Löytyykö Ryttylän Tiilitehtaantieltä kummitustaloa? Ehkä outojen tapahtumien takia autioksi jäänyttä omakotitaloa?
Kummitustalo?
4
1676
Vastaukset
- fxcdghgj
tarkotatko mitä joskus sAnottiin veritaloksi on purettu jo varmaan kymmenen vuotta sitten
- vastaa
En minä tiedä onko taloa kutsuttu millään erityisellä nimellä. Ainakin 80-luvun loppupuolella siellä vielä asui lapsiperhe, joka muutti sieltä omituisten tapahtumien takia pois. Lähinnä kiinnostaisi tietää, oliko talossa oikeasti jotain omituista, vai oliko perheen äiti vain päästään pipi. Talon toisella puolella oli rivitaloja.
- Tiilitehtaantie18_lapsi
Asuimme vanhempieni ja siskoni kanssa tuossa talossa, meidän jälkeen taloon muutti perhe, jotka muuttivat myös pois talosta.
Kuuntelimme lapsina ovissa kuuluvaa rapinaa, äiti sanoi niiden olevan rottia. Vanhempana ilmeni, että talossa ei ollut ovien välissä mitään rottia, ei tietenkään. Talossa oli toiminut joskus vuonna miekka ja kilpi kirjapaino.
Talossa kävi sukulaisiamme, täysin ateisteja, jotka eivät uskoneet mihinkään. He eivät voineet jäädä pidemmäksi aikaa vaan seuraavana aamuna he lähtivät pois yöllä tapahtumien asioiden vuoksi. Lemmikkejä täydenkuun aikaan "joku" tappoi. Yksi aamu esim. lemmikki marsumme löytyi kuolleena kirjahyllyn takaa seinään liiskaantuneena.
Talon ympärillä välillä velloi järkyttävän paksu sumu. Talo oli aivan järkyttävä.
Muuttopäivänä, kun muutimme taloon, oli vanha mies sanonut äidillemme että talossa ei kukaan tule vuotta asumaan ja emme asuneetkaan.
Omasta lapsuudestani muistan tuosta talosta päivän kirkkaasti asian, meille tuli kavereita käymään ja katsomaan lemmikkejämme. Torni stereoista huomasin , että napit painuu alas yksi kerrallaan ja kukaan ei edes koskenut niihin. Samassa musiikki alkoi soimaan TÄYSILLÄ..
Ukkini vieraili meillä talossa ja vasta vuosia möhemmin kertoi, nähneensä talossa vanhan naisen kävelevän useasti huoneen halki, joka näkyi lävitse.
Lapsena leikittiin siskoni kanssa pihapiirissä mustan veden äärellä barbeilla, aikuisena tulllut asiasta puhetta, äitini ja isäni olivat nähneet meidät leikkimässä hiekassa. Siskoni kanssa tämä vesileikkien kanssa touhuaminen on sama. Todellisuudessa ei ollut vettä vain hiekkaa.
Talosta voisi kertoa miljoona tarinaa, tässä vain pinta raapaisu.
Jos jotain kiinnostaa tai tietää talosta lisää, voi nakata viestiä osoitteeseen: h3iduk@gmail,com - Tiilitehtaantie18_lapsi
Eikö kukaan tiedä mitään enempää talossamme? 😊
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle142029Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631415Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061389Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681235Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51151Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥31997En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?52996- 47981
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti334960Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell42927