Eli olen hoitovapaalla vakkarityöstäni esikoiseni vuoksi vielä 10kk ajan. Nyt kuitenkin haluamme toisen vauvan ja jos heti napsahtaa niin uusi äitiysloma siis alkaa hoitovapaan kanssa päällekkäin.
Maksetaanko siis minulle samaan aikaan kotihoidontukea esikostani äitiysrahaa kakkosesta? Vai miten koko kuvio menee rahan suhteen?
Entä sitten kun esikoiseni hoitovapaa loppuu, enkö saa enää hänen hoitamisesta mitään tukea, vaikka hän on alle 3v. ja turha pistää hoitoon kun olen kakkoselle äitiyslomalla..
Kannattaisiko kenties esikoisen hoitovapaa nyt pidentää suoraan sinne 3v. asti (sen kun saa 2 osassa pitää) jotta saan hänestäkin rahallista tukea samalla (vai siis saako..?) Jos joku osaisi selittää selkokielellä tämän kuvion jotenkin :)
kiits.
hoitovapaa + uusi äippäloma päällekkäin
1
515
Vastaukset
- äippä-
www.kela.fi:
"Vanhempainpäivärahat (erityisäitiys-, äitiys-, isyys- ja vanhempainraha) eivät välttämättä estä kotihoidon tuen saamista, jos perheessä on muita alle 3-vuotiaita lapsia. Saat kotihoidon tuen hoitorahaa, jos lapsista maksettavien hoitorahojen määrä ylittää vanhempainpäivärahan määrän. Hoitorahana maksetaan siis hoitorahan ja vanhempainpäivärahan erotus. Kela ei maksa hoitolisää, jos sen määrä on etuuksien yhteensovituksen vuoksi alle 16,81 euroa kuukaudessa."
Esikoisesta ei saa kotihoidontukea samaan aikaan kun kakkosesta saa äitiys/vanhempainrahaa. Eli niin kuin yllä lukee, vain tilanteessa, jossa hoitoraha on suurempi kuin vanhampainpäiväraha, saa näiden erotuksen verran hoitorahaa.
Sitten jos ja kun kakkosesta jää hoitovapaalle, saa esikoisestakin hoitorahaa riippuen lapsen iästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1022314- 2221940
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1761762Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1011326- 381240
- 1221118
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo27784290kW kulutus
Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit180691Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli47675Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo51670