Bamberg, Pikku-Venetsia

UNESCON kohde

Käykääs kattomassa Bambergia. Ei uskoisi ennen kuin näkee. Ottakaa hotelellihuone pariksi yöksi vanhasta kaupungista (nimenomaan sieltä). Terasseja, ruokapaikkoja ja monimuotoista keski-ajalle asti ulottuvaa kaupunkimiljöötä riittää ihmteltäväksi ja käveltäväksi Tonavan latvoilla. Pari päivää menee siellä tarpoessa joenrannoilta kukkuloille että hurahtaa.

Kesäkuun alussa turisteja on mutta ei ollenkaan sellaisia massoja, korkeita hintoja ja kuluneisuutta kuin Italian Venetsiassa. Kaunis ja mielenkiintoinen paikka.

Toinen mahdollisuus on pyöräillä esim 100-150km Tonavan juoksujen rantoja ja pistää (ehdottomasti) Bamberg matkan varrelle. Siellä on hyvin huomioitu pyöräilijät. Sieltä alueelta on laajempi pyöräilykartta reittisuunnittelua varten. Tää ei ole se, mutta jokilaaksot antavat hahmoa reittivalintaan:

http://www.germany-tourism.de/pdf/adfc/eng/route_main_cycle_route.pdf

2

955

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Frankenland immer wieder

      Bamberg on todella yksi alueen helmistä, mutta koko Main- joen laakson alue on kunnon lomamatkan arvoinen kokemus - aina ei tarvitse päätyä etelän esialpeille tai tyytyä Moselin (kuluneisiin) mutkiin. Oheista linkkiä vilkaisemalla saa jotain käsitystä alueen tarjonnasta, mutta vasta paikan päällä huomaa miten kaunista kumpuilevaa seutua se on. Fränkische Schweiz on ihan omanlainen alue - paljon tippukiviluolia ja eroosion eksoottiseksi muovaamia kivipilareita. Alueella on lukematon määrä linnoja ja upeita luostarikirkkoja sievien pikkukaupunkien lisäksi, linnoisssa kivoja museoita yms - mm. Kulmbachissa tinasotilaista rakennettuja sotatantereita. Eikä paikallinen Franken-viinikään ole lainkaan hassumpaa. Tonava puolestaan rullailee etelämpänä Regensburgin ja Passaun läpi Itävaltaan.

    • Zarabande

      Kannatan edellistä!
      Olen ollut Bambergissa vain yhden yön yli, mutta se on jäänyt mieleen satukirjamaisena ja pienimuotoisena maisemana.

      Hotellimme ei ollut vanhassa kaupungissa (ei päästy itse valitsemaan). Kävelimme kävelytietä puistossa ja sen jälkeen joen yli, saavuimme vanhaan kaupunkiin - näkymä oli mykistävä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      105
      9423
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      49
      4591
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1976
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1901
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1620
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1381
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      38
      1297
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      917
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      902
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      893
    Aihe