Onko järkeä hankkia 60 hehtaarin metsätilalle hankintahakkuulle omaan käytöön käytettyä metsäkonetta h.15000-25000 €
Isännälle metsäkone?
7
1409
Vastaukset
- kyllä on!
Jos tuo 60 hehtaaria on mukavan tasasta alustaltaan ja noin 15 vuotiasta ei kertaankaan raivattua rääseikköä niin tottakai kannattaa hankkia joku pikunen päristin jolla voit tuoda energiapuuta vuosittain 5 hehtaarin alueelta => saat raivata metsääsi ensimmäisellä kerralla sen 12 vuotta ja sitten aloittaa alusta ensiharvennukset. Ne kun olet saanut päätökseen niin rattoisasti olet viettänyt vapaa-aikasi metsässä 24 vuotta elämästäsi ja tunnet joka kohdan rattoristasi (koska olet ehtinyt uusimaan myös joka kohdan vehkeestä...)
Mikäli metsästäsi on osa jo sellaisessa mitassa mistä lähtee tukkia tyveltä niin unohda ja sijoita tuo summa lisämaan ostoon. Istutus, raivaaminen ja osittain ensiharvennus ovat asioita joita kannattaa tehdä itse, loput pystykaupalla. - vaihtoehto...
kunnollinen 4-veto traktori(mielellään Valmetti) ja siihen kärry kuormain. Jos budjetin yläraja on tuo 25 000€ niin paremman(uudemman) raktori kärry kuormain yhdistelmän sillä saa kuin loppuun ajetun metsäkoneen. Traktorilla kun tekee paljon muutakin. Ei ne tuon hintaluokan metsäkoneetkaan enää mitää urakka käytön vehkeitä ole.
- ja saa
ajella puukuormia maantiellä. Iso etu sekin.
- Sijoitusvaikeuksia
ja saa kirjoitti:
ajella puukuormia maantiellä. Iso etu sekin.
Rahalle ja haluaa tehdä töitä ja remonttia,niin mikäpä siinä.
Osta oikein karkeannäköinen valmetjehu,niin ei lopu näpertely kesken. - Metsuriman
Sijoitusvaikeuksia kirjoitti:
Rahalle ja haluaa tehdä töitä ja remonttia,niin mikäpä siinä.
Osta oikein karkeannäköinen valmetjehu,niin ei lopu näpertely kesken.voi kai sillä metsäkoneella ajaa polttopuutakin ja myös naapureille savotoita.Voiko alv-velvollinen metsänomistaja tehdä töitä vieraalle? Vai pitääkö olla toiminimi?
- tehdä
Metsuriman kirjoitti:
voi kai sillä metsäkoneella ajaa polttopuutakin ja myös naapureille savotoita.Voiko alv-velvollinen metsänomistaja tehdä töitä vieraalle? Vai pitääkö olla toiminimi?
mutta kannattaa käydä verotoimistossa rekisteröitymässä alv-rekisteriin,jossa et ole välttämättä ole vaikka oletkin alv -velvollinen.
- ennakkoverollinen
tehdä kirjoitti:
mutta kannattaa käydä verotoimistossa rekisteröitymässä alv-rekisteriin,jossa et ole välttämättä ole vaikka oletkin alv -velvollinen.
alv.ei ole sama kuin ennakkoverolliseksi rekisteröityminen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2513822- 603691
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1113023Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk572738Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1252549Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352132Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012051Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441911Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1231891Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711239