Lenkittäminen juoksuaikana

Miten on

Terve kaikille!

Usein näkee mainittavan että juoksuajan jälkeen on hyvä tehdä pitkähköjä lenkkejä valeraskauden ehkäisemiseksi. Mutta miten on asian laita itse juoksuajan aikana? On nimittäin tarkoitus lähteä Lappiin patikoimaan heinäkuun puolessa välissä ja lapukkamme on yleensä ollut juoksussa aina uutenva vuotena ja juhannuksena - suurin piirtein. Nyt ei ole kuitenkaan vielä juoksuaikaa kuulunut ja alkaa näyttää todennäköiseltä että se olisi juuri patikan aikaan. Mitä mieltä olette juoksussa olevan koiran mukaan ottamisesta patikkareissulle?

Pari faktaa: koira on viisivuotias. Patikan päivämatkat eivät ole mitään mahdottoman pitkiä. Koira on kiinni koko ajan joten karkaaminen ei ole nyt tässä se mitä ajattelen vaan koiran terveys. On vaikea sanoa minkä verran koiralla mahdollisesti on juoksuaikana jonkinlaisia kipuja, aiemmin on vaikuttanut siltä ettei kauheasti olisi. Onko jotain muita näkökohtia joita tulee huomioda, liittyen lähinnä juuri tähän koiran terveyspuoleen ja jaksamiseen, siisteys ja karkaamisasiat on aika helposti hoidettavissa.

3

430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama kyselijä

      Vastaan vielä itse omaan viestiini ja koitan muotoilla kysymyksen selvemmäksi:

      Lähinnä ajan takaa sitä, että onko olemassa jokin syy miksi juoksussa olevaa koiraa ei kannattaisi ottaa mukaan viiden päivän patikkareissulle? Poroista ja karkaamisesta tiedän jo tarpeeksi, tarkoitan muita mahdollisia syitä?

      • eivät ole

        sairaus, ei siis ole mitään estettä mukaan ottamiselle. Hyvää matkaa!


      • yrittää keksiä..

        syytä niin yksi mikä tuli mieleen on se että jos koirallesi sattuu jotain esim saa vertavuotavan haavan, niin verenhukka tulee helpommin koska juoksut samaan aikaan. näin ainakin eräs biologi/etologi selitti, sama homma jos koiraa kastroidaan juoksujen aikaan.

        koirasi ei ole ihan kakarakaan enää niin varmasti olisit huomannut jos se on poikkeuksellisen väsynyt juoksujen aikaan. silloinhan ei ole syytä rasittaa koiraa.

        ehkä voitsit kysyä vielä paikkakunnan eläinlääkäriltä mielipidettä, mutta tuskinpa estettä on jos koirasi on terve ja tykkää patikoinnista!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      201
      1631
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      1061
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      964
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      922
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      61
      916
    6. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      810
    7. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      268
      795
    8. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      765
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      61
      732
    10. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      342
      731
    Aihe