Minun pitäisi tietää?
Menin yli 2 vuotta sitten avioon "rattopojan" kanssa,
meillä on avioehto, pankin tuomarin laatima.
Ostin ennen avioliittoa kolmion, maksoin rattopoikani vanhan autovelan( yli 7.000,€) ja sijoitin kaikkiaan 23.000 € uuteen Alfaan.
Maksan koko ajan asunnon yhtiövastikkeen taloyhtiön remppalainaa = yli 500,00 sähköt telkun....jne (tuloni = 917, 00 €/kk, rattopoikani tulot lähes 1.500,00 €/kk). Tulot ovat pieniä, sillä olemme molemmat työkyvyttömyyseläkkeellä.
Miksikö? Halusin toteuttaa vain hänen haaveitaan.
Omat unohtuivat?
Alfallansa (olen 1/2 rekisteröity omistaja) hän ajelee ...ympäri maailmaa. Missä ovat oikeuteni?
Olen tilannut ajan oikeusaputoimistoon. Haluan tietää vain, miksi joku elelee tyhmän muijan siivellä???
Eikö enää ole oikeutta omaan??
Suojeleeko avioehto/omistus-oikeus ketään?
2 v "vanha" avioehto
3
1114
Vastaukset
- Niinpä niin
"Suojeleeko avioehto/omistus-oikeus ketään?"
No se suojelee esim. sinua. Jos teillä on molemminpuolinen avioehto, niin miehelläsi ei ole oikeutta esim. omistamaasi asuntoon.
"Alfallansa (olen 1/2 rekisteröity omistaja) hän ajelee ...ympäri maailmaa. Missä ovat oikeuteni?"
Auto on puoliksi hänen ja puoliksi sinun. Sen käytöstä teidän pitää sopia keskenänne. Oletko sanonut hänelle että haluat auton käyttöösi?
"Haluan tietää vain, miksi joku elelee tyhmän muijan siivellä???"
No onpa outo kysymys. Varmaankin siksi että se tyhmä muija antaa elää siivellä??? Eihän kukaan pysty tuolla lailla taloudellisesti hyväksikäyttämään toista, jos toinen ei siihen anna mahdollisuutta!
Se että olet suostunut rahoittamaan auton pelkästään itse, plus asumisenne plus sähköt plus telkun on ollut oma valintasi. - sinusta...
jos annat omaisuutta itse vapaaehtoisesti pois niin ei koske sitä. Et saa sitä avioehdon perusteella takaisin.
"Eikö enää ole oikeutta omaan??" Jos annat pois, se ei ole enää omaasi. - -.-.-.-
>>Missä ovat oikeuteni?
Voi hyvä ihme. Sinulla on oikeus käyttää omia rahojasi mihin itse haluat. Olet halunnut käyttää ne "rattopoikasi" (on siinäkin nimitys aviomiehelle!) autoilun ja asustelun rahoittamiseen. Niin makaat kuin petaat. Ellet nyt tykkääkään tilanteesta johon olet omilla valinnoillasi itsesi saattanut, niin turha itkeä minkään "oikeuksien" perään. Jokainen aikuinen on itse vastuussa valinnoistaan. Avioliiton ja yhteiselämän pelisäännöt on puolisoiden keskenään neuvoteltava. Ei kukaan muu voi komentaa miestäsi maksamaan suurempaa osaa asuinkustannuksistanne tai antamaan sinunkin ajella autollanne. Sinun pitää itse keskustella näistä hänen kanssaan. Tai ellet enää halua elää hänen kanssaan, niin sitten eroat.
Tuollaisilla tuloilla ei kenelläkään ylipäänsä ole varaa mihinkään alfoihin ja kolmioihin. Sinulla on ilmeisesti jotain muuta omaisuutta, liekö perittyä vai edellisiltä puolisoilta erossa saatua vai itse aikaisemmin tienattuja säästöjä?
On sinulla sentään sen verran ollut järkeä että olet älynnyt avioehdon tehdä. Se suojaa omaisuuttasi, jos eroatte tai jos miehesi kuolee. Avioliiton aikana se ei vaikuta mihinkään. Alfasta olet kuitenkin halunnut lahjoittaa puolet miehellesi, joten siitä on vain puolet sinun omaisuuttasi. Et kerro, kenen nimissä asuntonne on. Jos se on vain sinun nimissäsi, sen saat pitää jos eroatte. Jos olet siihenkin kirjauttanut miehesi toiseksi omistajaksi, niin silloin ei ole avioehdollakaan paljon käytännön merkitystä.
Sinun pitää nyt vaan itse päättää millaisen elämän haluat ja sitten toimia sen mukaisesti. Ei valtio voi elää sinun elämääsi sinun puolestasi.
Ketjusta on poistettu 44 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2556553Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2106128Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai315619Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1444927Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1823671Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1313425Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi153275HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok333123Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja3152714Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan272585