Miten poistan hiki/rasvajäljen tapetista?

Harmittaa

Nojasin tapettiin paljaalla selällä ja nyt tästä muistona tapetissa suuri hikijälki. Tapetti valkoinen ja jälki seinästä erottuu liiankin hyvin. Olisiko mitään hyvää keinoa sen poistamiseen? Yritin pyyhkiä jälkeä kostealla, mutta eipä auttanut...

4

12574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onttis

      Tee suihkepulloon sekoitus perunajauhosta ja vedestä. Ravista pulloa ja suihkuta seinään, anna kuivua ja pyyhi pois. Tämä pitää toistaa useita kertoja. Kuivuessaan perunajauho imee tapetista likaa ja rasvaa. Lopuksi kannattaa mielellään imuroida perunajauhot lattialta, niin on siistimmän näköinen. ;-)

      • tai soodavinkit

        Osta tuoretta ranskanleipää ja koita putsata pienellä palalla varovasti. Konservaattorit putsaavat arkoja vanhoja seiniä ranskiksella, joten sen ei luulisi vahingoittaman.
        Joissain tapeteissa on ohut pinnoite, joka saallii tapettien varovaisen pyyhkimisen. Yleensä paperitapetteja ei voi pyyhkiä eikä pestä.
        http://www.prosoodapuhallus.com/
        tuli mieleen
        RUOKASOODAN IHMEET
        Mitä ruokasooda on?Ruokasoodalla (NaHCO3) on monta koostumusta kuvaavaa nimeä:RuokasoodaNatriumbikarbonaattiSoodan bikarbonaattiNatriumvetykarbonaattiRuokasooda on myrkytöntä.
        Se tarkoittaa käytännössä sitä, että voit huoletta säilyttää sitä kotona missätahansa. Se on erinomainen puhdistusaine lapsikodeissa, täydellinen tuholaistorjunnassa, ruuan lähettyvillä.Se on hyödyllinen aine kodin jokaisessa huoneessa.
        Mikä tahansa onkaan ongelmasi, missä tahansahuoneessa, ruokasooda auttaa varmasti.
        Ruoanvalmistuksesta, pyykinpesuun ja lääkekaappiin ruokasooda ontodellinen kodin sekatyöläinen.Ruokasooda on täydellinen luonnontuote, jota saadaan meristä, joista ja maaperästä. Se ei sisällä lainkaankovia kemikaaleja kuten monet pesu- ja puhdistusaineet.Ruokasooda keittiössä, siivouksessa, puutarhassa ja lääkekaapissa
        * Lisäsitkö ruokaan liikaa etikkaa? Kumoa happamuus ripauksella ruokasoodaa.* Kuohkean ja vaalean perunamuusin saat lisäämällä hyppysellisen ruokasoodaa soseuttamisen puolivälissä.* Saat rapean, valkoisen ja tuoksuttoman kukkakaalin, kun lisäät keitinveteen teelusikallisen ruokasoodaa.* Lisää suklaakakun kuorrutukseen ½ tl soodaa, se estää halkeilun ja levittyy pehmeästi.
        * Pese lasten muoviset juomapullot ja eväsrasiat soodalla, että muovinen maku, tahmea pinta ja haju häviävät.* Puhdista grillin urat ripottelemalla kosteille levyille soodaa. Hankaa hammasharjalla sekä pyyhi sienellä.
        * Pidä keittiörievut raikkaana ja puhtaana ja liottamalla niitä vahvassa ruokasooda vedessä.
        * Kiinni palaneen kattilan putsaus; Lämmitä kattilassa 2 tl soodaa, 2 cm vettä ja reilusti sitruunan mehua.
        * Poista sipulin ja valkosipulin haju käsistäsi ripottelemalla vähän soodaa ja huuhtelemalla viileällä vedellä.
        * Poista öljy- ja rasvatahrat liottamalla vaatetta ruokasooda vedessä ja pese tavalliseen tapaan.
        Osta apteekista kuminen pumppu, imeytä siihen soodaa ja sillä ruiskuta einään. Anna imeytyä ja imurilla loput tai mikrokuituliinalla.
        mu
        * Huuhtele uimahallin jälkeen uimapuvut ruokasooda vedessä poistaaksesi harmillinen kloori ennen pesua.
        * Hiuslakkaiset harjat ja kammat saat puhtaaksi liottamalla niitä kuumassa vedessä jossa on ¼ kuppia soodaa.
        * Kaada kupillinen soodaa WC-altaan säiliöön kerran kuussa ja anna vaikuttaa yön yli. Puhdistaa ja raikastaa.* Anna pehmoleluille kunnon pesu ripottelemalla pinnalle reilusti ruokasoodaa. Anna vaikuttaa yön yli jonkajälkeen harjaat ja ravistelet irtonaisen soodan pois.
        * Pidä leikkokukat pidempään tuoreina. Laita maljakon veteen ¼ teelusikallinen ruokasoodaa.* Kaada yhtenäinen ruokasooda rengas kasvin ympärille. Tuholaiset karttavat emäksisyyttä ja kasvi säästyy.
        * Kastele terassilaattojen pinta, ripottele soodaa ja hankaa katuharjalla voimakkaasti. Anna vaikuttaa 20 min,huuhtele. Puhdistaa puun ja tuhoaa sammaleen.
        * Pyyhi auton lasit pesun jälkeen nihkeällä liinalla, jossa on hieman soodaa. Hylkii likaa ja sadevettä.
        * Ripottele soodaa sammaleisille nurmi alueille, sen emäksisyys vaikuttaa jo yhdessä yössä.
        * Estä heinien kasvaminen kivilaattojen väliin ripottelemalla soodaa laatoille ja harjaamalla se väleihin.
        * Kylpyveteen lisätty ruokasooda helpottaa virtsatie- ja hiivasienitulehduksen oireita sekä auringon polttamia.
        * Hoida pienet palovammat kastamalla pyyhe jääkylmän veden ja ruokasoodan seokseen ja aseta se iholle.
        * Saat raikkaamman hengityksen kun purskuttelet soodan ja lämpimän veden seoksella.
        * Sivele talkin ja soodan seosta kainaloihin ja sisäreisiin se poistaa kosteutta ja toimii deodoranttina.
        * Poista jalkahienhajua ripottelemalla soodaa sukkiin, kenkiin ja saappaisiin yöksi.
        -Etnokaupoissa suurempia pakkauksia.


      • kumiviiva

        Toimiikohan sama perunajauho juttu, kun koiran lelusta tuli musta kumiviiva seinään?


      • Tosi on
        kumiviiva kirjoitti:

        Toimiikohan sama perunajauho juttu, kun koiran lelusta tuli musta kumiviiva seinään?

        Varmasti toimii. Mulla oli ylimääräinen ikkunan reikä seinässä ja puhdistin sen pois perunajauholla, sitä ei erota muusta seinästä vaikka oli vaalea raidallinen tapetti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      256
      5845
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      94
      3529
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      137
      3481
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3093
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      84
      3013
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      98
      2824
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      17
      2460
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      111
      2391
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      179
      2003
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      10
      1545
    Aihe