pariskuntana menemme kolmen päivän kaupunkilomalle heinäkuu lopulla amsderdamiin. mitä pitää nähdä ja miksi, jos haluaa viettä kiiretöntä aikaa yhdessä ja nauttia kauniista kaupungista ??
kivaa kesää kaikille!
pikavisiitti
2
618
Vastaukset
- ....
Jos museot ja taide kiinnostaa, niin sitten myös Van Gogh -museo tai Rijksmuseum, jossa on Rembrandin yövartio nähtävillä. Vakakabinetti Dam-aukion laidalla on myös yksi kohde, jossa voisi piipahtaa.
Kaupunkia näkee hyvin kävellen, polkupyörän vuokraaminen ei ehkä pöllömpi juttu mutta varokaa kävellessänne niitä pyöräilijöitä, menevät omilla kaistoillaan todella lujaa ja pitävät kiinni omasta kaistastaa, eli katsokaan mihin jalkanne laitatta.
Asemalta pääkatua pitkin kulkiessanne ostakaa annokset frittejä ja syökää majoneesin kera, on todella hyvää, ja niin turistimaista (mutta siis hyvää). - macc
Jättäkää se vahakabinetti väliin, on kallis ja huono. Mutta jos menette niin säästäkää rahaa (ja aikaa) ostamalla liput jommastakummasta Damrakin turistikietoajelushopista. Sen sijaan kanavaristeily on must vaikka turistirysä onkin. Omat suosikit ovat Holland Internationalin äärimmäisen tehokas tunnin mittainen 100 highlights cruise (opastus nauhalta englanniksi) ja saman firman vielä parempi 1,5 tunnin Ultimate Cruise, liveopas hollanniksi ja englanniksi kertoo yleensä tosi hauskasti ja mielenkiintoisesti kaupungista.
Museopuolella voi arpoa Rijksmuseumin ja Van Goghin välillä, kummassakin saa menemään vaikka koko päivän. Ja missään nimessä ei saa unohtaa päämäärätöntä kävelyä kanavien varrella - sekä päivällä että illalla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain29111776Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-13910996Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2396315Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2185162Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1623637- 1743528
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin502463Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3291970Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov111807Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi171695