ollaan lähössä tossa viikon päästä helsingin edustalle uistelemaan kuhaa ja haukea ja pitäis löytää joku hyvä uistin johon kumpikin kala ottais..mitäs suosittelisitte?
hyvä kuha/haukiuistin
kalamiääs
133277
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
on se Räsäsen kymppi.
kokeile jigejä. niillä voit heitellä veneestä.
ei mitään veneestä heittelemistä, vaan uistelemista.
jep,paras!
tälläsillä vaapuilla niitä on tullut http://www.normark.fi/index.php?page=12&cid=6&pid=286
varmaa uistinta. Uistimen väri ja uintiliike määräytyy veden kirkkauden ja lämpöptilan mukaan. Jossain toimii sininen hyvin, toisissa paikoissa kulta tai kupari. Matalissa sameissa pohjukoissa neonvihreä tai keltainen, mielellään kuulilla varustettuna. Jos vesi on lämmin, nopea uintiliike kuvassa on eduksi. Itse uistelen kuhaa juuri matalassa lämpimässä vedessä, ja paras uistin on ehdottomasti vihreä tiikeriraitainen Bomber kuulilla. Melkein yhtä hyvin pyytää Rapalan Hysky neon vihreänä tai keltaisena. Kannattaa kokeilla erilaisia usitimia, joskus joku epäilyttävä toimiikin hyvin. Hauki ottaa vaikka kumisaappaaseen. Perinteinen puna/valko Hilo esim. Hilossa pystyy säätämään leukalevyä. Tai vaikka perinteinen helmijak. Jotkut uiselevat myös jigeillä kuhaa. Tätä kannattaa kokeilla. Heittelemällä saa myös kuhaa. Jigeissä hyvä puoli on halpa hinta, ja laaja väriskaala. Painona 10g 4" jigissä on riittävä. Väri pitää kokeilla. Olen itse saanut samana päivänä usealla eri värillä kuhaa. Ei muuta kuin kalaonnea. Oppia ikä kaikki !
aito HAGMAN ruoho mallia vie voiton!paras tähän mennessä omien kokemuksien mukaan.
krokodil spoon isoille hauille. saa myös pienii.
Ehdoton haukilusikka on tuo Kuusamon Taimen valkoinen/keltainen pohja mustat pisteet, mikä tuo väri sitten liekin.
Tällä olen kirkasvetisillä merialueilla repinyt haukea aina, kun muut valittaa ettei hauki syö.
Sameavetisissä sitten tuo Taimen on täysin turha, ei tule niin ei tule. Sinne joko Krokodil tai Turku Spoon.
tähän... löyty tuolta kaapista muutama käyttämätön Finnluren vaappu, salakan värisiä ovat ja kahta pituutta. Punavalkolootassa tekstiä mm: Made in Finland by FR uistin Nuoramoinen.
Kantsisko pitää vai myyä?
Super minnow osta kesportissta
Kuusamon suurhauki se on erittäin hyvä ainakin joessa väriltään puna-oranssi hopee.
Koitappa semmosta temppua että sumutat uistimiin WD-40 monitoimiöljyä. En tiedä mikä on, mutta hauet rakastavat hajua. Uistimen väri ja malli menettävät merkityksensä, kunhan se vaan haisee tälle ihmeaineelle niin kala kyllä nappaa. Tämä saattaa kuulostaa hullulta, mutta toimii oikeesti ja suosittelen edes kokeilemaan.