Elatusrahasta

Olisko nimimerkkiä?

Mies on maksanut elareita nyt neljä vuotta ex vaimolleen. Välillä enemmän, välillä vähemmän ja viime aikoina ei ollenkaan. Hän ei ole jättänyt maksamatta vaan sossusta on muutettu summia taloudellisen tilanteen mukaan ja viimeksi laitettiin 0e, koska mieheni on työtön. Sitten tuli kirje jossa ex vaimo oli hakenut apua oikeusasiamieheltä elatusavun saamiseksi ja toivoo, että oikeus määrää mieheni maksamaan. Miten tämä on mahdollista kun mies on kuitenkin hoitanut asiat aina sossussa ja maksanut sen mitä on sovittu? Voiko oikeus määrätä hänet maksamaan, vaikka sossun mukaan hänen ei tarvitsi maksaa?

3

457

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lex luttor

      Tyypillistä ex:n vittuilua. Ex kun saa kelalta 136,41 vaikka mies ei joutuisi maksamaan senttiäkään.

      Heikosti käy ex:lle oikeudessa, kun sossukin on tehnyt elarit miehen tilanteemn mukaisesti.

      • äiti -70.

        Meillä taas ex määrättiin maksamaan takautuvasti 3:sta lapsestaan elatusapua 5 numeroinen summa josta kaupunki otti minulle maksetun osuutensa ensin ja itse sain tuon erotuksen. Syy oli se, että selvisi ex-mieheni harrastaneen ns. pimeän työn tekemistä ja tallettaneen rahojaan pankkitilille josta kaupunki, verottaja tai kela pääsi selville.


      • kamaluus
        äiti -70. kirjoitti:

        Meillä taas ex määrättiin maksamaan takautuvasti 3:sta lapsestaan elatusapua 5 numeroinen summa josta kaupunki otti minulle maksetun osuutensa ensin ja itse sain tuon erotuksen. Syy oli se, että selvisi ex-mieheni harrastaneen ns. pimeän työn tekemistä ja tallettaneen rahojaan pankkitilille josta kaupunki, verottaja tai kela pääsi selville.

        No meillä ei ole kyllä tileille tallenneltu vaan kaikki on käyttöön mennyt mitä on tullut.. en tiedä kuinka tarkkaan ajan tasalle aina ehtinyt kun mies on ollut välillä töissä ja välillä ei. Joku takautuva maksu veisi meidät totaaliseen konkurssiin ja sossun luukulle lopullisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1050
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1003
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      926
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      282
      895
    Aihe