Elatusrahasta

Olisko nimimerkkiä?

Mies on maksanut elareita nyt neljä vuotta ex vaimolleen. Välillä enemmän, välillä vähemmän ja viime aikoina ei ollenkaan. Hän ei ole jättänyt maksamatta vaan sossusta on muutettu summia taloudellisen tilanteen mukaan ja viimeksi laitettiin 0e, koska mieheni on työtön. Sitten tuli kirje jossa ex vaimo oli hakenut apua oikeusasiamieheltä elatusavun saamiseksi ja toivoo, että oikeus määrää mieheni maksamaan. Miten tämä on mahdollista kun mies on kuitenkin hoitanut asiat aina sossussa ja maksanut sen mitä on sovittu? Voiko oikeus määrätä hänet maksamaan, vaikka sossun mukaan hänen ei tarvitsi maksaa?

3

509

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lex luttor

      Tyypillistä ex:n vittuilua. Ex kun saa kelalta 136,41 vaikka mies ei joutuisi maksamaan senttiäkään.

      Heikosti käy ex:lle oikeudessa, kun sossukin on tehnyt elarit miehen tilanteemn mukaisesti.

      • äiti -70.

        Meillä taas ex määrättiin maksamaan takautuvasti 3:sta lapsestaan elatusapua 5 numeroinen summa josta kaupunki otti minulle maksetun osuutensa ensin ja itse sain tuon erotuksen. Syy oli se, että selvisi ex-mieheni harrastaneen ns. pimeän työn tekemistä ja tallettaneen rahojaan pankkitilille josta kaupunki, verottaja tai kela pääsi selville.


      • kamaluus
        äiti -70. kirjoitti:

        Meillä taas ex määrättiin maksamaan takautuvasti 3:sta lapsestaan elatusapua 5 numeroinen summa josta kaupunki otti minulle maksetun osuutensa ensin ja itse sain tuon erotuksen. Syy oli se, että selvisi ex-mieheni harrastaneen ns. pimeän työn tekemistä ja tallettaneen rahojaan pankkitilille josta kaupunki, verottaja tai kela pääsi selville.

        No meillä ei ole kyllä tileille tallenneltu vaan kaikki on käyttöön mennyt mitä on tullut.. en tiedä kuinka tarkkaan ajan tasalle aina ehtinyt kun mies on ollut välillä töissä ja välillä ei. Joku takautuva maksu veisi meidät totaaliseen konkurssiin ja sossun luukulle lopullisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1127
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1097
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1090
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1019
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      932
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      867
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      857
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      820
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      106
      744
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      713
    Aihe