Olisko kellään tietoo mistä päin sais hommattua uusia pyörän pultteja sierraan kun edellinen omistaja oli päättänyt vetää väärille kierteille kaikki pyörän mutterit.
Pyörän pultit
Pultteja vailla
6759
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
löytyä vaikka Fordin myyjän varaosatiskiltä. Motonetin sivuiltakin saattaa löytyä.
Onko niissä kahdet kierteet kun oli vedetty väärille kierteille? Enpä ole mokomaa nähnyt!
Miten ne yleensäkään saa "väärille kierteille"?
Ei niissä kaksia kierteitä oo mutta on niin kuin olis jokku lukkomutterit ruuvattu tilalle. Suosittelivat rengasliikkeessä vaihtaan ku meinas pulttipyssystä loppua teho.
kiitä pulttipyssymiehiä, siitä johtuu että pulttien kierteet venyy kun ne mutterit ammutaan pyssyllä liian tiukkaan, ja sitten taas avataan väkisin, muuta ei tarvitakkaan. Ammattimiehet kiristää mutterit momenttiavaimella, tai rannetuntumalla, ei pysyylä paukuttaen!
Ammattimies käyttää pulttipyssyä jossa on kiinni momenttisauva, sauvoja on eri momenteille 90-210 Nm. Henkilöautossa käytetään 90-110 Nm. Kyllä pysyy ja lähtee myös tienpäällä auki jos tarvii auton omalla avaimella kääntää auki. Itse olen töissä käyttänyt jo 14 vuotta kysestä kapinetta ja on loistava. Auton oma avain on myös hyvä väline kiristää pultit, jää oikeaan momenttihaarukkaan eikä tarvi jatkoja avatessa.
ammattimies laittaa pyöränmutterit kiinni/ pultit kiinni käsin ei pulttipyssyllä, sillä esim. fordin mutterit on pehmeitä ja niistä menee herkästi kartio rikki, lisäksi alumiini vanteita ei saa koskaan laittaa kiinni pulttipyssyllä vaikka olis momentti varsi!
elkää puhuko paskaa mistää momentti avaimista, eri asia kannen pultteja vääntäessä! pultti pyssyllä irti ja sit käsin kiinni.