Elatusrahasta

Olisko nimimerkkiä?

Mies on maksanut elareita nyt neljä vuotta ex vaimolleen. Välillä enemmän, välillä vähemmän ja viime aikoina ei ollenkaan. Hän ei ole jättänyt maksamatta vaan sossusta on muutettu summia taloudellisen tilanteen mukaan ja viimeksi laitettiin 0e, koska mieheni on työtön. Sitten tuli kirje jossa ex vaimo oli hakenut apua oikeusasiamieheltä elatusavun saamiseksi ja toivoo, että oikeus määrää mieheni maksamaan. Miten tämä on mahdollista kun mies on kuitenkin hoitanut asiat aina sossussa ja maksanut sen mitä on sovittu? Voiko oikeus määrätä hänet maksamaan, vaikka sossun mukaan hänen ei tarvitsi maksaa?

3

530

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lex luttor

      Tyypillistä ex:n vittuilua. Ex kun saa kelalta 136,41 vaikka mies ei joutuisi maksamaan senttiäkään.

      Heikosti käy ex:lle oikeudessa, kun sossukin on tehnyt elarit miehen tilanteemn mukaisesti.

      • äiti -70.

        Meillä taas ex määrättiin maksamaan takautuvasti 3:sta lapsestaan elatusapua 5 numeroinen summa josta kaupunki otti minulle maksetun osuutensa ensin ja itse sain tuon erotuksen. Syy oli se, että selvisi ex-mieheni harrastaneen ns. pimeän työn tekemistä ja tallettaneen rahojaan pankkitilille josta kaupunki, verottaja tai kela pääsi selville.


      • kamaluus
        äiti -70. kirjoitti:

        Meillä taas ex määrättiin maksamaan takautuvasti 3:sta lapsestaan elatusapua 5 numeroinen summa josta kaupunki otti minulle maksetun osuutensa ensin ja itse sain tuon erotuksen. Syy oli se, että selvisi ex-mieheni harrastaneen ns. pimeän työn tekemistä ja tallettaneen rahojaan pankkitilille josta kaupunki, verottaja tai kela pääsi selville.

        No meillä ei ole kyllä tileille tallenneltu vaan kaikki on käyttöön mennyt mitä on tullut.. en tiedä kuinka tarkkaan ajan tasalle aina ehtinyt kun mies on ollut välillä töissä ja välillä ei. Joku takautuva maksu veisi meidät totaaliseen konkurssiin ja sossun luukulle lopullisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      373
      2336
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      61
      1806
    3. 154
      1375
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1214
    5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1181
    6. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      48
      925
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      90
      854
    8. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      812
    9. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      28
      783
    10. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      41
      777
    Aihe