Miten pitkiä antennijohtoja on olemassa? Ongelmana uusi asunto, jossa tv:n haluaisin laittaa toiselle puolelle huonetta kuin missä johdon paikka on eli se pitäisi vetää jotenkin hienosti sieltä ja johdolle tulisi mittaa aikalailla. En kuitenkaan ole koskaan nähnyt yli 3 m johtoja kaupassa silloin kun olen niitä ostellut. Saako jostain pitkiä?
Antennijohdon
pituus
5318
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Esim. www.partco.fi
Signaali tietty heikkenee metrien myötä.
Jollakin kymmenen-viidentoista metrin vedolla signaalin vaimentuminen on sen verran pientä ettei siitä tarvitse välittää.
melkeinpä mistä tahansa kodinelektroniikka-liikkeestä saat antennijohtoa metritavarana siihen liittimet. saattaa myös jostain tarjoustalostakin löytyä kilo-hinnalla.
tuo irtotavarana myytävä on laadukkaampaakin kuin nuo valmiit muutaman millin paksut johdot.
luulen ettei tule niin pitkää johdotusta että signaali heikkenisi liikaa. jos se tekee niin, antennivahvistimet auttaa asiaa. kannattaa ostaa säädettävä malli, koska signaalin yliohjauskaan ei ole hyvä asia.
jos johdotus on vaikeaa, voi digiboksin aina laittaa siihen rasian luokse ja käyttää langatonta signaalinsiirrintä.
http://www.clasohlson.fi/link/m3/Product,Product.aspx?artnr=38-2469
kuvanlaatu tuossa kyllä kärsii, joten tuo on ratkaisu silloin kun muita keinoja ei ole.
Noista langattomista signaalinsiirtimistä ei käytännössä valitettavasti ole mihinkään, ei ainakaan meidän nurkissamme. Häiriöt sekä äänessä että kuvassa ovat sitä luokkaa, että kymmenen metrin scart-kaapeli huoneen lattianrajassa on pieni paha.
Irtokaapeli maksaa noin 1-2,50 e/m. Liittimet päihin jotain 2-4 euroa. Kysy paikkakunnalta varmaan löytyy joku asennusliike joka myy. Asenna siististi jalkalistan taakse. Mulla toimii, matka on tosin vain noin 5 m. Pidemmällä matkalla kannattaa laittaa toinen antenni katolle. Pitkä johto kerää häiriöitä.