Kaikille arkkitehdeille ideaa.. Kun suunnittelette taloja mitä tahansa, ottakaa huomioon (paloturvalliset) huoneilman lämpötilan ja kosteudensäätö mahdollisuudet. Yhtä helvettiä tämä kuuma kerrostaloelämä kesällä (koko ajan 30 astetta ympäri vuorokauden) ja kun ei ole varaa viilentävään laitteistoon eikä läheisiä jotka ajoissa keksisi jtn. Lisäksi talvella kylmää ja kun säät reistaa niin reistaa myös patterit tuon anturin mukaan. Joku köyhä seniori voi kuolla kuumuuteen kotona tai laitoksessa, tai sydänvikainen. Ja muilla se on tuskaa välillä, vaikka pärjääkin jotenkin. Kiitos. Sama ongelma on busseissa monilla kaupungeilla kaiketi, osassa busseista, mutta se ei asuinrakentamiseen kuulu. Rikkaat ja keskituloiset toki hankkii viilennystä ajoissa jo kun muuttaa, tosin tuskin asuvat kerrostaloissa mutta kuitenkin.
Parannusehdotuksia,
kehitystä...
2
519
Vastaukset
- reisksa12
Kyllä nuo asiat on keksitty jo aikoja sitten ja varmaan suurimmassa osassa uusia taloja onkin jäähdytys (ainakin koneellinen iv).
Ota asia puheeksi kokouksessa ja teettäkää lvi-remontti, ei se arkkitehtien vika ole että kaikilla ei aina ole ollut varaa ilmastointiin.
Jos lämmönsäätö reistaa lämmityskaudella, kannattaa sekin korjauttaa - voipa tulla jopa säästöjä kun ei lämmitetä liikaa / päästetä jäähtymään liikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271944
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001690Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561306Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?671244Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311008Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47906Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51903Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44872- 107828
Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820