Mies on maksanut elareita nyt neljä vuotta ex vaimolleen. Välillä enemmän, välillä vähemmän ja viime aikoina ei ollenkaan. Hän ei ole jättänyt maksamatta vaan sossusta on muutettu summia taloudellisen tilanteen mukaan ja viimeksi laitettiin 0e, koska mieheni on työtön. Sitten tuli kirje jossa ex vaimo oli hakenut apua oikeusasiamieheltä elatusavun saamiseksi ja toivoo, että oikeus määrää mieheni maksamaan. Miten tämä on mahdollista kun mies on kuitenkin hoitanut asiat aina sossussa ja maksanut sen mitä on sovittu? Voiko oikeus määrätä hänet maksamaan, vaikka sossun mukaan hänen ei tarvitsi maksaa?
Elatusrahasta
3
415
Vastaukset
- Lex luttor
Tyypillistä ex:n vittuilua. Ex kun saa kelalta 136,41 vaikka mies ei joutuisi maksamaan senttiäkään.
Heikosti käy ex:lle oikeudessa, kun sossukin on tehnyt elarit miehen tilanteemn mukaisesti.- äiti -70.
Meillä taas ex määrättiin maksamaan takautuvasti 3:sta lapsestaan elatusapua 5 numeroinen summa josta kaupunki otti minulle maksetun osuutensa ensin ja itse sain tuon erotuksen. Syy oli se, että selvisi ex-mieheni harrastaneen ns. pimeän työn tekemistä ja tallettaneen rahojaan pankkitilille josta kaupunki, verottaja tai kela pääsi selville.
- kamaluus
äiti -70. kirjoitti:
Meillä taas ex määrättiin maksamaan takautuvasti 3:sta lapsestaan elatusapua 5 numeroinen summa josta kaupunki otti minulle maksetun osuutensa ensin ja itse sain tuon erotuksen. Syy oli se, että selvisi ex-mieheni harrastaneen ns. pimeän työn tekemistä ja tallettaneen rahojaan pankkitilille josta kaupunki, verottaja tai kela pääsi selville.
No meillä ei ole kyllä tileille tallenneltu vaan kaikki on käyttöön mennyt mitä on tullut.. en tiedä kuinka tarkkaan ajan tasalle aina ehtinyt kun mies on ollut välillä töissä ja välillä ei. Joku takautuva maksu veisi meidät totaaliseen konkurssiin ja sossun luukulle lopullisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2403666- 573413
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I912863Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk482656Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1182411Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352042Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012001Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva421875Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1051804Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711159