Sisätyön suunnittelu ja

kustannus

Mitä maksaa eniten sisätyössä? Runko tulee elementtinä joskus loppusyksyllä ja nytten olisi LVI ja sähkö suunnitelmien teko.

Talopaketti puusta ja tiiliverhous.

Ilmeisesti LVI , sähkö ja lämmitys on suurimmat kuluerät?

Erittäin vaikeata on saada kokonaiskäsityksen sisätyön hinnoista (materiaalit ja työt). Tosin tarjouskierrokset tulevat sitten aikoinaan.

Mitä kannattaa suunnitteluvaiheessa huomioida jotta tulee järkevä paketti? Haluaisin välttää yrisuuret turhat kustannukset jo suunnitteluvaiheessa.

Talo 2 krs. Kerrosala n 175m2.

Vesikiertoinen lattialämmitys maalämmöllä tulee. Ei missään nimessä halvin, mutta pitkän päälle kannattava.

2

405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...siitä, miten noita asioita niputetaan, suurimman kustannusposition nimi.

      Mainitsemasi konetekniset työt ovat kieltämättä aika arvokkaita, mutta toisaalta ne ovat aika vakaita - merkittäviä eroja synnyttääkseen pitää talo muuttaa esim. älysähkötaloksi. Merkittäviä kustannuseroja noissa syntyy myös lämmitystavan valinnan yhteydessä, mutta perustekniikka "maksaa minkä maksaa".

      Sisustuksessa sitävastoin on laajat haitarit - siellä syntyy isojakin eroja. Ei ole mikään konsti innostua sisustuksessa tuplaamaan hinnat - jos verrataan normaalihintaiseen perusratkaisuun. Esimerkiksi portaat, kiintokalusteet ja lattiapinnat saa helposti hinnoiltaan tuplattua tai jopa triplattua. Halvimmat parketit maksaa 20 euroa neliö, mutta kovin kummallista erikoisuutta ei tarvi tavoitella 60 euroa neliölle polttaakseen. Samoin portaissa jo koivun valitseminen männyn tilalle likimain tuplaa portaan hinnat eikä petsatut jalopuuportaatkaan ole vielä mitään harvinaisuuksia. Yksittäisen takan muurauttaa muutamalla tonnilla, muttei kymppitonninkaan takka herätä vielä kateutta naapureissa.

      Tosiasia on se, että talopaketti on se kaikkein vähiten kustannusvaihteluita tuottava hankinta - kaikessa muussa on kirjoa "taatusti riittävästi".

    • cadkuva

      Hei

      tarvitsetko sähkösuunnitelmia kohteellesi?

      laita yhteistiedot sähköpostiin niin voin antaa arvio suunnittelusta.

      [email protected]

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1757
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1578
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      46
      1094
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      964
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      846
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      802
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe