pikavisiitti

pohjoisen venetsiassa

pariskuntana menemme kolmen päivän kaupunkilomalle heinäkuu lopulla amsderdamiin. mitä pitää nähdä ja miksi, jos haluaa viettä kiiretöntä aikaa yhdessä ja nauttia kauniista kaupungista ??
kivaa kesää kaikille!

2

604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Jos museot ja taide kiinnostaa, niin sitten myös Van Gogh -museo tai Rijksmuseum, jossa on Rembrandin yövartio nähtävillä. Vakakabinetti Dam-aukion laidalla on myös yksi kohde, jossa voisi piipahtaa.
      Kaupunkia näkee hyvin kävellen, polkupyörän vuokraaminen ei ehkä pöllömpi juttu mutta varokaa kävellessänne niitä pyöräilijöitä, menevät omilla kaistoillaan todella lujaa ja pitävät kiinni omasta kaistastaa, eli katsokaan mihin jalkanne laitatta.
      Asemalta pääkatua pitkin kulkiessanne ostakaa annokset frittejä ja syökää majoneesin kera, on todella hyvää, ja niin turistimaista (mutta siis hyvää).

    • macc

      Jättäkää se vahakabinetti väliin, on kallis ja huono. Mutta jos menette niin säästäkää rahaa (ja aikaa) ostamalla liput jommastakummasta Damrakin turistikietoajelushopista. Sen sijaan kanavaristeily on must vaikka turistirysä onkin. Omat suosikit ovat Holland Internationalin äärimmäisen tehokas tunnin mittainen 100 highlights cruise (opastus nauhalta englanniksi) ja saman firman vielä parempi 1,5 tunnin Ultimate Cruise, liveopas hollanniksi ja englanniksi kertoo yleensä tosi hauskasti ja mielenkiintoisesti kaupungista.
      Museopuolella voi arpoa Rijksmuseumin ja Van Goghin välillä, kummassakin saa menemään vaikka koko päivän. Ja missään nimessä ei saa unohtaa päämäärätöntä kävelyä kanavien varrella - sekä päivällä että illalla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      231
      14889
    2. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      21
      2247
    3. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      38
      1883
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      162
      1333
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      96
      1269
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      28
      1169
    7. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      928
    8. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      902
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      81
      754
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      708
    Aihe