Nyt tarvitaan Clio-tietäjän apua. Olen hankkimassa perheellemme kakkosautoa ja Clio olisi mieluisa. Millä varustetasoilla tuota Clioa on myyty Suomessa, kun ilmoituksissa on mainittu mm. Authentique, Confort, Storia, Dynamique, Premium, Extreme ja Expression.
Korjatkaa jos olen väärässä, mutta käsittääkseni Authentique on ns. karvalakkimalli ja Dynamique olisi sitten se kaikkein varustelluin. Ainakin ainoastaan Dynamique-varusteisissa Clioissa olen nähnyt korinväriset peilit, hopean väriset "rinkulat" mittaristojen ympärillä jne. Mitä muita eroja näiden kahden ääripään välillä on (mikäli nämä nyt edes olivat ne ääripäät)?
Entä mitä nuo Confort, Storia, Extreme, Premium ja Expression pitävät sisällään? Maallikkona voisi luulla, että Premium olisi se kaikkein varustelluin malli, mutta ainakin osasta Premiumeista puuttuu mm. sumuvalot.
Entä Clion koneista. Olen katsellut 1,2 16V-mallia, joka näyttää ainakin paperilla melko taloudelliselle. Mutta miten on käytännössä ja kuinka on kulkupuoli esim. moottoritiellä? Iskutilavuuttahan tuossa moottorissa ei ole kuin 1,1 litraa. Olisiko siis 1,4 16V kuitenkin fiksumpi kone, vaikka sen kaupunkikulutus (9,2 l/100km) onkin ilmoitettu 1,4 litraa suuremmaksi kuin 1,2 16V:n (7,8 l/100km)? 9,2 litraa kuulostaa melkoisen janoiselle pikkuautolle...
Lisäksi kaikki vinkit, mitä erityisesti käytetystä Cliosta tulisi tarkastaa, otetaan auliisti vastaan.
APUA: Clion vm. 03-06
9
1534
Vastaukset
- Renault man
Yllätys... www.renault.fi tarjoaa vastaukset suurimpaan osaan kysymyksiäsi. Voitko uskoa todeksi... ;)
Mene ensin sivulle http://www.renault.fi/fi/Henkiloautot/Clio-III.aspx
Siellä oikeassa laidassa on "Moottorit & varusteet". Alla on taas linkki "Vertaa autoja", jos haluat verrata vaikkapa kolmea rellua toisiinsa.
Kokemusta on 1.2 litran Cliosta. Kevyellä siis tosi kevyellä kaasulla selviän noin 5.0 - 5.5 litraa satasella mutta jos menen moottoritielle, alkaa kulua 8.0 litraa satasella. Yksin siis. Kyytiläiset lisäävät kulutusta. Aika usein kaipaa 1.6 litrasta konetta, varsinkin ohituksissa.
Jos ostat käytetyn Clion, varmista että impulssianturi eli kampiakselin asentotunnistin on kunnossa. Olen nähnyt risteyksiin pysähtyviä relluja kun eivät saa enää autoa käyntiin... Onhan niissä muitakin tyyppivikoja.- vastauksesta!
Valitettavasti Renault-sivuilta ei taida saada tietoa vanhoista malleista. Olen siis etsimässä Clio II:sta vm. 03-06.
Mitenköhän tuon kampiakselin asentotunnistimen kunnon voi tarkistaa? Eikös sen viallisuus ilmene siten, että auto ei aina käynnisty? Eli pitäisikö auto sammuttaa ja startata muutamia kertoja putkeen? - cliomies
vastauksesta! kirjoitti:
Valitettavasti Renault-sivuilta ei taida saada tietoa vanhoista malleista. Olen siis etsimässä Clio II:sta vm. 03-06.
Mitenköhän tuon kampiakselin asentotunnistimen kunnon voi tarkistaa? Eikös sen viallisuus ilmene siten, että auto ei aina käynnisty? Eli pitäisikö auto sammuttaa ja startata muutamia kertoja putkeen?oireilee satunnaisesti. ei sitä oikein luotettavasti voi tarkistaa, mutta ei ole suuri murhe koska korjaus on n. 150e luokkaa. Vaihdata vaikka varmuuden vuoksi jos epäilyttää. Ja tietääkseni eri vuosina on ollut eri nimiä noilla II clio malleilla, jotain "kampanjoita tms". itsellä uutena ostettu vm 03 authentique johon on otettu ilmastointi, sumarit, ja olikohan vielä jotain ihan itse valitsemalla autoa tilatessa. Tuo ilmoituksessa mainittu "varustetaso" esim. authentique ei välttämättä kerro todellisista varusteista mitään.
- Renault man
cliomies kirjoitti:
oireilee satunnaisesti. ei sitä oikein luotettavasti voi tarkistaa, mutta ei ole suuri murhe koska korjaus on n. 150e luokkaa. Vaihdata vaikka varmuuden vuoksi jos epäilyttää. Ja tietääkseni eri vuosina on ollut eri nimiä noilla II clio malleilla, jotain "kampanjoita tms". itsellä uutena ostettu vm 03 authentique johon on otettu ilmastointi, sumarit, ja olikohan vielä jotain ihan itse valitsemalla autoa tilatessa. Tuo ilmoituksessa mainittu "varustetaso" esim. authentique ei välttämättä kerro todellisista varusteista mitään.
Pystyykö perus Clio II:seen asentamaan jälkikäteen ilmastointia? Kuinka kallis operaatio olisi? Osien hinta? Kun kyselin tasanopeudensäätimen jälkiasennusta, vastaus oli sunnilleen, että ei kannata.
- Renault man
vastauksesta! kirjoitti:
Valitettavasti Renault-sivuilta ei taida saada tietoa vanhoista malleista. Olen siis etsimässä Clio II:sta vm. 03-06.
Mitenköhän tuon kampiakselin asentotunnistimen kunnon voi tarkistaa? Eikös sen viallisuus ilmene siten, että auto ei aina käynnisty? Eli pitäisikö auto sammuttaa ja startata muutamia kertoja putkeen?Tosiaan impulssianturi oli vain yksi vika, eikä ehkä yleisin. Se on vain niin kiusalinen. :) Toinen vika on airbageihin liittyvät henkilötunnistimet. Vika tulee esille kun airbag-valo alkaa palaa mittaristossa. Vika on ihan vain penkin alla olevissa anturien johtojen kosketuksissa tms. Ei iso homma, jos osaa itse vähän johtoja laitella. Yleensäkin sähkölaitteet tuppaavat pikkuhiljaa alkaa reistailla vuosien mittaan.
Eikö Hesari julkaissut joskus listaa eri automerkkien tyyppivioista?
Tässä on nyt lueteltu vain vikoja. Clio on ihan näppärä auto ja mukava ajaa ja taloudellinen kun se on kunnossa. - se...
Renault man kirjoitti:
Tosiaan impulssianturi oli vain yksi vika, eikä ehkä yleisin. Se on vain niin kiusalinen. :) Toinen vika on airbageihin liittyvät henkilötunnistimet. Vika tulee esille kun airbag-valo alkaa palaa mittaristossa. Vika on ihan vain penkin alla olevissa anturien johtojen kosketuksissa tms. Ei iso homma, jos osaa itse vähän johtoja laitella. Yleensäkin sähkölaitteet tuppaavat pikkuhiljaa alkaa reistailla vuosien mittaan.
Eikö Hesari julkaissut joskus listaa eri automerkkien tyyppivioista?
Tässä on nyt lueteltu vain vikoja. Clio on ihan näppärä auto ja mukava ajaa ja taloudellinen kun se on kunnossa."Eikö Hesari julkaissut joskus listaa eri automerkkien tyyppivioista?"
Jep, mutta automerkistä ja -mallista riippumatta vikalista on järjestäen vähintään kaksi sivua pitkä, eli aivan liian ylimalkainen tyyliin "käynnistysongelmia" tai "ruostetta".
Itselläni on kokemusta Focus I:stä, ja siihen autoon riittäisi, kun mainitsisi, että tarkasta korroosio ulkopeilien juuresta ja ovien helmoista. - cliomies
Renault man kirjoitti:
Pystyykö perus Clio II:seen asentamaan jälkikäteen ilmastointia? Kuinka kallis operaatio olisi? Osien hinta? Kun kyselin tasanopeudensäätimen jälkiasennusta, vastaus oli sunnilleen, että ei kannata.
mutta maksaa varmaan aivan saatanasti jälkiasennettuna
- brundi
se... kirjoitti:
"Eikö Hesari julkaissut joskus listaa eri automerkkien tyyppivioista?"
Jep, mutta automerkistä ja -mallista riippumatta vikalista on järjestäen vähintään kaksi sivua pitkä, eli aivan liian ylimalkainen tyyliin "käynnistysongelmia" tai "ruostetta".
Itselläni on kokemusta Focus I:stä, ja siihen autoon riittäisi, kun mainitsisi, että tarkasta korroosio ulkopeilien juuresta ja ovien helmoista.Ai, meidän edesmenneestä Focuksesta olisi saanut tarkistaa sähköt kautta linjan. Toimi miten toimi, onneksi päästiin eroon ja saatiin vielä sopivasti eurojakin!!
- T-80
Meillä olisi vuoden 2003 Clio II 1.4 16v myynnissä. Auto on hyvin varusteltu (mm. ilmastointi, 4x airbag, sähkölasit, kauko-ohj. keskuslukko) ja ajettu 91000km. Ollut kakkosautona ja jäänyt nyt tarpeettomaksi. Katso tarkemmin alla olevasta linkistä.
http://www.nettiauto.com/renault/clio/2707580
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24945389Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3211264Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy21110892Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369721Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858538Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2306539Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03220Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302259- 391707
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261530