Katselin talveksi kahdenviikon reissua thaimaahan. Yksi asia pisti silmään oli lomamatkojen hinnoittelu. Kuka hullu viitsii maksaa lähes kaksinkertaisia hintoja muihin matkanjärjestäjiin verrattuna. Pidin aurinkomatkoja kalliina mutta sekin oli jopa halvempi.
Järjetöntä
Hinnnnnat
8382
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olikohan nyt kuitenkaan lähes kaksinkertaiset hinnat?
Siis vastaavat lennot ja sama hotelli - mitä vertasit, esimerkkejä?
Samaa asiaa olen ihmetellyt useana talvena, jonkinlainen selitys lienee
ainakin parina viime vuonna tehdyt lennot eri kaupungeista, eli kotikentältä-
yhden välilaskun kautta- SUORAAN Bangkok iin, sieltä esim. kolmen päivän
jälkeen Hua Hin / Cha Am. Hinnat huikeita, mutta ne näillä matkoilla mukana
olleet, joita olen sattunut tapaamaan Thaimaassa, ovat ensikertalaisia,
suht.kielitaidottomia ( ei englannin sanaakaan ), pelkäävät kaikkea mahdollista
ja mahdotonta. Ehkäpä se kotikentältä lähteminen ja paluu jotain turvallisuuden
tunnetta antaa...Ja Matkatoimisto rahastaa.. tulevana talvena nämä lennot näyttää suuntautuvan Malesiaan.
Ihan vain mielenkiinnosta olisi kiva nähdä oikea suora vertailu näiden mainittujen matkakanjärjestäjien hintojen välillä.
Tuohan on hieno homma, jos jonkun matkanjärjestäjän matkalle pääsee omasta maakuntakaupungista. Oma vaiva on kuitenkin siinä, jos joutuu maakuntapaikkakunnaltaan matkustamaan johonkin muulle paikkakunnalle matkaan päästäkseen, eikä tämä taida aivan ilmaistakaan olla?
Olen itse varmasti keskivertoa kokeneempi muailman ja Thaimaan kiertäjä, mutta en ole ikinä oikein ymmärtänyt sitä, että mikä pohjimmiltaan motivoi näitä kokeneempia matkaajia pilkkaamaan kokemattomia? Kumpuaako tämä Elvistelyn tarve mahdollisesti jostain huonosta itsetunnosta vai mistä?
Mielenkiintoinen väittämä muuten tuokin - pitäneeköhän paikkaansa kuitenkaan - että tulevana talvena "nämä" lennot näyttäisivät suuntautuvan Malesiaan. Itselleni Malesiakin on tuttu, vaikka viihdynkin paremmin Thaimaassa. Hinnoiltaan Malesia on joissakin näissä tapauksissa varmastikin kilpailukykyinen ja voisin kuvitella, että jotkut Thaimaassa jo käyneet haluavat kokea jotain uutta ja vähän erilaista.
Kertokaa nyt ihmeessä oikeaa tarkkaa tietoa omaavat ja etenkin omakohtaisia kokemuksia omaavat lisää tästä asiasta. Kiitos.
Jokainen toki voi vertailla itsekin, minusta tuossa viestissä johon viittasit, ei kokematonta matkailijaa mitenkään ivailtu, vaan todettiin tosiasiat, eli ehkäpä
tarkoitus oli selittää Matkanjärjestäjien hintaeroja, mutta voi tietysti nähdä asian
miten vaan. Kun katselee tulevan talven Matkaesitteitä, vertaillen esim. Lomamatkat / Aurinkomatkat : Lento, hotellimatka HKI-BKK ( kolme pv. BKK :issa
7 pv. joko Cha Am tai Hua Hin ) eroa näyttäisi olevan jokunen 350- 450 euroa ,
A-Matkojen hyväksi. Maakunnista JKL-LPR-Kuopio-Pori-S-Linna ... tänä talvena matkat ,todellakin suuntautuu Malesia / Penang.
Minulla , muuten tasan samantapaisia kokemuksia Thaimaassa näkemistäni,
ns. ensikertalaisista, ei millään pahalla.Onhan siellä NIIN erilaista, kaikki, jos
Kanariassa ja Välimeren saarilla on matkustanut.
joka myy kalliilla hinnalla,se on tyhmä joka maksaa.....Mutta saahan pakettimatkaaja "ilmaisen" kuljetuksen kentältä hotelliin (kiertäen monta muuta hotellia) ja hotellilta paluukuljetuksen kentälle. heh heh.
Lomamatkat ,ainakin , veloittaa 10 e. matkakohteessa linja-auto kuljetuksesta,
Suomalaiset kiltisti maksaa, kuten monesta muustakin asiasta, joita ei tietääkseni
edes muille Eurooppalaisille tarjota. Hotelleissa , yleensä sijainniltaan huonoimmat huoneet , mm.
Miks ostaa jonkun välistävetäjän pakettimatkan? Lento ja vaikka toisin annetaan ymmärtää, hotellit ei ikinä lopu oli sesonki tai ei. Ja kuka on vittumaisempi kun suomalainen matkanjärjestäjä? Ostakaa meiltä, ja jos ongelmia ne hoidetaan! Ja joulupukkikin olemassa, just joo... Tää monopolimaa ei kilpaile muulla kun myytillä, että luotettava ja rehellinen, ja unohtaa sujuvasti lisätä siihen sairaan ylihinnottelunsa!
Ei välttämättä tuo heitto osunut kohdilleen, totta on , ettei majoitustilat ehkä
lopu, mutta sesonkiaikana TASOKKAAT hotellit vaan on olleet aika lailla varattuina,
siis välittäjien huostassa, joten ei suoraan hotellilta ole huoneita helposti, ainakaan halvalla saatavilla. Tietysti, jos kämppä kun kämppä kelpaa, mutta myös
niistä Thaimaalaiset kyllä osaavat bhatinsa haluta, heillä kun on tosiaan vähän sensuuntainen bisnesajattelu, että pitävät mieluummin huoneen tyhjänä, kun
vuokraa alentaisivat, sitä sanovat mm. maassa vakituisesti asuvat falangit,
jollei nyt tämä lama alkaisi vaikuttaa, mutta hitaasti muuttuu Aasian ihmisten
ajattelutapa ja kulttuuri.