Tuulen varjon lukuelämyksen jälkeen tartuin hieman epäillen tekijän uusimpaan. Kovastihan tuota väitetään myydyn, syystäköhän?
Samoissa maisemissa liikutaan, Barcelonan haisevilla kujilla maailmansotien välisenä aikana. Ja hieman ennemminkin.
Jotenkin vain jäi vaisummaksi tuntemukseksi, hieman kuin "tämähän on jo luette". Toki Unohdettujen kirjojen museossa piipahdetaan, mutta meikäläisen makuun liika mystis-teologisointi ei oikein istu. Kirjoihin vangittuja sieluja, ikuisesti eläviä ihmisiä sun muuta irrationaalia puppua. Kirjoittajan työtä tekijä kuvaa sangen dramaattiseksi ja ajankuva lie tarkkaa. Tuulen varjon hengittävä ja hehkuva kaupunki on vain muuttunut kirotuksi, useamman kerran. Eikä siellä tämän teoksen mukaan ole edes yhtään kaunista rakennusta.
Jotain uutta saa Carlos keksiä jotta häneen vielä kerran tarttuisin.
Carlos Ruiz Fafo'n Enkelipeli
5
1394
Vastaukset
- meni siinä
voi vietävä
- ..Päivi1
pidin huomattavasti enemmän.
- dekkariaddikti
..Päivi1 kirjoitti:
pidin huomattavasti enemmän.
se on paras pokkaridekkari minkä olen koskaan lukenut. Siinä tulee hyvin kuvatuksi kuinka surkeasti köyhillä menee. Todella huonosti. Mutta en saanut vilunväreitä koska lueskelin kirjan omakotitakkani antaman lämmön läheisyydessä mukavassa nojatuolissa.
- ja tempasi mukaansa
Oli painettu ohuelle paperille ja sivuja riitti ja riitti. Heti ensisivuilta alkoi tapahtua ja paljon. Loppua kohti jännitys vain kasvoi. Pitää olla hippunen klassikkojen tuntemusta että ymmärtää kaikki repliikit. Eurooppalainen kulttuuriperintö hanskassa. Pirut ei haittaa, sehän on myös vanha teema- sielun myyminen.
Hyvä kirja , suosittelen.- anl
Enkelipeli oli mielenkiintoinen, mutta monelta kohdalta muistutti Tuulen varjoa. Samoja asioita oli paljon. Ilmeisesti tähän on tulossa jatkoa, ehkä selityksiä joillekin asioille. Siis näille yliluonnollisille ilmiöille. Ainakin odotan tätä. Luin kirjan lähes yhteen menoon, se kyllä tempaisi mukaansa. Keskivälillä sorruttiin kyllä jaarittuihin uskonnollisissa asioissa tai sitten en niitä ymmärtänyt. Miten vain. Odotan kuitenkin jatkoa. Tuulen varjo oli sittenkin parempi näistä kahdesta. Enkelipelin loppu oli turhan väkivaltainen.
Ketjusta on poistettu 65 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/2111692Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1411445- 681169
- 541163
- 741055
- 109979
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva55960Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53870Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla6861- 82840