olut, viini, tupakka maksaa ??

eli hinta tasoa kaupoissa ja ravintoloissa.
kannattaako ostaa savukkeet ja oluet ja viinit autolla mentäessä eestinpuolelta.

8

2007

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Expat

      En ymmärrä kysymystäsi viinin hintatasosta. Kuten Suomessa, myös Latviassa laatuviini on huomattavasti bulkkiviinejä kalliimpaa = Lexus maksaa enemmän kuin Opel.

      Hyvä nyrkkisääntö on, että kaupasta ostettaessa juotavan viinipullon hinta on 10 eurosta (7 latia) ylöspäin, ravintolahinta noin kolminkertainen.

    • lilluskaaa

      mua kiinnostais myös tuo tupakan hinta latviassa. :)

      • LM aski

        Maksoi 2 päivää sitten 1,52 Lvl eli 2,27 euroa,Muita merkkejä en katsonut,mutta
        eiköhän nekin ole kutakuinkin tuon puolet suomen hinnoista.


      • kysssäri223
        LM aski kirjoitti:

        Maksoi 2 päivää sitten 1,52 Lvl eli 2,27 euroa,Muita merkkejä en katsonut,mutta
        eiköhän nekin ole kutakuinkin tuon puolet suomen hinnoista.

        Eli onko siis sininen LM kalliimpaa Latviassa kuin Virossa. Virossa Sinen Lm maksoi pari viikkoa sitten n. 21 euroa (10 askia). Minulla oli semmoinen käsitys että Latviassa tupakki olisi halvempaa verrattuna Viron hintoihin. Voisiko joku toinen viime aikoina Latviassa käynyt vahvistaa tuon aiemman matkaajan hinnan? Minulla oli semmoinen käsitys että Latviassa 10 askia maksaisi n. 15 euroa. Kiitokset vastauksista !


      • Riikassa?
        kysssäri223 kirjoitti:

        Eli onko siis sininen LM kalliimpaa Latviassa kuin Virossa. Virossa Sinen Lm maksoi pari viikkoa sitten n. 21 euroa (10 askia). Minulla oli semmoinen käsitys että Latviassa tupakki olisi halvempaa verrattuna Viron hintoihin. Voisiko joku toinen viime aikoina Latviassa käynyt vahvistaa tuon aiemman matkaajan hinnan? Minulla oli semmoinen käsitys että Latviassa 10 askia maksaisi n. 15 euroa. Kiitokset vastauksista !

        Tähän juomapuoleen liittyen tahtoisin tietää ymmärretäänkö Latviassa siiderin päälle (muistellen viimekesäistä reissua paikassa, jossa juomalistalla oli olut, viini, mehu ja limsa..) ? Eli saako sitä ravintolasta / kaupasta? Jos saa, minkälaista on suomalaisiin verrattuna?


    • latviassa ny

      kyllä tääl myyään kaupois siiderii :)

    • Riganieki

      Yleistä alkoholin hintatasosta täällä Latviassa. Hinnat edullisempia kuin Hki-Tallinna lauttojen ns. tax-free hinnat. Täällä on myös välillä kaupoissa hyviä alkoholitarjouksia.
      Tässä Juhannuksen alla eräs tavaratalo myi 4-paketin (4x0,5) olutta yhdellä santimilla eli 0,01 latilla mikäli ostokset yhteensä ylittivät 30 latia. Repikää siitä sitten Räsäsineen vähän huumorin kukkasia :)
      Usein esimerkiksi Rimissä ja Maximassa on väkevistäkin tarjouksia.

      • olut on yllättävän halpaa ja Hyvää.......0.5 eur - 1 eur iso tölkki laadusta riippuen

        itse suosin cesun tuotteita jotka suomalaiseen makuun mutta kannattaa tutustua myös hyviin paikallisiin

        alkoholin hinnoissa ei viroon nähden suurtakaan eroa......mutta kaupassa muutoin edullisempaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      275
      4699
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2877
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      30
      2855
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1811
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1664
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1190
    Aihe