pikavisiitti

pohjoisen venetsiassa

pariskuntana menemme kolmen päivän kaupunkilomalle heinäkuu lopulla amsderdamiin. mitä pitää nähdä ja miksi, jos haluaa viettä kiiretöntä aikaa yhdessä ja nauttia kauniista kaupungista ??
kivaa kesää kaikille!

2

585

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Jos museot ja taide kiinnostaa, niin sitten myös Van Gogh -museo tai Rijksmuseum, jossa on Rembrandin yövartio nähtävillä. Vakakabinetti Dam-aukion laidalla on myös yksi kohde, jossa voisi piipahtaa.
      Kaupunkia näkee hyvin kävellen, polkupyörän vuokraaminen ei ehkä pöllömpi juttu mutta varokaa kävellessänne niitä pyöräilijöitä, menevät omilla kaistoillaan todella lujaa ja pitävät kiinni omasta kaistastaa, eli katsokaan mihin jalkanne laitatta.
      Asemalta pääkatua pitkin kulkiessanne ostakaa annokset frittejä ja syökää majoneesin kera, on todella hyvää, ja niin turistimaista (mutta siis hyvää).

    • macc

      Jättäkää se vahakabinetti väliin, on kallis ja huono. Mutta jos menette niin säästäkää rahaa (ja aikaa) ostamalla liput jommastakummasta Damrakin turistikietoajelushopista. Sen sijaan kanavaristeily on must vaikka turistirysä onkin. Omat suosikit ovat Holland Internationalin äärimmäisen tehokas tunnin mittainen 100 highlights cruise (opastus nauhalta englanniksi) ja saman firman vielä parempi 1,5 tunnin Ultimate Cruise, liveopas hollanniksi ja englanniksi kertoo yleensä tosi hauskasti ja mielenkiintoisesti kaupungista.
      Museopuolella voi arpoa Rijksmuseumin ja Van Goghin välillä, kummassakin saa menemään vaikka koko päivän. Ja missään nimessä ei saa unohtaa päämäärätöntä kävelyä kanavien varrella - sekä päivällä että illalla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      277
      4722
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2941
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      41
      2911
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1694
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      64
      1471
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      97
      1322
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1222
    Aihe