dna mokkula ja MacBook

**

Kävin ostamassa Macbookiini dna mokkulan, joka nyt ei sitten toimikkaan. Ennen ostamista soitin vielä dnalle ja kysyin että toimiihan se ja lupasivat että kyllä toimii.

Kaikki menee siihen asti hyvin kunnes pääseen pitäisi alkaa yhdistämään internetyhteyttä. sen jälkeen tulee vaan että
connectin faild.
En oikein ole mikään nero koneiden kanssa ja tässä vaiheessa minun tieto loppuu. Olisi kiva jos joku voisi hieman auttaa mitä tässä vaiheessa kannattaisi tehdä?

Kiitokset jo etukäteen:)

4

1683

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lienee asiaa siirtyä Hopeiseen Omenaan ja kertoa mokkulan merkki, MacBookin käyttisversio, mokkulan ohjelmisto ja muuta tärkeää. Siellä voi sitten tulla vastaan DNA-mokkuloijia, täällä ehkä ei.

      Meidän perheen Saunalahden Huawei E169 on toiminut monessa Macissa erinomaisesti ja suurin nopeuksin, joten toivoa on.

    • GDF

      Mokkula ongelmitta. Mokkulan laatikon takakannessa lukee jos se toimii maceissa.

    • Serpico

      Hommasin Dna:n mokkulan ja sen jälkeen macistani on tullut lähes pc. Se on todella hidas, en puhu vain Safarista vaan muutenkin. Yhteys takkuaa, ohjelmat lopettavat toimintansa kesken kaiken. Yleisin virheilmoitus näyttää olevan yhteyden katkeamisen jälkeen "Irroittamaasi laitetta ei poistettu oikein" ja tämä siis kun mokkula jököttää edelleen paikallaan.

      Jotenkin tuntuu että tämä kaikki johtuu tuosta Mobile partner -ohjelmasta. Onko jollakulla ollut samoja ongelmia ja onko löytynyt ratkaisua? Onnistuuko sen ohjelman poistaminen tuosta mokkulasta, eli pelittäisikö paremmin ilman sitä? Vai pitääkö tässä vain kärsiä kaksi vuotta? Kone on MacBook ja käyttis 10.4.11.

      Se mokkula on Huawei E180.

    • luukkpe

      Hommasin puhelimeen halvimman datapaketin (elisa) ja kytkin sen johdolla macbookkiin ja muutamalla klikkauksella ja pin koodilla toimii erittäin hyvin.
      Et miks hankkia joku perkeleen mokkula?????

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      144
      4802
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      184
      3923
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      116
      3604
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      43
      2911
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      138
      1876
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      40
      1668
    7. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      58
      1318
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1299
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1261
    10. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1213
    Aihe