Elatusrahasta

Olisko nimimerkkiä?

Mies on maksanut elareita nyt neljä vuotta ex vaimolleen. Välillä enemmän, välillä vähemmän ja viime aikoina ei ollenkaan. Hän ei ole jättänyt maksamatta vaan sossusta on muutettu summia taloudellisen tilanteen mukaan ja viimeksi laitettiin 0e, koska mieheni on työtön. Sitten tuli kirje jossa ex vaimo oli hakenut apua oikeusasiamieheltä elatusavun saamiseksi ja toivoo, että oikeus määrää mieheni maksamaan. Miten tämä on mahdollista kun mies on kuitenkin hoitanut asiat aina sossussa ja maksanut sen mitä on sovittu? Voiko oikeus määrätä hänet maksamaan, vaikka sossun mukaan hänen ei tarvitsi maksaa?

3

537

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lex luttor

      Tyypillistä ex:n vittuilua. Ex kun saa kelalta 136,41 vaikka mies ei joutuisi maksamaan senttiäkään.

      Heikosti käy ex:lle oikeudessa, kun sossukin on tehnyt elarit miehen tilanteemn mukaisesti.

      • äiti -70.

        Meillä taas ex määrättiin maksamaan takautuvasti 3:sta lapsestaan elatusapua 5 numeroinen summa josta kaupunki otti minulle maksetun osuutensa ensin ja itse sain tuon erotuksen. Syy oli se, että selvisi ex-mieheni harrastaneen ns. pimeän työn tekemistä ja tallettaneen rahojaan pankkitilille josta kaupunki, verottaja tai kela pääsi selville.


      • kamaluus
        äiti -70. kirjoitti:

        Meillä taas ex määrättiin maksamaan takautuvasti 3:sta lapsestaan elatusapua 5 numeroinen summa josta kaupunki otti minulle maksetun osuutensa ensin ja itse sain tuon erotuksen. Syy oli se, että selvisi ex-mieheni harrastaneen ns. pimeän työn tekemistä ja tallettaneen rahojaan pankkitilille josta kaupunki, verottaja tai kela pääsi selville.

        No meillä ei ole kyllä tileille tallenneltu vaan kaikki on käyttöön mennyt mitä on tullut.. en tiedä kuinka tarkkaan ajan tasalle aina ehtinyt kun mies on ollut välillä töissä ja välillä ei. Joku takautuva maksu veisi meidät totaaliseen konkurssiin ja sossun luukulle lopullisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      154
      1412
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      128
      1140
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      849
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      772
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      642
    6. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      562
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      34
      554
    8. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      548
    9. 44
      534
    10. En osaa kirjoittaa sulle edes anteeksipyyntöä

      Koska en tiedä miten voit. Olen hieman kauhuissani ja järkyttynyt, jos olen sinua ahdistanut. Tunteiden prosessointi o
      Ikävä
      29
      532
    Aihe