vauvan hampaiden

Miten vauvan hampaita pitäsi hoitaa? Pojalla 6kk puhennut nyt kaks hammasta. Tietenkin pitää harjata, muttamilloin hammastahnan käyttö ja mahdollisesti ksylitolivalmisteet?
5447
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ei nykyisin suositella. Vedellä harjaus kaksi kertaa päivässä ja sitten kun poskihmpaat puhkeavat, niin otetaan hammastahna käyttöön. Tällöin tahnaa riisinjyvänkokoinen määrä harjalle, ja tahnaa ei syljetä pois (ei lapsi yleensä osaakaan). Pikkuisen olen huomannut paikkakuntakohtaisia eroja tuon hammastahnan aloittamisiän kanssa, mutta yleispätevä sääntö on, että poskihampaiden puhjettua (esim. n. 1.5v.).

Äänestä

muistaakseni luin jostakin että hammastahnaa saa käyttää vasta sitten kun vauva osaa sylkäistä sen pois suusta.

Äänestä
  • perhevalmennuksen hampaidenhoito kerralla, että nykyään saa käyttää heti ensimmäisen hampaan puhjettua tahnaa.. Mutta sitä ei tosiaan laiteta kuin ihan vähä harjaan..

    Äänestä

Neuvolassa neuvottua, hampaita harjaillaan heti kun puhkeaa, pehmeällä harjalla ja vedellä. Poskihampaiden puhjettua tahna käyttöön. Sitä ennenkin voi tahnaa toki käyttää, mutta ei fluoria sisältävää. Apteekista saa yli puolivuotiaille tarkoitettua tahnaa (oisko ollut banaaninmakuinen), joka sisältää suojaavia maitoentsyymejä,eikä lainkaan fluoria, joka saattaa olla nieltynä hyvinkin haitallista. Nimeä en muista, mutta meillä tämä tahna oli käytössä ja hyvällä menestyksellä. Siinä puolitoistavuotiaana siirryttiin fluoria sisältävään tahnaan. Ja tahnaa tulee käyttää siis vain hyvin pieni nokare, ja hampaita harjataan aamuin illoin.

Ksylitolitabletteja tai ainakaan purkkaa en suosittelisi alle vuoden vanhalle. Olisi hyvä osata ne tehokkaasti pureskella, ja pienimpien vatsat eivät kestä ksylitolia kovinkaan hyvin.

Äänestä

kunnassamme neuvolassa suositellaan, että hammastahna käyttöön sitten kun ensimmäiset poskihampaat puhkeavat eli yleensä n. 1,5v iässä. Hammastahnaa ei tarvitse sylkeä pois ja sitä laitetaan vain riisinjyvänkokoinen määrä harjaan.

Hiljattain kuitenkin keskustelin erään suuhygienistin kanssa, joka sanoi, että puolen vuoden iässä (jos on hampaita) pitäisi ottaa tahna jo käyttöön. Tämän olen kuullut myös hammaslääkäriltä. Silloin ei tahnaa, mikäli vedessä on erityisen paljon fluoria tai mikäli kalkkitabletit ovat käytössä. Jokainen voi siis itse päätellä, kumpaa neuvoa haluaa noudattaa. Minä olen nyt tehnyt niin, että silloin tällöin olen laittanut ihan minimaalisen nökäreen tahnaa harjaan, mutta en aamuin illoin. Koitan mennä kultaista keskitietä, niin tulisi tehtyä edes puoliksi oikein.:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hoito? kirjoitti:

Miten vauvan hampaita pitäsi hoitaa? Pojalla 6kk puhennut nyt kaks hammasta. Tietenkin pitää harjata, muttamilloin hammastahnan käyttö ja mahdollisesti ksylitolivalmisteet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu