Eli olen hoitovapaalla vakkarityöstäni esikoiseni vuoksi vielä 10kk ajan. Nyt kuitenkin haluamme toisen vauvan ja jos heti napsahtaa niin uusi äitiysloma siis alkaa hoitovapaan kanssa päällekkäin.
Maksetaanko siis minulle samaan aikaan kotihoidontukea esikostani äitiysrahaa kakkosesta? Vai miten koko kuvio menee rahan suhteen?
Entä sitten kun esikoiseni hoitovapaa loppuu, enkö saa enää hänen hoitamisesta mitään tukea, vaikka hän on alle 3v. ja turha pistää hoitoon kun olen kakkoselle äitiyslomalla..
Kannattaisiko kenties esikoisen hoitovapaa nyt pidentää suoraan sinne 3v. asti (sen kun saa 2 osassa pitää) jotta saan hänestäkin rahallista tukea samalla (vai siis saako..?) Jos joku osaisi selittää selkokielellä tämän kuvion jotenkin :)
kiits.
hoitovapaa + uusi äippäloma päällekkäin
1
490
Vastaukset
- äippä-
www.kela.fi:
"Vanhempainpäivärahat (erityisäitiys-, äitiys-, isyys- ja vanhempainraha) eivät välttämättä estä kotihoidon tuen saamista, jos perheessä on muita alle 3-vuotiaita lapsia. Saat kotihoidon tuen hoitorahaa, jos lapsista maksettavien hoitorahojen määrä ylittää vanhempainpäivärahan määrän. Hoitorahana maksetaan siis hoitorahan ja vanhempainpäivärahan erotus. Kela ei maksa hoitolisää, jos sen määrä on etuuksien yhteensovituksen vuoksi alle 16,81 euroa kuukaudessa."
Esikoisesta ei saa kotihoidontukea samaan aikaan kun kakkosesta saa äitiys/vanhempainrahaa. Eli niin kuin yllä lukee, vain tilanteessa, jossa hoitoraha on suurempi kuin vanhampainpäiväraha, saa näiden erotuksen verran hoitorahaa.
Sitten jos ja kun kakkosesta jää hoitovapaalle, saa esikoisestakin hoitorahaa riippuen lapsen iästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1033953
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se512850- 1142659
24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä
Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣422182Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi
Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu311930Mulla tulee vaan niin
Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et291763Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann2311708- 271612
Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi
Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?861560- 221398