Mihin kokoluokkaan asti Canonin pokkarikamerat tukevat muistikortteja? Meillä on kaksi pokkaria, vanha Ixus 40 ja Ixus 870IS. Käytämme näissä samaa 2Gt korttia, mutta kameroiden asetuksissa kortin formatoinnissa näkyy että kortti olisi 1,8Gt. Eivätkö ne siis osaa hyödyntää kortin täyttä kapasiteettia? Tuo muistikortti on MMC joka on adapterilla SD-korttina.
muistikorttien tukeminen
Canonin pokkarit
13520
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Oletkos koskaan nähnyt tietokonetta, jossa olisi mainoksissa mainitunkokoinen kovalevy?
Et.
Kovalevyt ja muistikortit ilmoitetaan nimelliskapasiteetilla, mutta kun ne otetaan käyttöön ja formatoidaan, niin osa kapasiteetista tuhlautuu osiotaulukkoon ja siksi kortin kapasiteetti näkyy aina ilmoitettua pienempänä.
Mitään vikaa siis ei ole. Tietotekniikassa vain aina "huijataan" ilmoittamalla teoreettinen maksimi käytettävissä olevan sijaan.
Juu tuon tiedän kyllä kovalevyistä, että siellä varattu tila varausyksiköille, mutten kyllä osannut yhdistää samaa näihin muistikortteihin.
Ko kamerat tukevat kahden gigan kortteja. Tuo 1,8 gigaa on vain siitä, että kameralla ja korttivalmistajalla on erimielisyyksiä siitä, mitä giga on. Giga tarkoittaa virallisesti miljardia eli 10^9:ää. Tietokonepiireissä käytetään myös merkitystä 1024^3, joka on n. 7 % suurempi.
Kortinvalmistajat ilmoittaa aina maksimi brutto kapasiteetin, mutta kamera käyttää nettoa, eli sitä määrää, johon voidaan kuvia tallettaa.
Tarkoitatko, etteivät ne tue suurempia kuin kahden gigan kortteja? Tuossa olisi 8 gigan MicroSD-setti ostoslistalla...
Asia ei ole noinkaan yksinkertainen, sillä korttimerkkienkin välillä on joskus vaikeuksia toisilla kameroilla ja koko saattaa siitäkin syystä vaihdella, mutta jos kamerasi tukee SDHC-korttia niin silloin se tukee myös suuria kortteja.
Kuvitteletko tosiaan, että 10 % tai 200 megaa menee erilaiseen kirjanpitoinformaatioon? Kyse nimenomaan on siitä, mitä giga tarkoittaa. Levy- ja Flash-muistivalmistajille se tarkoittaa miljardia. Näin voi mainostaa suurempaa kapasiteettia.
Minulla on 320 gigan USB-kovalevy. Windows ilmoittaa sen kooksi 298 gigaa. Uskotko tosiaan, että 20 gigaa menisi johonkin kirjanpitoon?
Tuo riippuu täysin pokkarista. Vanhat Digic II mallit eivät tue SDHC-kortteja, joten kokoraja on 2 gigaa. Transcendilla tosin on 4 gigan SD-kortteja, mutta niiden toimivuudesta en tiedä mitään, luultavasti ainakin pitäisi formatoida PC:llä FAT32:een.
Uudemmat Canonin pokkarit tukevat SDHC-kortteja, joten kahdeksan giganen ei ole ongelma. Pikku-ixuksissa raja on Ixus 70:ssä. Nuo kolminumeroiset ovat minulle hieman oudompia, joten en sano niistä mitään.
Moni, niin kuin sinäkin, käyttää virheellisesti nimitystä SD SDHC-korteista. Nämä ovat kaksi eri asiaa. SD oli alunperin gigaan asti. Siihen sitten pienellä virityksellä mahdollistettiin kapasiteetti aina neljään gigaan. Neljän gigan kortteja ei koskaan kuitenkaan tullut (näitä transcendin kortteja lukuun ottamatta), koska tilalle luotiin SDHC-standardi.
Neljän gigan ja suuremmissa täytyy käyttää FAT32:ta. Se sinänsä ei vanhemmillekaan Canoneille ole ongelma, kunhan ei formatoi kamerassa. Ixus 30 osaa tallentaa FAT32 kortille vaikka sinänsä ei ole mitään syytä miksi sen pitäisi osata. SDHC-kamerat toki osaavat FAT32:n ilman mitään virityksiä.
Canonin sivuilta tai käyttöohjeesta (radikaalia!) löytyy kyllä tiedot siitä, mitä kortteja kamera tukee. Muista, että SDHC ei ole SD.
Asiaa voisi hieman jatkaa. Nuorena nörttinä coolia, kun kilo oli 1024, eikä 1000. Siinä tunsi itsensä hienommaksi. Megoja silloin ei tunnettu kuin megahertsissä, jossa se oli miljoona. No oli lehdessä mainoksia 10-20 megan kovalevyistä. Megoissa ero kasvoi 4 %:iin ja gigoissa 7 %:iin. Nyt siirrytään teraluokkaan ja ero kasvaa entisestään. Toisaalta tietokoneiden käyttäjät ovat yhä eristyneempiä itse laitteistosta eivätkä ole kiinnostuneita kahden potensseista.
Megalle on jo niin erilaisia merkityksiä. tiedonsiirrossa se on aina miljoona, levyasemissa miljoona, mutta tiedostoissa 1,04 miljoonaa. Disketeissä se oli 1024*1000. SI-järjestelmässä se on miljoona. Mielestäni olisikin syytä heittää hyvästit noille kahden potensseille ja siirtyä yksinkertaisempaan käyttöön, että mega on aina miljoona ja giga miljardi ja sillä siisti. Tällöin ei tarvitsisi miettiä mitä se on missäkin tilanteessa ja laskeminen olisi yksinkertaisempaa: esim. megatavun tiedoston siirto megabitin yhteydellä kestäisi teoreettisesti 8 sekuntia, ei 8,192 sekuntia.
Niissä harvoissa tilanteissa, kun kahden potenssit ovat merkittäviä (esim RAM-muistit, klusterikoot) voitaisiin käyttää termiä kibi/mebi/gibi tai sitten vain hyväksyä pieni epätarkkuus. Jos joku sanoo, että klusterikoko on 32 kilotavua, jokainen tajuaa, että se on 32768 tavua, jos asia häntä ylipäätään kiinnostaa.
on se ihanaa päästä osailee noinkin tärkeässä ja maailmaan mullistavassa asiassa, ;D
Siis päätit vastata puolitoista vuotta vanhaan viestiin tuolla tavalla. Kumpikohan tässä yrittää päteä?
Ihan normaalia.
Minulla on 32 Gigainen kortti suurin ja kamera sanoo, että se on vain 30 Gigaa. 2 Gigan kortti on muistaakseni juuri tuo 1,8 Gigaa. Kyseessä on hyötykapasiteetti.
Kuitenkin se vaihtelee eri valmistajien välillä, vaikka kortin nimelliskoko on sama.
Koin pienen yllätyksen, kun laitoin tuon 32 Gigan CF-kortin vanhaan pokkariini (vm. 2004) niin se toimi täydellisesti, vaikka olen lukenut, että 4Gigaa olisi maksimi. Kuvalaskurin kapasiteetti ei kuitenkaan riittänyt, vaan se jäi näyttämään 999, mutta kortin koko täsmäsi.
Pitäisi toimia kaikissa muissakin kameroissa, joissa on CF-kortti.
Vanhoilla SD-korteilla ei temppu onnistu, vaan tuki loppuu 2-4 Gigan tienoille.
Ero johtuu nimenomaan siitä, että gigalle ja gibi sekoitetaan. Kun panen oman 8 GB korttini koneeseen ja katson ominaisuudet, sanoo se kokonaistilaksi 8 155 430 912 tavua ja 7,59 gigatavua. Ensimmäinen luku kertoo, että kapasiteetti on 8,16 gigatavua. Toinen luku on sinänsä oikein, mutta se on 7,59 gibitavua. Kyse siis ei ole siitä, että kapasiteettia menisi johonkin kirjanpitoon. FAT-info vie vain neljä megaa, jos siitä on kaksi kopiota.
Unohtakaa jo ne kahden potenssit. Kun puhutaan levyjen, muistikorttien ja tiedostojen koosta, niin on yksinkertaisempaa laskea kymmenen potensseilla. Kahden potensseja tarvitsee keskusmuistia ja levyjä sektoritasolla käsiteltäessä. Normaalikäyttäjän ei tarvitse mennä tälle tasole.