kysymys puhelinmyynnistä

Minä olen pitkään miettinyt onko tietyn yrityksen palkkaamilla puhelinmyyjillä tietty numero ja saako jostain tietoon minkä alkuiset numerot ovat minkäkin puhelinmyyntiyrityksen?
5259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hei,
aika usein puhelinmyyjät soittavat kännyköistä ja ne on myös aika usein merkattu yrityksen nimelle.
Erikseen myyjille ei (välttämättä) numeroita rekisteröitä vaan ne ovat esim. Tj nimellä.
Myös yritysten kotisivuilta löytyy aika paljon yrityksen numeroita.
Sitten on myös ns. siirto numeroita, mitkä ovat myyjän oma henkilökohtainen kännykkä, mutta myyjän alkaessa työnteon (jos työsuhde kännykkä on) se siirretään firman nimelle.

Äänestä

kun soittelevat tuntemattomasta nrosta, jonka mun mielestä pitäs lailla kieltää..

Äänestä
  • minä itse jätän ykisnkertaisesti vastaamatta tuntemattomaan numeroon.
    Jos kaverisi erehtyvät soittamaan numerottomasta, niin oppivat etteivät saa vastausta.
    On muuten aika kurja noille työntekijöille, yrittävät tehdä niska limassa hommia, ja ainoa vastaus on hiljaisuus....

    Äänestä

  • lomalainenko kirjoitti:

    minä itse jätän ykisnkertaisesti vastaamatta tuntemattomaan numeroon.
    Jos kaverisi erehtyvät soittamaan numerottomasta, niin oppivat etteivät saa vastausta.
    On muuten aika kurja noille työntekijöille, yrittävät tehdä niska limassa hommia, ja ainoa vastaus on hiljaisuus....

    esim. kelasta ja sossusta, joistain terveyskeskuksista lääkäreiden henk.koht työhuoneen numeroista voidaan soittaa salaisella numerolla. nää on yleensä oikeesti tärkeitä asioita, ei ne huvikseen lähde soittelemaan. tosin nää varmaan jättää sitten vastaajaan (mikäli sellainen on käytössä) viestin, tai ainakin luulis jättävän, että tietää sitten seuraavalla kerralla vastata siihen tuntemattomaankin numeroon...
    eniten mua tympäisee se, ettei noilla vierailla lehtimyyjien numeroilla saa yrityksen nimeä numerotiedustelusta.

    Äänestä

Meillä on työntekijöillä käytössään kännyköitä, mitkä vaihtuvat miten sattuu, joten ainakaan erikseen myyjän nimellä ei numeroa ole rekisteröity.
Siitä en sitten tiedä mitä saa hakutulokseksi jos sellaisen puhelinnumeron vaikka nollakakkoseen laittaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


iiduli79 kirjoitti:

Minä olen pitkään miettinyt onko tietyn yrityksen palkkaamilla puhelinmyyjillä tietty numero ja saako jostain tietoon minkä alkuiset numerot ovat minkäkin puhelinmyyntiyrityksen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu