Eli pennullamme 14 vko on kirsussa pieni vaaleanpunainen läiskä, joka rotumääritelmän mukaan on virhe. Nyt kysyisin viisammilta lähteekö se iän myötä pois ja jos lähtee, niin koska?
Kirsussa oleva värivirhe
tietoa kaipaava
6468
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Meiän collie jo yli vuoden ikäinen mutta kirsun väri kokoajan mustunut.. yhdessäkään näyttelyssä ei ole sakotettu kirsun vaaleanpunaisesta läiskästä..
muita joilla jäänyt...
tieto: auttoi minua paljon!! Ihanaa, että löytyy muitakin "kohtalotovereita".
ihan sama vaikka sen koiran kirsu oisi vaaleanvihreä! Pääasia että koira on terve, hyväluontoinen ja hyväkäytöksinen. Pikku vioista viis.
Moi. En tiennytkään ewttä se olisi virhe.. ei ainakaan vastaan ole tullut mutta tässähän vasta harjoitellaan.. tosiaan tuolla mun colliepennulla oli vaalea piste nenässä ja ajattelin et se on sen kauneus- tai tässä tapauksessa komeuspiste.. mut nyt yksi päivä huomasin että se on hävinnyt.. nyyh.. :) mut juu jos se on virhe näyttelyssä niin ihan hyvä niin.. tosin enpä tiedä tulenko ikinä näyttelyyn tuota viemään.. sen aika näyttää..
niin ja koira on 4 kk.