http://www.thefirstpost.co.uk/49681,news,miscaviges-reign-of-terror-over-scientology
Hyvä analyysi motiiveista.
Lehdet jatkavat
5
377
Vastaukset
- se vanha tuttu
Jos oletetaan, että tuo kaikki on ainakin suurelta osaltaan totta, niin jossain muualla tuo olisi puhdasta sadistista kidutusta ja pervoilua.
Scientologian näkökulmasta kuitenkin tulee kuvaan mukaan käsitys, että kun ihminen on poistanut alitajunnastaan kaiken negatiivisen varauksen, hänestä on tullut puhdas henki - thetan. Hän on noussut darwinistisen laumaeläimen yläpuolelle, eivätkä mitkään psykoleikit enää tehoa häneen.
Tästä ajatuksesta käsin herää kysymys, testaako DM korkeasti koulutettuja OT-luutnanttejaan, ovatko he todella saavuttaneet sen mitä väittävät saavuttaneensa. Siis nousseet laumaeläimen reagoinnin yläpuolelle.
En tiedä. Mutta herää kysymys.- Durandall
Kysymys tosiaan herää. Nimittäin kysymys siitä, että onko ihmisten hakkaaminen sen testaamiseksi, että ovatko he "ali-ihmisiä" skientologien mielestä aivan normaalia.
Tässä on aika vaikea välttää rinnastusta erääseen oikeistopuolueeseen, joka vaikutti vahvasti Saksassa varsinkin ennen toisen maailmansodan loppua. - se vanha tuttu
Durandall kirjoitti:
Kysymys tosiaan herää. Nimittäin kysymys siitä, että onko ihmisten hakkaaminen sen testaamiseksi, että ovatko he "ali-ihmisiä" skientologien mielestä aivan normaalia.
Tässä on aika vaikea välttää rinnastusta erääseen oikeistopuolueeseen, joka vaikutti vahvasti Saksassa varsinkin ennen toisen maailmansodan loppua.Kyllä. Kaikenlaisia kysymyksiä herää, kenelle mitäkin.
Minulle henkilökohtaisesti on suorastaan hiuksianostattavaa huomata, mihin kaikkeen ihminen on altis ja valmis suljetuissa olosuhteissa. Aina uudelleen. Aikakaudet vaihtuu, mutta tämä ominaisuus ei vain muutu mitenkään. - se vanha tuttu
Eräs näistä herroista (en jaksa tarkistaa kuka) myönsi hakanneensa ja lyöneensä alaisiaan, koska DM käski. Säälittävää.
Koska olen ollut meriorganisaatiossa, minulla on varaa sanoa niin. Itse jouduin monta kertaa tilanteeseen, jossa joku ylempi käski tekemään jotain toimintaohjeiden tai järjen vastaista ja kieltäydyin. Kerran jouduin rangaistukseksi raskaaseen ruumiilliseen työhön sen vuoksi, että olin kieltäytynyt esimieheni käskystä. Minut otettiin kuitenkin pian pois sieltä, koska olin ollut ehdottomasti oikeassa. Vaikka olin vähän vaikea tässä suhteessa, minua ei koskaan julistettu SP:ksi, koska syytä ei ollut. Ihmisyys vaatii riskejä ja panostusta. - olen ollut
se vanha tuttu kirjoitti:
Eräs näistä herroista (en jaksa tarkistaa kuka) myönsi hakanneensa ja lyöneensä alaisiaan, koska DM käski. Säälittävää.
Koska olen ollut meriorganisaatiossa, minulla on varaa sanoa niin. Itse jouduin monta kertaa tilanteeseen, jossa joku ylempi käski tekemään jotain toimintaohjeiden tai järjen vastaista ja kieltäydyin. Kerran jouduin rangaistukseksi raskaaseen ruumiilliseen työhön sen vuoksi, että olin kieltäytynyt esimieheni käskystä. Minut otettiin kuitenkin pian pois sieltä, koska olin ollut ehdottomasti oikeassa. Vaikka olin vähän vaikea tässä suhteessa, minua ei koskaan julistettu SP:ksi, koska syytä ei ollut. Ihmisyys vaatii riskejä ja panostusta.kerhoissa. Mm. lennokkikerhossa. Ei maksanut juuri mitään ja oli kivaa. En tosin saa sitä kuulostamaan ihan noin mahtipontiselta kuin sinä, mutta jospa se vielä joku päivä onnistuisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1303877Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso83239Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai332877Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122772Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1332461- 492068
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For901255Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611245Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361129Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 781129