Öljynpaineet

Öljyvalo alkaa välkkyä ja kuuluu kovaa piippausta kun ajaa lämpimillä 74-> öljyillä ja kierroksia noin 2100 noin 80km/h

mistä tämä voisi johtua, eikö tuo oo kumminki öljynpainevarotus o.O
61604
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Volkkareihin tuli yli 30 vuotta sitten dynaaminen öljynpainevaroitin tavallisen lisäksi. Kyseinen varoitin pärähtää ja öljynpainevalo vilkkuu jos paineet putoaa alle 1,8barin 2000r/min yläpuolella.
Autossasi voi olla todellinen öljynpaineongelma tai anturivika. Öljynpaine kannattaa tarkastaa mittarilla vaikka sylinterikannen päässä olevan öljynpaineanturin paikalta. Jos paine on normaali eli yli 3bar, vaihda 1,8barin anturi, jonka tunnusväri on muistaakseni valkoinen (0,3barin anturi tais olla ruskea).

Äänestä
  • ilmanputsarin päälle on tullut öljyä...mitähän tämä tarkoittaa

    Äänestä

  • golf -94 kirjoitti:

    ilmanputsarin päälle on tullut öljyä...mitähän tämä tarkoittaa

    Olisko mennyt kannen tiiviste sitten?

    Äänestä

yleensä se on anturi vika niinku omassa golfissa, anturin vaihtaa nii pitäisi loppua, mutt jos kusee öljyä ilmanputsarin päälle nii kannattaa jo vilkasta vähä kannentiivistettä ettei ole palanut/halennut.. toinen mahdollisuus on että öljykopan kannen pultit löysällä mikä on wolkkareissa tuttua..

Äänestä

Itselläni alkoi kans joskus piippailemaan, esim: silloin kun ajoi moottoritie nopeutta ja kun siirtyi rampille, niin hetken ajan kuluttua alkoi piippaamaan, ilmeisesti kun paineet putos alas. Virrat pois ja auto uudelleen käyntiin niin ei piipannut.

Kokeilin molempien öljynpaine anturienkin vaihtoa mutta ei auttanut. Ainoa asia ja syy yhteys minkä huomasin oli se että tuo ongelma esiintyi aina suodattimen ja öljynvaihdon jälkeen ja ongelma kesti sen aikaa kun oli öljynvaihdon jälkeen ajanut jonkun 1000km ja lisäksi tämä ongelma ilmeni vain silloin kun olin laittanut koneeseen jotain muuta kuin Mobil Rally Formula 5W-50 öljyä. Eli jos koneeseen laitoin vaikka Mobilin 10W-40 tai 5W-40 ongelma tuli esiin.

Hämärä vika, vaan oikeata syytä en saanut koskaan selville. Vaikkakin jotenkin se taisi liittyä tuohon öljyn notkeuteen... liekö olle joku öljykanava tukossa silleen että vaati öljyltä notkeutta toimiakseen kunnolla.

Toki voihan tuo liittyä esim öljypumppuunkin???? mene ja tiedä

Äänestä
  • "ongelma ilmeni vain silloin kun olin laittanut koneeseen jotain muuta kuin Mobil Rally Formula 5W-50 öljyä. Eli jos koneeseen laitoin vaikka Mobilin 10W-40 tai 5W-40 ongelma tuli esiin."

    eli alle 50-viskositeetin öljy oheni autossasi liikaa ja aiheutti paineiden laskemisen hälytysrajalle. ei se sen monimutkaisempi ole. voi olla että oli pumppu jo väljä??

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Golf -94 kirjoitti:

Öljyvalo alkaa välkkyä ja kuuluu kovaa piippausta kun ajaa lämpimillä 74-> öljyillä ja kierroksia noin 2100 noin 80km/h

mistä tämä voisi johtua, eikö tuo oo kumminki öljynpainevarotus o.O

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu