Onko järkeä hankkia 60 hehtaarin metsätilalle hankintahakkuulle omaan käytöön käytettyä metsäkonetta h.15000-25000 €
Isännälle metsäkone?
7
1416
Vastaukset
- kyllä on!
Jos tuo 60 hehtaaria on mukavan tasasta alustaltaan ja noin 15 vuotiasta ei kertaankaan raivattua rääseikköä niin tottakai kannattaa hankkia joku pikunen päristin jolla voit tuoda energiapuuta vuosittain 5 hehtaarin alueelta => saat raivata metsääsi ensimmäisellä kerralla sen 12 vuotta ja sitten aloittaa alusta ensiharvennukset. Ne kun olet saanut päätökseen niin rattoisasti olet viettänyt vapaa-aikasi metsässä 24 vuotta elämästäsi ja tunnet joka kohdan rattoristasi (koska olet ehtinyt uusimaan myös joka kohdan vehkeestä...)
Mikäli metsästäsi on osa jo sellaisessa mitassa mistä lähtee tukkia tyveltä niin unohda ja sijoita tuo summa lisämaan ostoon. Istutus, raivaaminen ja osittain ensiharvennus ovat asioita joita kannattaa tehdä itse, loput pystykaupalla. - vaihtoehto...
kunnollinen 4-veto traktori(mielellään Valmetti) ja siihen kärry kuormain. Jos budjetin yläraja on tuo 25 000€ niin paremman(uudemman) raktori kärry kuormain yhdistelmän sillä saa kuin loppuun ajetun metsäkoneen. Traktorilla kun tekee paljon muutakin. Ei ne tuon hintaluokan metsäkoneetkaan enää mitää urakka käytön vehkeitä ole.
- ja saa
ajella puukuormia maantiellä. Iso etu sekin.
- Sijoitusvaikeuksia
ja saa kirjoitti:
ajella puukuormia maantiellä. Iso etu sekin.
Rahalle ja haluaa tehdä töitä ja remonttia,niin mikäpä siinä.
Osta oikein karkeannäköinen valmetjehu,niin ei lopu näpertely kesken. - Metsuriman
Sijoitusvaikeuksia kirjoitti:
Rahalle ja haluaa tehdä töitä ja remonttia,niin mikäpä siinä.
Osta oikein karkeannäköinen valmetjehu,niin ei lopu näpertely kesken.voi kai sillä metsäkoneella ajaa polttopuutakin ja myös naapureille savotoita.Voiko alv-velvollinen metsänomistaja tehdä töitä vieraalle? Vai pitääkö olla toiminimi?
- tehdä
Metsuriman kirjoitti:
voi kai sillä metsäkoneella ajaa polttopuutakin ja myös naapureille savotoita.Voiko alv-velvollinen metsänomistaja tehdä töitä vieraalle? Vai pitääkö olla toiminimi?
mutta kannattaa käydä verotoimistossa rekisteröitymässä alv-rekisteriin,jossa et ole välttämättä ole vaikka oletkin alv -velvollinen.
- ennakkoverollinen
tehdä kirjoitti:
mutta kannattaa käydä verotoimistossa rekisteröitymässä alv-rekisteriin,jossa et ole välttämättä ole vaikka oletkin alv -velvollinen.
alv.ei ole sama kuin ennakkoverolliseksi rekisteröityminen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p264943Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1504740Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2104722Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1184561Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133660Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192344Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32128- 661647
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241474- 1881214