Tuulen varjon lukuelämyksen jälkeen tartuin hieman epäillen tekijän uusimpaan. Kovastihan tuota väitetään myydyn, syystäköhän?
Samoissa maisemissa liikutaan, Barcelonan haisevilla kujilla maailmansotien välisenä aikana. Ja hieman ennemminkin.
Jotenkin vain jäi vaisummaksi tuntemukseksi, hieman kuin "tämähän on jo luette". Toki Unohdettujen kirjojen museossa piipahdetaan, mutta meikäläisen makuun liika mystis-teologisointi ei oikein istu. Kirjoihin vangittuja sieluja, ikuisesti eläviä ihmisiä sun muuta irrationaalia puppua. Kirjoittajan työtä tekijä kuvaa sangen dramaattiseksi ja ajankuva lie tarkkaa. Tuulen varjon hengittävä ja hehkuva kaupunki on vain muuttunut kirotuksi, useamman kerran. Eikä siellä tämän teoksen mukaan ole edes yhtään kaunista rakennusta.
Jotain uutta saa Carlos keksiä jotta häneen vielä kerran tarttuisin.
Carlos Ruiz Fafo'n Enkelipeli
5
1467
Vastaukset
- meni siinä
voi vietävä
- ..Päivi1
pidin huomattavasti enemmän.
- dekkariaddikti
..Päivi1 kirjoitti:
pidin huomattavasti enemmän.
se on paras pokkaridekkari minkä olen koskaan lukenut. Siinä tulee hyvin kuvatuksi kuinka surkeasti köyhillä menee. Todella huonosti. Mutta en saanut vilunväreitä koska lueskelin kirjan omakotitakkani antaman lämmön läheisyydessä mukavassa nojatuolissa.
- ja tempasi mukaansa
Oli painettu ohuelle paperille ja sivuja riitti ja riitti. Heti ensisivuilta alkoi tapahtua ja paljon. Loppua kohti jännitys vain kasvoi. Pitää olla hippunen klassikkojen tuntemusta että ymmärtää kaikki repliikit. Eurooppalainen kulttuuriperintö hanskassa. Pirut ei haittaa, sehän on myös vanha teema- sielun myyminen.
Hyvä kirja , suosittelen.- anl
Enkelipeli oli mielenkiintoinen, mutta monelta kohdalta muistutti Tuulen varjoa. Samoja asioita oli paljon. Ilmeisesti tähän on tulossa jatkoa, ehkä selityksiä joillekin asioille. Siis näille yliluonnollisille ilmiöille. Ainakin odotan tätä. Luin kirjan lähes yhteen menoon, se kyllä tempaisi mukaansa. Keskivälillä sorruttiin kyllä jaarittuihin uskonnollisissa asioissa tai sitten en niitä ymmärtänyt. Miten vain. Odotan kuitenkin jatkoa. Tuulen varjo oli sittenkin parempi näistä kahdesta. Enkelipelin loppu oli turhan väkivaltainen.
Ketjusta on poistettu 65 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1478120KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4237151Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693663Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521423311Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092824Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään442358- 1261936
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231793Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv261576Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821457