Armeija ostoksilla: 12 600 laukaisinta, 600 euroa kappale
01.07.2009 13:17
Suomen puolustusvoimat tilaa 12 600 telamiinan laukaisinta, jotka maksavat yhteensä 7,5 miljoonaa euroa.
Yhdelle miinanlaukaisimelle tulee siis hintaa noin 600 euroa.
Telamiinojen laukaisimet ovat yksi osa isompaa kokonaisuutta, joka taas liittyy jalkaväkimiinojen korvaamiseen.
Laukaisimet toimittaa kotimainen Raikka Oy. Hankinnasta kertoi Ruotuväki.
IS
-------------------------------------------------------
Onko kenelläkään tietoa onko kyseessä laukaisimet jotka tulevat kohteeseen hakeutuviin telamiinoihin?
Viime vuonnahan kirjoiteltiin lehdissä uuden tyyppisten telamiinojen hankinnasta. Tärinään reagoivat telamiinat osaisivat etsiytyä itse telan alle. Mielenkiintoisia laitteita.
asekehittelystä..
4
1334
Vastaukset
- käytössä
Armeijalla ollut jo monia vuosia käytössä miina, joka räjähtää tärinästä/magneettikentän vaihtelusta miinan päällä. Ei tietenkään mitenkään "etsiydy" itse sinne tankin telan alle (jos nyt tajusin mitä tarkoitit...), vaan pitää haudata maahan siinä missä muutkin miinat.
Kyseessä ei ole telamiina, vaan pohjamiina (lyhenne POM). Huomattavasti tehokkaampi kapistus kuin telamiina. Telamiinan tarkoitus on vain katkaista vaunun tela, ja tehdä laite liikuntakyvyttömäksi (jolloin sen voi helposti tuhota esim. singoilla). Pohjamiina taas tunnistaa maanpinnan tärinästä ja magneettikentän muutoksesta milloin panssarivaunun pohja on sen yläpuolella, ja se räjähtää vaunun pohjasta läpi vähän samaan tapaan kuin singon ammus, tuhoten näin kerralla koko vaunun.- Jose Nuoranen
k0rh0nen kirjoitti:
Hieno keksintö.
Siis tarkoitin tosiaan telamiinoja jotka tela/pyörälaitteistonsa avulla löytävät itsensä vaunun alle.Joko itsehakeutuvasti tai kauko-ohjattuna.Ainakin naapurin poika joka palvelee keuruulla on näitä jo nähnytkin.
- pioneeri GS
Jose Nuoranen kirjoitti:
Siis tarkoitin tosiaan telamiinoja jotka tela/pyörälaitteistonsa avulla löytävät itsensä vaunun alle.Joko itsehakeutuvasti tai kauko-ohjattuna.Ainakin naapurin poika joka palvelee keuruulla on näitä jo nähnytkin.
Niissä ei ole pyöriä eikä mitään teloja. Telamiinassa on alla ketjumainen rakenne joka ikään kuin pistää miinan luikertelemaan kohteeseen. Miina liikkuu energialähteensä voimin noin 150 metriä, jopa 20 km/h nopeudella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta613091Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433067- 422417
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa902016- 311893
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251759- 481606
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä821360- 391280
- 791110