Onko järkeä hankkia 60 hehtaarin metsätilalle hankintahakkuulle omaan käytöön käytettyä metsäkonetta h.15000-25000 €
Isännälle metsäkone?
7
1377
Vastaukset
- kyllä on!
Jos tuo 60 hehtaaria on mukavan tasasta alustaltaan ja noin 15 vuotiasta ei kertaankaan raivattua rääseikköä niin tottakai kannattaa hankkia joku pikunen päristin jolla voit tuoda energiapuuta vuosittain 5 hehtaarin alueelta => saat raivata metsääsi ensimmäisellä kerralla sen 12 vuotta ja sitten aloittaa alusta ensiharvennukset. Ne kun olet saanut päätökseen niin rattoisasti olet viettänyt vapaa-aikasi metsässä 24 vuotta elämästäsi ja tunnet joka kohdan rattoristasi (koska olet ehtinyt uusimaan myös joka kohdan vehkeestä...)
Mikäli metsästäsi on osa jo sellaisessa mitassa mistä lähtee tukkia tyveltä niin unohda ja sijoita tuo summa lisämaan ostoon. Istutus, raivaaminen ja osittain ensiharvennus ovat asioita joita kannattaa tehdä itse, loput pystykaupalla. - vaihtoehto...
kunnollinen 4-veto traktori(mielellään Valmetti) ja siihen kärry kuormain. Jos budjetin yläraja on tuo 25 000€ niin paremman(uudemman) raktori kärry kuormain yhdistelmän sillä saa kuin loppuun ajetun metsäkoneen. Traktorilla kun tekee paljon muutakin. Ei ne tuon hintaluokan metsäkoneetkaan enää mitää urakka käytön vehkeitä ole.
- ja saa
ajella puukuormia maantiellä. Iso etu sekin.
- Sijoitusvaikeuksia
ja saa kirjoitti:
ajella puukuormia maantiellä. Iso etu sekin.
Rahalle ja haluaa tehdä töitä ja remonttia,niin mikäpä siinä.
Osta oikein karkeannäköinen valmetjehu,niin ei lopu näpertely kesken. - Metsuriman
Sijoitusvaikeuksia kirjoitti:
Rahalle ja haluaa tehdä töitä ja remonttia,niin mikäpä siinä.
Osta oikein karkeannäköinen valmetjehu,niin ei lopu näpertely kesken.voi kai sillä metsäkoneella ajaa polttopuutakin ja myös naapureille savotoita.Voiko alv-velvollinen metsänomistaja tehdä töitä vieraalle? Vai pitääkö olla toiminimi?
- tehdä
Metsuriman kirjoitti:
voi kai sillä metsäkoneella ajaa polttopuutakin ja myös naapureille savotoita.Voiko alv-velvollinen metsänomistaja tehdä töitä vieraalle? Vai pitääkö olla toiminimi?
mutta kannattaa käydä verotoimistossa rekisteröitymässä alv-rekisteriin,jossa et ole välttämättä ole vaikka oletkin alv -velvollinen.
- ennakkoverollinen
tehdä kirjoitti:
mutta kannattaa käydä verotoimistossa rekisteröitymässä alv-rekisteriin,jossa et ole välttämättä ole vaikka oletkin alv -velvollinen.
alv.ei ole sama kuin ennakkoverolliseksi rekisteröityminen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1444169Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va212142Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos521768Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt3511633Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu221449Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi471425Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy801324Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti211116Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä1461101- 611042