pariskuntana menemme kolmen päivän kaupunkilomalle heinäkuu lopulla amsderdamiin. mitä pitää nähdä ja miksi, jos haluaa viettä kiiretöntä aikaa yhdessä ja nauttia kauniista kaupungista ??
kivaa kesää kaikille!
pikavisiitti
2
665
Vastaukset 2
- ....
Jos museot ja taide kiinnostaa, niin sitten myös Van Gogh -museo tai Rijksmuseum, jossa on Rembrandin yövartio nähtävillä. Vakakabinetti Dam-aukion laidalla on myös yksi kohde, jossa voisi piipahtaa.
Kaupunkia näkee hyvin kävellen, polkupyörän vuokraaminen ei ehkä pöllömpi juttu mutta varokaa kävellessänne niitä pyöräilijöitä, menevät omilla kaistoillaan todella lujaa ja pitävät kiinni omasta kaistastaa, eli katsokaan mihin jalkanne laitatta.
Asemalta pääkatua pitkin kulkiessanne ostakaa annokset frittejä ja syökää majoneesin kera, on todella hyvää, ja niin turistimaista (mutta siis hyvää). - macc
Jättäkää se vahakabinetti väliin, on kallis ja huono. Mutta jos menette niin säästäkää rahaa (ja aikaa) ostamalla liput jommastakummasta Damrakin turistikietoajelushopista. Sen sijaan kanavaristeily on must vaikka turistirysä onkin. Omat suosikit ovat Holland Internationalin äärimmäisen tehokas tunnin mittainen 100 highlights cruise (opastus nauhalta englanniksi) ja saman firman vielä parempi 1,5 tunnin Ultimate Cruise, liveopas hollanniksi ja englanniksi kertoo yleensä tosi hauskasti ja mielenkiintoisesti kaupungista.
Museopuolella voi arpoa Rijksmuseumin ja Van Goghin välillä, kummassakin saa menemään vaikka koko päivän. Ja missään nimessä ei saa unohtaa päämäärätöntä kävelyä kanavien varrella - sekä päivällä että illalla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2532115
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2621239- 211181
- 41786
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i125716Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤233695Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa219655- 52500
- 38458
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell42442