Niin, millä aineella saisi lupoiinin poijes? Tonttimaalla on tuommonen lupiinin valtaama kaistale, eikä viittisi glyfosaattia käyttää., Tottelisiko ne gratilia? tai logrania? MCPA lienee turha toivo?
Vastaukset 5
- "lainattu"
"Kuten muidenkin hankalien vieraslajien, myös lupiinin hävittäminen vaatii pitkäjänteisyyttä. Lajia voi olla vaikea saada kokonaan hävitettyä kasvupaikalta, mutta sen leviämisen estäminen on ensimmäinen askel. Katkaisemalla kukinnot ennen siementen kypsymistä voidaan jo hillitä kasvin kulkua uusille paikoille.
Monivuotisella lupiinilla on pystyjuurakko, eikä se onneksi leviä kasvullisesti rönsyjen avulla. Silloin kun lupiineja on vielä vähän, kannattaa nähdä vaivaa ja kaivaa ne juurineen ylös maasta. Laajalle levinneitä lupiinikasvustoja voi kurittaa niittämällä. Niittojäte tulee aina korjata pois kasvualustan liiallisen rehevöitymisen välttämiseksi. Torjuntatyötä on jatkettava useiden vuosien ajan, sillä maaperän siemenvarastosta itää uusia lupiininalkuja vuosienkin jälkeen."
http://www.ymparisto.fi/default.asp?contentid=136912#a2- näpertelyä
No tuo nyt menee jo näpertelyksi ja leikkimiseksi parempiakin keinoja löytyy.
- hmmmm
Varmaan hyvä kokeilla glyfosaattia se imeytyy juuristoonkin ja tuhoaa koko kasvin ei lupiini varmaan mikää poikkeuksellinen kasvi ole johon glyfosaatti ei tehoaisi.
- P.Ölvästi
glyfosaattia. Näin tuhoaa vain sen lupiinin. Edullinen ja hajoaa maassa.
- ::::::::::::::...
Ei kasva kuin puuvartisia muutamaan vuoteen. Osa puuvartisistakaan ei kestä, joten kannattaa lukea ne ohjeet tarkkaan. Vaikuttaa maan kautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202452Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401622Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6531066- 106993
- 71972
- 98926
- 48885
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk81749Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik33736- 71718