Tämä on ihan yleinen gallup:
Ostaisitko koiran jolla on sikaripunkki?
Ostaisitko koiran jolla on sikaripunkki?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eikös se ole periaatteessa kaikilla kuten herpes, joka vain joillakin aktivoituu ja joillakin ei. joten mistäpä sinä sitten ottaisit tai tietäisit valita koiraa, jolla EI olisi sikaripunkkia ?
Kopioitu osoitteesta http://www.orionvet.fi/sikaripunkki :
Sikaripunkkeja on useita eri lajeja, koiralla useimmiten ongelman aiheuttaja on Demodex canis. Kissalla sikaripunkin (D. cati tai D. gatoi) aiheuttama sairaus on huomattavasti harvinaisempi kuin koiralla. Sikaripunkki on nimensä mukaisesti sikarin muotoinen ja se elää karvaa ympäröivän ontelon eli karvatupen sisällä. Sikaripunkkeja löytyy tavallisesti kaikkien koirien iholta, eivätkä ne yleensä aiheuta koiralle mitään harmia. Sikaripunkit siirtyvät emolta koiranpennulle pennun ensimmäisten elinpäivien aikana. Joissakin harvoissa tapauksissa sikaripunkit runsastuvat iholla liikaa ja aiheuttavat sairauden eli demodikoosin.
Demodikoosille altistavia tekijöitä
Syitä demodikoosille altistumiselle ei ole loppuun asti selvitetty, mutta nykyään tunnetaan useita taustalla olevia tekijöitä, jotka vaikuttavat sairauden puhkeamiseen. Nuorilla sairastuneilla koirilla on esimerkiksi havaittu perinnöllistä alttiutta sairauteen, ja sen takia yhdessä pentueessa voi olla monta sairastunutta yksilöä. Jotkut tekijät heikentävät ihon vastustuskykyä ja saattavat osaltaan vaikuttaa taudin puhkeamiseen. Tällaisia tekijöitä ovat esimerkiksi stressi, aliravitsemus, juoksuaika, sisäloiset, kortikosteroidihoito sekä huono yleiskunto. Vanhemmilla koirilla, jotka sairastuvat ensimmäistä kertaa, syynä on usein jokin taustalla oleva yleissairaus, kuten esimerkiksi hormonihäiriö, kasvain tai muu.
Demodikoosi on osittain perinnöllinen sairaus. Jos useampi saman pentueen yksilö on sairastunut demodikoosiin, ei näitä koiria saisi käyttää jalostukseen, jotta vaikeasti hallittava tauti ei siirtyisi jälkipolville. Sama pätee myös vanhempiin koiriin, joiden kohdalla mitään taustalla olevaa sairautta ei löydetä.
..se vastaus gallupiin: en ostaisi.
En ikinä ostaisi.
Sikaripunkin hoito maksaa yli 200€/kk ja koiran hoidot kestävät useita kuukausia.
Takeita parantumisesta ei voida antaa ja sikaripunkki saattaa uusia kun lääkitys lopetetaan. Se saattaa olla hyvin hankala hoidettava kun se kerran pahaksi pääsee.
paikallinen tai yleinen. Jos on paikallinen konkurssi ei ole ovella, yleinen laajalle levinnyt on vaikea hoitaa eikä koiraa suositella siitokseen.
En tiedä ostaisinko riippuu kuinka laajana demodikoosi suvussa jyllää?
Koiralla oli sikaripunkki..entinen omistaja ei tiennyt karvattoman kohdan alkuperästä. Veimme koiran lääkäriin muidenkin ongelmien takia ja tuli selväksi että se olikin sikaripunkki. olihan ne ampullit aika kalliita olikohan n 70 tjtn.. mutta hyvin nopeasti se karvaton läntti sitten lähti! ja nyt koira voi vallan mainiosti, ei kutinoita mitään kutinoita niinkuin alussa,sekin korjattiin ruokavaliolla.