Katselin tuossa alapuolella aloituksiin vastanneiden määrää. Aiheet homoseksuaalisuus ja menestysteologia johtivat parin tuhannen lukijan joukossa, hengellisistä aiheista ei lukijat olleet kiinnostuneet.
Helluntailaisuus, sellaisena kuin se tuli luoksemme vajaat 2000 vuotta sitten, korosti parannuksen tekemistä, kääntymystä ja pelastumista Jeesukseen uskomalla.
Paavali, meidän pakanoiden apostoli, opetti ylösnousseesta Herrasta ja Hänen rististään. Meidän päivinämme ei juurikaan rististä puhuta, mutta "risti on Jumalan voima ja viisaus, jonka kautta ihminen pelastuu". Onko se Sinulle hullutus? Se on hullutus niille, jotka kadotukseen joutuvat hyljättyään Jumalan sanan.
"Mutta kauas se minusta, että minä muusta kerskaisin, kuin meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen rististä, jonka kautta minä olen ristiinnaulittu maailmalle ja maailma minulle".
Suokoon Jumala armossaan, että edellä mainitut sanat olisivat totta elämässämme ja toisimme tätä totuutta myös tällä foorumilla esille ennen kaikkea muuta.
Risti ja helluntailaisuus nivoutuvat eroittamattomasti yhteen ja tämän asian kirkastaa syntiselle ihmiselle vain Pyhä Henki.
Tämäkö helluntailaisuusfoorumi ?
27
428
Vastaukset
- matkalainen
Yleensä "keskustelua" aikaansaavat lähinnä riitasointuiset aloitukset ja provot. Näin se valitettavasti on. Asiallinen keskustelu ei ole in.
- veli.vapaa
helluntailaisuus alkoi reilut 100 vuotta sitten, ja se on eräs tuhansista uskonnollisuutta harrastavista yhdyskunnista. Sen jäsenet uskovat liikkeen tekemiin Raamatun tulkintoihin, joka on helluntailaisen opin perusta.
- ei hän itse niin usko
Kyllä Jukka tietää, että helluntailaisuus alkoi 100 vuotta sitten.
Kristinusko alkoi 2000 vuotta sitten. - todé*
uskontokuntien juuret ovat alkuseurakunnassa, niin myös Helluntaiherätyksen. Yksikään uskontokunta ei ole täysin samanlainen, kuin Jerusalemin srk oli, eikä yksikään ole perustettu sinä kuuluisana helluntaina, jona alkuseurakunta sai alkunsa.
On sitten kokonaan toinen asia seuraavatko aikamme helluntailaiset Raamatun opetuksia.
Itse et lausunut sanaakaan Jeesuksen lunastusuhrista ja rististä. Aloituksessani korostin Herramme ristiä.ei hän itse niin usko kirjoitti:
Kyllä Jukka tietää, että helluntailaisuus alkoi 100 vuotta sitten.
Kristinusko alkoi 2000 vuotta sitten.En vääristele tarkoituksella asioita. Helluntai sai alkunsa 50 päivää Jeesuksen ylösnousemisen jälkeen, kun Hänet kirkastettiin ja Hän vuodatti Henkensä omiensa päälle. Jeesuksen kirkastumista ja Pyhän Hengen vuodatusta (tulemista) ei voida eroittaa toisistaan.
- veli.vapaa
jukka.finland kirjoitti:
On sitten kokonaan toinen asia seuraavatko aikamme helluntailaiset Raamatun opetuksia.
Itse et lausunut sanaakaan Jeesuksen lunastusuhrista ja rististä. Aloituksessani korostin Herramme ristiä.nykyisistä uskonnollisista yhdyskunnista ei ole perustettu helluntaina v. 33, kuten varmaan itsekin tiedät. Usko Jeesuksen vereen pelastaa, eikä Hänen surmaamisessa käytetty risti.
veli.vapaa kirjoitti:
nykyisistä uskonnollisista yhdyskunnista ei ole perustettu helluntaina v. 33, kuten varmaan itsekin tiedät. Usko Jeesuksen vereen pelastaa, eikä Hänen surmaamisessa käytetty risti.
Jeesuksen sovitusveri vuosi ristiltä. Et näytä ottaneen sitä vastaan. Missä Sinun käsityksesi mukaan Jeesuksen veri vuosi ellei ristillä?
"Mutta sana rististä on hullutus niille, jotka kadotukseen joutuvat, mutta meille se on Jumalan voima"- veli.vapaa
jukka.finland kirjoitti:
Jeesuksen sovitusveri vuosi ristiltä. Et näytä ottaneen sitä vastaan. Missä Sinun käsityksesi mukaan Jeesuksen veri vuosi ellei ristillä?
"Mutta sana rististä on hullutus niille, jotka kadotukseen joutuvat, mutta meille se on Jumalan voima"uskon Jeesuksen uhrivereen, joka minut pelastaa. Rististä puhuminen tarkoittaa Jeesuksen ristinkuolemaa, ja Hänen kuolemansa ansiosta meille on annettu mahdollisuus pelastua uskomme kautta.
veli.vapaa kirjoitti:
uskon Jeesuksen uhrivereen, joka minut pelastaa. Rististä puhuminen tarkoittaa Jeesuksen ristinkuolemaa, ja Hänen kuolemansa ansiosta meille on annettu mahdollisuus pelastua uskomme kautta.
Risti näyttää olevan monille uskovaisille vieras asia. Jeesus vuodatti ristillä verensä ja kuoli puolestamme, mutta risti merkitsee muutakin:
"Kun me tiedämme sen, että meidän vanha ihmisemme on Hänen kanssaan ristiinnaulittu, että synnin ruumis kukistettaisiin niin, ettemme enää syntiä palvelisi".
"Minut on Kristuksen kanssa ristiinnaulittu"
"Kun Minut ylennetään niin Minä vedän kaikki tyköni".jukka.finland kirjoitti:
Risti näyttää olevan monille uskovaisille vieras asia. Jeesus vuodatti ristillä verensä ja kuoli puolestamme, mutta risti merkitsee muutakin:
"Kun me tiedämme sen, että meidän vanha ihmisemme on Hänen kanssaan ristiinnaulittu, että synnin ruumis kukistettaisiin niin, ettemme enää syntiä palvelisi".
"Minut on Kristuksen kanssa ristiinnaulittu"
"Kun Minut ylennetään niin Minä vedän kaikki tyköni".jukka.finland: "Jeesus vuodatti ristillä verensä ja kuoli puolestamme...".
----
Virsi 301 kertoo rististä hyvin.
1.
Kirkasta, oi Kristus, meille
ristinuhri Golgatan,
josta meille langenneille
loistaa sydän Jumalan.
Uskon silmä kiinnitä
aina kohti ristiä.
2.
Synkeys nyt hajoaapi,
yöstä päivä valkenee.
Kun näin Jeesus voiton saapi,
taivas meille aukenee.
Herra Jeesus verellään
rauhan tuotti ristillään.nimi on "helluntaiseurakunta?" Juuri siksi, koska helluntaiseurakunta-herätys, on perustettu ensimmäisen helluntaipäivän jälkeiselle alkuseurakunnan perustukselle, jonka kulmakivenä ja perustuksena on Jeesus Kristus ja Hänen ristinsä.
* Se, että se tuli suomeen vasta niinkin myöhään, kuin n. satavuotta sitten, ei tarkoita, että h-herätyksen perustus laskettiin vasta silloin, se on perustettu silloin, kun ensimmäinen alkuseurakunta syntyi Pyhän Hengen vaikutuksesta, ja on vain lisääntynyt edelleen sen jälkeen, synnyttäen paikallis-seurakuntia kautta maailman, "maan ääriin asti", niikuin Jeesus lähetyskäskyssään asian käski tapahtuakin!
* Ja näin sen tulee yhä jatkua, kunnes pakanain täysi luku on sisälle tullut, sitten ylienkelin pasuna kajahtaa, ja seurakunta nousee taivaaseen.- puhelet taas
Mohikaani_27 kirjoitti:
nimi on "helluntaiseurakunta?" Juuri siksi, koska helluntaiseurakunta-herätys, on perustettu ensimmäisen helluntaipäivän jälkeiselle alkuseurakunnan perustukselle, jonka kulmakivenä ja perustuksena on Jeesus Kristus ja Hänen ristinsä.
* Se, että se tuli suomeen vasta niinkin myöhään, kuin n. satavuotta sitten, ei tarkoita, että h-herätyksen perustus laskettiin vasta silloin, se on perustettu silloin, kun ensimmäinen alkuseurakunta syntyi Pyhän Hengen vaikutuksesta, ja on vain lisääntynyt edelleen sen jälkeen, synnyttäen paikallis-seurakuntia kautta maailman, "maan ääriin asti", niikuin Jeesus lähetyskäskyssään asian käski tapahtuakin!
* Ja näin sen tulee yhä jatkua, kunnes pakanain täysi luku on sisälle tullut, sitten ylienkelin pasuna kajahtaa, ja seurakunta nousee taivaaseen.Ja höpön pöpön! Helluntaiseurakuntia ei ole ollut kuin reippaan sata vuotta. On silkkaa tahallista valehtelua muuta väittää.
Miksi sinä muuten seurakuntien asioista kiivailet, kun et itse ole minkään seurakunnan aktiivijäsen? Et siis ole markkinoimasi helluntaiopetuksen mukaan elävä.
Ette ole alkuseurakunta sen paremmin kuin vaikkapa katoliset. Enemmän heillä on alkuseurakunnalta perittyä opissaan kuin vaikkapa sinulla. - veli.vapaa
puhelet taas kirjoitti:
Ja höpön pöpön! Helluntaiseurakuntia ei ole ollut kuin reippaan sata vuotta. On silkkaa tahallista valehtelua muuta väittää.
Miksi sinä muuten seurakuntien asioista kiivailet, kun et itse ole minkään seurakunnan aktiivijäsen? Et siis ole markkinoimasi helluntaiopetuksen mukaan elävä.
Ette ole alkuseurakunta sen paremmin kuin vaikkapa katoliset. Enemmän heillä on alkuseurakunnalta perittyä opissaan kuin vaikkapa sinulla.noin. En ymmärrä mikä tarve eri uskonnollisilla yhdyskunnilla on ruveta rinnastamaan itseään alkuseurakuntaan. Onko se jonkinlaista oman imagon pönkittämistä vai mitä, mutta todellisuus siitä on kaukana.
Jukka. Minun mielestäni et tee oikein, jos samaistat nykyhelluntailaisuuden ja 2000 v. sitten koetun ensimmäisen helluntain. Et voi väittää, että nykyhelluntailaisuus olisi yksi yhteen sen alkuperäisen jatkoa. Luterilaisuuden perusajatus on "Vanhurskas on elävä uskosta". Sen Luther löysi Vanhasta testamentista:
https://www.koivuniemi.com/cgi-bin/raamattuhaku?kirjat=vt&hakuehto=uskosta
Onko minulla siis oikeus väittää, että luterilaisuus itse asiassa onkin 2300 vuotta vanha uskonkäsitys, koska Vanha testamentti sai lopullisen muotonsa 2300 vuotta sitten? Mielestäni ei ole.Ei helluntailiike ole samaistettavissa ensimmäiseen helluntaihin ja alkuseurakuntiin, mutta totuus on kuitenkin se, että Pyhän Hengen vuodatuksesta alkoi "helluntaiaika" ja sitä esiintyy vieläkin raittiina joissakin seurakunnissa, muutamien uskovaisten kohdalla. Enkä tarkoita nyt vain helluntaiseurakuntia.
On surullista todeta, että aikamme helluntaisuusliikkeessä on paljon ihmisten touhuilua ja puoskarointia sekä ilmiöitä, joita en usko Jumalan vaikuttavan. Raitista opetusta saa etsiä? Tulee mieleen tarina: Joku ulkolainen piispa poikkesi kokoukseen tulkkinsa kanssa. Puhuja puhui ja puhui, mutta tulkki oli vaiti. Lopulta piispa sanoi:"Kääntäkää nyt minulle mitä hän sanoo!" Siihen tulkki: "Hän on puhunut paljon, mutta ei ole sanonut vielä mitään".
- pehmopappa
Evankeliumi on Jumalan voima.
1.Kor. 4:19-20
19 Mutta minä tulen pian teidän tykönne, jos Herra tahtoo, ja silloin minä otan selon, en noiden pöyhkeiden sanoista, vaan voimasta.
20 Sillä Jumalan valtakunta ei ole sanoissa, vaan voimassa.
Kuka uskoo meidän saarnamme...
Room. 10:13-17
"13 Sillä "jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu".
14 Mutta kuinka he huutavat avuksensa sitä, johon eivät usko? Ja kuinka he voivat uskoa siihen, josta eivät ole kuulleet? Ja kuinka he voivat kuulla, ellei ole julistajaa?
15 Ja kuinka kukaan voi julistaa, ellei ketään lähetetä? Niinkuin kirjoitettu on: "Kuinka suloiset ovat niiden jalat, jotka hyvää sanomaa julistavat!"
16 Mutta eivät kaikki ole olleet kuuliaisia evankeliumille. Sillä Esaias sanoo: "Herra, kuka uskoo meidän saarnamme?"
17 Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta."
Jumalan voimaa tarvittaisiin, mutta liian monille riittää vain hienot puheet.- leahim
"Kirkollisuuden vaara"...
Onko kirkollisuudessa sitten
joku vaara?
Tai väärä?
Uskovia löytyy myös
kirkoistakin.
Ei helluntailaisuus ole
yksi ja ainoa oikea! leahim kirjoitti:
"Kirkollisuuden vaara"...
Onko kirkollisuudessa sitten
joku vaara?
Tai väärä?
Uskovia löytyy myös
kirkoistakin.
Ei helluntailaisuus ole
yksi ja ainoa oikea!Valitettavasti moni korottaa itsensä muitten yläpuolelle pitäen itseään tai omaan ryhmäänsä kuuluvia ainoina "tosiuskovina".
Tällainen suuruuden tavoittelu kuuluu langenneeseen ihmisluontoon.
Tämä tuli hyvin esiin opetuslastenkin kohdalla.
He kysyivät Jeesukselta:
"Kuka on suurin" (Mark. 9:33-37).
Jeesus vastaa aivan päinvastoin, kuin mitä luonnollinen ihminen ajattelee:
"Jos joku tahtoo olla ensimmäinen, on hänen oltava kaikista viimeinen ja kaikkien palvelija" (j.35).
Jeesuksen arvojärjestys on siis aivan toinen, kuin tässä maailmassa.
Lienee paikallaan lopettaa nyt tämä aloittamani keskustelu, mutta ainakin uskovaisia herättelen huomaamaan kuinka vähän hengelliset asiat ja niihin vastaamienen helluntailaisia kinnostavat. Jonnin joutavat keskustelut ovat nyt palstalla in.
- paikanetsijä
tiedä sitten mikä foorumi tää on - välistä tuntuu että on jokku hölmöläisten kokoontumisajot menossa - en kritisoi uskoa tai edes helluntailaisuutta liioin - vaan palstan yleistä henkeä
ainakin pöllöin kaikista - ei houkuttele osallistumaan keskusteluun eikä ole omiaan vetämään ihmisiä Herran puoleen, kaikkea muuta - samallatavoin
tälläkin sivulla jo vängätään-
oli kyse mistä aiheesta tahansa,
niin heti alkaa sananvääntö.
Yksinkertaisesti yksikään sivu
ei näytä menevän asiallisessa
keskustelussa..
nuo vänkääjät saisivat jäädä
huomiotta,jos heillä ei ole
aitoa kiinnostusta Jumalan Sanaan-
sellainen ei ole miksikään hyödyksi.ei pitäisi yleistää vain muutaman siellä toimivan henkilön töppäilyjen mukaan, mutta helluntailaisen Netmission foorumin johto ja moderointi on mennyt täysin älyttömyyksiin.
Ylläpito valvoo siellä, mille palstalle kukakin saa kirjoittaa — jos yleensä saa sinne kirjoittaa. Mutta kaikkien palstojen lukijoiksi ei kelpuuteta ketä tahansa foorumilla kävijää, vaan ainoastaan ylläpidon määräämät kirjoittajat, jotka ovat kirjautuneet foorumille, saavat keskenään pitää salaseurojaan.
Uskomattomia kirjoittajia varten siellä on ollut jonkin aikaa sellainen kuin "Hollitupa"-niminen palsta, jolle esimerkiksi ekivaari saisi tehdä päivittäin yhden avauksen ja vastata viiteen kirjoitukseen. En ole kuitenkaan tuota 'oikeuttani' käyttänyt, koska en anna toisten määritellä uskoni aitoutta, vaikka ReijoR. luulee perushelluntailaiseen tapaan hänellä olevan oikeus määritellä, kuka on oikea uskovainen ja kuka ei, sillä hän pitää Usko ja oppi-palstan lukittuna ekivaarin kirjoituksille. Onneksi on nämä Eniron Suomi24 palstat käytettävissäni!ekivaari kirjoitti:
ei pitäisi yleistää vain muutaman siellä toimivan henkilön töppäilyjen mukaan, mutta helluntailaisen Netmission foorumin johto ja moderointi on mennyt täysin älyttömyyksiin.
Ylläpito valvoo siellä, mille palstalle kukakin saa kirjoittaa — jos yleensä saa sinne kirjoittaa. Mutta kaikkien palstojen lukijoiksi ei kelpuuteta ketä tahansa foorumilla kävijää, vaan ainoastaan ylläpidon määräämät kirjoittajat, jotka ovat kirjautuneet foorumille, saavat keskenään pitää salaseurojaan.
Uskomattomia kirjoittajia varten siellä on ollut jonkin aikaa sellainen kuin "Hollitupa"-niminen palsta, jolle esimerkiksi ekivaari saisi tehdä päivittäin yhden avauksen ja vastata viiteen kirjoitukseen. En ole kuitenkaan tuota 'oikeuttani' käyttänyt, koska en anna toisten määritellä uskoni aitoutta, vaikka ReijoR. luulee perushelluntailaiseen tapaan hänellä olevan oikeus määritellä, kuka on oikea uskovainen ja kuka ei, sillä hän pitää Usko ja oppi-palstan lukittuna ekivaarin kirjoituksille. Onneksi on nämä Eniron Suomi24 palstat käytettävissäni!eiliseen [Kirjoittanut: ekivaari / Eilen (02.07.09) / klo 22:21] kirjoitukseeni vielä selvennän, että myöskään Netmission "Hollitupa"-palstaa ei pääse lukemaan muut kuin ReijoR;n sinne hyväksymät henkilöt! Netmission-foorumi on hyvää vauhtia menossa kohti suljettua salaseuraa. Mohikaani muistaakseni kaipaili samanlaiseksi tätä Eniron Suomi24-Helluntailaisuus palstaa, jonka kirjoittajia Mohikaani olisi valvonut ja saanut rajoittaa lain suomaa ilmaisuvapautta!
- Mohikaania
ekivaari kirjoitti:
eiliseen [Kirjoittanut: ekivaari / Eilen (02.07.09) / klo 22:21] kirjoitukseeni vielä selvennän, että myöskään Netmission "Hollitupa"-palstaa ei pääse lukemaan muut kuin ReijoR;n sinne hyväksymät henkilöt! Netmission-foorumi on hyvää vauhtia menossa kohti suljettua salaseuraa. Mohikaani muistaakseni kaipaili samanlaiseksi tätä Eniron Suomi24-Helluntailaisuus palstaa, jonka kirjoittajia Mohikaani olisi valvonut ja saanut rajoittaa lain suomaa ilmaisuvapautta!
Mohikaani oli vaatinut Enirolta tuolaista uutta palstaa. Eipä ole Mohikaani kertonut julkisuuteen, mitä hänen ehdotukseensa on vastattu. Mohikaani kun ei erehdy koskaan.
- veli.vapaa
ekivaari kirjoitti:
eiliseen [Kirjoittanut: ekivaari / Eilen (02.07.09) / klo 22:21] kirjoitukseeni vielä selvennän, että myöskään Netmission "Hollitupa"-palstaa ei pääse lukemaan muut kuin ReijoR;n sinne hyväksymät henkilöt! Netmission-foorumi on hyvää vauhtia menossa kohti suljettua salaseuraa. Mohikaani muistaakseni kaipaili samanlaiseksi tätä Eniron Suomi24-Helluntailaisuus palstaa, jonka kirjoittajia Mohikaani olisi valvonut ja saanut rajoittaa lain suomaa ilmaisuvapautta!
televisiosta reilu viikko sitten ohjelman kulteista, niin äärimmäinen suojelu ja sulkeutuneisuus on sen tunnusmerkki. Ohjelmassa kultin toiminta päättyi yli 800 ihmisen joukkomurhaan myrkyllä.
veli.vapaa kirjoitti:
televisiosta reilu viikko sitten ohjelman kulteista, niin äärimmäinen suojelu ja sulkeutuneisuus on sen tunnusmerkki. Ohjelmassa kultin toiminta päättyi yli 800 ihmisen joukkomurhaan myrkyllä.
veli.vapaa ja kaikki lukijat! En sattunut sitä ohjelmaa katsomaan, mutta olen kuullut ennenkin, että salaseuralaiset eivät kaihda mitään vääryyttä toisia hallitsemaan pyrkivien oppiensa toteuttamiseksi. Mutta Jumalalta eivät pysy mitkään heidän hankkeensa salassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei184001Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1261464- 931298
Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli3131241Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi611184Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk721130- 451104
Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253961- 86895
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?48838