Yle jakaa teräväpiirtoisena suuria urheilukilpailuita tänä ja ensivuonna. Tänävuonna mukana on yleisurheilun MM-kisat ja ensi vuonna teräväpiirtoisena on mahdollista nähdä taitoluistelun EM-kisat, Vancouverin olympialaiset, jääkiekon ja jalkapallon MM-kilpailut sekä yleisurheilun EM-kisat.
Lue lisää: http://www.digilelut.fi/2009/07/yle-tarjoaa-urheilua-teravapiirtona/
Lue lisää: http://www.digilelut.fi/2009/07/yle-tarjoaa-urheilua-teravapiirtona/
Vastaukset 6
Vanhimmat
Että ihan teräväpiirtoa tulossa. Tosi jännää.
SVT lähettää joka päivä hd-ohjelmaa ja digitaaliääntä.
Miten ihmeessä tuo tekniikkaa tulee Suomeen noin hitaasti?!?!
Olisiko käynyt niin että, vihtaasi on kustu?
http://svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp?d=74504
Suomessa ei taaskaan tänäkään vuonna nähny Euroviisuja HD-laatuisena, mitäs teki SVT HD, eli lähetti aitona HD-lähetyksenä ja monikanavaäänenä.
Ei ole pelkästään hyvä asia, että noita lähetetään. Tuolla saadaan ihmisiä ostaman DVB-T virittimellä olevia HD-televisioita ja sitten kun varsinaiset lähetykset aletaan DVB-T2:lla tulee poru, kun ne ei näy. Pahinta olisi, että varsinaiset lähetykset aloitettaisiin DVB-T:llä, jolloin kuvanlaatu tai kanavamäärä kärsisi.
Tuskinpa porukka sentään ihan _niin_ tyhmää on. Eihän noita YLE:n HD-lähetyksiä levitetä antennisignaalina, vaan ainoastaan kaapelissa kolmansien osapuolien (kaapeli- ja satelliittioperaattoreiden) välityksellä.
Pienen pieni ryhmä valittaa jo, että kaikki menee uusiksi ja taulutelevisio on ostettu turhaan. Käytännössä tämä ryhmä vaatii yhtä uutta välivaihetta digitelevision kehitykseen: DVB-T SD -> DVB-T Antenna HD Ready -> DVB-T2 Antenna HD Ready.
Tämän pienen ryhmän harmiksi operaattorit ja monet muut ovat sitä mieltä, että DVB-T Antenna HD Ready -välivaihe jätetään pois.
DNA sai HD-luvat, niin siellä vaadittiin yhtenä asiana, että lähetykset alkavat DVB-T2-muodossa suoraan.