Onko kellään kokemusta junamatkasta Hanoista Saigoniin. Missä luokassa on järkevintä matkustaa yön yli kestävät matkat, lippujen hinnat ja onko ruokapalveluja tarjolla?
Thanks
Junailua
4
460
Vastaukset
- makuuvaunu
"paikallisopas" mukaan, liput myös hänelle makuuvaunuun, juomat ja eväät reppuun, jos janottaa ja hiukoo, matkan hauskuuden voitte itse ratkaista, jos sitten sattuu nukuttamaan....?
- -vietcongi-
Olen tehnyt matkan parikin kertaa ja paras tapa on IMHO 4-hengen soft sleeper ja alapunkka. Ruoka sisältyy lipun hintaan, mutta on todella onnetonta pöperöä. Ota omat eväät mukaan. Asemilla on myös ruokakauppiaita, joilta saa hedelmiä ym. Juna pysähtyy vain muutamaksi minuutiksi, joten kovin kauaksi ei kannata lähteä haahuilemaan. Ilmastointi junissa on erittäin kylmä eli t-paidalla tulee varmasti vilu. Hue - Nha Trang osuus on syytä tehdä päiväjunalla, on sen verran huikeat maisemat.
Noista linkeistä löytyy lisää tietoa.
http://www.seat61.com/Vietnam.htm
http://www.vr.com.vn/english/index.html - dePiili
Sen verran tarkennusta näihin tietoihin, että mikäli haluaa Hanoista soft-sleeperin, kannattaa ehkä ostaa se hotellista tai matkatoimistosta. Olen kuullut, että ulkomaalaisilla on ollut lähiaikoina hankaluuksia ostaa soft-sleeperpaikkoja Hanoin juna-asemalta. Oma kokemukseni huhtikuulta tukee tätä. Oli kuulema vain hard-sleepereitä jäljellä (kaksi päivää ennen lähtöä). Saattaa olla, että näin olikin, mutta joka tapauksessa huhu liikkuu, että ulkkikset niitä ei saa asemalta. Komissionhan siinä sitten joutuu maksamaan jos muualta ostaa, mutta jos haluaa nukkua pehmeällä niin... itselleni ei niin ole väliä ja ihan hyvät unet tulee kovallakin :-)
Toisaalta junassa konnareilla saattaa olla oma pisnes. Ostin Sapasta Lao Cai-Hanoi lipun ja kuulema ei ollut kuin hard-seatereita jäljellä. Tyydyin tilanteeseen, mutta junassa konnari ei jättänyt mua rauhaan ennen kuin sai myydyksi mulle sleeperin, tosin hintakin laski sen verran ettei ollut enää järkeä kieltäytyä.
Samalla sai tuettua vähän tuota korruptoituneiden maiden sorretuinta ihmisryhmää, virkamiehiä ;-)- B-east
Thanks!!! 4 viikkoa lähtöön :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2204239Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692735Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932421- 472353
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua421629Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5411371Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961324- 571320
- 761301
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251186