Antakaas tietävämmät tietoa.
Eli koska timotei puidaan. Sen tiedän ja näen koska se on valmista rehuntekoon ja kuivaksi heinäksi, mutta koska se on puintivalmista?
En ole koskaan viljellyt timoteita siemeneksi eikä siitä löytynyt oikein googlettamallakaan mitään.
Tuossa kun piti mennä kaatamaan viimeinen nurmilohko, niin sieltä oli hävinnyt nurminata, raiheinä ja apila täysin. Pystyssä on ainoastaan täysin puhdas ja todella vahva timotei kasvusto.
Tästä tuli sitten mieleen, että puin siitä itselle siemenen ensi vuodeksi, joten jätin kyseisen lohkon pystyyn ja toivon, että joku asiantuntija valaisee tässä asiassa. Ja muutenkin kertoo mitä kaikkea timotein puinnissa muutenkin tulee ottaa huomioon.
Ja minkälainen hehtaari sato timoteilla normaalisti on? Tuo meidän lohko on 4,6ha ja siellä tosiaan on niin valtava timotei, etten ole koskaan ennen missään nähnyt.
Ja tosiaan riippuen siitä minkälainen hehtaari sato on, niin ehkä ei kuitenkaan kannata kaikkea puida, kun timotein tarve ensi vuodeksi kuitenkin on noin 500kg
Timotein puinti
timoteinviljelijä
3
6473
Vastaukset
- Timoteilla
On silloin kun sen patukan päästä alkaa siemenet irrota itsestään.Ja kuivalla kelillä sitten puimaan.
- ja tuuli täysille
niin onnistuu parhaiten. Mieluusti vähän sellaisella vanhalla ja harvalla puimurilla, kuten rypsikin, niin putoaa roskat samalla peltoon.
- illalla ihaniin
ja tuuli täysille kirjoitti:
niin onnistuu parhaiten. Mieluusti vähän sellaisella vanhalla ja harvalla puimurilla, kuten rypsikin, niin putoaa roskat samalla peltoon.
lavatansseihin, kun saimme tänään ensimmäisen AIV:n tehtyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1672602Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait209714Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668