Vaeltamaan Brasiliaan

piraija88

Eli tarkoitus olisi lähteä syksyllä vaeltamaan Brasiliaan ja nukkua pääasiassa teltassa. Pitääkö mun ottaa huomioon joitain asioita, esim. tullia ym. varten? Voinko ostaa kaikki tarvikkeet ja ruoat jo täältä, vai onko niiden suhteen jotain rajoituksia? Sori että kyselen tyhmiä, mutta pitää kuitenkin varmistaa ettei tule sitten yllätyksiä.

3

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mies Riosta

      Brasiliassa ei ole jokamiehen oikeutta, eli omin nokkineen ei saa telttailla missa haluaa. Kannattaa selvittaa kuka jarjestaa vaellusretkia ja menna sellaiselle.
      Kenenkaan yksityismaalle ei saa telttaa pystyttaa ilman maanomistajan lupaa. Valtion maille ilmeisesti saa, mutta ihan varma en ole.
      Avotulen teko, oksien katkominen yms. ovat ehdottomasti kiellettyja (tosin paikalliset viis veisaavat moisista saannoista).
      Ilmeisesti sellainen instanssi kuin IBAMA vastaa kysymyksiin. Googleta.

    • Emerson

      Brasiliaan ei saa viedä elintarvikkeita. Lentokoneessa täytetään maahantulokaavake ja siinä kysytään jo, onko mukana elintarvikkeita. Jos kuitenkin viet ja käry käy, niin ne takavarikoidaan. Itse vein sinne suomalaiselle kaverilleni suomalaisia herkkuja. Rinkka läpivalaistiin, mutta eväitä ei löytynyt.

    • piraija88

      Kiitän vastauksista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      73
      2823
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2348
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2208
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      8
      2115
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1544
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1449
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1237
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1100
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1087
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1044
    Aihe