asekehittelystä..

Jose Nuoranen

Armeija ostoksilla: 12 600 laukaisinta, 600 euroa kappale
01.07.2009 13:17

Suomen puolustusvoimat tilaa 12 600 telamiinan laukaisinta, jotka maksavat yhteensä 7,5 miljoonaa euroa.

Yhdelle miinanlaukaisimelle tulee siis hintaa noin 600 euroa.

Telamiinojen laukaisimet ovat yksi osa isompaa kokonaisuutta, joka taas liittyy jalkaväkimiinojen korvaamiseen.

Laukaisimet toimittaa kotimainen Raikka Oy. Hankinnasta kertoi Ruotuväki.
IS
-------------------------------------------------------

Onko kenelläkään tietoa onko kyseessä laukaisimet jotka tulevat kohteeseen hakeutuviin telamiinoihin?
Viime vuonnahan kirjoiteltiin lehdissä uuden tyyppisten telamiinojen hankinnasta. Tärinään reagoivat telamiinat osaisivat etsiytyä itse telan alle. Mielenkiintoisia laitteita.

4

1334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käytössä

      Armeijalla ollut jo monia vuosia käytössä miina, joka räjähtää tärinästä/magneettikentän vaihtelusta miinan päällä. Ei tietenkään mitenkään "etsiydy" itse sinne tankin telan alle (jos nyt tajusin mitä tarkoitit...), vaan pitää haudata maahan siinä missä muutkin miinat.

      Kyseessä ei ole telamiina, vaan pohjamiina (lyhenne POM). Huomattavasti tehokkaampi kapistus kuin telamiina. Telamiinan tarkoitus on vain katkaista vaunun tela, ja tehdä laite liikuntakyvyttömäksi (jolloin sen voi helposti tuhota esim. singoilla). Pohjamiina taas tunnistaa maanpinnan tärinästä ja magneettikentän muutoksesta milloin panssarivaunun pohja on sen yläpuolella, ja se räjähtää vaunun pohjasta läpi vähän samaan tapaan kuin singon ammus, tuhoten näin kerralla koko vaunun.

      • Hieno keksintö.


      • Jose Nuoranen
        k0rh0nen kirjoitti:

        Hieno keksintö.

        Siis tarkoitin tosiaan telamiinoja jotka tela/pyörälaitteistonsa avulla löytävät itsensä vaunun alle.Joko itsehakeutuvasti tai kauko-ohjattuna.Ainakin naapurin poika joka palvelee keuruulla on näitä jo nähnytkin.


      • pioneeri GS
        Jose Nuoranen kirjoitti:

        Siis tarkoitin tosiaan telamiinoja jotka tela/pyörälaitteistonsa avulla löytävät itsensä vaunun alle.Joko itsehakeutuvasti tai kauko-ohjattuna.Ainakin naapurin poika joka palvelee keuruulla on näitä jo nähnytkin.

        Niissä ei ole pyöriä eikä mitään teloja. Telamiinassa on alla ketjumainen rakenne joka ikään kuin pistää miinan luikertelemaan kohteeseen. Miina liikkuu energialähteensä voimin noin 150 metriä, jopa 20 km/h nopeudella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3091
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3067
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2417
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      2016
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1893
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1759
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      82
      1360
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1280
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1110
    Aihe