värtsilään

oiuytrsdy65789hj

Miten ajetaan niiralan rajalta värtsilän kylälle? Miten iso paikka se on ja mitä kauppoja siellä on?

5

550

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • silleen

      että puomin jälkeen kun auto on jo käynnissä, laittaa vaihteen silmään ja nostaa kytkinta tasaisesti jne.
      Kilometri puomilta saavutaan Jänismäen palvelukeskukseen, jossa oikealla on Hirsitalo. Sen kohdalta takavasempaan noin kilometrin verran, parin sillan yli (Jänisjoki ja Juvanjoki), niin kylä tällä matkalla on tien molemmin puolin. Siellä on koulu, lastentarha, muutama kauppa, pieni tori, posti. Suomalaisten rakentaman uuden pikku kirkon jälkeen on sillan jälkeen nousu mäelle, ja siinäpä sitten se. Auto ympäri ja takaisin, jos et aio majoittua jokivarren Jänismajoihin. Näistä tietoa saat em. palvelukeskuksen Kolmas-Plus kahvilasta.

    • Anonyymi

      Hei! Haluaisin majoittua Jänismajoilla - mistähän saisin heidän yhteystietonsa? Ei löydy googlettamalla. Haluaisin tiedustella huoneita ja hintoja ja onko miten vapaata.

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Yövyin kerran Jänismajalla ja aamulla ei enää ollutkaan autoa pihassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yövyin kerran Jänismajalla ja aamulla ei enää ollutkaan autoa pihassa.

        Miten todistat sen?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      83
      2650
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      44
      2243
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1083
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      35
      938
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      809
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      680
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      7
      615
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      545
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      531
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      32
      515
    Aihe