Onko järkeä hankkia 60 hehtaarin metsätilalle hankintahakkuulle omaan käytöön käytettyä metsäkonetta h.15000-25000 €
Isännälle metsäkone?
7
1406
Vastaukset
- kyllä on!
Jos tuo 60 hehtaaria on mukavan tasasta alustaltaan ja noin 15 vuotiasta ei kertaankaan raivattua rääseikköä niin tottakai kannattaa hankkia joku pikunen päristin jolla voit tuoda energiapuuta vuosittain 5 hehtaarin alueelta => saat raivata metsääsi ensimmäisellä kerralla sen 12 vuotta ja sitten aloittaa alusta ensiharvennukset. Ne kun olet saanut päätökseen niin rattoisasti olet viettänyt vapaa-aikasi metsässä 24 vuotta elämästäsi ja tunnet joka kohdan rattoristasi (koska olet ehtinyt uusimaan myös joka kohdan vehkeestä...)
Mikäli metsästäsi on osa jo sellaisessa mitassa mistä lähtee tukkia tyveltä niin unohda ja sijoita tuo summa lisämaan ostoon. Istutus, raivaaminen ja osittain ensiharvennus ovat asioita joita kannattaa tehdä itse, loput pystykaupalla. - vaihtoehto...
kunnollinen 4-veto traktori(mielellään Valmetti) ja siihen kärry kuormain. Jos budjetin yläraja on tuo 25 000€ niin paremman(uudemman) raktori kärry kuormain yhdistelmän sillä saa kuin loppuun ajetun metsäkoneen. Traktorilla kun tekee paljon muutakin. Ei ne tuon hintaluokan metsäkoneetkaan enää mitää urakka käytön vehkeitä ole.
- ja saa
ajella puukuormia maantiellä. Iso etu sekin.
- Sijoitusvaikeuksia
ja saa kirjoitti:
ajella puukuormia maantiellä. Iso etu sekin.
Rahalle ja haluaa tehdä töitä ja remonttia,niin mikäpä siinä.
Osta oikein karkeannäköinen valmetjehu,niin ei lopu näpertely kesken. - Metsuriman
Sijoitusvaikeuksia kirjoitti:
Rahalle ja haluaa tehdä töitä ja remonttia,niin mikäpä siinä.
Osta oikein karkeannäköinen valmetjehu,niin ei lopu näpertely kesken.voi kai sillä metsäkoneella ajaa polttopuutakin ja myös naapureille savotoita.Voiko alv-velvollinen metsänomistaja tehdä töitä vieraalle? Vai pitääkö olla toiminimi?
- tehdä
Metsuriman kirjoitti:
voi kai sillä metsäkoneella ajaa polttopuutakin ja myös naapureille savotoita.Voiko alv-velvollinen metsänomistaja tehdä töitä vieraalle? Vai pitääkö olla toiminimi?
mutta kannattaa käydä verotoimistossa rekisteröitymässä alv-rekisteriin,jossa et ole välttämättä ole vaikka oletkin alv -velvollinen.
- ennakkoverollinen
tehdä kirjoitti:
mutta kannattaa käydä verotoimistossa rekisteröitymässä alv-rekisteriin,jossa et ole välttämättä ole vaikka oletkin alv -velvollinen.
alv.ei ole sama kuin ennakkoverolliseksi rekisteröityminen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka323365Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032555Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv702516- 1042126
- 111898
- 411408
Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli3801043Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos38849TVssä TomCruisen superjännä Vaarallinen tehtävä Mission Impossible Rogue Nation
Alkaa uskomattomalla lentokone kuvauksella. Toimintaelokuvan jatko-osa agentti (Tom Cruise) on hankaluuksissa, kun järje28808Kaikkea hyvää kaikki
Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa6780