onkohan openofficen uusimmilla versioilla 3.0 ja 3.1 yhtään mitään toiminnallista eroa. kertokaapas asiantuntijat :)
Versiot 3.0 ja 3.1
?kysymysmerkki?
5419
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
http://fi.openoffice.org/servlets/NewsItemView?newsItemID=668
http://www.openoffice.org/dev_docs/features/3.1/index.html
Jälkimmäisestä poimittua:
- näytöllä reunojen pehmennys
- parannettu tiedoston lukitus ryhmätyössä
- huomautusten keskusteleva käyttö Writerissa
- kaavavihje kirjoitettaessa Calcissa
- paranneltu lajittelu Calcissa
- kaavioiden akselien joustavampi sijoittelu
- kaavoissa puuttuvien arvojen käsittely jättämällä aukko
- Basessa makrot
Jos uusilla ominaisuuksilla ei itselle olekaan käyttöä, saattaa ohjelmavirheiden kokonaismäärän alentuminen suosia viimeistä versiota. Toisaalta, jos on täysin tyytyväinen tämänhetkiseen kokoonpanoonsa, ei siihen kannata kajota.
OpenOfficen uudemmat versiot paikkaa myös tietoturva-aukkoja. Tämä tarkoittaa sitä, että jos OpenOffice on ladattu erikseen eikä kuulu käyttöjärjestelmään, on päivittäminen käytännössä käyttäjän vastuulla ja tietoturvapäivitysten saamiseksi OpenOffice pitää päivittää uuteen versioon.
Itselläni on kyllä vanha 2.4 versio kun käyttöjärjestelmän valmistaja tuo siihen tietoturvapäivitykset.
se 2.4 versio niin vanha oo.
taitaa olla sulla sitte joku linuxi käyttis kun saat päivitykset automaattisesti.
joo iteki ennen kuin sain hankittua microsoft officet tähän niin vaihdoin sen open officen aina itse uusimpaan versioon (kun niitä tuli)
"se 2.4 versio niin vanha oo."
Viime vuoden maaliskuulta. Ajattelin kyllä käyttää vielä vuoden ja sitten on varmaan jo OpenOffice 3.3 ulkona. Tässä 2v aikana OpenOffice siis päivittyy vähintään seitsemän kertaa. Ehkä vielä enemmän jos siitä löytyy kriittisiä tietoturva-aukkoja. Siksi on kätevää kun kun se office on käyttöjärjestelmässä valmiina niin ei tarvitse itse huolehtia.
"taitaa olla sulla sitte joku linuxi käyttis kun saat päivitykset automaattisesti."
Käyttöjärjestelmäni on Ubuntu 8.04 LTS. OpenOffice on todella monessa käyttöjärjestelmässä valmiina.
mielipiteitä on niin monia. ite en suoraan sanoen tykkää ubuntu käyttiksestä. käytän vaan tuttua ja turvallista windowsia. vaikka ubuntu ois kyllä ilmainen ja avoimeen lähdekoodiin perustuva