Mitkähän mahtaa olla mietteet Tokiossa, kun pelaamisen superkoneeksi aiottu PS3 ei lunastanutkaan korkeita odotuksia ja tappioista toipuminen tulee viemään vuosia?
PS2:n myyntilukuihin yltämisestä on turha edes haaveilla, kun flopiksi osoittautunut PS3 ei ole pystynyt edes kaventamaan kilpailijoidensa etumatkaa.
PS2:n myyntilukuihin yltämisestä on turha edes haaveilla, kun flopiksi osoittautunut PS3 ei ole pystynyt edes kaventamaan kilpailijoidensa etumatkaa.
Vastaukset 67
Vanhimmat
Mitkähän mahtaa olla mietteet päässäsi kun jauhat tuota samaa paskaa, joka ei tee PS3:sta yhtään huonompaa kuin kilpailijansa?
"Flopiksi osoittautunut PS3 ei ole pystynyt edes kaventamaan kilpailijoidensa etumatkaa."
Tyypillinen boxifanin kommentti. Mitä vitun väliä?
Ostaisinko Toyotan, koska se on ylivoimaisesti myydyin automerkki? Ja tekeekö se siitä kaikista parhaan?
te tuutte ps3 fanit aukoo päätä tänne!? iha yks se ja sama kumpi on parempi, kaikki vaa sanoo et : "no joo mut ps3 on netti(ei tee yhtään mitään sillä, kaikil kumminki oma kone) ja blu ray soitin (siks on dvd soittimet, ja kaikilla ihan varmana sellaset himasta löytyy)". Mut se ps3 ohjain, ei helvetti!!!!! miten te saatte pidetty sitä kädes, se kuka sen on muotoillu on kyl ollu iha vitu retard!!!!
...täällä vain koittaa parannella pahaa oloaan. Boxin romu tietysti huollossa, eikä ole mitään tekemistä kun ei ole kavereita.
"Ostaisinko Toyotan, koska se on ylivoimaisesti myydyin automerkki"
Tyypillinen sonynuolijan kommentti jossa yritetään epätoivoisella fanipojan logiikalla väittää, että vähiten myyty olisi paras. Hah hah! Ontuvia autovertauksia viljelevien luusereiden kannattaisi jo vihdoin ymmärtää, ettei autoilla ole edelleenkään ole mitään tekemista pelikonsoleiden kanssa.
PS3:lla ja Xbox360:lla on täsmälleen sama kohderyhmä. Microsoft vaan tarjoaa enemmän vastinetta rahalle, suuremman ja paremman pelivalikoiman ja on siksi onnistunut huomattavasti Sonya paremmin tavoittamaan pelikonsoleita ja pelejä ostavat asiakkaat. Ei siinä mitään sen ihmeellisempää ole. Microsoft onnistui, Sony epäonnistui.
Onko sun pakko tulla tänne purkamaan pahaa mieltäsi? Isukki ei ostanutkaan pleisteissön kolmosta, ja nyt on tippa linssissä. Minkäs sun isäs köyhyydelleen mahtaa? Sun pitää vaan hyväksyä tosiasiat, ja ymmärtää, että Sony palvelee Hardcorepelaajia, kun Microsoft tekee pelit ihan sunnuntaipelaajille.
Taidat olla melkoisen persaukisen perheen kakara, jos kuvittelet muutaman satasen hintaisen pelikonsolin hankkimisen olevan ongelma meille hyvätuloisille :)
Eipä ole sama kohderyhmä. Ja boksi ei tosiaan tarjoa enempää, maksaa ehkä vähemmän.
Miten niin ei sama kohderyhmä?
Kyllä kohderyhmä osittain on sama, eli konsolipelaajat. Mutta pleikkari tarjoaa ominaisuuksia muillekkin kohderyhmille, kuten elokuvien katselioille. Lisäksi pleikkari on selvästi tarkoitettu isommalle ikä haarukalle kuin kilpailijat. Lisäksi tähän kohderyhmään on tullut myös ne pelaajat, jotka arvostavat laatua, eli tässä tapauksessa alustan toimivuutta, äänettömyyttä ja kyllä, myös laitteen visuaallista ulkomuotoa.
"Lisäksi pleikkari on selvästi tarkoitettu isommalle ikä haarukalle kuin kilpailijat. "
Sanoo p e t e, joka ei osaa edes yhdys_sanoja. Kyllä luulisi laitteen myyvän hyvin, mikäli ikähaarukka olisi isompi. Kyllähän pleikkarissa ominaisuuksia on, mutta veikkaampa Wiillä olevan laajimman ikähaarukan. Huiskuttelu sopii muillekin, kuin HC-pelaajille, jotka ovat yleensä 15-35v.
"Lisäksi tähän kohderyhmään on tullut myös ne pelaajat, jotka arvostavat laatua, eli tässä tapauksessa alustan toimivuutta,"
Perustele, miten PS3 on kilpailijoitaan toimivampi?
"äänettömyyttä"
Täytyy olla melkoinen herkkäkorva, mikäli ääni on este hankinnalle.
"laitteen visuaallista ulkomuotoa."
Tämähän on mielipidekysymys, mutta mielestäni sähkögrilliä muistuttava PS3 on paljon rumempi, kuin X360 tai pienikokoinen Wii...
1. PS3:lla on melko puhdas vikatausta, rrod pesii bokseissa vieläkin.
2. Joo kyllä, pidänkin siitä, kun kesken elokuvan konsoli huutaa kuin suhkuturbiini ja rouskuttaa levyä kuin oksasilppuri.
3. PS3 sopii omasta mielestä paremmin muiden mustien kotiteatterilaitteitteni sekaan vallan mainiosti.
Niin Microsofthan ei tarjoa mitään elokuvista kiinnostuneille... älä viitsi jauhaa paskaa...
PS3:n mukana toimitetaan ensimmäisen sukupolven Blu-Ray -lukija, jonka ansiosta PS3:a on varmasti myyty muutama miljoona enemmän kuin ilman. Ne ajat kun PS3 ostettiin elokuvasoittimeksi ovat tosin jo kaukana takana, sillä parempia ja halvempia Blu-Ray -soittimia on jo pitkään ollut tarjolla lähes kaikilta merkittäviltä valmistajilta - vieläpä kaukosäätimen kera.
Kiistaton totuus kuitenkin on, että Microsoft ja Nintendo ovat tässä konsolisukupolvessa kasvattaneet kotikonsoleiden markkinaosuuksiaan, kun Sonyn monopoli on murentunut täysin eikä pelaamisen superkoneeksi kaavailtu PS3 ole onnistunut kaappaamaan kuin naurettavan 20% markkinaosuuden.
Voin sanoa, että repesin tuolle viestille. Et näköjään tiedä PS3:sta ja Blu-Raysta mitään.
...sanoo teknisesti ja älyllisesti rajoittunut sonypoju äitinsä peräkammarista ja imaisee posket täyteen rasvaista ja ravitsevaa pullamössöä
Ja noin haukkuu teini-ikäinen runkku, joka ei erota naista edes kuvassa, eikä ikää numeroista. Vai näkyykö ne edes finninaamaansa piilottelevalle randompeelolle?
Xbox360 tarjoaa rahalle enemmän vastinetta. Siksipä se onkin HD-konsolien kiistaton markkinajohtaja, Sonyn rämpiessä kaukana perässä.
edellinen viesti täyttä paskaa :) pelkkää RROd tä koko halppis romu täynnä ;)
Xbox360 kyykyttää PS3:a ja se saa sonypoikaset säpisemään hermostuneena
Mites on esim. RRoD, E74, levyjä naarmuttava asema, kovaa ääntä pitävät tuulettimet ja levyasemat, ylikuumenevat virtalähteet ja boksin erittäin huono ilmanvaihto? Windowsit onkin sitten jo oma lukunsa (Vista-ja NT-pelleilyt).
Niin onhan se Xbox360 kyllä monipuolisempi verrattuna Ps3.seen koska sillä ei voi katsoa muita elokuvia kuin vanhoja Hd dvd.itä ja tavallisia dvd elokuvia.
Ps3 on paljon huonompi laite koska sillä voi katsoa myös. Bluray elokuvia, eli vissiin tämä on sitten floppi. Boksin omistajat on kyllä niin viisaita ja asioista tietäviä että.
perhana eikös meillä ollu ilmanen nettikin vielä? on se väärin :D
XBLive on valovuosia edellä PSnetwjork viritelmää... :)
Uskokaa pois. Molemmat ollut jo vuosia...
Eikä kannata unohtaa Sonyn surkeaa takuukäytäntöäkään!
Sattuneesta syystä mikkiksen vastaava pesee sonyn mennen tullen ;) ylläri...
faktoja peliin Xbotti ;)
on totta että markkinoilla on edullisempia br-soittimia, mutta ei ne parempia ole. Pleikka on päivitettävissä ja edelleenkin se on hintaluokkansa parhaimistoa. Ja se mitä tulee tuohon kaukosäätimeen, niin ei 30€ sijoitus ole paha. Tietysti jos pätäkkää ei löydy, niin silloin tuokin sijoitus kyllä kirpaisee. Elämähän on tietysti valintoja täynnä, toiset tekee töitä ja tienaa. Toiset istuu kotona ja pelaa. Eräät tekee töitä ja tienaa, pelailee silloin kun sille on aikaa.
Eikös teillä ole parempaa tekemistä kun haukkua sonyn koneita :) Vai olettekos kyllästyneitä ikuisiin Rrod vikoihin :) Eihän se meidän vika ole jos olette boksin joutunu ostamaan ;)
Ihme että joku voi olla ylpeä jonkun Sonyn ale sekunda elektroniikasta. Surkeimmat telkut, surkeimmat vahvarit, surkeimmat videokamerat, toiseksi surkeimmat kännykät, surkeimmat konsolit, surkeimmat kaikki saat Sonylta. Mutta halvalla kyllä.
Aiptekiltä saa kyllä vielä Sonyn videokameraakin huonomman tekeleen.
Muista en tiedä mutta ps3:nen ja sonyn lcd Kdl sarja on laadultaan erinomaisia :)
vanhojen faktojen viilaajia?
http://www.gamespot.com/pages/forums/show_msgs.php?topic_id=26917510
Elikkä kandes ehkä pysyä ajantasalla ku hehkuttaa vuoden vanhaa tietoa "xbox myy enemmän, xbox on suuremmat myyntiluvut" jne ;)
Kyllähän suurimmalla osalla varmaan on tiedossa Sonyn ja Microsoftin sikailut ja asiakkaan oikeuksien polkeminen toimimattomien DRM-systeemiensä kanssa.
Sony meni jopa niin pitkälle, että pisti levy-yhtiöidensä audio cd levyille viruksen joka asensi troijalaisen miljoonien pahaa aavistamattomien asiakkaiden tietokoneisiin.
Microsoftkin on kunnostautunut ostamalla lukuisat kilpailevat ja usein paremmat tekniikat pois markkinoilta ja siirtäneet ne historian romukoppaan hyödyntämättä niitä mitenkään. Ja windowsithan nyt on jo niin susia, ettei niitä enää käytä juuri kukaan, joka tietää hieman enemmän tietokoneista.
Sonyn pleikkareillahan käyttäjäkunta on perinteisesti ollut sitä satunnaisesti pelailevaa "casual" pelaajaa. Nykyään se porukka ostaa Nintendo Wiin.
Xbox360 pelaajat taas ovat enimmäkseen sitä paljon pelaavaa "hard core" yleisöä, joka on yleensä pitänyt pleikkari puolen tarjontaa liian heppoisena ja aiemminkin löytänyt kotinsa yleensä muilta konsoleilta.
Ps3:lle ja xbox 360:lle on siis tosiasiassa aivan eri kohderyhmät ja markkinat.
Se, että nykyisen laitesukupolven aikana Sony menetti perinteisen käyttäjäkuntansa Nintendolle, on aivan toinen juttu ja oman näkemykseni mukaan tämä oli jo Wiin tullessa markkinoille täysin arvattavaa.
Aika tasanhan noi myy. Koko kevään ja kesän aikana on pari viikkoa koiden aikana ps3 myi vähän enemmän kuin xbox 360. Muut viikot xbox 360 myi tyypillisesti noin 10-20 tuhatta kappaletta enemmän. Eli tasasta on, vaikka boxi karkaakin pikkuhiljaa kauemmas. Mutta tosi hitaasti.
jepa jee
Ootkos muuten huomannut että xboxsin saa elite versiona tai ostamalla uudet mustat kuoret.
Täällä meillä Sony hardcore pelaajia, Jotka haukkuvat xboxista tulevaa pientä ääntä? Kamalaa! Itku tulee simmuun! 2. Levyasemani ei ole IKINÄ thenyt levyihin yhtäkään naarmua 3. Boxi ollu nyt noin 1.5v eikä 1 ylikuumentumista / mtn 4. elite = xbox mustat kuoret? Haista paska jos et tiedä mistään mitään, Elitessä ei rrod pesi eikä E74 mellasta eikä kyllä muutkaan ongelmat, Sony onnistunut vain PSP konsolissa.
En kyllä itseäni aivan HC-pelaajaksi laskisi, enemmän leffakäytössä koko värkki. Ja kyllä, ääni haittaa. Levyä lukiessa boksin ääni nousee aika paljonkin tykin hurinaa korkeammaksi, eikä koko värkki kyllä leffakäyttöön sovellukkaan.
1. Falcon-elitet hajoavat kyllä. Osa rrodiin, mutta enemmän näyttää olevan juurikin tuota E74:ää.
2. Ostin PS3:n pari viikkoa julkaisusta. Ei ollut Eliteä saatavilla, enkä olisi ostanut vaikka olisikin ollut. Blu-ray soittimet nimittäin tahtoivat maksaa aivan helvetisti siihen aikaan.
Sanot siis Playstation One ja Playstation 2 -konsoleita epäonnistumisiksi? "Haista paska jos et tiedä mistään mitään"
oonko jotenkin ajastani jäljessä vai oonko muuten vaan tyhmä? mun mielestä xbox 360 ja ps3 on PELIkonsoleita eikä mitään dvd-soittimia. niitä saa ihan erikseen kaupasta. Jos jonkun blu-ray systeemin takia tekee pelikonsoli valintansa niin ei ole kyllä kaikki hyvin...
on kans ollu boxi nyt melkein vuoden eikä mitään ongelmaa oo ollu. ei levyn naarmuttamista eikä rrodia eikä ylikuumentumista eikä mitään. jos boxi valittaa että levy on likainen niin pitäkää ihmeessä peleistänne parempaa huolta
Perustele.
Hetkinen, PS3sessa on Blu Ray, Boxissa ei, Ps3 on 2 kertaa tehokkaampi, sillä pääsee nettiselaimella nettiin, siinä on isomalla haarukalla pelejä kuin Boxissa, eli ei pelkkää räiskintää vaan myös muuta, vauvasta vaariin, ja parissa uutisissa on kyllä puhuttu että ps3 saa jo ensi vuonna boxin kiinni, ja hetkinen.... mikäs se olikaan se kuumenemisongelma boxissa, täytyypä miettiä!
Jopa Nintendo on haukkunut Microsoftia tämän Boxin surkeudesta, koska Nintendon pomo sanoi että "Xbox ei ole kyllin hyvä Wiin kilpailijaksi"!
SITÄPAITSI! X360:sESSA ON VIELÄ VANHANAIKAINEN LEVYASEMA, ELI ULOSPÄIN SUUNTAUTUVA JOKA OLI KÄYTÖSSÄ PS2 SEN AIKAAN!!
Ja jos haukut ps3:Sta rumaksi, niin mikä Romuboxissa on niin kaunista, musta laatikko jonka sisällä on jotain romua, ja vihreä rinkula..... ömm......
Ja huom, PS3 tukee 3D:tä... Eli se voidaan luokitella enemmänkin viihdekeskukseksi.
ja sä vai hyvä tulone joku vessojen siivooja
ei ole sen parempi kuin boksikaan se on vaan totuus
itse asias boxi on kalliimpi et nyt fanipoika menee vaa sanoo isukille että osta boxi ku se on parempi!
no eiks nyt nimenomaa jutella PELIKONSOLEIST eikä mistää vitun dvd soittimist kehari!!!!!??????
se on iha paska, tekee kuulemma tilttei vähä välii kertoo serkkuni joka omistaa ps3, ja ennen väittänyt ps3 olevan parempi, mutta äkkiä se mieli vaihtuu ps3 faneillaki näköjää....
...et ps3 parempi jonku blu ray soittimen tai netin takii! sitä varten on tietokone, joka varmasti löytyy jokaisen kotoo, ja muutenkin se ps3 netti erittäin kömpelö!! jos leffoja haluatte kattoo ni ostakaa kunnon dvd soittimet, ettekä mitään ps3! ps3 nettipelaaminenkin on huonoa, koska serkkuni mukaan se tilttailee koko ajan eikä tahdo oikein pelejä löytyä mm. black opsista. ps3 oli tiltannut 3kk sitten kun oli 900 000pelaaja, mutta boxilla saman aikaisesti 3 500 000 pelaajaa ja hyvin rullasi!!!! Nämä ovat PELIKONSOLEITA, keskustelette PELIKONSOLI palstalla!!!!!!!! ette millään tietokone tai elokuva palstoilla!!!!!! Ootte vaan niin köyhii ettei ole varaa ostaa x-box 360 liveä!! Ps3 fanit, ootte vaan niin säälittävii ja keharei ku tuutte tänne X-BOX 360 palstoil huutelee et pleikkari on parempi vaikkei se oo. se ohjainkin on aivan perseestä, tai no...riippuu vähä jos ootte selasii 7-10vuotiait ni kyl se varmaa sit hyvin siihen käteen istuu.....
kaikki tietävät pleikkarin samentavan älyn, mutta se että joku katkera ja hyväksikäytetty pleikkariteini on nähnyt vaivaa kopioidakseen koko ketjun pleikkaripalstalta on kaiken huippu :D
luuserit :D
PS3 hintoja,niin KYLLÄ siitä tulee "FLOPPI"!!.
Xbox 360 MYY tämänkin takia paremmin (menee kaupaksi),kuin PS3!!!.
Jos Sony EI suostu LASKEMAAN...PS3 hintoja,niin KYLLÄ siitä tulee "FLOPPI"!!.
Xbox 360 MYY tämänkin takia paremmin (menee kaupaksi),kuin PS3!!!.
Itsellä on Xbox 360 josta olen tyytyväinen.
Mutta tosiasia on se että konsoli on käsittämättömän meluinen.
En vieläkään ymmärrä miten ei olla varmaan muutamaa tuntia
kestävää suunnittelua tehty uuden tuuletus systeemin tekemiseksi.
PS3 on Floppi koska siihen ägettiin niin paljon turhaa "parasta teknoligiaa" että hinta nousi niin ettei kukaan ei rahoja halua tuhlata sellaiseen.
PS3:sessa on esim blu ray jota kukaan normaali ihminen ei tarvitsisi jos ei omista 42" Full HD televisiota.
Ilmainen netti/verkko on vastine tietysti xboxin maksavalle livelle, mutta se kärsii sitten peleissä. PS Home on ihan turhaaa bittien laajentamista.
Xboxsin pienent viat saa kyllä korjattua mutta ei sen takia kyllä kannata kaksaa 300e pelkästä merkistä.
Ne on samalla viivalla markkina taluodessa, ainoa asia on että xboxsilla menee paremmin sen hinnan takia.
1. Blu-Ray ei ole turha.
2. Miten niin ''kärsii peleissä?''
3. Home on kiva :D
4. Eipä se 60€ enemmän maailmaa kaada pelikonsolihankinnassa. Tulee vaikkapa livemaksuissa takaisin.
taas huomattiin että niissä ei ole mitään eroa...
toinen on parempi tietyssä asiassa ja toinen taas jossain muussa.
Tämä keskustelu ei tule päättymään koskaan sillä aina tulee uusia konsoleita jossa on verrattavaa.
Microsoft on sanonut parantavansa toimuvuutta paremmilla osilla seuraavaan konsoliin. Seuraavaksi Xbox konsolikisi on arveltu 720 ja Zad
Pleikka pitää saman kalliin hinnan uudella turhalla elektroniikallaan.
Seuraava Ps on varmaan 4...
yksi myyntivaltti LISÄÄ Xbox 350-pelikonsolille,HD-DVD:n sijaan!.
repesin nii pahasti ku luin tätä eikö teil oo parempaa tekemistä ku tapella jostai pelikonsoleista xDDDD
Microsoftin HD ei ole edes aitoa, semmosta pikseli mömmöä..
Hohee, taas sitä riidellään, jos aatellaan niin kertokaa miksi xbox on parempi, luulen että rahastuksessa...
Minä kokeilen itse ja totean asian Joulun jälkeen, tuli hommattua Wii ja Xpoksi tuossa pukin konttiin Ps3 kaveriksi.
Miten muuten on tuo netti pelaaminen poksilla, onko maksullista?
XBOX 360
HYVÄÄ
-graffat
-ohjain
-lisenssi pelit (esim. left 4 dead 2 myös pc:lle)
-näytön ohjain
-xbox 360 osa laitteista voi käyttää koneessa jos on windows 7 (esim ohjaimen, kinect)
-kinect (ei tartte ohjainta)
-DVD asema (hyvä peli käytössä)
-pystyy käyttämään muisti tikkua lisä muistina
HUONOA
-vanhois boxeis halpa tuuletin
-DVD ( elokuvien kannalta)
-maksullinen netti (huono on jos ei oo varaa maksaa noin 60 euroa vuodes. omast mieles ei huono mutta ei hyvä)
PS3
HYVÄÄ
-blu-ray (elokuvien kannalta)
-yli tehokas prosessori (aika semmin hyötyä kun pystyi asentamaan windowsin. ps3 pystyy hyödyntää tehosta muuten vain noin 30-50% )
-ilmainen netti ja nettiselain
-lisenssi pelit (esim. gran turismo)
-move (ohjaimessa nappeja)
HUONOA
-blu-ray ja näytön ohjain (peli käytössä)
-netti (ei omia servereitä hakkerointi helpompaa)
-yli tehokas prosessori (olis voinu laittaa pleikkaan paremman näytön ohjaimen ja huonomman prosessorin)
-ohjain
HINTA LAATU SUHDE (1-5)
XBOX 360 (3) erinomainen pelikone (huonoa melu)
XBOX 360 SLIM (4) erinomainen pelikone
PS3 (3) elokuvien katsomisessa ja hyvä pelikone (jos ei pelaa paljon)
PS3 SLIM (3) elokuvien katsomisessa ja hyvä pelikone (jos ei pelaa paljon)
Kun aiheena on selkeästi ps3, olisi tän voinut mieluummin työntää tonne pleikkari palstalle. Silti vaikken ehkä sanoisi ihan totaaliseksi flopiksi, niin ainakin kaupallisessa mielessähän ps3 tosiaan epäonnistui. Edelleen nyt vuoden 2010 lopussa se on markkinoiden vähiten myyty konsoli ja varsinkin kinectin julkaisun jälkeen xbox360 on vain kasvattanut etumatkaansa.
Lol oikeesti vittu nää konsoli sodat on ihan perseestä.painukaa vittuun nolaiffaajat
epä onnistu vähä muussakin
epäonnist*
PS3 on GPU ja CPU kannalta parempi, mutta ei pysty käyttämään läheskään kaikkia tehoja, joten konsolit ovat tasoissa. PS3 mielestäni parhaat ominaisuudet:
Blu-Ray
Ilmainen netti
Ja Boxin (S versio aka. Slim)
Ohjain
Xbox live (parempi kuin ps3 network)
Pelit
Hiljasempi kuin PS3 slim (korvalla ei kuule eroa juurikaan, testattu desibeli mittarilla.)
Seksikkäämpi muotoilu, ja hieman futuristinen myös.
Kinect (Testattu molempia, Kinect on vapaa kapuloista, ja siksi onkin jo automaattisesti paras esim nyrkkeily, ja tappelupeleissä.)
Omistan molemmat konsolit, ja en välitä kumpi parempi, viihdekeskukseksi PS3 johtaa, mutta ei pelikonsoliksi.
Xbox 360 S ---> Sexyass gaming system
PlayStation 3 ---> Very great multimedia center
mun mielest ps3 muuten parempi mut en vaa tykkää siit ohjaimest ku se on liian pieni ja xbox ohjain just hyvin muotoiltu käteen... ja vittu ketä kiinnostaa muitten mielipiteet ku on loppujen lopuks eri mielt ite ?!
Mee ps3 foorumille itkee kakara iha näin Btw.
Ketä kiinnostavat jotkut vitun konsolit. Tappakaa aikaa tyttöystävänne kanssa.