Windows xp home

"koodi"

Sain tutultani windows xp:n alkuperäisestä asennuslevykkeestä tehdyn kopion sekä sen koodin(numerosarja). Oma käyttis reistaa ja ajattelin kokeilla asentaa tuon kun ei muu auta,itselläkin nyt xp.

Mietin vain että vaikuttaako tuon käyttiksen asentaminen ja saman koodin käyttö tuttavalleni jotain ongelmia? Siis kun samalla koodilla asennettu kahteen eri koneeseen ja pystyykö niin edes tekemään? Kuulin että alkuperäisen käyttöjärj. omistajalta lakkaa käyttis toimimasta vai onko tuo ihan tuulesta temmattua?

3

751

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Odotetaan tulosta

      Voit laittaa sen koneeseesi ja jos et ole netissä se toimii mutta kun kytkeydyt nettiin tulee vähintään ilmoitus sen olevan jo käytössä ja 30 vrk käyttöaikaa jolloin sinun on laitettava toinen windows tilalle.

    • parbeque

      käyttiksen kaverisi levykkeeltä, mutta sinun pitää vaihtaa oma serial key ennen aktivointia. Ja sen voit tehdä menemällä aktivointi ikkunaan ja siellä klikkaat kohtaa aktivoi puhelimella -> vaihda serial key.
      Jos oma käyttis on XP home ja kaverin XP Pro, niin sitten tuo edellinen ei käy...

      Ei sitten kannata aktivoida Windowsia kaverin avaimella! Windows laittaa tuon avaimen ns. mustalle listalle, ja jää tarkeät päivitykset saamatta...

    • test8621

      Jos sulla itsellä on koneen pohjassa(kannettava) tai kopassa(pöytäkone) se windows tarra ja se on myös home versio, niin käytä sitä omaa koodisarjaa jo asennuksessa. Aktivointi netissä pitäis onnistua jos koneen osia ei ole muutettu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      246
      4482
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2929
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2692
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      78
      1669
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      109
      1532
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1251
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1174
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      1003
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    Aihe