Ajattelin ottaa käyttöön tämän yllämainitun, mutta perskeles, asemointi ei onnistukaan yhtä helposti k. Outlook expressissä ( nää ohjelmien nimet on kyllä huoh .. )
No, joka tapauksessa. Mistäs ne tilit yms. lisätään. ?
Kiitos vastauksestasi
No, joka tapauksessa. Mistäs ne tilit yms. lisätään. ?
Kiitos vastauksestasi
Vastaukset 14
Vanhimmat
Avaa Outlook Express
>Työkalut
>Tilit
ja laita sinne sähköpostisi tiedot.
Että semmottis
Tools->Accounts->Add
..Microsodt Outlookkiin. Koska Accounts / tiliä EI ole ohjelman alasvetovalikoissa. huoh
Tuo ohje toimii OUTLOOK EXPRESSISSÄ, joka onkin sitten aivan toinen juttu
Kyllä mulla on. Eli Office paketin mukana olleessa MS Outlookissa ei sulla löydy Accounts-kohtaa?
Hämmästyttävää, jos sellainen pitäisi olla. Kyseessä on MS Outlook 97.
Sieltä löytyy Työkalut > Palvelut, tai asetukset.
Mutta tiliin ei pääse kiinni.
Sanoisin, että ohjeeni tällöin pätee vain MS Outlook 2000:seen.
Hmm... ettei tiliasetuksia olisi piilotettu vanhemmassa versiossa jonkin muun valikon alle. Kokeilitko helpistä etsiä sähköpostitili-sanaa tms?
Varmaan on. Täytyypä tutkia.
on työryhmäohjelmisto, ei POP3-postiohjelma.
Sen voi konfata esim. control panelista Mail (Posti)-ikonin takaa.
Joo, niinhän sen vois, mutta tämä postilaatikko määritelmä mättää : mikään ei kelpaa, tai mikähän sen pitäisi olla.
Mail.inet.fi = polku väärä
127.01 jne ei löydy jne..
Loppuu vaihtoehdot kesken..
Soneran ohjeetkin, niiden kotisivuilla ovat niin liikuttavat ja MS Outlookin ohjeita ei kannata edes avata,,
Avaa ohjauspaneeli (Control panel) > Tuplaklikkaa posti -ikonia > Valitse palvelut välilehti > Paina Lisää -painiketta > Valitse "Internet sähköposti" > Hyväksy OK.
Nyt vain täydennät sähköpostipalveluntarjoajaltasi saamat tiedot.
Kyllä pitäis toimia.
ihmetyttää, siihen se sitten jääkin.
Eli Ohjauspaneli > Mail > Palvelut > Lisää > Microsoft mail > Yhteys
mistä moisen polun tekaisee. Kokeillin C: \ jne.. Outlookiin asti. Ei auta.
Määrittää postitoimistoon liittyvät tiedot. Tämä valintaikkuna tulee näyttöön vain, kun käynnistät Microsoft Exchange -asiakassovelluksen ja postitoimiston käyttötapa on määritettävä. Se tulee näyttöön esimerkiksi, jos et ole määrittänyt salasanaa profiiliisi. Jos valintaikkunan tiedot eivät ole sinulle ennestään tuttuja, kysy neuvoa järjestelmänvalvojalta.
Postitoimisto
Kirjoita postitoimistosi polku.
Postilaatikko
Kirjoita postilaatikkosi nimi.
Salasana
Kirjoita salasanasi.
Muista salasana
Tallentaa salasanan muistiin, jolloin sinun ei tarvitse kirjoittaa sitä joka kerta, kun käynnistät asiakassovelluksen.
Offline-tila
Käynnistää asiakassovelluksen luomatta yhteyttä postitoimistoon. Voit luoda uusia viestejä ja tallentaa niitä Lähtevät-kansioon, jolloin voit lähettää ne, kun seuraavan kerran luot yhteyden postitoimistoosi.
Huomautus Kun Microsoft Mailiin on määritetty käytettävä yhteydenottotapa, tässä ikkunassa ei ole Offline-tila-painiketta.
Tietäisiköhän joku vastauksen ao. kysymykseen:
Sähköposti lähettäminen ja vastaanottaminen ei onnistu, koska ei löydy paikkaa.
Jos haluat lisätä paikan, niin kaksoisnapsauta mail ja fax - kuvaketta.
Ok. Mutta mihin sen polun pitäisi viitata, olen kokeillut eri vaihtoehtoja, mutta eipäs van kelpaa..
Kertokaa nyt ihmeessä. Huoh, tunnen itseni aivan ääliöksi moisen näpertelyn kanssa..