Escort nykii ja aaltoilee

Js

Moro! Auttakaa mua viisaat.
Minun Escort 1.6 zetec -99 alkoi tossa hetki sitten nykiä kiihdyttäessä ja varsinkin vaihdetta vaihtaessa nykiminen on ihan hirveetä. Tuntuu, että ei pääse eteen päin. Sit kun pääsee vauhtiin, niin nykimistä ei juurikaan tapahdu. Missä vika?
Sitten olen huomannut, että kun laitan ilmastointilaitteet päälle, niin moottori alkaa aaltoileen. Tyhjäkäynti on normaalisti 1000, mut ilmastoinnin ollessa päällä niin kierrokset aaltoilee aina 3000 asti. Apua kiitos.

6

1523

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ööööääääää

      Mulla oli vähän samanlaiset oireet kun sulla, kierrokset tyhjäkäynnillä pomppi 500-1500 välillä ja auto sammahteli. Vika löytyi ilmamassa-anturista joka oli likaantunut. Putsaamalla toimi pari kuukautta, nyt taas alkoi oireet > anturin vaihto.

      Toivottavasti oli apua.

      • tuntuu

        olevan tämä ilmamassamittari krooninen ongelma. Eli uutta osaa vaan ja matka jatkuu.


    • Js

      Putsasin sen ilmamassa-anturin, vaikka ei se ollut edes likainen ja vaihdoin tulpanjohdot. Nykiminen loppui välittömästi. Aika outoa, mutta seuraillaan tilannetta....

      • varmaan

        ollut se päällimmäinen vika. Tuskimpa enää nykiminen kiusaa...


      • esco

        Missä se ilmamassa-anturi sijaitsee? Voisiko joku sen kertoa niin pääsen itekin sitä putsaileen.


    • näin meillä kävi

      Mulla oli sama ongelma escortissani. Nyki ja välillä tuntui ettei pääse eteenpäin. Varasin ajan huoltoon että katsovat mikä vikana ja kun olin viemässä sitä sitten sinne niin auto syttyi palamaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      143
      5998
    2. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      154
      3009
    3. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      428
      3003
    4. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2324
    5. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      20
      2171
    6. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      68
      1671
    7. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      78
      1517
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      14
      1204
    9. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1122
    10. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      53
      1050
    Aihe