Hei!
Yritin lukea tuosta perheen sisäisestä adoptiosta netistä, mutta en saanut oikein tolkkua. Osaisiko joku kertoa minulle näin neuvoja...
Elikkäs olemme ns. uusioperhe, tyttö 1v 2kk ja toinen syntymässä lokakuussa 2009 :)
Vanhempi lapsi on edellisestä suhteestani, mutta nykyinen kumppanini on ollut kuvioissa jo kun olen ollut 7 kk raskaana, eli on käynyt odotuksen, synnytyksen ym. kanssani läpi.
Biologinen isä tietää tytön olemassa olon, mutta ei halua tavata tai muutenkaan kuulua tytön elämään, elikkäs meillä ei ole isyyttä tunnustettu, eikö silloin ole niin että hänen lupaansa ei tarvita adoptiossa? Onko perheen sisäisessä adoptiossa jotain ikä rajaa??? ja täytyykö meidän olla naimisissa ennenkuin se on mahdollista.. häät ovat suunniteltu ensi kesälle, mutta voimmekohan laittaa adoptiojuttua eteenpäin ennen häitä... mitä muuta pitäisi huomioda?? kiitos jo etukäteen jos joku osaa neuvoa asiassa. :)
PERHEEN SISÄINEN ADOPTIO
3
389
Vastaukset
- nykyinen
kumppanisi olisi saanut esikoisesi isyyden automaattisesti, jos olisitte avioituneet ennen lapsen syntymää tai viimeistään ennen lapsen nimen rekisteröimistä (ristiäisiä). Käsittääkseni perheen sisiäisessä adoptiossa on samat säännöt kuin muutenkin. Adoptiovanhemman pitää olla vähintäin 24 vuotias ja hänen kunnollisuutensa sekä suhteensa sinuun ja lapseen syynätään tarkasti. Avioitukaa nyt ensin ihmeessä ja sitten vasta alatte puuhata adoptiota.
Jos lapsesi isyys on vahvistettu, pitää adoptioon saada biologisen isän lupa. Isyyden tunnustaminen on eri asia kuin isyyden vahvistaminen, sillä isäksi voidaan verikokeiden ja tarvittaessa dna-testien jälkeen tuomitakin.- 1506
Voi vitsi kun oltaisiin ennemmin oltu asialla, niin oltais automaattisesti yhtä ja samaa perhettä, mutta siis meillä ei ole tytön isyyttä vahvistettu, eli bion kanssa ei ole ongelmaa. Mutta täytyy odotella ensi kesään ja ruveta sitten suunnittelemaan asiaa uudestaan :) kiitos paljon!
- että aviomies
1506 kirjoitti:
Voi vitsi kun oltaisiin ennemmin oltu asialla, niin oltais automaattisesti yhtä ja samaa perhettä, mutta siis meillä ei ole tytön isyyttä vahvistettu, eli bion kanssa ei ole ongelmaa. Mutta täytyy odotella ensi kesään ja ruveta sitten suunnittelemaan asiaa uudestaan :) kiitos paljon!
on isä automaattisesti, jos lapsi syntyy avioliitossa ei siinä mitään testejä tehdä. Aviomies on lapsen juridinen isä.
Onnea teille oikein paljon. Uskon, että adoptiokin järjestyy helposti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on857681- 757605
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1666089Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist554996En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204169Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53900- 383632
- 313547
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..233472Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1043252