tolleripentu

Meidän koira

Hei!
Kuinka opettaa kahdeksan viikkoiselle tolleriurokselle, että meidän nuorinta tyttöä EI purra!!!!!!! Entä miten opetetaan kävelemään remmessä? Yritänkö pitää sillä kaulapantaa ihan päivittäin, vaikka kyllä koko ajan sitten rapsuttaa kaulaansa, mutta tottuuko kuitenkin vähitellen?

5

765

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kasvattajalta

      Heh, tollerin ja yleensä noutajanpennut puree, ja saattavat purra aika pitkäänkin. Oletan että tämä oli tiedossa kun pennun haitte. Ja samaten se että koira tarvitsee toimintaa ja PALJON.

      Kasvattajan pitäisi vastata näihin kysymyksiin joten yhteys sinne.

    • -jke-

      Ei sitten käynyt mielessä pohtia tälläisiä perusasioita jo ennen kuin koira tuli teille? Kuitenkin on itsestään selvää, että nämä asiat tulevat jokaisen pennun kanssa eteen.

      Mitä jos keskustelisit näistä jutuista kasvattajasi kanssa tai vaikka lainaisit kirjastosta jonkin peruskoulutusoppaan (Esim. Tuire Kaimio - Pennun kasvatus)

      Tuskin kellään täällä riittää aika ja hermot ihan A:sta alkaen sinua opettamaan.

    • Meidän koira

      voi kiitos ihanat ihmiset todella kannustavista kommenteista. heti meillä menee paremmin.

      • -jke-

        No hei... Jos tuollaiset ihan normaalit ja arkiset jutut pennun kanssa tuottavat päänvaivaa, niin silloin kyllä ihan oikeasti kannattaisi lukea joku hyvä pennunkasvatusopas läpi ajatuksella. Kasvattajan myös ainakin pitäisi olla se, joka neuvoo sinua ja ottaa vastuuta siitä, että pennun kehitys ja tapakasvatus sujuvat ongelmitta. Tietenkin minä tai joku muu voisi ne samat asiat tähän referoida, mutta paljon paremmin opit kun itse luet, kasvattajasi kanssa keskustelet ja asioita pohdit. Jokin käytännön pentukurssi voi olla myös suureksi hyödyksi.

        Suosittelen edelleen tuota Tuire Kaimion kirjaa. Kaimio on jäsennellyt kirjansa koiran erilaisten kehitysvaiheiden mukaan. Luovutusikäisestä pennusta murrosikään ja aikuisuuteen saakka on kaikki tarvittavat niksit tarjolla. Ei tarvitse heti lukea koko kirjaa vaan se vaihe riittää, joka kulloinkin on menossa. Sen lisäksi, että löydät sieltä vastaukset esittämiisi kysymyksiin, osaat myös varautua moneen muuhunkin seikkaan mitä tulevaisuudessa eteenne tulee. Kaimion suosimat hyvin pehmeät metodit myös toimivat tälläisellä herkällä rodulla hienosti.

        Tollerin omistajana voin vakuuttaa, että edessäsi on paljon suurempiakin haasteita kuin hihnakävelyn opettaminen tai pikkuinen pureminen. Voimia ja kärsivällisyyttä siis vaan kasvatukseen. Kyllä se siinä kahden vuoden jälkeen sitten helpottaa... Muista, että vaikka tolleri onkin joskus todellinen jääräpää, se on silti sisältään yleensä hyvin herkkä koira. Huomioi tämä koulutuksessa ja käytä hyödyksi siinä määrin kun pystyt. Muista tarjota paljon aktiivista harrastelua, nenänkäyttöä, markkeerauksia ja noutoja jo ihan pennusta lähtien, niin koira ei sitten kehitä itselleen niin paljon ei-toivottua viihdykettä.


    • 12-v tytteliini :D

      Itse en omista koiraa, joten en ole mitä parhain kertomaan ohjeita. MUTTA, tämän olen lukenut monta kertaa monesta eri kirjasta, joten luulisin kertomani tepsivän noihin ongelmiin.

      Pureminen: Kun koiranne puree ketä tahansa, tulee uhrin vingahtaa, tai päästää jokin muu korkea ääni. Samalla pennun "uhri" kääntää selkänsä pennulla. Tämän teette siis aina kun pentu puree. Lyhyt ohjeistus mutta toimii..

      Kaulapantaan totuttaminen: Aloita sillä, että laitat pannan pennulle ja hihnan siihen kiinni. Päästä hihna vapaaksi. Jotta pennun huomio kiinnittyisi muuhun kuin epämiellyttävään pantaan, houkuttele pentua seuraamaan, leikkimään tai tekemään temppuja herkun avulla. Näin pentu ei huomaa pantaa, eikä vastustele sitä. Älä kuitenkaan karju koiralle, kun se pikkaisen rapsuttaa pantaa, voihan sitä kutittaa pikkuisen :))

      Toivottavasti nämä kikat tepsivät :DD

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      165
      8410
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      447
      7543
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      74
      3854
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      156
      3619
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      114
      3033
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      54
      2735
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      42
      2046
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2036
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1873
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1621
    Aihe