Huh huh. Linux, puoligraafinen käyttöjärjestelmä. Sudo, onko se joku itsepuolustuslaji?
Ensimmäinen kunnon tutustuminen Ubuntu
Linuxiin
5317
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mee sodat palstalle, ja kun teette trolleja niin käyttäkää edes hiukan mielikuvitusta!!! Toi ei oo edes hauska.
Kyllä tarvittavat toimet löytyy graafisena ja päätteellä pääsee "pintaa" syvemmälle.
Sudo "Super user do" siksi, että kuka vaan ei pääse muuttelemaan käyttiksen toimintoja. Windowssillahan surffaillaan ties millä sivuilla pääkäyttäjän oikeuksilla ja ihan kuka vaan voi asentaa koneelle ihan mitä vaan.
Kannattaa pysyä siinä käyttiksessä, joka on tehty vain levyn eheytys, vakoiluohjelmien poistajia ja virustorjuntaa varten.
Se on sulle sitten sopivin. Ole tyytyväinen siihen sitten äläkä tuu tänne vinkuu turhia. Seuraavan kitinän voit laittaa "Sodat" palstalle. Siellä ne muutkin itkee.
>Sudo "Super user do" siksi, että kuka vaan ei pääse muuttelemaan käyttiksen toimintoja.
>Windowssillahan surffaillaan ties millä sivuilla pääkäyttäjän oikeuksilla ja ihan kuka vaan voi
> asentaa koneelle ihan mitä vaan.
Miten ubuntun sudo-systeemi muka eroaa Vistan UAC:sta? Molemmissa pomppaa käyttäjän riesaksi varmistusikkuna "HALUATKO VARMASTI SUORITTAA OHJELMAN X" joka helvetin välissä, ubuntussa vaan joutuu syöttämään tämän lisäksi vielä salasanankin. Vistassa selviää pelkällä Allow-napsautuksella.
opit sitten miettimään että mihin vastaat myöntävästi, koska windows vaan opettaa sinua vastaamaan "kyllä" kaikkeen... Ja sitä paitsi Ubuntu kysyy harvemmin, vain silloin kun sillä voi vahingoittaa järjestelmää, vista kysyy joka perkeleen välissä. Ubuntussa et ole automaattisesti "root" eli järjestelmävalvoja-käyttäjä, joka parantaa tietoturvaa. Windowsissa useinmiten tehdään vain järjestelmänvalvoja-käyttäjä, vaikka turvallisempaa olisi tehdä normaali käyttäjä jota käyttää normaalikäytössä ja järjestelmänvalvojaa kun sitä tarvitsee. Järjestelmänvalvojana voit vastata palomuurin kysymykseen millä päästetään nettiin joku ohjelma ja olet UAC:n takia oppinut vastaamaan allow, kyllä, ok etc. Ja päästätkin vahingossa haittaohjelman nettiin, jolla on kaikki oikeudet tietokoneeseesi, koska olet järjestelmänvalvoja.
Kyllä, sudo tarkoittaa "super judo" ja komennon avulla voi vääntää ubuntunsa täysin tatamiin kun ei osaa eikä viitsi muutakaan ;D