Mäyräkoiramme 3v alkoi yöllä ravistella korviaan tavallista enemmän ja ääni oli lähes mäiskettä.
Nousin katsomaan mikä hätänä ja molemmat korvan lehdet oli paisuksissa kuin tyynyt.
Kirsu on kuiva ja lämmin joten jotain on vialla.
Sunnuntaina tämä veijari meni silkkiuikun pesälle ja sai selkäsaunan lintuemolta ja toissa iltana siili sai kyytiä.
Onko kellään kokemuksia tälläisistä oireista?
Nousin katsomaan mikä hätänä ja molemmat korvan lehdet oli paisuksissa kuin tyynyt.
Kirsu on kuiva ja lämmin joten jotain on vialla.
Sunnuntaina tämä veijari meni silkkiuikun pesälle ja sai selkäsaunan lintuemolta ja toissa iltana siili sai kyytiä.
Onko kellään kokemuksia tälläisistä oireista?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hyvin vakavia oireita, viepäs pian eläinlääkäriin. Syytä ei ole järkeä arvailla.
Sanoi että turha lähteä arvailemaan mihin koira reagoi kosa syitä näin kesä aikaa on miljoonia.
sano soittaa eläinlääkärille???!!!
Jos et ole, oireet vain pahenavat kokoajan ja laskusi kasvaa. Ell voit neuvotella osamaksusta, jos se on syy. Älä anna eläimen kärsiä, KUN OLET SEN OTTANUT VASTUULLESI!
Allerginenreaktio kortisoni ja antibioottikuuri päällä.
Kyllä meillä elukat lääkäriin viedään aina kun siihen tarvetta ilmenee.
Tänään teen maksalaatikosta ja makkarasta täytekakun ku koissu täyttää 3v.
Lääkäriaika tilattiin kyllä heti aamusta.
Tuskin on kyseessä pahempaa kuin allerginen reaktio. Ja jotta asiasta saisi aikaan vääntöä, uskallan väittää että koiran syödessä vihreää heinää tapahtuu aivan sama. Tosin toisilla oireilla.
Olen nyt muutamia vuosia hämmästellyt, kun koira oksentaa tai menee lähes koomaiseen tilaan syötyään heinää. Kyse on todellakin allergisesta reaktiosta. Ei mistään "suolienpuhdistamisepisodista" kuin vanha kansa väittää ja uskoo. Uskokoon vaan. Ei se totuutta muuta.
Se heinä, aiheuttaa klorofyllin, eli lehtivihreän yliherkkyydestä aiheutuvan reaktion.
Kun koira, joka syö heinää, tekee niin, pitäisi sitä asiaa verrata siihen miksi pieni lapsi syö kiviä...saadakseen kivennäisiä? Tai miksi pieni lapsi joi lipeää? Desinfoidakseen nielunsa?
Kyllä koiran omistavan pitäisi tajuta se, että se koira vanhanakin on se ikuinen 2 vuotias. Ja siis täysin omistajansa huollettava. Niihin turvonneisiin korviin en sen enempää ota kantaa kun en tiedä miten pitkään annatte koiran olla vedessä jonka uimakelvollisuudesta tai koiran yleisestä kunnosta kukaan ei voi tietää. Itse en laskisi koiraani veteen ilman valvontaa enkä edes näkymättömän linnun pesälle.
täysin laitonta päästää koira lintujen pesille, sakot omistajalle tuollaisesta.