Eli olen hoitovapaalla vakkarityöstäni esikoiseni vuoksi vielä 10kk ajan. Nyt kuitenkin haluamme toisen vauvan ja jos heti napsahtaa niin uusi äitiysloma siis alkaa hoitovapaan kanssa päällekkäin.
Maksetaanko siis minulle samaan aikaan kotihoidontukea esikostani äitiysrahaa kakkosesta? Vai miten koko kuvio menee rahan suhteen?
Entä sitten kun esikoiseni hoitovapaa loppuu, enkö saa enää hänen hoitamisesta mitään tukea, vaikka hän on alle 3v. ja turha pistää hoitoon kun olen kakkoselle äitiyslomalla..
Kannattaisiko kenties esikoisen hoitovapaa nyt pidentää suoraan sinne 3v. asti (sen kun saa 2 osassa pitää) jotta saan hänestäkin rahallista tukea samalla (vai siis saako..?) Jos joku osaisi selittää selkokielellä tämän kuvion jotenkin :)
kiits.
hoitovapaa + uusi äippäloma päällekkäin
1
506
Vastaukset
- äippä-
www.kela.fi:
"Vanhempainpäivärahat (erityisäitiys-, äitiys-, isyys- ja vanhempainraha) eivät välttämättä estä kotihoidon tuen saamista, jos perheessä on muita alle 3-vuotiaita lapsia. Saat kotihoidon tuen hoitorahaa, jos lapsista maksettavien hoitorahojen määrä ylittää vanhempainpäivärahan määrän. Hoitorahana maksetaan siis hoitorahan ja vanhempainpäivärahan erotus. Kela ei maksa hoitolisää, jos sen määrä on etuuksien yhteensovituksen vuoksi alle 16,81 euroa kuukaudessa."
Esikoisesta ei saa kotihoidontukea samaan aikaan kun kakkosesta saa äitiys/vanhempainrahaa. Eli niin kuin yllä lukee, vain tilanteessa, jossa hoitoraha on suurempi kuin vanhampainpäiväraha, saa näiden erotuksen verran hoitorahaa.
Sitten jos ja kun kakkosesta jää hoitovapaalle, saa esikoisestakin hoitorahaa riippuen lapsen iästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2649902K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1935644Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1625220PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *744875- 2122439
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.122269Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3522003Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot01820- 211665
- 901607