mutta älkää valittako.
Suomen mantereella tätä herkkua, jota helteeksi sanotaan, on vain muutaman päivänä vuodessa. Joka vuosi ei ollenkaan.
Vaikka auringon otosta varoitellaankin, niin kohtuullisesti otettuna se on terveellistä.
Marinat pois ja aurinkoon.
Minä pistän kyärän päähän hellehatuksi ja lähden pyöräilemään.
Läähättäkää ja nauttikaa,
10
213
Vastaukset
- *Kukkahame*
Sisätiloissa ja varjon puolella ulkosalla, mikäs hätä tässä, tarpeeksi syö suolaa ettei hikoilut tuota pahaa oloa, vettä suullinen mennen tullen, siinä ne tärkeimmät.
Kun aurinko alkaa olemaan länsitaivaalla voi ajatella jotain ruokaa, jaksaa lepäillä seuraavaan päivään.
Nautitaan nyt auringosta, vielä se pimeäkin tulee.- etsivivä-amadeus
suolavaje jopa saa aikaan pyörtymistä.
Aamuisin pitäis tehdä suolatankkaus,aivot mitä niistä vielä jäljellä,tarvitsevat toimiakseen suolaa.
Siis suolainen aamupala ei ole vain rapulassa tarpeen,vaan jokaikinen aamu. - Ramoona*
etsivivä-amadeus kirjoitti:
suolavaje jopa saa aikaan pyörtymistä.
Aamuisin pitäis tehdä suolatankkaus,aivot mitä niistä vielä jäljellä,tarvitsevat toimiakseen suolaa.
Siis suolainen aamupala ei ole vain rapulassa tarpeen,vaan jokaikinen aamu.Uimaan pian lasten kanssa, merivesikin on matalassa poukamassa parikymmenasteista.Hyvät eväät rannalle, termarissa mehua, vesimelonin lohkoja, voileivätkin ja kioskista jäätelöä. Ahomansikat alkavat kypsyä, niitä heinään pujotellaan.
Kiva kun voi pukea vilpoisan hellemekon. Pyöräilykin siinä käy, kivasti tuuli hulmuttaa helmoja. Välillä varjoon, suojaan, alta polttavan auringon. Ramoona* kirjoitti:
Uimaan pian lasten kanssa, merivesikin on matalassa poukamassa parikymmenasteista.Hyvät eväät rannalle, termarissa mehua, vesimelonin lohkoja, voileivätkin ja kioskista jäätelöä. Ahomansikat alkavat kypsyä, niitä heinään pujotellaan.
Kiva kun voi pukea vilpoisan hellemekon. Pyöräilykin siinä käy, kivasti tuuli hulmuttaa helmoja. Välillä varjoon, suojaan, alta polttavan auringon.jotka Grillaa ihoaan ,kääntävät puolta, että varmasti ruskettuu joka kantilta.
Itse rusketun heti kun hetkenkin saan olla auringossa,kävelen paljon, ja mieluimmin istuskelen varjossa.
Tykkään näistä ihanista aurinkoisista päivistä.- etsivivä-amadeus
ullamirjami kirjoitti:
jotka Grillaa ihoaan ,kääntävät puolta, että varmasti ruskettuu joka kantilta.
Itse rusketun heti kun hetkenkin saan olla auringossa,kävelen paljon, ja mieluimmin istuskelen varjossa.
Tykkään näistä ihanista aurinkoisista päivistä.Muistaakseni joku viisas heittänyt eetteriin,vai olisiko joku kirjailija?
Sen pohdistelun jätän viisaimille.. - Tellastiina'
etsivivä-amadeus kirjoitti:
Muistaakseni joku viisas heittänyt eetteriin,vai olisiko joku kirjailija?
Sen pohdistelun jätän viisaimille..mutta Eeva Joenpellolta on romaani Viisaat istuvat varjossa.
- satun tietämään
Tellastiina' kirjoitti:
mutta Eeva Joenpellolta on romaani Viisaat istuvat varjossa.
Viisaat istuvat varjossa on Raamatusta ja sieltä Joenpelto on se ottanut kirjansa nimeksi.
- Atolfia
satun tietämään kirjoitti:
Viisaat istuvat varjossa on Raamatusta ja sieltä Joenpelto on se ottanut kirjansa nimeksi.
sitten taas auringossa. Oi,kyllä nautin lämmöstä ja näistä ihanista kesäpäivistä. Ei tätä herkkua kauan kestä.
Ei ole vielä liian kuuma ollut.
Onneksi tulee näitä viilempiä päiviä, niin ettei yhtäpäätä porota. Meillä päin ollaan onnellisia 17 mm lauantaisesta sateesta. Eilenkin tuli vielä pari miiliä vettä.
- pilvi*
naurahtaen on todettava,että nautinto syhtyy vasta kun illemmällä saan vastapestyille lattioilleni, matot tuoksuvina levitettyä ja vuoteeni petattua.
Nyt vaan luuttuamaan. Lääh....huh....ihanaa,sitten suihkuun!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.316216- 394032
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1833363- 122928
- 122297
- 292292
- 1621926
- 241769
- 281554
- 1051392