En tiedä kuuluuko tämä asia tähän kyseiseen keskusteluun, mutta kirjoitan nyt kuitenkin tänne..
Olisiko kellään antaa hyvää neuvoa miten saisin omat tavarani takaisin ystävältäni joka ei oikeastaan ole enää ystäväni koska emme ole pitäneet yhteyttä enää vuoteen.
Olen laittanut tekstiviestejä hänelle että palauttaisi minun lainaamani tavarat takaisin minulle, vaikka postilaatikkoon jos ei kerran muuten halua nähdä/tavata minua, mutta hän ei suostu vastaamaan ja pelkäänkin, että hän on hävittänyt kyseiset tavarat koska ei vastaa.. millä häneen saisi kontaktin..?? auttakaa joku minua..
muutaman kerran kun olen tavannut hänet kasvotusten hän on sanonut palauttavansa ne, mutta ei ole silti tavaroita näkynyt takaisin..
laitoin hänelle viestiä, että ei näin yksinkertaiseen asiaan viitsisi sotkea ulkopuolisia, mutta taitaa olla pakko kun ei viesti tunnu menevän perille.. olen yrittänyt olla hänelle hyvä ystävä ja muutenkin tukea häntä koska hänen elämäntilanteessa on tapahtunut kauheita asioita, mutta apauni ja tukeni ei näköjään hänelle tuntunut riittävän, en ymmärrä mitä olen tehnyt väärin koska hän ei halua olla tekemissä kanssani, koska aina kun pyydän häntä käymään luonamme niin sanoo vaan, että tulee kyllä mutta sitten ei kuitenkaan tule eikä soita eikä mitään ellen minä ota yhteyttä.. hän vain kiemurtelee aina kun yritän saada häntä käymään..
Kiitos jos joku vaivautuu auttamaan minua..!!
Omaisuuden takaisin saaminen..
4
903
Vastaukset
- teinin väkisinmakaaja
en tiedä mutta murtovarkailta saa kamat helposti takaisin kun ostaa pyssyn.
t. kuusankoskelta Teet poliisille rikosilmoituksen, että ystäväsi on kavaltanut omistamasi tavarat.
- neuvo!
No, olipas neuvo. Tyyppi näkee rikoksen joka asiassa. Eiköhän nyt asioita voi ratkoa muutoinkin, kuin rikosilmoituksia tekemällä.
neuvo! kirjoitti:
No, olipas neuvo. Tyyppi näkee rikoksen joka asiassa. Eiköhän nyt asioita voi ratkoa muutoinkin, kuin rikosilmoituksia tekemällä.
No olipas kummallista kritiikkiä. Alkuperäinen kirjoittaja nimenomaan on kertoo, ettei omaisuutta vapaaehtoisesti useista pyynnöistä huolimatta palauteta. Miten asia voitaisiin mielestäsi ratkoa muutoin kuin esim. nostamalla hallinnan palautuskanne tai tekemällä rikosilmoitus, jos omaisuutta ei kerran vapaaehtoisesti palauteta?
Ja kun kritisoit minun neuvoani, niin olisit toki voinut esittää oman paremman neuvosi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1862690Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 84954
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239819Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka285775Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies89774Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708