Tietääkö kukaan hyvää konstia orapihlaja-aidassa olevien kirvojen hävitykseen?Tai olisiko joku firma kuka tekee myrkytyksiä,kun keltaisilta sivuilta ei löytynyt.Niitä on pilvinpimein ja pitäisi ennen aidan leikkuuta saada ainakin vähenemään.Kiitos etukäteen.
kirvojen hävitys
epätoivoinen maalta
93853
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tee mäntysuopaliuos esim. litra suopaa ja kaksi vettä. Suihkuta sankoruiskulla pensaat, niin pitäisi kirvojen lähteä. Vanhemmillani sama ongelma ollut ja heillä toiminut tuo tyyli.
Hei ja kiitos vinkistä.Pitänee ostaa suopaa ja testata,eipähän tarvitse myrkkyjä käsitellä.
Niin ja sen voi joutua tekemään X monta,jos paha kirvavuosi.
jo ainakin 5 krt eikä mitään vaikutusta
sellainen lasten pumpattava vesipyssykin on kätevä.
kaverin pihassa oli koivussa kirvoja ja yritettiin sankoruiskulla saada mäntysuopaliuosta muttei saatu niin korkealle.
ostettiin sitten sellainen iso lapsille tarkoitettu vesipyssy, jolla homma onnistui.
tosin sen naapurit katsoi pitkään kun kaksi äijää ampuu puuta kaljapullot kädessä vesipyssyllä.
mutta kirvat läks.
virtsaa kirvojen päälle, kyllä itikat lähtee!
ja pesusäiliöön mäntytolua. Ensten suihkutat tolupesuliuoksella. Annat olla tunnin pari ja sitten suihkutat painevedellä about parin kolmen metrin etäisyydeltä.(huuhtelet)
Toista käsittely tarvittaessa.
Painepesurin saat vaikka lidlistä. Ei tarvi olla mikäät hyperturbo. Halpislaite menee.
Kirvat ovat pesineet viherherukka pensaaseeni. Mitä minä teen? Marjasato on kukassa ja raakileina. Apua anellaan.
Punaiset lehdet voit kerätä pois, mutta eivät kirvat juuri herukkapensaita haittaa. Satoa tulee silti ja sadonkorjuuseen mennessä ne pienet vihreät ovat kadonneet. Muutama lude saattaa olla tilalla.