Työajat

kokkikolmonen

Ravintola-alan työajat on kyl aivan perseestä ku on tosiaan se 2 vuorotyö ja viikonloputki, aina oot silloin töissä ku muut on vapaalla ja palkka on huono.
Onko se ihan normaalia et jos työvuoro päättyy klo 22 ja silloin ei kuitenkaan vielä pääse lähteen, menee ainaki puol tuntia yli eikä siitä saa korvausta vaan se tasottuu muka kuuden viikon jakson jälkeen?

3

675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Larry the Chef

      Ravintoloissa ollaan silloin duunissa kun muut bailaa.
      Etkö ole huomannut itse baarissa ollessasi että siellä on joku duunissa?? D'ööh.

      Yli meneminen on nykyään ihan normaalia, ja johto siitä vähät välittää.
      Pidä puolesi, tai tee henkilökohtainen ratkaisu, kun kello napsahtaa, lähde.

      Tulevaisuudessa saattaa olla duunit hieman heikoilla kantimilla mutta periaate on tärkeintä.

    • kuuluu pitää kiinni

      Kun työvuorosi päättyy, katsot tarkalleen kellosta milloin lopetat työsi (useimmissa firmoissa lasketaan vartin tarkkuudella) ja ilmoitat sen vuoropäällikölle ja jos mahdollista, kirjaat myös työvuorolistaan. Ilmaista työtä ei tarvitse tehdä.

      Jos työnantaja tästä hermostuu, sinä olet vahvoilla asiaa riitautettaessa jos olet ottanut tarkat työaikasi ylös.

      Ravintola-alan työaika on usein liukuva ja vaatii venymistä suuntaan jos toiseen, mutta työnantaja ostaa sinun aikasi joten älä anna sitä ilmaiseksi!

    • vp

      Tarkemmin sanottuna se ei tasoitu vaan se pitää tasoittaa, eli se joka tekee listat laittaa sulle hyvitystä siitä puolesta tunnista jonka olet ollut ylitöissä 6 viikon sisällä(tämä aika-väli vaihtelee sopimuksen mukaan).
      Töitä on tehtävä kun niitä on, ja ainahan sitä voi joku toinen päivä mennä ulos...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      37
      2383
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      56
      1362
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1313
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      37
      1295
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1201
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      914
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      798
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      751
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      23
      606
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      586
    Aihe