Isännälle metsäkone?

Metsuriman

Onko järkeä hankkia 60 hehtaarin metsätilalle hankintahakkuulle omaan käytöön käytettyä metsäkonetta h.15000-25000 €

7

1374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä on!

      Jos tuo 60 hehtaaria on mukavan tasasta alustaltaan ja noin 15 vuotiasta ei kertaankaan raivattua rääseikköä niin tottakai kannattaa hankkia joku pikunen päristin jolla voit tuoda energiapuuta vuosittain 5 hehtaarin alueelta => saat raivata metsääsi ensimmäisellä kerralla sen 12 vuotta ja sitten aloittaa alusta ensiharvennukset. Ne kun olet saanut päätökseen niin rattoisasti olet viettänyt vapaa-aikasi metsässä 24 vuotta elämästäsi ja tunnet joka kohdan rattoristasi (koska olet ehtinyt uusimaan myös joka kohdan vehkeestä...)

      Mikäli metsästäsi on osa jo sellaisessa mitassa mistä lähtee tukkia tyveltä niin unohda ja sijoita tuo summa lisämaan ostoon. Istutus, raivaaminen ja osittain ensiharvennus ovat asioita joita kannattaa tehdä itse, loput pystykaupalla.

    • vaihtoehto...

      kunnollinen 4-veto traktori(mielellään Valmetti) ja siihen kärry kuormain. Jos budjetin yläraja on tuo 25 000€ niin paremman(uudemman) raktori kärry kuormain yhdistelmän sillä saa kuin loppuun ajetun metsäkoneen. Traktorilla kun tekee paljon muutakin. Ei ne tuon hintaluokan metsäkoneetkaan enää mitää urakka käytön vehkeitä ole.

      • ja saa

        ajella puukuormia maantiellä. Iso etu sekin.


      • Sijoitusvaikeuksia
        ja saa kirjoitti:

        ajella puukuormia maantiellä. Iso etu sekin.

        Rahalle ja haluaa tehdä töitä ja remonttia,niin mikäpä siinä.
        Osta oikein karkeannäköinen valmetjehu,niin ei lopu näpertely kesken.


      • Metsuriman
        Sijoitusvaikeuksia kirjoitti:

        Rahalle ja haluaa tehdä töitä ja remonttia,niin mikäpä siinä.
        Osta oikein karkeannäköinen valmetjehu,niin ei lopu näpertely kesken.

        voi kai sillä metsäkoneella ajaa polttopuutakin ja myös naapureille savotoita.Voiko alv-velvollinen metsänomistaja tehdä töitä vieraalle? Vai pitääkö olla toiminimi?


      • tehdä
        Metsuriman kirjoitti:

        voi kai sillä metsäkoneella ajaa polttopuutakin ja myös naapureille savotoita.Voiko alv-velvollinen metsänomistaja tehdä töitä vieraalle? Vai pitääkö olla toiminimi?

        mutta kannattaa käydä verotoimistossa rekisteröitymässä alv-rekisteriin,jossa et ole välttämättä ole vaikka oletkin alv -velvollinen.


      • ennakkoverollinen
        tehdä kirjoitti:

        mutta kannattaa käydä verotoimistossa rekisteröitymässä alv-rekisteriin,jossa et ole välttämättä ole vaikka oletkin alv -velvollinen.

        alv.ei ole sama kuin ennakkoverolliseksi rekisteröityminen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      17
      4833
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      85
      4281
    3. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      265
      3586
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      106
      3074
    5. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      41
      2633
    6. Käykö tiekarhu tasapuolisesti Hyrynsalmen teillä??

      Mitä olette mieltä?
      Hyrynsalmi
      24
      1961
    7. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      7
      1805
    8. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      99
      1723
    9. Mikä on pahinta

      Mitä kaivattusi voisi tehdä sinulle?
      Ikävä
      230
      1695
    10. Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista

      Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell
      Ikävä
      71
      1641
    Aihe