytykset siirtää tervettä geeniperimää tuleville sukupolville olemalla luovuttajia, kantajia tai perheellisiä äitejä.

    Haluankin rohkaista nuoria lesbonaisia luovuttajiksi, esimerkiksi opiskelijan budjettiin tämä kivulias toimenpide tuo mukavan lisän. Luovuttajan terveydentila tutkitaan tarkkaan, joten siinä sivussa saa siis ilmaisen terveystarkastuksen. Eettisiä näkökohtia kannattaa miettiä jo etukäteen, mutta toki ne käydään läpi sopimusta kirjoitettaessa. Haastattelusta saa asiallista palautetta henkisestä tilastaan, joka luonnollisesti auttaa elämässä eteenpäin oman identiteetin tutkiskelumatkalla.

    Minusta on arveluttavaa kehoittaa köyhiä opiskelijoita luovuttamaan munasolujaan bisnesmielessä. Munasolun luovutuksesta ei makseta mitään. Luovuttaja saa pelkän kulukorvauksen matkoista ja mahdollisesti menetetystä työajasta.

    Kyseessä on myös aika hurja prosessi hormonihoitoineen, tutkimuksineen, operaatioineen ja jälkitarkastuksineen. Luovuttaja voi määrätä, että lapsi ei saa tietää hänen nimeään aikuisena.

    Mielestäni lapsella pitäisi olla oikeus tietää biologiset vanhempansa, jos se vain on suinkin mahdollista. Siksi luovuttajan paljastaminen pitäisi olla normaalikäytäntö. Se karsisi pois epätasapainoisia luovuttajia. Munasoluista on kuitenkin pulaa ja toiminnalla tehdään bisnestä. Siksi seula on kovin karkea.

    Äänestä

  • Ardea_C kirjoitti:

    Kehitys kaipaa mahdollistajia, suomalainen mies sopii siihen oikein hyvin. Kahdenkymmenen vuoden päästä tällaista palstaa ei enää ole, eikä ole kaltaisiasi provosoijia. Kaikki vapaat suunnat ovat yhtä eikä uppiniskaista jääräpäistä Ahon Juhaa ole enää. Seitsemän veljeksen hampputukkaiset sinisilmäiset veljekset ovat sulautuneet kansainväliseen geeniperimään tai sitten kuolleet sukupuuttoon. Ulkoa tuotu terve geenimuunnos muovaa suomalaisuuden uskottavaksi kansainvälisessä vertailussa.
    Lesbojen pitäisi tajuta tämä ja valita keinohedelmöitykseen vain ulkomaalaista laadukasta spermaa eikä tyytyä suomalaisen pankin tarjontaan.
    Suomalainen mies on vapaaehtoinen mahdollistaja ja se on hyvä asia. Hänen lapsensa tulevat puhumaan äidinkieltään ja näin heistä automaattisesti tulee monikielisiä ja kansainvälisiä. Suomen kieli tullaan luokittelemaan eurooppalaiseksi vähemmistökieleksi joka saa saman aseman kuin saamen, romanien tai ruotsin kieli Suomessa tänä päivänä.
    Suomi24:kin käännetään merkeiksi, kirjaimet eivät enää riitä :)

    Lesboja tulee olemaan aina. Heitä on ollut aina, jatkossa he ovat vaan eurooppalaisia lesboja, ei suomalaisia enää ...

    että niitä lesboja ei kuitenkaan olisi ilman miehiä, eikä sinuakaan.

    Äänestä

  • se on kirjoitti:

    että niitä lesboja ei kuitenkaan olisi ilman miehiä, eikä sinuakaan.

    Turha.

    Äänestä

  • Ensinnäkään feminismi ei ole mikään sorron tai dissaamisen väline vaan syvimmältä älylliseltä identiteetiltään puolustaa tasa-arvoa; tässä ei ole mitään erotusta niin toiseen kuin taas toiseenkaan sukupuoleen. Esmes mä feministinä puolustan miehen arvoja siinä missä mies minun - joka taas on äärimmäisen harvinaista. Ja tästä pääsen nasevasti naisten väliseen 'tasa-arvoisuuteen' (arvon friidut), nimittäin puoli-ulkomaalaisena en ole juurikaan nähnyt mitään mikä siihen viittaisi.

    Jos mä erotan seksin ja seukkaamisen työelämästä, niin päädyn umpikujaan, jossa ollaan jo hieman naurettavia: liian femiinejä ja liian übereitä. Tää pointti sun juttuusi tulee just tässä:
    Mä sorrun aivan samaan sontaan ja pullisteluun kuin pöydän kundit, kun ne puttaa ja seilaa ja meilaa ja horisee unelmistaan. Siis istun mieluummin kundien kanssa syömässä kun keskustelen skeidaa raskausarvista ja huulipunista ja siitä mitä Lilli teki eilen ja mitä partneri ei tee kenellekään koskaan. Lesbous sinänsä kiinnostaa kundeja. Mä en osaa katsoa sitä täysin heidän kannaltaan, mutta näen kaikessa päivittäin kuulemassani jonkinlaisen markkinaraon, mutta feministinä en kerro/käytä sitä tietenkään ketään vastaan, sillä miehet ovat puolustamisen arvoisia.

    Ja eihän sitä tiedä vaikka istuisit hiljaa siinä samassa pöydässä ratkomassa kymmentä kyssää äijäseurassa, mutta olet niin vaiti, että sinusta on vaikea saada selvää. Mutta tämä on joukkuepeli - tämä yleinen ja loppuunkulutettu sana on vain löydettävä uudelleen, silmillä havaittava ja sydämellä sisäistettävä, aivoilla sivistettävä.

    t. E

    Äänestä

  • zakus kirjoitti:

    Ensinnäkään feminismi ei ole mikään sorron tai dissaamisen väline vaan syvimmältä älylliseltä identiteetiltään puolustaa tasa-arvoa; tässä ei ole mitään erotusta niin toiseen kuin taas toiseenkaan sukupuoleen. Esmes mä feministinä puolustan miehen arvoja siinä missä mies minun - joka taas on äärimmäisen harvinaista. Ja tästä pääsen nasevasti naisten väliseen 'tasa-arvoisuuteen' (arvon friidut), nimittäin puoli-ulkomaalaisena en ole juurikaan nähnyt mitään mikä siihen viittaisi.

    Jos mä erotan seksin ja seukkaamisen työelämästä, niin päädyn umpikujaan, jossa ollaan jo hieman naurettavia: liian femiinejä ja liian übereitä. Tää pointti sun juttuusi tulee just tässä:
    Mä sorrun aivan samaan sontaan ja pullisteluun kuin pöydän kundit, kun ne puttaa ja seilaa ja meilaa ja horisee unelmistaan. Siis istun mieluummin kundien kanssa syömässä kun keskustelen skeidaa raskausarvista ja huulipunista ja siitä mitä Lilli teki eilen ja mitä partneri ei tee kenellekään koskaan. Lesbous sinänsä kiinnostaa kundeja. Mä en osaa katsoa sitä täysin heidän kannaltaan, mutta näen kaikessa päivittäin kuulemassani jonkinlaisen markkinaraon, mutta feministinä en kerro/käytä sitä tietenkään ketään vastaan, sillä miehet ovat puolustamisen arvoisia.

    Ja eihän sitä tiedä vaikka istuisit hiljaa siinä samassa pöydässä ratkomassa kymmentä kyssää äijäseurassa, mutta olet niin vaiti, että sinusta on vaikea saada selvää. Mutta tämä on joukkuepeli - tämä yleinen ja loppuunkulutettu sana on vain löydettävä uudelleen, silmillä havaittava ja sydämellä sisäistettävä, aivoilla sivistettävä.

    t. E

    Minäkin voin ihan reilusti tunnustaa olevani feministi ja myös sen, ettei minulla ole mitään tarvetta dissata miehiä. He vain ovat yhä edelleen niin hyvä veli-järjestelmän suojissa monessakin suhteessa, etten näe mitään tarvetta lähteä naisena heitä suojelemaan tai puolustamaan. He tekevät sen hyvin sujuvasti ja myös äänekkäästi ihan itse heti, kun vähänkin kokevat loukkaantuvansa jostain.

    Sen sijaan naiset tarvitsevat monella tavalla vetoapua. Ehkä juuri eniten ne huulipunaa ja vauvanvaippaa - heteronaiset, jotka (*nauraa*) tunnistan kuvauksesta oikein hyvin ja kieltämättä turhauttavaahan se on. Naiset tarvitsevat enemmän yhteen hiileen puhaltamista, ulkoapäin tulevien rooliodotusten kaatamista, sen jokaiselle tärkeän ja henkilökohtaisen naisena olemisen puolustamista. Kaikkien elämäntapoja ei vaan ehkä voi sulattaa mutta kuka meistä voi sanoa mikä on se yksi ja oikea tapa olla olemassa?

    Mutta vielä enemmän - juuri viime aikoina olen tähän pahasti törmännyt - turhauttaa ne (hetero)naiset, jotka suureen ääneen puhuvat feminismistä ja siitä miten naiset ovat tai ainakin pitäisi olla ihan samalla viivalla miesten kanssa. Ja seuraavassa käänteessä syyllistyvät juuri siihen miesten jalustalle nostamiseen, miesten paapomiseen, jota pitäisi jo vähän rajoittaa. Siis että mies EI OLE automaattisesti älykkäämpi, osaavampi, parempi, mukavampi vain siksi, että on mies. Se on nyt jo nähty niin monta kertaa. Juuri äskettäin hyvä ettei pientä katastrofia tullut, kun mies ei osoittautunutkaan suurten puheidensa veroiseksi. Onneksi oli luotettavat naiset paikkaamassa.

    Eli minulle ainakin feminismi on tosiaankin tasa-arvoa. Että ollaan ihmisinä samalla viivalla tilanteessa kuin tilanteessa ja asioita katsotaan persoonakohtaisesti, taitojen pohjalta, luonteen, tilanteen, eikä sen mitä sukupuolta sattuu olemaan. Miehet saavat olla miehiä ja naiset naisia mutta ihmisarvoon ja paikkaan maan päällä se ei saa vaikuttaa. Sekö nyt sitten on niin hirveetä ja sortoa ja vaikka mitä?

    Mutta täytyy sanoa, että noin yleisesti ottaen miehet ovat minusta kohtuullisen tylsiä ja yksioikoisia omien rooliensa toteuttajia. Liian yksiulotteisia. Vaan aina on poikkeuksia joukossa. Tuo katastrofi-mieskin on ihmisenä oikein mukava, mielenkiintoinen keskustelukumppani.

    Äänestä

Minusta pitäisi vähän eritellä.
Täällä käyvät herrat ovat omaa luokkaansa. Onneksi heitä ei ole enempää. Minusta heille ei tulisi vastailla, koska huomiotahan he kaipaavat. Moniko täällä käyvä nainen menee jollekin miesten palstalle kirjoittelemaan kommenttejaan?
Yleisellä tasolla Suomessa on paljon miehiä, jotka ovat ihan hukassa. Yksi asuu minun naapurissani. Naimisissa, murrosikäinen lapsi, käy töissä, kaikki periaatteessa kai ok. Mutta hänellä ei ole mitään tekemistä töiden lisäksi, joten hän terrorisoi taloamme: huudattaa terassilla Suomi-iskelmää viikonloput, rakentaa ihmeellisiä laittomia hökötyksiä pihalleen, hioo tasohiomakoneella terassiaan monta kertaa kesässä, kiillottaa autoaan niin että pelti menee kohta puhki.... Toinen vaihtoehto hänellä kai olisi ruveta juomaan. Serkkuni on samanlainen. Ei elämän pilkettä missään, kaikki uusi pelottaa, edes matkoilla ei käydä vaikka olisi rahaa...
Sitten on tietysti ok. ajattelevia ja miehiä.
Mutta varsinkin vähän matalammin koulutettujen ja perusduunia tekevien miesten keskuudessa on vahva yhdenmukaisuuden paine. Miehen ei kuulu olla kiinnostunut, innostunut, tunteellinen. On ikään kuin hirveästi tabuja: maahanmuuttajat, ulkomaalaiset yleensä, kaikki kulttuuri, naisten seksuaalisuus, lesbot ja erityisesti homot, lasten asiat. Sallituja asioita on duuni, pubi, kalja-illat, urheilu, tv-ohjelmat, grilli, autot ja koneet, urheiluvaattet, huonekaluhallit...
Kulttuurimme on tullut sellaiseksi että miehen rooli on todella vaikea. Olisi vaikea kasvattaa poikaa tällaisessa maailmassa. Tämä ei ole hyväksi naisille eikä miehille eikä varsinkaan lapsille.
Onneksi politiikassa on nyt jokunen fiksu mies, mutta junttieinareita ja käsien levittelijöitä on ihan liikaa. Muistinmenetyksestä kärsinyt johtava poliitikkomme oli opiskelukaverini aikoinaan ja hän oli... no, aika omituinen. Mutta kuka näitä äänestää?

Äänestä

Ehdotan, että lopetaan keskustelu miehistä ja puhutaan naisista. Ardean aloitus oli ihan ok. mutta koska provoilijat iskevät heti kyntensä keskusteluun niin kaikki latistuu akselille onpas-eipäs ole, ja naiset eivät kestä olla vastaamatta kun provoherra heittää yhtä ja samaa p**kaa. Aletaan puhua niin että provoherralla ei ole mitään kommentoitavaa, ja jos änkeää väliin niin jätetään se huomiotta. Jooko?

Äänestä
  • Aloitus on ihan selvä provo. Sinulla on vain puolueellinen näkökanta.

    Äänestä

  • Ensinnäkin siksi, että ainakin minulle miehet ovat sen verran yhdentekevä aihe, etten jaksa kovin pitkään heistä keskustella ja toiseksi siksi, että tässä oikeassa elämässä ja myös - kuten hyvin helposti näemme - jopa tällä lesbopalstalla, miehet puhuvat niin mielellään ja vuolaasti itse itsestään.

    Sen voi tosiaankin ohittaa olankohautuksella ja itsekseen hymyillen, erityisesti myös siksi, että tällä palstalla heistä kukaan ei ole pystynyt kirjoittamaan mitään sellaista, jota ei olisi jo kuultu jankutukseen asti. Itsensä toistaminen itse sitä tajuamatta näyttäisi olevan kovin miehinen laji.

    Äänestä

  • LaikaQ kirjoitti:

    Ensinnäkin siksi, että ainakin minulle miehet ovat sen verran yhdentekevä aihe, etten jaksa kovin pitkään heistä keskustella ja toiseksi siksi, että tässä oikeassa elämässä ja myös - kuten hyvin helposti näemme - jopa tällä lesbopalstalla, miehet puhuvat niin mielellään ja vuolaasti itse itsestään.

    Sen voi tosiaankin ohittaa olankohautuksella ja itsekseen hymyillen, erityisesti myös siksi, että tällä palstalla heistä kukaan ei ole pystynyt kirjoittamaan mitään sellaista, jota ei olisi jo kuultu jankutukseen asti. Itsensä toistaminen itse sitä tajuamatta näyttäisi olevan kovin miehinen laji.

    lue omista teksteitään kicksejä saava ohiammuttu hetskumies,joka tasan tarkkaan on yhtäkuin pohtija.jätkä kiroittaa ja vastaa itelleen ja on siit viel ihan onessaan.

    Äänestä

  • omasta äänestään kirjoitti:

    lue omista teksteitään kicksejä saava ohiammuttu hetskumies,joka tasan tarkkaan on yhtäkuin pohtija.jätkä kiroittaa ja vastaa itelleen ja on siit viel ihan onessaan.

    Minä olen kyllä ihan eri mies.

    Äänestä

  • Mutta ei ehdottomasti samaa mieltä. Tämä ketju näytti saavan myös tuon "pohtijan" käyttämään nettiä tiedonhankintaan vaikkei hän kirjoja suostukaan lukemaan. Hän on ottanut selvää munasolun rakenteesta, pystyy erottelemaan keinohedelmöityksen ja kloonauksen, lisäksi hän on hankkinut tietoa munasolun luovutuksesta ja siihen liittyvistä riskeistä. Antaisin hänelle tästä parin päivän kurssista välttävän arvosanan. Positiivista sanoisin, vaikka asenteensa ei ole muuttunut mihinkään, mutta alitajunta tekee nyt tehtäviään myös hänen selkärankansa jatkeessa.

    Tämä on lesbojen keskustelupalsta, mutta tätä kanavaa voidaan käyttää myös tietoiskuihin ja koulutukseen. Asenteet muuttuvat sitten aikanaan ja sukupolvien myötä.

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Minä olen kyllä ihan eri mies.

    todella vakuuttavaa.
    narsisti kuvittelee vain itse olevansa vakuuttava ja läpinäkymätön.
    ihan sama minkälaista huomiota saat, kunhan saat.

    Äänestä

  • hehehehe kirjoitti:

    todella vakuuttavaa.
    narsisti kuvittelee vain itse olevansa vakuuttava ja läpinäkymätön.
    ihan sama minkälaista huomiota saat, kunhan saat.

    Taisit vastata itse itsellesi.
    ;)

    Äänestä

itse asiassa heteromiehillä ja lesboilla on samanlainen aivorakenne, joten siinä suhteessa ei liene yhteisymmärryksen puutetta.

heteronormatiiviseen viitekehykseen asetettuna voimme myös havaita, että lesbouden suurimmat kyseenalaistajat löytyvät orientaatiospektrin suurimmasta ryhmästä eli heteronaisista. naisten tiukka ryhmäkuri ei salli poikkeamista ryhmän yhtenäisyydestä, vaan johtaa pennalismiin, jossa poikkeavakäytöksisiä syrjitään. tilastollisesti tämä heteronaisten harrastama lesbofobinen seksuaalikontrolli voidaan osoittaa puhtaan selkeillä prosenttiarvoilla, -homomiehiä on populaatiosta arviolta 5 prosenttia, bi-seksuaaleja miehiä noin 10 prosenttia ja heteromiehiä siten 85 %. vastaavat arvot naisilla ovat 2, 5 ja 93.

koska naisten on tutkimuksellisesti todettu suosivan välillistä väkivaltaa, -joksi myös palstoilla harjoitettava provoilu voidaan laskea-, on silloin suorastaan luontevaa olettaa lesbopalstoille kirjoittavien "miesten" kuuluvan tosiasiassa lesbofobisten heteronaisten ryhmään.

haukut siis tavallaan väärää puuta. :)

Äänestä
  • Hauska sanailla kanssasi pitkästä aikaa. Analyysisi on viiltävä ja olet epäilemättä osin oikeassa mutta prosenttiluvut ovat viitteellisiä ja bi-naisia on ihan kokemuspohjalta varmaan lähes 20 % populaatiosta :)

    Naisten harrastama henkinen väkivalta on pahinta mitä maa päällään kantaa ja itsekin olen siinä kohtuullisen hyvä. Lesbonaisen aivot siis poikkeavat ainakin tältä osin heteromiesten aivoista? Lesbous kuitenkin vähentää tämän väkivallan tarvetta koska minun ei tarvitse suunnata sitä päivittäin aviomieheen vaan vain satunnaisesti tällä palstalla provoileviin miehiin tai naisiin.

    Äänestä

  • mie tuol ylempän purpati ko essee, niin tääl ois olt lukuja, jot ois kaivanna.

    (kauhee oppimattomie (mie) naurusaari)

    Äänestä

  • Ardea_C kirjoitti:

    Hauska sanailla kanssasi pitkästä aikaa. Analyysisi on viiltävä ja olet epäilemättä osin oikeassa mutta prosenttiluvut ovat viitteellisiä ja bi-naisia on ihan kokemuspohjalta varmaan lähes 20 % populaatiosta :)

    Naisten harrastama henkinen väkivalta on pahinta mitä maa päällään kantaa ja itsekin olen siinä kohtuullisen hyvä. Lesbonaisen aivot siis poikkeavat ainakin tältä osin heteromiesten aivoista? Lesbous kuitenkin vähentää tämän väkivallan tarvetta koska minun ei tarvitse suunnata sitä päivittäin aviomieheen vaan vain satunnaisesti tällä palstalla provoileviin miehiin tai naisiin.

    antamani lukuarvot ovatkin viitteellisiä. lisäksi on muistettava, että seksuaalisuus voi muuttua intensiteetiltään, -jopa niin, että koko asia menettää merkityksensä ja ihmisestä tulee aseksuaali. samoin erilaiset elämänkatsomustiedot ja uskonnot voivat sublimoittaa ihmisen seksuaalisuuden uusille ilmenemistavoille.

    naisilla tosiaan biseksuaalisuus on eräiden tutkimusten mukaan miehiä yleisempää, mutta sitä pidetään myös naisten sosiaalisemman luonteen ja sukupuolelleen luonteenomaisen lapsenmielisen uteliaisuuden vuoksi kokeilun haluna. täsmällinen termi tälle lienee bi-curious.

    Äänestä

  • manna gryn kirjoitti:

    antamani lukuarvot ovatkin viitteellisiä. lisäksi on muistettava, että seksuaalisuus voi muuttua intensiteetiltään, -jopa niin, että koko asia menettää merkityksensä ja ihmisestä tulee aseksuaali. samoin erilaiset elämänkatsomustiedot ja uskonnot voivat sublimoittaa ihmisen seksuaalisuuden uusille ilmenemistavoille.

    naisilla tosiaan biseksuaalisuus on eräiden tutkimusten mukaan miehiä yleisempää, mutta sitä pidetään myös naisten sosiaalisemman luonteen ja sukupuolelleen luonteenomaisen lapsenmielisen uteliaisuuden vuoksi kokeilun haluna. täsmällinen termi tälle lienee bi-curious.

    Todellakin nainen on avoimempi kaikille vaikutteille, myös lesbona, oletan. Ainakin omalta kohdaltani voin sen allekirjoittaa. Minua ei epäilytä mikään uusi toisin kuin miehiä, kuten tällä palstalla niitä, jotka ovat sairaalloisen torjuvia kaikkea uutta ja tuntematonta kohtaan. Ihmetyttää että miehet ovat tehneet löytöretkiä, tutkimusmatkoja ja lentäneet jopa kuuhun? Tekivätkö he sen naisen vaikutuksesta? Kun kotona oli nalkuttava akka oli terveellistä nauttia raitista ulkoilmaa.
    Entä jos naiset olisivat olleet vallankahvassa, mihin he olisivatkaan päätyneet? Suunnittelutaitojen puutteessa lautalla Ruotsiin vai olisivatko jo matkalla Marsiin?

    Äänestä

  • Jos minä olisin kirjoittanut, että lesboilla ja heteromiehillä on samanlaiset aivot, niin olisin saanut joukottain lesboja kimppuuni. Ajatus näköjään hyväksytään jos sen kirjoittaa toinen lesbo. Väite ei edes ole totta. Lesbojen aivot varmaankin poikkeavat heteronaisten aivoista, mutta ei niistä saa samanlaisia kuin miehillä.

    Seksuaalisen mielenkiinnon kohde sen sijaan on sama, joten voidaan sanoa että lesbon seksuaalisuus on samankaltaista kuin heteromiehillä. Asiaan vaikuttaa kuitenkin testosteronin puute. Lesbot ovat kuin heteroja eunukkeja estrogeenihoidolla. Vähän hukassa ja sekaisin itsensä kanssa siis.

    Jos kirjoitukseni tulkitaan henkiseksi väkivallaksi, niin syy on tulkitsijassa. Sanat eivät satuta jos ne eivät "kolahda". Samasta syystä en ota itseeni joidenkin kirjoittajien haukkuja itseäni kohtaan. Esimerkiksi arvelu siitä, että olisin oikeasti heteronainen, menee pahasti ohi. Tuollaiselle ei voi kuin hymyillä. Kirjoitukseni eivät myöskään ole narsistisia, kuten eräällä toisella mieskirjoittajalla, joka on ollut palstalla huomattavasti pidemmän aikaa kuin minä. En tiedä onko se hänen kohdallaan tarkoituksellista ärsyttämistä, saattaa olla.

    Suurin osa palstalaisista haluaa kuitenkin minun kirjoittelevan jatkossakin.

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Jos minä olisin kirjoittanut, että lesboilla ja heteromiehillä on samanlaiset aivot, niin olisin saanut joukottain lesboja kimppuuni. Ajatus näköjään hyväksytään jos sen kirjoittaa toinen lesbo. Väite ei edes ole totta. Lesbojen aivot varmaankin poikkeavat heteronaisten aivoista, mutta ei niistä saa samanlaisia kuin miehillä.

    Seksuaalisen mielenkiinnon kohde sen sijaan on sama, joten voidaan sanoa että lesbon seksuaalisuus on samankaltaista kuin heteromiehillä. Asiaan vaikuttaa kuitenkin testosteronin puute. Lesbot ovat kuin heteroja eunukkeja estrogeenihoidolla. Vähän hukassa ja sekaisin itsensä kanssa siis.

    Jos kirjoitukseni tulkitaan henkiseksi väkivallaksi, niin syy on tulkitsijassa. Sanat eivät satuta jos ne eivät "kolahda". Samasta syystä en ota itseeni joidenkin kirjoittajien haukkuja itseäni kohtaan. Esimerkiksi arvelu siitä, että olisin oikeasti heteronainen, menee pahasti ohi. Tuollaiselle ei voi kuin hymyillä. Kirjoitukseni eivät myöskään ole narsistisia, kuten eräällä toisella mieskirjoittajalla, joka on ollut palstalla huomattavasti pidemmän aikaa kuin minä. En tiedä onko se hänen kohdallaan tarkoituksellista ärsyttämistä, saattaa olla.

    Suurin osa palstalaisista haluaa kuitenkin minun kirjoittelevan jatkossakin.

    Pohtija kirjoittaa: "Seksuaalisen mielenkiinnon kohde sen sijaan on sama..." eli tämä pitää tulkita niin että hän on kiinnostunut lesbonaisista ei heteroista. Tämähän tarkoittaa sitä että heteronaiset ovat tuottaneet hänelle pettymyksen ja nyt hän hakee hyväksyntää lesboilta. Voi pientä raukkaa onko äiti ollut sulle ilkeä ja tuhma sua kohtaan.

    Äänestä

  • ***** kirjoitti:

    Pohtija kirjoittaa: "Seksuaalisen mielenkiinnon kohde sen sijaan on sama..." eli tämä pitää tulkita niin että hän on kiinnostunut lesbonaisista ei heteroista. Tämähän tarkoittaa sitä että heteronaiset ovat tuottaneet hänelle pettymyksen ja nyt hän hakee hyväksyntää lesboilta. Voi pientä raukkaa onko äiti ollut sulle ilkeä ja tuhma sua kohtaan.

    Sekä lesbot että heteromiehet ovat kiinnostuneita naisista. Lesbot eivät saa kiinnostukselleen vastakaikua heteronaisilta, mutta kyllä te heistäkin olette kiinnostuneita.

    Heteromies ei voi tietää etukäteen kuka on lesbo. Joitakin viitteitä antaa ruma ulkonäkö ja epänaisellisuus, mutta joskus voi erehtyä. Miehen seksuaalinen mielenkiinto lopahtaa täyslesbon kohdalla yleensä nopeasti.

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Jos minä olisin kirjoittanut, että lesboilla ja heteromiehillä on samanlaiset aivot, niin olisin saanut joukottain lesboja kimppuuni. Ajatus näköjään hyväksytään jos sen kirjoittaa toinen lesbo. Väite ei edes ole totta. Lesbojen aivot varmaankin poikkeavat heteronaisten aivoista, mutta ei niistä saa samanlaisia kuin miehillä.

    Seksuaalisen mielenkiinnon kohde sen sijaan on sama, joten voidaan sanoa että lesbon seksuaalisuus on samankaltaista kuin heteromiehillä. Asiaan vaikuttaa kuitenkin testosteronin puute. Lesbot ovat kuin heteroja eunukkeja estrogeenihoidolla. Vähän hukassa ja sekaisin itsensä kanssa siis.

    Jos kirjoitukseni tulkitaan henkiseksi väkivallaksi, niin syy on tulkitsijassa. Sanat eivät satuta jos ne eivät "kolahda". Samasta syystä en ota itseeni joidenkin kirjoittajien haukkuja itseäni kohtaan. Esimerkiksi arvelu siitä, että olisin oikeasti heteronainen, menee pahasti ohi. Tuollaiselle ei voi kuin hymyillä. Kirjoitukseni eivät myöskään ole narsistisia, kuten eräällä toisella mieskirjoittajalla, joka on ollut palstalla huomattavasti pidemmän aikaa kuin minä. En tiedä onko se hänen kohdallaan tarkoituksellista ärsyttämistä, saattaa olla.

    Suurin osa palstalaisista haluaa kuitenkin minun kirjoittelevan jatkossakin.

    mutta "pohtijan" arvostelukyky petti jälleen kerran, hakiessaan vastakaikua lesbopeilistä.

    "viisaana esiintyminen kun on juuri se tyhmyyden ydin"

    Äänestä

  • ***** kirjoitti:

    Pohtija kirjoittaa: "Seksuaalisen mielenkiinnon kohde sen sijaan on sama..." eli tämä pitää tulkita niin että hän on kiinnostunut lesbonaisista ei heteroista. Tämähän tarkoittaa sitä että heteronaiset ovat tuottaneet hänelle pettymyksen ja nyt hän hakee hyväksyntää lesboilta. Voi pientä raukkaa onko äiti ollut sulle ilkeä ja tuhma sua kohtaan.

    Olet tavallaan oikeilla jäljillä mutta minä menisin vielä askeleen pidemmälle. Näyttää siltä että on syntynyt uusi transsukupuoli (vai mikä se nyt on) jossa heteromiehen suurien tunteiden kohteena on lesbonainen! Tällaista määritelmää ei googlettamalla löydy joten eiköhän tässä olisi otsikon paikka iltapäivälehden kanteen tai vaikka viikkolehti seiskaan. Tämä on tosi kova juttu Suomesta! Bongattu ensimmäisenä Suomessa suomi24 lesbojen keskustelupalstalta!

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Sekä lesbot että heteromiehet ovat kiinnostuneita naisista. Lesbot eivät saa kiinnostukselleen vastakaikua heteronaisilta, mutta kyllä te heistäkin olette kiinnostuneita.

    Heteromies ei voi tietää etukäteen kuka on lesbo. Joitakin viitteitä antaa ruma ulkonäkö ja epänaisellisuus, mutta joskus voi erehtyä. Miehen seksuaalinen mielenkiinto lopahtaa täyslesbon kohdalla yleensä nopeasti.

    haaveilla saavasi koskaan lesbonaista sänkyysi. Omat fantasiasi voit kyllä pitää, mut pidä ne omana tietonasi. Osta kanootti ja melo saareen pariksi kuukaudeksi. Nauti kesästä ja ja hyttyset sinusta:)

    Äänestä

  • Ardea_C kirjoitti:

    Olet tavallaan oikeilla jäljillä mutta minä menisin vielä askeleen pidemmälle. Näyttää siltä että on syntynyt uusi transsukupuoli (vai mikä se nyt on) jossa heteromiehen suurien tunteiden kohteena on lesbonainen! Tällaista määritelmää ei googlettamalla löydy joten eiköhän tässä olisi otsikon paikka iltapäivälehden kanteen tai vaikka viikkolehti seiskaan. Tämä on tosi kova juttu Suomesta! Bongattu ensimmäisenä Suomessa suomi24 lesbojen keskustelupalstalta!

    Wikipedian mukaan: "Seksuaalinen fetisismi on seksuaalisen kiinnostuksen ja tyydytyksen kohdistumista esineeseen, vaatekappaleeseen, materiaaliin tai johonkin ihmisen ruumiinosaan, ominaisuuteen tai piirteeseen."

    Lesbous voisi kai periaatteessa olla ominaisuus johon jollakin voisi olla fetissi. Heteromies siis kiihottuisi lesboista esim. näiden saavuttamattomuuden tai muiden ominaisuuksien takia.

    Omalla kohdallani ei ole kyse mistään sellaisesta, kuten olette huomanneet.

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Wikipedian mukaan: "Seksuaalinen fetisismi on seksuaalisen kiinnostuksen ja tyydytyksen kohdistumista esineeseen, vaatekappaleeseen, materiaaliin tai johonkin ihmisen ruumiinosaan, ominaisuuteen tai piirteeseen."

    Lesbous voisi kai periaatteessa olla ominaisuus johon jollakin voisi olla fetissi. Heteromies siis kiihottuisi lesboista esim. näiden saavuttamattomuuden tai muiden ominaisuuksien takia.

    Omalla kohdallani ei ole kyse mistään sellaisesta, kuten olette huomanneet.

    Mä aamulla mietin tätä ketjua noin kuusitoista minuuttia. Ja kuin yllättäin syntyi etiäinen tästä sun viimeisestä kommentista.

    On luultavasti aika lähellä se todellisuus jossa katsot vuorikiipeilijänä vuorta ja joku kysyy sulta että miksi?

    Sinä vastaat: koska se on siinä.

    Äänestä

  • zakus kirjoitti:

    Mä aamulla mietin tätä ketjua noin kuusitoista minuuttia. Ja kuin yllättäin syntyi etiäinen tästä sun viimeisestä kommentista.

    On luultavasti aika lähellä se todellisuus jossa katsot vuorikiipeilijänä vuorta ja joku kysyy sulta että miksi?

    Sinä vastaat: koska se on siinä.

    Pohtijan identiteetti ja taidot kehityspsykologina ovat vielä vajavaiset ja lesbonaisen iskuyrityksetkin hataralla pohjalla, mutta pojasta polvi paranee, sanotaan. Nimittäin pohtijan omaa logiikkaa käyttäen, nuo ominaisuudet periytyvät isältä pojalle ja miksei siis myös tyttärelle, jolloin pohtijan mahdollisesta tyttärestä voisi tulla täysiverinen lesbo. Ja poikako olisi sitten mahdollisesti lesbofetissi?

    (tiedoksi niille jotka eivät ole lukeneet kaikkia pohtijan ajatuksia, hänen teoriansa mukaan lesbous periytyy äidiltä tyttärelle…)

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Sekä lesbot että heteromiehet ovat kiinnostuneita naisista. Lesbot eivät saa kiinnostukselleen vastakaikua heteronaisilta, mutta kyllä te heistäkin olette kiinnostuneita.

    Heteromies ei voi tietää etukäteen kuka on lesbo. Joitakin viitteitä antaa ruma ulkonäkö ja epänaisellisuus, mutta joskus voi erehtyä. Miehen seksuaalinen mielenkiinto lopahtaa täyslesbon kohdalla yleensä nopeasti.

    sellaista hetronaista ei ole olemassakaan joka ei lesbon mukaan lähtisi.totuus ei pala tulessakaan sanotaan ja näin se vaan on .Luulo ei ole tiedon väärtti.

    Miehet taas suorastaan hinkuaa lesbon pöksyihin antaakseen tuta, opetuksen, halu näyttää mistä se kana kusee...aina kuulee lauseen että sä et vaan oo saanut kunnon miestä/ munaa tms.
    En niin... eihän niitä ole olemassakaan.
    Ystävättäreni sanoo että 1 nainen vastaa n. 10 miestä.Tämä on totta.

    Ja se pätee varsingin sängyssä.....

    Äänestä

  • Ardea_C kirjoitti:

    Pohtijan identiteetti ja taidot kehityspsykologina ovat vielä vajavaiset ja lesbonaisen iskuyrityksetkin hataralla pohjalla, mutta pojasta polvi paranee, sanotaan. Nimittäin pohtijan omaa logiikkaa käyttäen, nuo ominaisuudet periytyvät isältä pojalle ja miksei siis myös tyttärelle, jolloin pohtijan mahdollisesta tyttärestä voisi tulla täysiverinen lesbo. Ja poikako olisi sitten mahdollisesti lesbofetissi?

    (tiedoksi niille jotka eivät ole lukeneet kaikkia pohtijan ajatuksia, hänen teoriansa mukaan lesbous periytyy äidiltä tyttärelle…)

    Missä olet havainnut lesbonaisten iskuyrityksiä?

    Homous ja lesbous ovat ominaisuuksia, jotka eivät ole hiipuneet olemattomiin luonnonvalinnan seurauksena, vaan tietty osa ihmisistä on homoja ja lesboja sukupolvesta toiseen. Se viittaa siihen, että perintötekijät, jotka aiheuttavat tämän ominaisuuden, kulkevat joidenkin ihmisten mukana. Luonnollisimmat levittäjät ovat tietenkin biseksuaaleja, koska täyshomot ja lesbot eivät lisäänny luonnollisesti.

    Kahden täysheteron vanhemman lapset ovat todennäköisesti heteroita, kun taas kahden biseksuaalin lapset voivat olla mitä vaan. En kuitenkaan tiedä todennäköisyysarvioita kun niitä ei taida olla tarpeeksi tutkittu. Omat vanhempani ovat molemmat täysheteroita, joten mahdolliset homot tai lesbot jälkeläiseni saavat taipumuksensa todennäköisemmin äidiltään.

    Miksi näitä yksilöitä sitten on ylipäätään olemassa? Vastaus on: luonnolliseen säätelyyn. Homous lisääntyy sisäsiittoisuuden vaaran kasvaessa. Siksi eri alueilla tehdyissä tutkimuksissa saadaan homojen määräksi erilaisia tuloksia.

    Voisitko kertoa mihin tässä ketjussa esitettyihin kysymyksiin haluaisit vielä vastauksia?

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Missä olet havainnut lesbonaisten iskuyrityksiä?

    Homous ja lesbous ovat ominaisuuksia, jotka eivät ole hiipuneet olemattomiin luonnonvalinnan seurauksena, vaan tietty osa ihmisistä on homoja ja lesboja sukupolvesta toiseen. Se viittaa siihen, että perintötekijät, jotka aiheuttavat tämän ominaisuuden, kulkevat joidenkin ihmisten mukana. Luonnollisimmat levittäjät ovat tietenkin biseksuaaleja, koska täyshomot ja lesbot eivät lisäänny luonnollisesti.

    Kahden täysheteron vanhemman lapset ovat todennäköisesti heteroita, kun taas kahden biseksuaalin lapset voivat olla mitä vaan. En kuitenkaan tiedä todennäköisyysarvioita kun niitä ei taida olla tarpeeksi tutkittu. Omat vanhempani ovat molemmat täysheteroita, joten mahdolliset homot tai lesbot jälkeläiseni saavat taipumuksensa todennäköisemmin äidiltään.

    Miksi näitä yksilöitä sitten on ylipäätään olemassa? Vastaus on: luonnolliseen säätelyyn. Homous lisääntyy sisäsiittoisuuden vaaran kasvaessa. Siksi eri alueilla tehdyissä tutkimuksissa saadaan homojen määräksi erilaisia tuloksia.

    Voisitko kertoa mihin tässä ketjussa esitettyihin kysymyksiin haluaisit vielä vastauksia?

    Olen uskotellut nimittäin itselleni, että:

    a.Tietyt geenit saattavat altistaa jossain määrin gaysuuntaan.
    b. Odottavan äidin hormonitasolla on kohtuullisen suuri merkitys.
    c. Ympäristötekijätkin vaikuttavat asiaan.

    Puheet luonnonvastaisuudesta kannattaa unohtaa.Ilmiö on niin
    yleinen, että siitä täytyy olla selkeää etua jos ei yksilöille, niin
    jokatapauksessa lajeille. Ja sitäpaitsi, kukin etsiköön onneaan
    sieltä, mistä sitä löytää.

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Missä olet havainnut lesbonaisten iskuyrityksiä?

    Homous ja lesbous ovat ominaisuuksia, jotka eivät ole hiipuneet olemattomiin luonnonvalinnan seurauksena, vaan tietty osa ihmisistä on homoja ja lesboja sukupolvesta toiseen. Se viittaa siihen, että perintötekijät, jotka aiheuttavat tämän ominaisuuden, kulkevat joidenkin ihmisten mukana. Luonnollisimmat levittäjät ovat tietenkin biseksuaaleja, koska täyshomot ja lesbot eivät lisäänny luonnollisesti.

    Kahden täysheteron vanhemman lapset ovat todennäköisesti heteroita, kun taas kahden biseksuaalin lapset voivat olla mitä vaan. En kuitenkaan tiedä todennäköisyysarvioita kun niitä ei taida olla tarpeeksi tutkittu. Omat vanhempani ovat molemmat täysheteroita, joten mahdolliset homot tai lesbot jälkeläiseni saavat taipumuksensa todennäköisemmin äidiltään.

    Miksi näitä yksilöitä sitten on ylipäätään olemassa? Vastaus on: luonnolliseen säätelyyn. Homous lisääntyy sisäsiittoisuuden vaaran kasvaessa. Siksi eri alueilla tehdyissä tutkimuksissa saadaan homojen määräksi erilaisia tuloksia.

    Voisitko kertoa mihin tässä ketjussa esitettyihin kysymyksiin haluaisit vielä vastauksia?

    Annan sinulle positiivista palautetta. Asenteessasi on tapahtunut pienenpieni muutos. Kirjoitat jo että seksuaalisuus on ominaisuus.

    Luonnonvalintaan liittyvät näkemyksesi ovat kuitenkin evoluutioteorian vastaisia ja tapasi syyllistää vaimosi mahdollisten yhteisten lastenne seksuaalisista ominaisuuksista on suorastaa loukkaavaa. Toivottavasti vaimoraukka ei lue näitä viestejäsi tai edes tiedä että kirjoitat täällä hänestä tuollaista. Lopulta tietysti toivon ettei vaimoraukkaa sinulla edes olisi.

    Matemaattinen lahjakkuutesi on myös epäilykseni alla. Miksi populaation kasvaessa homoseksuaalisuus lisääntyy? Eikö nimenomaan pienissä populaatioissa tulisi ilmetä homoseksuaalisuutta sisäsiittoisuuden estämiseksi ja populaation kasvaessa tämä mainitsemasi luonnonvalinta tulee tarpeettomaksi?

    Ehdotan että jatkat asennemuutostasi tuosta ominaisuus-sanasta eteenpäin. Ota seuraavaksi hakuun seksuaalisuus ja sen määritelmä. Muistatko kun käytin sanaa "variaatio"? Tutkipa hiukan seksuaalisuuden variaatioita ja laajenna näkemystäsi aiheesta, ehkä koet tajuntaa laajentavia kokemuksia ilman mitään lisäaineita.

    Äänestä

  • Ardea_C kirjoitti:

    Annan sinulle positiivista palautetta. Asenteessasi on tapahtunut pienenpieni muutos. Kirjoitat jo että seksuaalisuus on ominaisuus.

    Luonnonvalintaan liittyvät näkemyksesi ovat kuitenkin evoluutioteorian vastaisia ja tapasi syyllistää vaimosi mahdollisten yhteisten lastenne seksuaalisista ominaisuuksista on suorastaa loukkaavaa. Toivottavasti vaimoraukka ei lue näitä viestejäsi tai edes tiedä että kirjoitat täällä hänestä tuollaista. Lopulta tietysti toivon ettei vaimoraukkaa sinulla edes olisi.

    Matemaattinen lahjakkuutesi on myös epäilykseni alla. Miksi populaation kasvaessa homoseksuaalisuus lisääntyy? Eikö nimenomaan pienissä populaatioissa tulisi ilmetä homoseksuaalisuutta sisäsiittoisuuden estämiseksi ja populaation kasvaessa tämä mainitsemasi luonnonvalinta tulee tarpeettomaksi?

    Ehdotan että jatkat asennemuutostasi tuosta ominaisuus-sanasta eteenpäin. Ota seuraavaksi hakuun seksuaalisuus ja sen määritelmä. Muistatko kun käytin sanaa "variaatio"? Tutkipa hiukan seksuaalisuuden variaatioita ja laajenna näkemystäsi aiheesta, ehkä koet tajuntaa laajentavia kokemuksia ilman mitään lisäaineita.

    Asenteessani ei ole taahtunut mitään muutosta, mutta omassa asenteessasi kenties on. Tulkitset kirjoituksiani eri tavalla kuin aikaisemmin. Ennakkoasenteesi vaikuttavat nyt hieman vähemmän luetun ymmärtämiseesi.

    Vielä on kuitenkin tekemistä siinäkin. Sisäsiittoisuuden vaara kasvaa nimenomaan silloin kun populaatio vähenee, vai mitä? Tästä asiasta olemme siis samaa mieltä vaikka et haluaisikaan. Mitenhän aiot luikerella tästä asiasta toiselle puolelle aitaa? Homoja ja lesboja yksilöitä syntyy koko ajan, mutta niiden tarpeellisuus näkyy vasta pullonkauloissa. Osallistuvat siis töihin auttaen vaikeassa tilanteessa yhteiskuntaa, mutta eivät itse lisäänny.

    Kirjoitat, että "syyllistäisin" ihmistä hänen jälkeläistensä homoseksuaalisista taipumuksista. Se kertoo omista asenteistasi, häpeästä asiaa kohtaan. Minä vain totean, en syyllistä.

    Kyllä minä tiedän, että on olemassa erilaisia seksuaalisen kieroutumisen variaatioita. Tyrkytätte minulle kirjoja luettavaksi aiheesta ja netistäkin pitäisi etsiä lisää. Ei kiitos, ei kiinnosta. Sinä voisit aikasi kuluksi opiskella ulkoa kaikki tunnetut fobiat.

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Asenteessani ei ole taahtunut mitään muutosta, mutta omassa asenteessasi kenties on. Tulkitset kirjoituksiani eri tavalla kuin aikaisemmin. Ennakkoasenteesi vaikuttavat nyt hieman vähemmän luetun ymmärtämiseesi.

    Vielä on kuitenkin tekemistä siinäkin. Sisäsiittoisuuden vaara kasvaa nimenomaan silloin kun populaatio vähenee, vai mitä? Tästä asiasta olemme siis samaa mieltä vaikka et haluaisikaan. Mitenhän aiot luikerella tästä asiasta toiselle puolelle aitaa? Homoja ja lesboja yksilöitä syntyy koko ajan, mutta niiden tarpeellisuus näkyy vasta pullonkauloissa. Osallistuvat siis töihin auttaen vaikeassa tilanteessa yhteiskuntaa, mutta eivät itse lisäänny.

    Kirjoitat, että "syyllistäisin" ihmistä hänen jälkeläistensä homoseksuaalisista taipumuksista. Se kertoo omista asenteistasi, häpeästä asiaa kohtaan. Minä vain totean, en syyllistä.

    Kyllä minä tiedän, että on olemassa erilaisia seksuaalisen kieroutumisen variaatioita. Tyrkytätte minulle kirjoja luettavaksi aiheesta ja netistäkin pitäisi etsiä lisää. Ei kiitos, ei kiinnosta. Sinä voisit aikasi kuluksi opiskella ulkoa kaikki tunnetut fobiat.

    kun sinun täytyy lesbopeilailla itseäsi ja omaa epävarmuuttasi. Sulla on tollanen tyyli, yrität väen väkisin työntää sanoja tosten suuhun tai päähän. Aika avutonta manipulaatiota, mut niinhän se usein onkin ettei sitä itse edes huomaa, kun itsellä ei ole arvostelukykyä ja aliarvioi vielä päälle toisten arvostelukyvyn. Tyypillinen tapaus olet "pohtija" jos nyt siksi voi edes sanoa. Ardea näkyy olevan sulle punainen vaate, josta kiihdyt ja teidän ero on selkeästi siinä, että Ardealla on luontaista auktoriteettia ja sinulla sitä ei ole juuri lainkaan ja siksi tavoittelet täältä jotain, jota et osaa itsellesi perustella. Selkeästi purat vaan ahdistustasi, etkä todellakaan ole ensimmäinen saati viimeinen tapaus palstalla. Aika hölmö olet, jos et itse ymmärrä.

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Asenteessani ei ole taahtunut mitään muutosta, mutta omassa asenteessasi kenties on. Tulkitset kirjoituksiani eri tavalla kuin aikaisemmin. Ennakkoasenteesi vaikuttavat nyt hieman vähemmän luetun ymmärtämiseesi.

    Vielä on kuitenkin tekemistä siinäkin. Sisäsiittoisuuden vaara kasvaa nimenomaan silloin kun populaatio vähenee, vai mitä? Tästä asiasta olemme siis samaa mieltä vaikka et haluaisikaan. Mitenhän aiot luikerella tästä asiasta toiselle puolelle aitaa? Homoja ja lesboja yksilöitä syntyy koko ajan, mutta niiden tarpeellisuus näkyy vasta pullonkauloissa. Osallistuvat siis töihin auttaen vaikeassa tilanteessa yhteiskuntaa, mutta eivät itse lisäänny.

    Kirjoitat, että "syyllistäisin" ihmistä hänen jälkeläistensä homoseksuaalisista taipumuksista. Se kertoo omista asenteistasi, häpeästä asiaa kohtaan. Minä vain totean, en syyllistä.

    Kyllä minä tiedän, että on olemassa erilaisia seksuaalisen kieroutumisen variaatioita. Tyrkytätte minulle kirjoja luettavaksi aiheesta ja netistäkin pitäisi etsiä lisää. Ei kiitos, ei kiinnosta. Sinä voisit aikasi kuluksi opiskella ulkoa kaikki tunnetut fobiat.

    Et siis enää edes "syyllistä", joten hyväksyt seksuaalisen poikkeavuuden, ymmärrät sen olemassaolon ja annat sille jopa merkityksen omalla ontuvalla teoriallasi. Vanhempasi olivat siis "täysheteroita" joten sinustakin tuli hetero ja lastesi poikkeavuus tulee siis äidin puolelta, mutta se on sinulle ihan ok. Fobioilla varmaan viittaat tuohon kirja-allergiaasi tai yleiseen allergiaan tietoa ja uusia asioita kohtaan? En tunne taudinkuvaa, se on minulle uusi, outo ja tuntematon. Meillä päin puhutaan sivistymättömyydestä, mutta se on parannettavissa oleva tauti.

    Mutta parasta tekstissäsi on tämä: "Osallistuvat siis töihin auttaen vaikeassa tilanteessa yhteiskuntaa, mutta eivät itse lisäänny."

    Ajattelepa tätä. Lapsettomat lesbot ovat siunaus tälle yhteiskunnalle. Heille ei tarvitse rakentaa päiväkoteja ja kouluja eikä järjestää neuvolapalveluja ja lasten terveydenhoitoa. Lesbot ovat keskimääräistä paremmin koulutettuja, ansaitsevat keskimääräistä enemmän ja maksavat veroja keskimääräistä enemmän. Vähennyksiä he eivät saa, palveluja heille ei tarvitse järjestää sillä he järjestävät toimeentulonsa, asumisensa ja virkistystoimintansa itse omalla rahoituksella.

    Heterot tarvitsevat tukea kaikkeen. Asumistukea, toimeentulotukea, päivähoitopaikkoja, kouluja ja häiriintyneille lapsilleen lasten psykiatrian palveluja. Äideille turvakoteja joihin paeta, avioliittoneuvojia, poliiseja ja sosiaalivirkailijoita ja viimein eropapereiden käsittelijöitä ja tuomareita. Verotuksessa heille on annettava vähennyksiä siittämisestä, raskaudesta, synnytyksestä, äitiyspaketteja, isyyspaketteja, lomia ja lapsilisiä sekä sijaiskoteja heitteelle jätetyille lapsille, koulukoteja, työsiirtoloita ja viimein vankiloita vaimonsa puukottaneille miehille ja miehensä paistinpannulla listineille naisille.

    Lesbojen ja homojen vero-euroilla ylläpidetään tätä heterojärjestelmää. Oikeastaan pitäisi säätää laki että keinohedelmöitykseen saa käyttää vain lesboluovuttajan munasoluja ja homojen siittiöitä. Joku tasa-arvo tässäkin asiassa tulee olla!

    Äänestä

  • Ardea_C kirjoitti:

    Et siis enää edes "syyllistä", joten hyväksyt seksuaalisen poikkeavuuden, ymmärrät sen olemassaolon ja annat sille jopa merkityksen omalla ontuvalla teoriallasi. Vanhempasi olivat siis "täysheteroita" joten sinustakin tuli hetero ja lastesi poikkeavuus tulee siis äidin puolelta, mutta se on sinulle ihan ok. Fobioilla varmaan viittaat tuohon kirja-allergiaasi tai yleiseen allergiaan tietoa ja uusia asioita kohtaan? En tunne taudinkuvaa, se on minulle uusi, outo ja tuntematon. Meillä päin puhutaan sivistymättömyydestä, mutta se on parannettavissa oleva tauti.

    Mutta parasta tekstissäsi on tämä: "Osallistuvat siis töihin auttaen vaikeassa tilanteessa yhteiskuntaa, mutta eivät itse lisäänny."

    Ajattelepa tätä. Lapsettomat lesbot ovat siunaus tälle yhteiskunnalle. Heille ei tarvitse rakentaa päiväkoteja ja kouluja eikä järjestää neuvolapalveluja ja lasten terveydenhoitoa. Lesbot ovat keskimääräistä paremmin koulutettuja, ansaitsevat keskimääräistä enemmän ja maksavat veroja keskimääräistä enemmän. Vähennyksiä he eivät saa, palveluja heille ei tarvitse järjestää sillä he järjestävät toimeentulonsa, asumisensa ja virkistystoimintansa itse omalla rahoituksella.

    Heterot tarvitsevat tukea kaikkeen. Asumistukea, toimeentulotukea, päivähoitopaikkoja, kouluja ja häiriintyneille lapsilleen lasten psykiatrian palveluja. Äideille turvakoteja joihin paeta, avioliittoneuvojia, poliiseja ja sosiaalivirkailijoita ja viimein eropapereiden käsittelijöitä ja tuomareita. Verotuksessa heille on annettava vähennyksiä siittämisestä, raskaudesta, synnytyksestä, äitiyspaketteja, isyyspaketteja, lomia ja lapsilisiä sekä sijaiskoteja heitteelle jätetyille lapsille, koulukoteja, työsiirtoloita ja viimein vankiloita vaimonsa puukottaneille miehille ja miehensä paistinpannulla listineille naisille.

    Lesbojen ja homojen vero-euroilla ylläpidetään tätä heterojärjestelmää. Oikeastaan pitäisi säätää laki että keinohedelmöitykseen saa käyttää vain lesboluovuttajan munasoluja ja homojen siittiöitä. Joku tasa-arvo tässäkin asiassa tulee olla!

    Kuten kirjoitin, asenteeni eivät ole muuttuneet yhtään. Sinä vaan huomaat vähitellen enemmän asioita kirjoituksistani.

    Lesbot eivät ole keskimääräistä paremmin koulutettuja ja ansaitsevia. Senhän näkee tälläkin palstalla. Kysyttäessä ei löytynyt esimerkiksi ainoatakaan lesboa insinööriä. Yhteiskunnan kannalta lesbot vastaavat sinkkuja ja lapsettomia pariskuntia, seksuaalinen suuntautuminen on siltä kantilta katsoen sivuseikka. Lesbojen mielenterveys on kuitenkin näkemykseni mukaan keskimääräistä horjuvampi eivätkä he ole muutenkaan terveempiä. Jokainen saa tehdä päätelmiään itse vaikka näiden kirjoitusten perusteella.

    Kirjoituksesi ovat aikamoista paatosta, mutta asiaa niissä on kovin vähän. En viitsi takertua joka lauseeseesi. Joku innokkaampi voisi niinkin tehdä.

    Äänestä

  • kiinnostavan.. kirjoitti:

    kun sinun täytyy lesbopeilailla itseäsi ja omaa epävarmuuttasi. Sulla on tollanen tyyli, yrität väen väkisin työntää sanoja tosten suuhun tai päähän. Aika avutonta manipulaatiota, mut niinhän se usein onkin ettei sitä itse edes huomaa, kun itsellä ei ole arvostelukykyä ja aliarvioi vielä päälle toisten arvostelukyvyn. Tyypillinen tapaus olet "pohtija" jos nyt siksi voi edes sanoa. Ardea näkyy olevan sulle punainen vaate, josta kiihdyt ja teidän ero on selkeästi siinä, että Ardealla on luontaista auktoriteettia ja sinulla sitä ei ole juuri lainkaan ja siksi tavoittelet täältä jotain, jota et osaa itsellesi perustella. Selkeästi purat vaan ahdistustasi, etkä todellakaan ole ensimmäinen saati viimeinen tapaus palstalla. Aika hölmö olet, jos et itse ymmärrä.

    Vaikea kiihtyä asioista, jotka eivät kosketa itseä. Kaikki tulkintanne minusta menevät ihan metsään. Kannattaa jättää psykologiset arvioinnit niille, jotka niitä hallitsevat.

    Kirjoitukseni ovat olleet pääasiassa kysymyksiin vastaamista ja väärien käsitysten oikaisemista.

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Vaikea kiihtyä asioista, jotka eivät kosketa itseä. Kaikki tulkintanne minusta menevät ihan metsään. Kannattaa jättää psykologiset arvioinnit niille, jotka niitä hallitsevat.

    Kirjoitukseni ovat olleet pääasiassa kysymyksiin vastaamista ja väärien käsitysten oikaisemista.

    Kiitos vastauksesta. Olet siis hölömö! hahaha!

    http://www.youtube.com/watch?v=2mP766rmrU4

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Kuten kirjoitin, asenteeni eivät ole muuttuneet yhtään. Sinä vaan huomaat vähitellen enemmän asioita kirjoituksistani.

    Lesbot eivät ole keskimääräistä paremmin koulutettuja ja ansaitsevia. Senhän näkee tälläkin palstalla. Kysyttäessä ei löytynyt esimerkiksi ainoatakaan lesboa insinööriä. Yhteiskunnan kannalta lesbot vastaavat sinkkuja ja lapsettomia pariskuntia, seksuaalinen suuntautuminen on siltä kantilta katsoen sivuseikka. Lesbojen mielenterveys on kuitenkin näkemykseni mukaan keskimääräistä horjuvampi eivätkä he ole muutenkaan terveempiä. Jokainen saa tehdä päätelmiään itse vaikka näiden kirjoitusten perusteella.

    Kirjoituksesi ovat aikamoista paatosta, mutta asiaa niissä on kovin vähän. En viitsi takertua joka lauseeseesi. Joku innokkaampi voisi niinkin tehdä.

    "Kysyttäessä ei löytynyt esimerkiksi ainoatakaan lesboa insinööriä."

    Kyllähän meitä on vaikka kuinka paljon, mutta ethän sinä voi sitä tietääkään koska olet vain pohtija :)

    Äänestä

  • polyinen kirjoitti:

    "Kysyttäessä ei löytynyt esimerkiksi ainoatakaan lesboa insinööriä."

    Kyllähän meitä on vaikka kuinka paljon, mutta ethän sinä voi sitä tietääkään koska olet vain pohtija :)

    Havaintojeni mukaan lesboja insinöörejä on yllättävän vähän, vaikka voisi kuvitella lesbojen hakeutuvan juuri tekniselle alalle. Kun täällä oli juttua tekniikasta ja insinööreistä, niin yhtään lesboa insinööriä ei ilmoittautunut. Ehkä he olivat "viisaasti" hiljaa.

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Havaintojeni mukaan lesboja insinöörejä on yllättävän vähän, vaikka voisi kuvitella lesbojen hakeutuvan juuri tekniselle alalle. Kun täällä oli juttua tekniikasta ja insinööreistä, niin yhtään lesboa insinööriä ei ilmoittautunut. Ehkä he olivat "viisaasti" hiljaa.

    lisäksi lapsellinen! Minä en aio ilmoittaa tänne omaa ammattiani enkä usko monen muunkaan niin tekevän, vaikka täällä käykin. Mieti sitä.

    Äänestä

tämä miespari täällä tykkää provota ja vaikka sä haluat sanoa niille takaisin, niin siinä käy vaan niin että ne pyörii täällä entistä tiiviimmin. Joten antakaa jo noiden olla, omine mielipiteineen, ei se ole niin vaikeaa.

Mä en ymmärrä ettei voi sanoa miehelle ei. Ihan tälläkkin palstalla. Tai tällä palstalla sanotaan se ei mielummin sillain että ei edes sanota sitä.

Äänestä
  • Olenko astunut hännällesi? Vai oletko vain epätoivoinen pohtija joka yrittää vaientaa minut naamioitumalla lampaaksi? Jos yleinen mielipide todellakin on se, että minun ei pidä kirjoittaa tällä palstalla, voin toki siirtyä muualle, minulla on siitä vankkaa kokemusta.

    Äänestä

  • Ardea_C kirjoitti:

    Olenko astunut hännällesi? Vai oletko vain epätoivoinen pohtija joka yrittää vaientaa minut naamioitumalla lampaaksi? Jos yleinen mielipide todellakin on se, että minun ei pidä kirjoittaa tällä palstalla, voin toki siirtyä muualle, minulla on siitä vankkaa kokemusta.

    perusteella tulee kuva et oot aika ilkee, kaikkitietävä jyrä jonka mielipide on se ainut oikee.sun kanssa ei olis kiva keskustella,voisko semmosta edes riitelemättä tehdäkkään sun kans.noh tappele noitten parin ukon kans ihan rauhassa jos se sun oloo helpotaa.mut neuvoks vaa,ole vähemmän päällekäyvä niin voisit saada jonkun kans keskustelua siis oikeeta keskustelua aikaseks.

    Äänestä

  • mut kirjoitustes kirjoitti:

    perusteella tulee kuva et oot aika ilkee, kaikkitietävä jyrä jonka mielipide on se ainut oikee.sun kanssa ei olis kiva keskustella,voisko semmosta edes riitelemättä tehdäkkään sun kans.noh tappele noitten parin ukon kans ihan rauhassa jos se sun oloo helpotaa.mut neuvoks vaa,ole vähemmän päällekäyvä niin voisit saada jonkun kans keskustelua siis oikeeta keskustelua aikaseks.

    Et tunne minua, etkä tule tuntemaan, joten pääset helpolla kun lakkaat lukemasta päällekäyviä viestejäni. Jos todellakin olen mielestäsi päällekäyvä ja jyräävä, tulee väkisinkin mieleen, että samaistut noihin miehiin joille pääasiassa tässä ketjussa olen vastaillut? Vai olisiko minun pitänyt olla heidän kanssaan samaa mieltä silloin kun he selvästi ovat väärässä?

    Tiedätkö, minusta tuntuu että meistä kumpikaan ei menetä mitään, sillä minun olisi todennäköisesti hirveän vaikeaa keskustella sinun kanssasi. En ihan heti keksi mitään sellaista aihetta josta voisimme keskustella ja tapasi kirjoittaa niin kuin tämä: "en tunne sua, mutta …" ja sitten arvioit minut keskustelutaidottomaksi. Kuitenkin tässä ketjussa on eniten lukijoita ja viestejä, joten minun omahyväisen näkemykseni mukaan tämä juuri on k e s k u s t e l u a .

    Luonnollisesti jos tämä keskustelu suomalaisesta miehestä, lesbonaisesta ja naisen seksuaalisuudesta yleensä ei kuulu tälle palstalle on minun aika siirtyä toisiin maisemiin. Voisitkin ehdottaa ylläpidolle että ketju siirretään sille sopivampaan paikkaan? Näin pääsette eroon niin minusta, pohtijasta kuin muutamasta muusta ohikiitävästä?

    Äänestä

  • Ardea_C kirjoitti:

    Et tunne minua, etkä tule tuntemaan, joten pääset helpolla kun lakkaat lukemasta päällekäyviä viestejäni. Jos todellakin olen mielestäsi päällekäyvä ja jyräävä, tulee väkisinkin mieleen, että samaistut noihin miehiin joille pääasiassa tässä ketjussa olen vastaillut? Vai olisiko minun pitänyt olla heidän kanssaan samaa mieltä silloin kun he selvästi ovat väärässä?

    Tiedätkö, minusta tuntuu että meistä kumpikaan ei menetä mitään, sillä minun olisi todennäköisesti hirveän vaikeaa keskustella sinun kanssasi. En ihan heti keksi mitään sellaista aihetta josta voisimme keskustella ja tapasi kirjoittaa niin kuin tämä: "en tunne sua, mutta …" ja sitten arvioit minut keskustelutaidottomaksi. Kuitenkin tässä ketjussa on eniten lukijoita ja viestejä, joten minun omahyväisen näkemykseni mukaan tämä juuri on k e s k u s t e l u a .

    Luonnollisesti jos tämä keskustelu suomalaisesta miehestä, lesbonaisesta ja naisen seksuaalisuudesta yleensä ei kuulu tälle palstalle on minun aika siirtyä toisiin maisemiin. Voisitkin ehdottaa ylläpidolle että ketju siirretään sille sopivampaan paikkaan? Näin pääsette eroon niin minusta, pohtijasta kuin muutamasta muusta ohikiitävästä?

    noin nättinokkanen ei minusta tarvitse olla.Jos joku naikkonen (tai miekkonen jota epäilen vahvasti) kitisee pienestä negatiivisuudesta mitä näåihin kirjoituksiin tulee niin laittakoon itse sitten positiivisia vastauksia herroille.
    minusta sä kirjotat mukavasti luutkurkkuun tyylillä.Jatka samaa rataa vaan Ardea.Yks kitisevä lesbonainen kun ei pitäis hetkauttaa sanaista tulvaas täällä!Anna palaa vaan.
    etkä saa lähteä mihinkään!
    Ehdottomasti et!

    Ja positiivisuutta levittäville natisijalesboille tiedoksi että keskustelua ei voi syntyä jos kaikki olisivat samaa mieltä.Minä en ainakaan jaksaisi Ardean lailla pistää umpityhmille miehille kampoihin , ja vielä perustelevaan sävyyn.

    Äänestä

  • tyttöpieni *** kirjoitti:

    noin nättinokkanen ei minusta tarvitse olla.Jos joku naikkonen (tai miekkonen jota epäilen vahvasti) kitisee pienestä negatiivisuudesta mitä näåihin kirjoituksiin tulee niin laittakoon itse sitten positiivisia vastauksia herroille.
    minusta sä kirjotat mukavasti luutkurkkuun tyylillä.Jatka samaa rataa vaan Ardea.Yks kitisevä lesbonainen kun ei pitäis hetkauttaa sanaista tulvaas täällä!Anna palaa vaan.
    etkä saa lähteä mihinkään!
    Ehdottomasti et!

    Ja positiivisuutta levittäville natisijalesboille tiedoksi että keskustelua ei voi syntyä jos kaikki olisivat samaa mieltä.Minä en ainakaan jaksaisi Ardean lailla pistää umpityhmille miehille kampoihin , ja vielä perustelevaan sävyyn.

    Kiitos palautteestasi. Huomaan että sarkasmini menee ylettömyyksiin ja ymmärryksen puute on siis itse aiheutettu tauti. Vierailin juuri feminismi-palstalla ja kauhukseni huomasin että kaikki asialliset ladyt ovat sieltä kadonneet maan alle. Paikalla riehuu muutama itsesääliin kietoutunut miesprovo ja tietysti manna gryn, joka on tosin ihan asiallinen jos hänen kanssaan rupattelee niitä näitä.

    Feminismipalsta on varottava esimerkki siitä miten provot voivat pilata koko palstan. Lesbopalstalle toivon mukaan ei tule käymään niin. Avoimen keskustelupalstan informaation logiikka menee niin, että provot vaeltavat palstalta toiselle etsien itselleen sopivia kohteita. Jos näitä tuholaisia ei häädetä pois ne pilaavat koko paikan. Täällä torjunta-aineena on tieto ja asiallinen keskustelu aiheesta. Mitä ennakkoluuloisempi tuholainen on sitä vahvemmat myrkyt on otettava käyttöön. Pelkkä hyssyttely ja myötäily ei riitä. Vaikeneminen on kultaa, mutta myös myöntymisen merkki.

    Äänestä

  • mut kirjoitustes kirjoitti:

    perusteella tulee kuva et oot aika ilkee, kaikkitietävä jyrä jonka mielipide on se ainut oikee.sun kanssa ei olis kiva keskustella,voisko semmosta edes riitelemättä tehdäkkään sun kans.noh tappele noitten parin ukon kans ihan rauhassa jos se sun oloo helpotaa.mut neuvoks vaa,ole vähemmän päällekäyvä niin voisit saada jonkun kans keskustelua siis oikeeta keskustelua aikaseks.

    mielestäni ardea ei ole yhtään päälle käyvä, vaan pikemminkin vahva ja monipuolinen, jolla on sanottavaa ja kiva näitä on lueskella. mitä siitäkin tulisi, jos aina vaan vaietaan eikä puututa mihinkään perisuomalaiseen tyyliin?

    Äänestä

  • ,,,,,,,,,, kirjoitti:

    mielestäni ardea ei ole yhtään päälle käyvä, vaan pikemminkin vahva ja monipuolinen, jolla on sanottavaa ja kiva näitä on lueskella. mitä siitäkin tulisi, jos aina vaan vaietaan eikä puututa mihinkään perisuomalaiseen tyyliin?

    onhan se varmaan kauhean ihanaa noille äijille vääntää. Mutta kuinka moni oikeasti haluaa nähdä tuota ainaista väittelyä noiden äijien kanssa. Mun mielestä ne kaikki voi mennä sinne femnistipalstalle koska tällainen heteromeininki pilaa täältä kaiken keskustelun. Mä tykkään lukea ennemmin vaikka mitä galluppeja kuin sitä kuinka joku äijä on joka ketjussa kommentoimassa ja sitä kuinka joku muija kommentoi sen kommentiin ja hups, niin meillä on käynnissä taas heteromiehen taivas.
    Täällä on jo palsta jossa noille junteille saa vääntää miten paljon haluaa, mä toivoisin edelleen että siellä tapahtuisi se vääntö eikä täällä.

    Mä en tajua miksi lesboutta pitäisi koittaa selittää jollekkin punaniskalle, miksi niihin edes täällä kannattaa provoontua. Koska se vain pitää ne täällä ja niillä on ihana alusta kylvää muka keskustelun yhteydessä vittumaisia mielipiteitään.

    Joten jos A voi jankuttaa niille muilla palstoilla niin oikeen hyvä, mutta ehkä kuitenkin kukaan ei siirry mihinkään ja täällä jengi kilpistyy katsomaan näitä samoja aloituksia kärjessä päivästä toiseen missä palloa heitetään seinään ja ihmetellään kun se kimpoaa takaisin.

    Äänestä

  • ,,,,,,,,,, kirjoitti:

    mielestäni ardea ei ole yhtään päälle käyvä, vaan pikemminkin vahva ja monipuolinen, jolla on sanottavaa ja kiva näitä on lueskella. mitä siitäkin tulisi, jos aina vaan vaietaan eikä puututa mihinkään perisuomalaiseen tyyliin?

    On vahva ja älykäs nainen. Osaa perustella asiansa. Toisin kuin tämä "pikku pohtija", joka inttää samoja asioita viikosta viikkoon, ja pitää itseään asiallisena ja älykkäänä, vaikka tosiasiassa tietää itsekin ajatustensa ontuvan. Ei ymmärrä antavansa itsestään typeryksen kuvaa. Ja kun häneltä pyydetään perusteluja väittämiinsä, niin vastaus on "näin se asia on, enkä ala puhumaan siitä sen enempää". Eli ei osaa. Toisin kuin Ardea. Selvästi asioista lukenut.

    Äänestä

  • täällä. kirjoitti:

    On vahva ja älykäs nainen. Osaa perustella asiansa. Toisin kuin tämä "pikku pohtija", joka inttää samoja asioita viikosta viikkoon, ja pitää itseään asiallisena ja älykkäänä, vaikka tosiasiassa tietää itsekin ajatustensa ontuvan. Ei ymmärrä antavansa itsestään typeryksen kuvaa. Ja kun häneltä pyydetään perusteluja väittämiinsä, niin vastaus on "näin se asia on, enkä ala puhumaan siitä sen enempää". Eli ei osaa. Toisin kuin Ardea. Selvästi asioista lukenut.

    Tiedon väärti. Jos kirjoitetaan laajasti puppua ja epätarkkuuksia, niin se ei tee tekstistä älykästä. Siltä se voi vaikuttaa, jos asioista ei mitään tiedä. Olen perustellut kaikki väittämäni ainakin kertaalleen. Osa perusteluista on hukkunut poistettuihin viesteihin muissa ketjuissa.

    Jos olette eri mieltä tai haluatte keskustella, niin perustelkaa vastakkainen näkemyksenne. Opetelkaa keskustelemaan.

    Äänestä

  • kanssa lesboudesta, kirjoitti:

    onhan se varmaan kauhean ihanaa noille äijille vääntää. Mutta kuinka moni oikeasti haluaa nähdä tuota ainaista väittelyä noiden äijien kanssa. Mun mielestä ne kaikki voi mennä sinne femnistipalstalle koska tällainen heteromeininki pilaa täältä kaiken keskustelun. Mä tykkään lukea ennemmin vaikka mitä galluppeja kuin sitä kuinka joku äijä on joka ketjussa kommentoimassa ja sitä kuinka joku muija kommentoi sen kommentiin ja hups, niin meillä on käynnissä taas heteromiehen taivas.
    Täällä on jo palsta jossa noille junteille saa vääntää miten paljon haluaa, mä toivoisin edelleen että siellä tapahtuisi se vääntö eikä täällä.

    Mä en tajua miksi lesboutta pitäisi koittaa selittää jollekkin punaniskalle, miksi niihin edes täällä kannattaa provoontua. Koska se vain pitää ne täällä ja niillä on ihana alusta kylvää muka keskustelun yhteydessä vittumaisia mielipiteitään.

    Joten jos A voi jankuttaa niille muilla palstoilla niin oikeen hyvä, mutta ehkä kuitenkin kukaan ei siirry mihinkään ja täällä jengi kilpistyy katsomaan näitä samoja aloituksia kärjessä päivästä toiseen missä palloa heitetään seinään ja ihmetellään kun se kimpoaa takaisin.

    Asioita kannattaa miettiä, se avartaa ymmärrystä maailmasta. Kannattaa myös huomata, että se oma mielipide ei ole aina absoluuttisen oikea. Siksi on hyvä tutustua asioiden erilaisiin näkökulmiin.

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Tiedon väärti. Jos kirjoitetaan laajasti puppua ja epätarkkuuksia, niin se ei tee tekstistä älykästä. Siltä se voi vaikuttaa, jos asioista ei mitään tiedä. Olen perustellut kaikki väittämäni ainakin kertaalleen. Osa perusteluista on hukkunut poistettuihin viesteihin muissa ketjuissa.

    Jos olette eri mieltä tai haluatte keskustella, niin perustelkaa vastakkainen näkemyksenne. Opetelkaa keskustelemaan.

    tulevan äkkiä puolustaan egoaan.
    Sä et osaa rakentavaa keskustelua. Kun sanat loppuvat, menet henkilökohtaisuuksiin. Faktatiedot uupuu välillä ja pahasti. Toisten tekstit ei miellytä sua. Siksi väität, että ne on ne muut jotka eivät osaa keskustella. Älä nosta itseäsi ylemmäksi. Se ei ole sun paikkasi. Et osaa ansaita sitä. Kaikki täällä tietävät Ardean olevan sua älykkäämpi, karismaattisempi ja vahvempi. Sä et edes pääsisi juttuinesi esille täällä ilman Ardeaa. Jaksaa aina vastata sulle, mikä mahdollistaa sulle uuden vastakirjoituksen. Kaiken takana on nainen. Eikö vaan. ;)

    Äänestä

  • pikku pohtijan kirjoitti:

    tulevan äkkiä puolustaan egoaan.
    Sä et osaa rakentavaa keskustelua. Kun sanat loppuvat, menet henkilökohtaisuuksiin. Faktatiedot uupuu välillä ja pahasti. Toisten tekstit ei miellytä sua. Siksi väität, että ne on ne muut jotka eivät osaa keskustella. Älä nosta itseäsi ylemmäksi. Se ei ole sun paikkasi. Et osaa ansaita sitä. Kaikki täällä tietävät Ardean olevan sua älykkäämpi, karismaattisempi ja vahvempi. Sä et edes pääsisi juttuinesi esille täällä ilman Ardeaa. Jaksaa aina vastata sulle, mikä mahdollistaa sulle uuden vastakirjoituksen. Kaiken takana on nainen. Eikö vaan. ;)

    Kannattaa lukea tekstit huolella ja ilman sateenkaarisilmälaseja. Silloin huomaat, että pysyn yleensä asiassa enkä mene henkilökohtaisuuksiin toisin kuin... no lue itse. Hauskoja lukuhetkiä. :)

    Äänestä

  • tyttöpieni *** kirjoitti:

    noin nättinokkanen ei minusta tarvitse olla.Jos joku naikkonen (tai miekkonen jota epäilen vahvasti) kitisee pienestä negatiivisuudesta mitä näåihin kirjoituksiin tulee niin laittakoon itse sitten positiivisia vastauksia herroille.
    minusta sä kirjotat mukavasti luutkurkkuun tyylillä.Jatka samaa rataa vaan Ardea.Yks kitisevä lesbonainen kun ei pitäis hetkauttaa sanaista tulvaas täällä!Anna palaa vaan.
    etkä saa lähteä mihinkään!
    Ehdottomasti et!

    Ja positiivisuutta levittäville natisijalesboille tiedoksi että keskustelua ei voi syntyä jos kaikki olisivat samaa mieltä.Minä en ainakaan jaksaisi Ardean lailla pistää umpityhmille miehille kampoihin , ja vielä perustelevaan sävyyn.

    Tänne tosiaan kaipaisi positiivisempia kirjoituksia ja vastauksia esittämiini ajatuksiin. Asenteet, ne asenteet. Miksiköhän lesbot ovat niin herkästi takajaloillaan kaikesta?

    Äänestä

  • pikku pohtijan kirjoitti:

    tulevan äkkiä puolustaan egoaan.
    Sä et osaa rakentavaa keskustelua. Kun sanat loppuvat, menet henkilökohtaisuuksiin. Faktatiedot uupuu välillä ja pahasti. Toisten tekstit ei miellytä sua. Siksi väität, että ne on ne muut jotka eivät osaa keskustella. Älä nosta itseäsi ylemmäksi. Se ei ole sun paikkasi. Et osaa ansaita sitä. Kaikki täällä tietävät Ardean olevan sua älykkäämpi, karismaattisempi ja vahvempi. Sä et edes pääsisi juttuinesi esille täällä ilman Ardeaa. Jaksaa aina vastata sulle, mikä mahdollistaa sulle uuden vastakirjoituksen. Kaiken takana on nainen. Eikö vaan. ;)

    Olen todellakin huomannut että pohtijalla on suuria tunteita ei yksin tätä palstaa kohtaan vaan jopa minua, lesboa naista kohtaan. Joku tuolla kirjoitti että olen hänelle "punainen vaate", siitä tulee mieleen että pohtija kokee tämän tavallaan kuin härkätaisteluna jossa hän on härkä ja minä matadori. Kieltämättä Nainen ja Matador kiihottaa varmaan ketä tahansa :)

    Pohtijan onneksi harrastukseni on portugalilainen härkätaistelu, joten härkä jää henkiin. Ehkä jostain kulissien takaa löytyy joku heteronainen joka suostuu ompelemaan sen haavat umpeen areenalta poistumisen jälkeen.

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Tänne tosiaan kaipaisi positiivisempia kirjoituksia ja vastauksia esittämiini ajatuksiin. Asenteet, ne asenteet. Miksiköhän lesbot ovat niin herkästi takajaloillaan kaikesta?

    saiskoos kysyä että miten tuollainen perusnegatiivinen hetero jaksaa provota täällä ja tyydyttää uteliaisuuttaan?

    Jos kaipaat positiivista kirjoittelua tai vastauksia"ajatuksiisi" mene jonnekkin runopalstalle.

    tätä on pohdittu täällä tätä lesbojen herkkyyttä ja nokkiin ottamista.Varmaankin olemme HIEMAN kyllästyneitä tuollaisiin mistään tietämättömiin pikkuhitlereihin.Sitäpaitsi provoilunhan on tarkoitus nostattaa ajatelmia, on ne sitten negatiivisia tai ei , mutta sun nyt on vaan kestettävä jos oot tänne pesiytynyt kuin syöpä ihollemme.

    Ei voi kauhalla ottaa kun on lusikalla annettu .
    Ardea on sulle antanut jo tota asennetta minusta aikas pirun kiitettävästi ja en voi kuin ihmetellä että onko pääsi siellä syvällä missä linnut ei laula vai etkö kuule kun sulle vastataan?

    Äänestä

  • Ardea_C kirjoitti:

    Olen todellakin huomannut että pohtijalla on suuria tunteita ei yksin tätä palstaa kohtaan vaan jopa minua, lesboa naista kohtaan. Joku tuolla kirjoitti että olen hänelle "punainen vaate", siitä tulee mieleen että pohtija kokee tämän tavallaan kuin härkätaisteluna jossa hän on härkä ja minä matadori. Kieltämättä Nainen ja Matador kiihottaa varmaan ketä tahansa :)

    Pohtijan onneksi harrastukseni on portugalilainen härkätaistelu, joten härkä jää henkiin. Ehkä jostain kulissien takaa löytyy joku heteronainen joka suostuu ompelemaan sen haavat umpeen areenalta poistumisen jälkeen.

    Arvatenkin puheillasi lesbonaisen iskuyrityksestä tarkoitit itseäsi. Ajatus on kuitenkin hieman vastenmielinen. En tosin tiedä kuinka viehättävä olet luonnossa.

    Pidän sinua aika kevyenä vastuksena, mitä väittelyihin tulee. Sinut saa hiljaiseksi faktoilla. Ei tosin kokonaan hiljaiseksi, vaihdat vain aihetta josta jaarittelet ummet ja lammet. Heterot sitä ja heterot tätä jne.

    En kyllä tykkää heikompien tallomisesta. Portugalilainen härkätaistelu kertoo harjoittajiensa alhaisesta luonteesta, olkoonkin, että toiminnalla on pitkät perinteet. En kyllä mitenkään pysty samaistamaan itseäni tuohon härkään.

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Arvatenkin puheillasi lesbonaisen iskuyrityksestä tarkoitit itseäsi. Ajatus on kuitenkin hieman vastenmielinen. En tosin tiedä kuinka viehättävä olet luonnossa.

    Pidän sinua aika kevyenä vastuksena, mitä väittelyihin tulee. Sinut saa hiljaiseksi faktoilla. Ei tosin kokonaan hiljaiseksi, vaihdat vain aihetta josta jaarittelet ummet ja lammet. Heterot sitä ja heterot tätä jne.

    En kyllä tykkää heikompien tallomisesta. Portugalilainen härkätaistelu kertoo harjoittajiensa alhaisesta luonteesta, olkoonkin, että toiminnalla on pitkät perinteet. En kyllä mitenkään pysty samaistamaan itseäni tuohon härkään.

    Minäkin rakastan sinua. Omalla tavallani. Mutta suhteemme jää tälle tasolle. Ymmärräthän sen. Kaikki se kiihkeys mitä välillämme oli, oli vain tuhmaa kiellettyä leikkiä sanoilla ja ajatuksilla. En kuulu sinulle, en ole sinun. Vain Nainen voi saada sydämeni sykkimään. Sinä et edes nostattanut verenpainetta (vaikka mittasin sen pari kertaa päivässä). Et tullut edes uniini, aina siellä oli joku Nainen. Ei tainnut olla vaimosi? Oli vaalea, vaihteeksi :)

    Lähden nyt niitylle tapaamaan seuraavaa härkää. Olethan kuullut sen tarinan härästä niityllä. Jää hyvästi El Ponderar!

    Äänestä

  • Ardea_C kirjoitti:

    Minäkin rakastan sinua. Omalla tavallani. Mutta suhteemme jää tälle tasolle. Ymmärräthän sen. Kaikki se kiihkeys mitä välillämme oli, oli vain tuhmaa kiellettyä leikkiä sanoilla ja ajatuksilla. En kuulu sinulle, en ole sinun. Vain Nainen voi saada sydämeni sykkimään. Sinä et edes nostattanut verenpainetta (vaikka mittasin sen pari kertaa päivässä). Et tullut edes uniini, aina siellä oli joku Nainen. Ei tainnut olla vaimosi? Oli vaalea, vaihteeksi :)

    Lähden nyt niitylle tapaamaan seuraavaa härkää. Olethan kuullut sen tarinan härästä niityllä. Jää hyvästi El Ponderar!

    En ole viitsinyt osallistua siihen kun näytti menevän muutenkin hyvin.

    Oman arvioni mukaan tämä Haikara sai nyt jauhot aika pahasti suuhun ja syystäkin.

    Jos te naiset olette niin fiksuja niin miksi ette tule esille ja näytä sitä?
    Teitä on sentään noin puolet väestöstä.

    Aika paljon liikun kansainvälisissä kuvioissa, jos kokouksessa on 50 miestä niin siellä on naisia yksi kiiintiöugandalainen ja yksi italialainen joka ei kulttuurisyistä koskaan puhu ja jos sillä on ollut ideoita niin ei ole kertonut kenellekään.
    Ja toisinaan yksi venäläinen joka ei osaa englantia.

    Ei se niin kamalaa ole jos joku idea ei toimi, sitten vain kokeillaan jotain muuta. Ja arvostusta saa vain mikäli uskaltaa, riippumatta siitä onnistuuko.
    Tuppisuita ei arvosta kukaan. Ja on niitä paljon miehissäkin.

    Äänestä

  • ohikulkenut heteromies kirjoitti:

    En ole viitsinyt osallistua siihen kun näytti menevän muutenkin hyvin.

    Oman arvioni mukaan tämä Haikara sai nyt jauhot aika pahasti suuhun ja syystäkin.

    Jos te naiset olette niin fiksuja niin miksi ette tule esille ja näytä sitä?
    Teitä on sentään noin puolet väestöstä.

    Aika paljon liikun kansainvälisissä kuvioissa, jos kokouksessa on 50 miestä niin siellä on naisia yksi kiiintiöugandalainen ja yksi italialainen joka ei kulttuurisyistä koskaan puhu ja jos sillä on ollut ideoita niin ei ole kertonut kenellekään.
    Ja toisinaan yksi venäläinen joka ei osaa englantia.

    Ei se niin kamalaa ole jos joku idea ei toimi, sitten vain kokeillaan jotain muuta. Ja arvostusta saa vain mikäli uskaltaa, riippumatta siitä onnistuuko.
    Tuppisuita ei arvosta kukaan. Ja on niitä paljon miehissäkin.

    Eiks sun pitäny olla kuolemaa tekemässä.
    Turha toivo.........................................................................................................................................................................................

    Äänestä

  • ohikulkenut heteromies kirjoitti:

    En ole viitsinyt osallistua siihen kun näytti menevän muutenkin hyvin.

    Oman arvioni mukaan tämä Haikara sai nyt jauhot aika pahasti suuhun ja syystäkin.

    Jos te naiset olette niin fiksuja niin miksi ette tule esille ja näytä sitä?
    Teitä on sentään noin puolet väestöstä.

    Aika paljon liikun kansainvälisissä kuvioissa, jos kokouksessa on 50 miestä niin siellä on naisia yksi kiiintiöugandalainen ja yksi italialainen joka ei kulttuurisyistä koskaan puhu ja jos sillä on ollut ideoita niin ei ole kertonut kenellekään.
    Ja toisinaan yksi venäläinen joka ei osaa englantia.

    Ei se niin kamalaa ole jos joku idea ei toimi, sitten vain kokeillaan jotain muuta. Ja arvostusta saa vain mikäli uskaltaa, riippumatta siitä onnistuuko.
    Tuppisuita ei arvosta kukaan. Ja on niitä paljon miehissäkin.

    pieni piiri hyörii, oman navan ympärillä pyörii..................

    Äänestä

  • alterego.......... kirjoitti:

    pieni piiri hyörii, oman navan ympärillä pyörii..................

    Ei minulla ole harmaintakaan aavistusta kuka tuo Pohtija on.

    Ja olen tosiaan ollut varsin huonossa kunnossa, mutta mikä pahan tappaisi.

    Meidän miesten kommenteista voit korkeintaan päätellä sen että ainakin hyvin pärjäävien miesten maailma on täysin erilainen kuin teidän.

    Äänestä

  • ohikulkenut heteromies kirjoitti:

    Ei minulla ole harmaintakaan aavistusta kuka tuo Pohtija on.

    Ja olen tosiaan ollut varsin huonossa kunnossa, mutta mikä pahan tappaisi.

    Meidän miesten kommenteista voit korkeintaan päätellä sen että ainakin hyvin pärjäävien miesten maailma on täysin erilainen kuin teidän.

    seli seli - uskottavuus meni... tosin tyhjästä paha nyhjästä.

    Äänestä

  • Ardea_C kirjoitti:

    Minäkin rakastan sinua. Omalla tavallani. Mutta suhteemme jää tälle tasolle. Ymmärräthän sen. Kaikki se kiihkeys mitä välillämme oli, oli vain tuhmaa kiellettyä leikkiä sanoilla ja ajatuksilla. En kuulu sinulle, en ole sinun. Vain Nainen voi saada sydämeni sykkimään. Sinä et edes nostattanut verenpainetta (vaikka mittasin sen pari kertaa päivässä). Et tullut edes uniini, aina siellä oli joku Nainen. Ei tainnut olla vaimosi? Oli vaalea, vaihteeksi :)

    Lähden nyt niitylle tapaamaan seuraavaa härkää. Olethan kuullut sen tarinan härästä niityllä. Jää hyvästi El Ponderar!

    Kirjoituksiasi tulkittuani mielessäni on käynyt, että haluaisit kovasti olla hetero. Tunnet selvästi syyllisyyttä taipumuksistasi. Olet tiedostanut, että lesbous on poikkeavuus eikä normaalitila, vaikka se on luonnossa syntynyt ominaisuus. Siksi haluaisit mahdollisista lapsistasi normaaleja, eli heteroseksuaaleja.

    Olen miettinyt noita "lesboja", jotka ovat olleet miehen kanssa naimisissa, saaneet lapsiakin. Moni on huomannut lesboutensa vasta siinä vaiheessa. He ovat siis toimineet muiden ihmisten asettamien normien mukaan kuin robotit, vailla omaa tahtoa.

    Ihmeellinen maailma.

    Äänestä

  • seli, seli kirjoitti:

    seli seli - uskottavuus meni... tosin tyhjästä paha nyhjästä.

    Minäkään en tunne tuota "timo t. a. mikkosta". :D

    Tarkemmat lukijat huomaavat varmasti eroa meidän kahden kirjoitustyyleissä ja kirjoitusten aiheissa. Mielipiteissäkin on eroa. Minä olen ollut myös ihan terve koko ajan, en ainakaan normaalia sairaampi.

    Harva olisi niin sairas, että kirjoittelisi kahdella eri nimimerkillä erityylisiä juttuja, välillä itselleenkin vastaillen. Mahdollista se on tietysti, mutta todennäköinen paikka sellaiselle kirjoittajalle olisi psykiatrisessa hoitolaitoksessa.

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Kirjoituksiasi tulkittuani mielessäni on käynyt, että haluaisit kovasti olla hetero. Tunnet selvästi syyllisyyttä taipumuksistasi. Olet tiedostanut, että lesbous on poikkeavuus eikä normaalitila, vaikka se on luonnossa syntynyt ominaisuus. Siksi haluaisit mahdollisista lapsistasi normaaleja, eli heteroseksuaaleja.

    Olen miettinyt noita "lesboja", jotka ovat olleet miehen kanssa naimisissa, saaneet lapsiakin. Moni on huomannut lesboutensa vasta siinä vaiheessa. He ovat siis toimineet muiden ihmisten asettamien normien mukaan kuin robotit, vailla omaa tahtoa.

    Ihmeellinen maailma.

    heteroketju, ei tässä ole mitään kivaa kun äijät roplaa muniaan ja "keskustelee"

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Minäkään en tunne tuota "timo t. a. mikkosta". :D

    Tarkemmat lukijat huomaavat varmasti eroa meidän kahden kirjoitustyyleissä ja kirjoitusten aiheissa. Mielipiteissäkin on eroa. Minä olen ollut myös ihan terve koko ajan, en ainakaan normaalia sairaampi.

    Harva olisi niin sairas, että kirjoittelisi kahdella eri nimimerkillä erityylisiä juttuja, välillä itselleenkin vastaillen. Mahdollista se on tietysti, mutta todennäköinen paikka sellaiselle kirjoittajalle olisi psykiatrisessa hoitolaitoksessa.

    Kun olin hieman provoillut niin silloinen sheriffi Gila kysyi kuka olen.

    Vastasin kohteliaasti virkapostistani, kerroin kuka olen ja pyysin kohteliaasti ettei tätä ihan kaikille kerrota. On ollut luotettava, ei tiettävästi ole kertonut.
    Enkä ole netissä koskaan kohdannut epäluotettavia tai kiusantekijöitä. Ehkä siksi että kohtelen ihmisiä kohteliaasti ja rehellisesti.

    Mikäli tarvitaan joku selvittämään että olemme eri ihmisiä, suosittelen.

    Sitäpaitsi tämän palstan lesbot ovat ihan vauhkoja ja kuvittelevat että netissä pystyy kirjoittamaan anonyymisti. Jokaisesta kirjoituksesta jää tieto lokiin, siitä on helppo katsoa olinpaikka usein noin työhuoneen tarkkuudella.

    Vuosi tai pari sitten autoin Uuden Seelannin sisäministeriötä varsin tunnetussa Shane Atkinson -tapauksessa kun ne eivät itse osanneet. Ihan Unix-perustiedoilla tuli tosi helposti tilastot siitä mitä sanomia oli kulkenut eniten, mitä kautta jne.
    Tapaus sai kohtuu hyvän lopun, tyyppi sai noin 50.000 euron sakot ja kaksi muuta sai kumpikin 100.000 euroa sakkoja.

    Äänestä

  • Pohtija kirjoitti:

    Minäkään en tunne tuota "timo t. a. mikkosta". :D

    Tarkemmat lukijat huomaavat varmasti eroa meidän kahden kirjoitustyyleissä ja kirjoitusten aiheissa. Mielipiteissäkin on eroa. Minä olen ollut myös ihan terve koko ajan, en ainakaan normaalia sairaampi.

    Harva olisi niin sairas, että kirjoittelisi kahdella eri nimimerkillä erityylisiä juttuja, välillä itselleenkin vastaillen. Mahdollista se on tietysti, mutta todennäköinen paikka sellaiselle kirjoittajalle olisi psykiatrisessa hoitolaitoksessa.

    Tuollainen selittely todistaa juuri väitteeni oikeaksi.

    Äänestä

  • ohikulkenut heteromies kirjoitti:

    Kun olin hieman provoillut niin silloinen sheriffi Gila kysyi kuka olen.

    Vastasin kohteliaasti virkapostistani, kerroin kuka olen ja pyysin kohteliaasti ettei tätä ihan kaikille kerrota. On ollut luotettava, ei tiettävästi ole kertonut.
    Enkä ole netissä koskaan kohdannut epäluotettavia tai kiusantekijöitä. Ehkä siksi että kohtelen ihmisiä kohteliaasti ja rehellisesti.

    Mikäli tarvitaan joku selvittämään että olemme eri ihmisiä, suosittelen.

    Sitäpaitsi tämän palstan lesbot ovat ihan vauhkoja ja kuvittelevat että netissä pystyy kirjoittamaan anonyymisti. Jokaisesta kirjoituksesta jää tieto lokiin, siitä on helppo katsoa olinpaikka usein noin työhuoneen tarkkuudella.

    Vuosi tai pari sitten autoin Uuden Seelannin sisäministeriötä varsin tunnetussa Shane Atkinson -tapauksessa kun ne eivät itse osanneet. Ihan Unix-perustiedoilla tuli tosi helposti tilastot siitä mitä sanomia oli kulkenut eniten, mitä kautta jne.
    Tapaus sai kohtuu hyvän lopun, tyyppi sai noin 50.000 euron sakot ja kaksi muuta sai kumpikin 100.000 euroa sakkoja.

    Laita se madonreikäs sitten umpeen. Äläkä vaan selittele.

    Äänestä

  • seli seli kirjoitti:

    Laita se madonreikäs sitten umpeen. Äläkä vaan selittele.

    Oletko varma että lääkkeet tuli otettua?
    Tai että annostus on tarpeeksi vahva?

    Oikeassa elämässä kun toisinaan tuleee vastaan varttihulluja jotka eivät pysty järkevään keskusteluun, jankkaavat aina vaan samaa. Olet kovin samanoloinen.

    Äänestä

  • ohikulkenut heteromies kirjoitti:

    Oletko varma että lääkkeet tuli otettua?
    Tai että annostus on tarpeeksi vahva?

    Oikeassa elämässä kun toisinaan tuleee vastaan varttihulluja jotka eivät pysty järkevään keskusteluun, jankkaavat aina vaan samaa. Olet kovin samanoloinen.

    Kiva kun nämä ego & ego hermostuu!

    Tosiaankin laita umpeen se malware-aukkos. Ei siitä ole hyötyä, kun neuvoo muita eikä sitten itse noudata niitä.

    Olla nyt täällä kaiken kansan katseltavana, hah.

    Vastaa, vastaa!!!!! :P

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ardea_C kirjoitti:

Kun lukee tämän palstan viime aikaista viestintää ja näiden täällä kaappi-heteroiksikin nimitettyjen herrojen kirjoituksia, tulee väistämättäkin mieleen, mikä on mennyt pieleen suomalaisella miehellä?

Sotatarinoita kaivetaan esiin tällä palstalla yli 60-vuotta sodan päättymisen jälkeen. Onko täällä edes ketään joka oli syntynyt silloin? Tuskin, anteeksi jos olen väärässä. Miesten tapa välittää informaatiota omasta taustastaan herättää mielenkiinnon heidän omasta kyvyttömyydestään kohdata nykymaailma. Isä oli sodassa ja teki sitä sun tätä. Entä jälkipolven miehet? Opettelivat käyttämään nettiä ja päätyivät lesbopalstalle provoiksi. Aika karu kohtalo sellaisella suvulla.
No aateliset ovat muuttuneet köyhiksi porvareiksi, työläismummoista on tullut miljonäärejä ja kukkakaupan lähetti teki valuuttakauppa ja siirsi lopulta miljardinsa veroparatiisiin. Maailma muuttuu todellakin.

Suomalaisen miehen identiteetissä on jotain haurasta ja katoavaa. Pitäisikö suomalainen kaappi-hetero mies julistaa uhanalaiseksi? Miehen fyysistä terveyttä tutkitaan tarkkaan, tiedämme geenin tarkkuudella mille sydän ja verisuonitaudille hän on allerginen, miten lyhyt onkaan hänen keski-ikänsä ja miten heikosti hän pärjää kansainvälisessä vertailussa koulutuksen ja toimeentulon suhteen. Mitä tiedämme suomalaisen miehen psyykestä? Että vaimoja hakataan, kavereita puukotetaan saunaillan päätteeksi ja viinaa vedetään kaksi käsin tupakoinnin välisillä tauoilla.
Kun avaa tv:n ja katsoo iltauutiset, näkee miten suomalainen poliitikkomies levittelee käsiään tietämättä ilmansuunnista ja änkyttää jotain vaimolta tai tyttöystävältä kotona opittuja sivistyssanoja. Oikeastaan hän on aika säälittävä näky. Valehtelussakin hän häviää Berlusconille 6 - 0 ja uskottavuudessa Barossolle 6 - 0. Obaman hymyä ei irtoa harjoittelemallakaan.

Lesbo on viisikirjaiminen lyhyt sana, joten suomalainen mieskin osaa tavata tämä kaksitavuisen. Sisältöä sille hän ei tunne eikä osaa antaa. Säälikäämme häntä, sillä hänellä ei tässä maailmassa ole mitään muuta kuin netti, viisikirjaiminen sana ja vaimon koneelle tallentama www-osoite jolla vierailla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu