Elämä ei ole ne päivät, jotka ovat menneet, vaan ne päivät, jotka muistamme.
Elämä
Kaaleppi
211211
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
on kuin palapeli, jos yksi pala katoaa on koko peli auttamattomasti tärveltynyt.
Parempi siis olisi hoitaa elämää niin ettei pääsisi yksikään pala katoamaan. Pitäisi tajuta joka palasen olevan yhtä tärkeän.
Elämän "palaset" ratkaisevat kohtalosi. Sielun ajatukset ovat taas hengen ja ruumiin ajatusten sanelemia, tai sitten muualta opittuja. Sinun vapautesi on valita, miten ohjailet elämääsi.
Mie en oo mikkää tyrkyttäjä! mutta mie oon löytänyt oikean elämän jota elää kannattaa, Ja se on elämä Jumalan yhteydessä Jeesuksen Kristuksen kautta.
Myöskin kielemme on yksi elämän lähde, sillä raamattu sanoo että "kielellä on vallassa elämä ja kuolema" Ja vanha Suomalainen sananlasku sanoo että " joka vaivojansa vaikertaa, on vaivojensa vanki" Siis vaikka kuinka pakottaa ja ja tunteet on huonot, niin kannattaa kielellä päästää vaan hyviä sanoja, ja sanoa että Kiitos Jeesus kun kannoit tämänkin kipuni, vaikka tunteet sanoo toisinpäin niin kieli voi sanoa toisinpäin, sillä
kielellä on vallassa elämä ja kuolema.
Jotkut elävät tunteilla jotkut taas elävät uskolla.
Sakarias
Eläkkeelle jäätyäni, pysähdyttyäni siis "kovasta ytimestä" (onneksi siitä on aikaa), pintaan nousivat töppäilyni pitkän juoksun varrelta. Minusta alkoi tuntua siltä etten muuta ollut tehnytkään kuin töppäillyt.
Sitten järki sanoi, ettei totuus - ei ainakaan koko totuus voinut olla näin mustissa muistoissa. Katsottuamme vaimon kanssa valokuvia ja kotifilmejä, sieltä näkyi ihan valoisia kuvia.
Olen Kaalepin kanssa samaa mieltä hänen aforismistaan "Elämä ei ole ne päivät, jotka ovat menneet, vaan ne päivät, jotka muistamme".
tuo laittamsi viisaus on sieltä parhaammasta päästä,se on minul mietelappu nipussa,josta ain otan essii mietelauseita joita olen täältä tai jostain muualta kuullu. ja jotka tuntuu minusta hyville.
tarviin tuommosii viisauksii, muistuttaaksein itellein perimmäisistä asioista, ne joskus tuppaa unohtuu, ko ruppee oikee "maallistummaa".;)))
elämä sana on mahtava, se pittää niin paljo sisällää. siin on kaikki jos ei ole elämää ei ole mittään.
luen joskus nuortten keskustelu palstoja on mukava lukkee mitä tämän päivän nuoret puhhuu ,verrattuna 60 vuotta sitten;))
se hymyilyttää ko hyö monast sannoo toisillee, jos joku alkaa kovast selittäämmää jottain tai mollaa toista,hyö sannoo "hanki itselles elämä".se on paljo käytetty lause nuorten keskuutessa.
meil on riitta väisäsen kanssa samanlaisii tykkäämisiä. myö tykätään hevosista ja sanoista. hää kerto pitävänsä ja miettivänsä sanoja paljon.
väisänen pittää sitä kymppi tonnii niin on joutunu paljo sanojen kanssa tekemissii,niin on saannu erikoisesti miettii niitä.
tuo oli myös mukava ohjelma televisiossa ko esko salminen pohti ain jottain sannaa ja mist se on peräsin,hyvin mielenkiintonen ohjelma,siin tuli mukavaa tietoo sanojen alkuperäst.
joutessain miekii etsin joskus maailman kauneinta sannaa. kyllä elämä on kaunein,sen jälkee tullee muut. koska elämä on jumala.
siin elämä on armollinen ihmiselle, että on antanu muistin muistaa ja unohtaa.
aforismia sais olla minust usseemmin, vois tulla uusii esiin mitä ois mukava saaha mietittäväksi.
kiitos kaaleppi tästä muistutuksesta.tervisin lyyli.
Nuorempana hypätään aina uuteen, vanhana kahlataan vain vanhoissa.
mukava tavata sinnuukin täällä palstalla.
olisikin vähä puhutavvaa. sie ko oot jo vanhemmasta päästä niin tiiät nämä asiat,teille nuoremmille ei vissii ole viel näin käynny.
nyt minul on käynny köpelösti ,on vissii tullu dementti tai mistä sitä tietää vaik altshaimerin tauti. puhun ihan tosissaa nyt tästä asiasta,tässä ei ole yhtää leikkiä.
mie ko en muista tuota, tähä sammaa otsikkoo kirjottaneeni "siinä on kaikki kello 8.48.
onha siin minun ajatusta mutta en muista että oon tännää kirjottanu.
onkos sinul käynny näin. onkohan tämä hälyyttävää,pitäskö minun männä lääkäriin, mitä sie arvelet. ja onko sinul käynny näin,ootha sie minnuu vanhempi.en kehannu toivolle puhhuu ettei hää huolestu, ko on jo vaimosta huolta.
mite ihmees mie en muista tuota kirjotusta.ei minul mittää erikoista ole tänä aamuna sattunu että olisin päätä loukannu tai satuttannu mihinkää. onko tämä nyt sitä dementtii vai peräti altshaimerin tautia.
muistan että nousin niinko ennekin ylös, syötin kisut.vähä putsasin paikkoja. juttelin toivon kanssa puhelimessa.hää tullee huomen aamulla.
söin eilistä ohrapuuroo. kulin vähä pihalla paikkoja katsomassa ja olin täällä aamulla lukemassa ja kirjottamssa,mutta tätä mie en muista kirjottaneeni.
voi hyvä isä mitä tästä nyt tullee,ko kaik olis muute mallillaa. nytkö mie sitte dementoitun,tälviiskö se tapahtuu.
ossaan mie konetta viel käyttää, aatella ja muistan presitentin nimenkii häähä oli halonen.
muistan äitin nimen ja monen tuttavan,ja ossaanhan kirjottaa tännekin.
jospa nämä on ensi oireita jotka varottaa tulevasta,onko sinul tapahtunu mittää tämän tapasta. sillä minulla on tuo kirjotus kokonaa pois muistista.
voi hyvä isä olis sitä nyt voinnu viel jonkuu aikaa olla selväjärkisenä,ko lapskin on tullu maailmaan ja kummin vastuun sain.laps parka jääp ilman kummia,tai saa höperön.
onkohan tähä mittää lääkettä keksitty,ei vissii eihä muute niinkin kuulusa ko presitentti reegan olis demnetoitu,hänelhän olis ollu kaik maailman lääkkeet ja keksinnöt käytettävissä.
jos nyt sattuu että mie yks kaunis päivä menetän kokonaa muistin eikä minnuu tääl näy. niin tiiätte sitte mite lyyli paralle on käynt.
liian aikasin joutu höperöks vaik ei ollu viel vamis. niinhä se on ihmisen elämä,ei se ole meiän määrättävissä. rakkautella kaikille lyyli.
Saattaa olla verenkierto häiriö aivoissa. Hanki Aspirin kardio tab. Sattuuhan noita nuoremmillekin.
Mummi antoi hyvän ohjeen. Minulla on ollut ystäviä, jotka ovat sairastuneet dementiaan. Eivät he itse sitä huomaa. Tuo sinun huolestuneisuus osoittaa, ettei suurempaa hätää ole. Jatkahan rauhassa kirjoittelemista!
Minä en aamulla meinannut löytää autoani marketin edestä.
kiitos mummi ja alvar osanotosta minun huoleen.
soitin toivolle ja pyysin häntä tuomaa huomen tullessaa tuota aspiriinia. en kehannu toivolle puhhuu mitää, ettei huolestu.
no sie tiiät alvar sitte tuosta dentistä jos sinul on ollu tuttavii jolle on niin käynt.
se taitaa tulla salakavalasti, ehtiikö sen itse toteemaan ollenkaa enne ko tauti yllättää.
mie oon ain aatellu et minul se ei tule,ko ei ollu äitiskää ,hääkin oli ihan selväjärkinen loppuu asti.
oisin vaik antant toisen jalan, kohan jären ois saannu pittää. minul ol kyllä täti äitin puolelta joka sairastu dementtiin.
bertta oli onnellinen demetoitu. hää näki kukkasii joka puolella,hänel helotti aurinko pilviselläkin säällä.
bertta ku oli ite taiteilija ja maalasi kukka tauluja, niin hää kerranki sairaalassa katseli tyhjää seinää ja kehu taide maalausta. että on siin kauniit värit saatu aikaseks,kukahan taiteilija on, ja tiiraili alanurkkaa.tyhjää harmaata seinää.
vaik hää oli onnellinen dementoitu, niin mie tahtosin silti olla vaik onneton selväjärkinen,jos valita sais.tahon olla tietonen oikeasta elämästä.mummona lapsenkin takia.
minun leskeks jäänt naapuri kulki koko ajan ees takasin kottoo ja minun vällii ja rakensi uutta navettaa. oon hänest tääl kertonukkii .
hää luuli minnuu muijaksee ja haki koko ajan minua kottiin, katsomaa josko navetan laudat tuli, hää ko rakens 50 luvulla uutta navettaa.niin hää eli sitä aikaa uuvelleen.
sitte hänen poika muutti kottiin hoitamaa häntä ja naapurii piettii lukkojen takana,vaik pääs välil karkaamaan minun luokse.
raskasta semmonen demetotuminen on ko pittää koko aika olla hommissa ja lautoja oottaa.nyt hänel on työt tehty, kuoli vuos sitte.
siin oli kaksi niin erilaista dementtii.
minun pittää sannoo etten vielkää muista tuota kirjotusta. kyllä tässä on jottain nyt tapahtunu minun aivoissa.
ihmsellähän kuolee aivoista joka päivä aika isoja määriä. prisma ohjelmas kerran niin kerrottii. mutta paljo niitä jääkin jälelle.oliko niitä miljoonii vai peräti miljardii.
jos minul kuoli tännää aivoista se osa jossa tuo kirjotus oli muistissa, ja siks en siitä tiiä,oliskohan tässä selitys.
kuulutin tuota saskiaa ko hää on minnuu vanhempi niin kai hänel on jottain jo tullu, ko täs nuoremmillakin on.;))no eihä meil ole ikä erroo ko pari kolme vuotta. mutta tääl ei taia muita näin vanhoi olla.
oon kuulu joskus et jos ihminen on paljo kouluja käynt ja lukenu ei dementoitu niin aikasin vaik ois suvussakkii, ko on käyttäny aivoja.vaikuttaa että saskia on tältä harmilta säästyny,ko on lukenu ihminen.
aivot onkii vissii ainoo osa ihmises joka käytöstä paranee,kaik muut melkee kuluu.minunkii ois pitänt vaa opiskella jottain ja lukkee.
Jalmari olis kyllä antanu kotona lukkee vaik ylioppilaaksi. oisin varmaa saant kottii opettajankin,mutta pois kottoo en olis saant lähtee mihinkää kouluihin.
mutta jalmarin elläissä minun järki ja kiinnostus oli vaan kotona,huonees,navetas ja pelolla. sitä aatteli ettei koulut ollu minnuu yksinkertasta ihmistä varten,ne ol perustettu viisaammille.
voi ko olisin ees vähä raottanu tiedon verhoo, niin olisin varmaa innostunnu opiskelemaa. ko nyt tahon tietää enemmän ko pystyn ja ossaan ottaa vastaa.
minul on sellanen vika, et ko oon jostain huolissaa niin puhua pälpätän ylettömmii,nytkii en ehi kirjottaa niin paljo ko mietin ja pitäs sannoo;))
oon ylen onnellinen että mie oon löytänt nämä palstat ja voin puhhuu täällä ihmisille.mite mie nyt tätäkin yksinäin murehtisin.
nyt ko puhhuu pälpätän teille, tuntuu jo paremmalle. ehkä minul on viel vähä selväjärkistä elin aikaa jälellä.kiitos kaikille kävijöille.
vaik mie en lääkäri oppinut olekkaa,niin annan itelle diaknoossin,minul on päässä verenkierto häiriötä, tähän tuloksee olen tullut, tästä muisti katkoksesta.
kiitos teille kaikille, työ ette arvaa mite suur asia tämmönen palsta voip olla, sillo ko ei ole kettää kelle voisi puhhuu. mie en voi tällä hetkel toivolle puhhuu, ko hänel on tarpeeks omassa vaimossaa.
kiitos.
"mustia reikiä".
Minulle on sattunut joulun jälkeen yksi vastaava tapaus, jolloin kauhistuin, että nytkö se alkaa... ja tällaistako se on... kun muisti menee.
Tänä aamuna hurautin maitoa termoskannuun ja piimää kahvikuppiin, että hyvin on pullat uunissa ;))
Ei hätää, Lyyli, kirjoita palstalle ja huuda isosti APUVA!
kirjoitat, mutta eikö mieleesi, eikä kenenkään muunkaan mieleen ole juolahtanut ajatusta "jos ei lyyli sitä kirjoittanutkaan???"
Minä kun olen aina tuollainen "kuvittelia eukko"
niin tuli heti lyylin toisen kirjoituksen mieleen tuollainen asia.
Yritin kovin tutkiskella erilaisuuksia, mutta en oikeastaan löytänyt.
Siksipä kysynkin kirjoititko sitten tuon "liena, kirjoita runo" tuonne alempana olevaan "Huomasiko"-ketjuun?
Jos vaikka siitä muistaisit jotain.
Joka tapauksessa minäkin, kun olen samaa ikäluokkaa kanssasi, jos siis todella olet unohtaneesi kirjoittaneesi, niin älä sittenkään murehdu.
Olen itsekin aamulla lukenut omia eilisiä kirjoituksiani, uskomatta silmiäni niitten olevan omia tuotantojani.
Kaiken lisäksi en pysty keskittymään joka asiaan samalla tavalla kuin nuorempana ja siksi unohtelen mitä olen tehnyt.
Olin sisareni hautajaisissa joka oli kärsinyt Dementiasta jo muutaman vuoden, silti hän pysyi järjissään kuolemaansa asti. Soitin hänelle viimeksi jouluaattona (asui kauempana) ja silloinkin hän puheli kaikista asioista aivan järjellisesti. Kuolinsyykin oli "kaikkien elinten toimintakyvyn loppuminen".
Niin että älä huolestu tosiaankaan, nykyisin on kaikenlaisia lääkityksiä siihenkin sairauteen.
Jos Mdk:n ehdottamalla tavalla kirjoitat APUVA tälle palstalle, niin minä neuvoisin pistämään vaikka puhelinnumerosi mukaan, niin joku pääsisi apua antamaan.
Hyvää jatkoa Sinulle Lyyli, kirjoitat vielä pitkään tällä palstalla, toivoo Liena.
Olen pahoillani siitä että olet huolissasi! Mutta minäkään en usko että sinulla on mitään hätää.
Käy silti lääkärissä, vaikka vain siksi ettei sinun tarvitse turhaan huolta kantaa.
Muistihäiriöihin voi olla monia eri syitä. Esimerkiksi B12-vitamiinin puute aiheuttaa niitä.
Voit hakea netistä tietoa hakusanalla: muistihäiriöt.
Olet hyvä ihminen, kirjoituksesi antavat voimaa elämään.
kiitos mdk ko sie satuit tulemaa paikalla.
onha minul ollu muisti katkoja mutta ei tämmöstä että en muista olenkaa.
siin kirjotukses tuntuu olevan jottain tuttua, olenko kirjottanut sen tänne, vai onko jokkuu siirtäny sen jostain muualta, mihin olen kirjottanut sen.en millää muista kirjottaaneeni sitä tuohon.
kamala kyssyy tämmöstä en mie eppäile kettää,uskon jos sanotte, mutta onko se kirjotus ollu koko ajan alust lähtien siinä.
mite ihmisel voip männä yhest kohtaa noin muisti. ja muistanhan mie suomen presidentin nimenkin tarja halonen,se ko kysytään ensimmäiseks ko ihminen mennee dementtii.
keitin kitkerää kahvii,se ko pannee aivois veren kiertämää join ison mukillisen,ja löysin tavallista asperiinia lääkekaapista ja otin pillerin se pitäs olla aivoverenkieroo elvyttävvää.
sie oot mdk viel niin nuor ja sinul on koulutetut aivot ,ettei sinul ole niin suurta pelkoo.mut miul ko on jo ikkää ja vähä oppinen niin vaara on suurempi.
en joutas viel lähtee, ei minul mittää muuta ole mutta tahtosin ellää viel jehu pojan vierellä muutama vuos.sen verran että näkis mikä hää on miehiään.:))
ensi mie ruikutan muutamaa vuotta elämää lissää ja ko sen oon saannu, pyyän taas muutaman lissää;) silviisii yritän kitkutella 100 vuoteen.:)))
oliskohan jottain vitamiinii mikä tehois aivotoimintaa,jospa yrittäisin ruokkii aivoja välillä terveellisesti,vai voiko mittäää tehhä ennää täs iäs.
no katson aamulla muistanko tuon jutun,kyl mie unohan asioita mutta ne on aika noppeesti tullu mieleen,ei ole koskaa tällasta tapahtunnu.
vai ootko sie huomannu jottain minun muistissa,puhunko sammaa monnee kertaa.
puhun kyllä joskus ,mutta ylleensä mainitsen että mie täst vast ikkään kerroin,ihan sen takkii että työ ette luule että haastan tietämättäin uuvelleen.
mutta tääl monast puhutaa samoja asioita uudelleen ja minul ko ei niin kovast mittää tapahu ennää,niin joutun puhumaa vanhoja monnee kertaa.
voi tätä ihmis elämää olis se luoja voinnu järjestää vähä toisel viisii tämän. vaikka niin että jos ihmisel on jottain tärkeetä tekemistä elämässää ,niin hää saap jatko aikaa hoitaa sen,vaik ikkää oliskin.
no ,mie oon ain parantelemas luojan töitä eduksein,hää on jo siih tottunu,ihminen ko on ain tietävinnää paremmin.;)))
todellisuuessa olen kiitollinen kaikesta,mie oon oon saant enenpi ku ansaitsenkaa.
sie oot hyvä ihminen mdk,kiitos sinulle ,toivoo lyyli
kiitos viellä tuosta vitamiini ehdotukseseta ja netti muistutuksesta.
sieltähän voin lukkee jos jottain sanotaa muistihäiriöstä, sitäkään en muistanu tässä muistihäiriössä;))vaik muute ain oon hakemassa kaikkea googlesta.
nyt mään maate ko otin konjakin, niin nukuttaa hyvin. hyvää yötä.
vielä ole Lyyli hyvä, kaikki me tämän ikäiset jo unohtelemme asioita. Kävin tässä joku aika sitten lääkärin tarkastuksessa ja valitin että alkaa tulla dementia kun unohtuu asioita. Häntä nauratti kovasti ja sanoi että: Niin kauan kun itse muistat että olet jotain unohtanut, ei ole mitään hätää.
Vanhan unohtaminen on eri asia kuin nuoren. Lähipiirissäni on kaiken ikäisiä 10-vuotiaasta alkaen. Joudun tämän tästä auttamaan avainten unohtamisista auton pakkasnesteen ym. unohdusten paikkaamisiin.
Kun nuoret unohtavat, asia huitaistaan parhaimmillaan hauskana sattumana. Vanha alkaa itse laskemaan ja vartioimaan unohduksiaan. Tavallinen arkipäiväinen unohdus saa suhteettoman merkityksen: nytkö se alkaa?
Suhteessa nuorempien unohduksiin huitaisen kädellä omiini. Sitä sattuu, kun eletään!
Lyyli-hyvä. Sait jo hyviä neuvoja tuolla edellä, eikä minullakaan mitään parempaa ole. Kyllä kaikki unohtavat ja töppäilevät aina silloin tällöin ja se pannaan vain hajamielisyyden tiliin.
Vanhetessaan se on juuri lähimuisti joka ensimmäisenä rupeaa reistailemaan, mutta kyllä siitä on vielä pitkä matka oikeaan dementiaan.
Älä ollenkaan huolestu, olet vielä todella virkeä ja lujasti tässä elämässä kiinni ja sitä tukee vielä tämä suuri elämänmuutos jonka nyt mummona koet. Sen tuoma "uusi elämä" antaa päivillesi sellaisen vauhdin että siinä pieni, hetkellinen unohduskin kalpenee.
Siinä olen kanssasi samaa mieltä, että kunpa pysyisi järki edes jonkinlaisessa kunnossa.
Lähisuvussani ei ole dementia vaivannut, mutta eihän sitä koskaan tiedä.
Ollaan iloisia kun muistetaan vielä tämänkin verran ja saadaan tämä kone auki. (Hymyillen)
Iloisin kuulemiin.
no nythä mie hälytin kaik paikalle voivottelullain,kiitos liena,Maria ja saskia.
pelästyin aika tavalla ko yksi kirjotus on pimennossa.ihan selväjärkisestihän se on kirjotettu, mutta en vaa muista sitä kirjottaneeni.
kyllä mie muistan liena sinulle runokehotuksen laittaneeni.on kysymys vain tuost yhestä.
no nyt mie oon ottanu asperiinin ja vahvaa kahvii ja konjakilla
että saan nukuttuu hyvin. katsotaa palaako muisti aamulla, vai oonko saant sannoo jäähyväset osalle aivoistain.
mie oon vaa harjottanu jäsenii että olen kulku kelponen ko jehu kasvaa, olin ihan unohtannu aivot,niitäkin pitäs jotenkii ravita.
kohan pääsen ens viikkoon otan selvää mitä ruokaa tai vitamiini on hyväks aivoille.
ruppeen hoitamaa mitä jälel on.:))
kiitos saskia ko jaksoit viel vastata tähä aikaa.
hyvää yötä kaikille ja kiitos osanotosta.
Päivää Lyyli!
Minä en sinuna olis kovin huolissani,uskon et voi tapahtuu näin.Ajatukses on olleet Toivossa ja Jehupojassa,sinulla on huoli heistä ku äidillä on vaikeeta.
Näine mietteinesi oot lueskellut täällä ja vastannutkin..et ollut ajatuksin mukana näissä kirjoituksissa.
Itse olen joskus käynyt myöhälläki lukemassa näitä juttuja ja saattanut vastatakkin johki..voin sannoo ellen ois nimimerkkiini siihen laittanu,en olis tuntenut omaksisepustuksekseni sitä myöhemmin.Huoli jostain ja väsy saattavat tehdä pikku kepposia....Ei hätä oo tään näkönen,soon pieni ja pullee lapsenkäsi:-)Tokko sitä nuorempanakkaan niin kaikkee muistettiin,mutta ei niihin silleen pysähdyttykään miettimaan,eika huolestuttu.Mulla autonavaimet jää usein sisälle ku lähden liikenteeseen..lukulasit piiloutuu jokapäivä ku niitä tarviin.En osaa olla huolissani,enemmän naurattaa kokotouhu.Sinulle mukavii Onnenhetkii Lyylimummi Jehuvauvelisi kanssa..eiköhän hänen muistamisensa ole SE tärkein.Lämmin rutistus!
ei voi ku sannoo että, olihan eilen ilta .
en ole koskaa tuommosta kokenu. oon sitä mieltä että minul oli verenkierto häiriö aivoissa. mie en ihan kaikkee puhunu teille, oli vähä muutakin kummaa.
kun kirjotin tänne niin näytti että rivin alku oli alas kallellaa,samaten ko istun täs konneen vieressä näytti lattia olevan kallellaa toisest sivust alaspäin,mutta ko nous ylös seisomaa lattia oli niinko pittääkin.eikä minnuu huipannu kävellessä. nythä ne on taas kaik suorassa.
kaik on niinko ei mittää olis ollukkaa.muistan nyt tuon kirjotuksenkin. pyyän anteeks et olin eppäilemäs et joku on sen siihe siirtäny. mutta se kohtaus sai sen aikaseks.minul ei ole tapana eppäillä muita,ylleensä eppäilen vaan itseä.
se minust on kummaa että muisti män vaan yhen kirjotuksen kohalta. muute järki tuntu olevan ko partaveitsi,mie ko tein vaik mitä kokkeita itelle muistista.
ehkä se on niin ko annukka sano, et jos itse tietää itellä olevan muistamattomuutta sillo ei voi olla dementtii.
niinhä se on ko järel aattelee,dementis ei voi tietää olevansa dementissä. meen nyt ens viikolla lääkäriin tutkimuksii. oli tuo semmonen kokemus,etten mie voi jättää sitä ilman mittää.
pittää sannoo et hätäännyin kovasti,sitä siunas itsensä maate mennessä hartaammin ko tavallisesti, niin se kuoleman pelko saap huutaan hätäänsä joka puolelle.tuli luvattuu vaik mitä kohan saan pittää aivot kunnossa viel jonkuu aikaa.
ei minul mittää kuolemaa vastaa ole, sit ko aika olis,sehä on ihan hyvä siunattu lepo pitkän matkan jälkee,mut nyt ko ei viel joutas. minul on niin tärkeä saaha ellää viel sanotaa 15 tai 20 vuotta.
pyyän anteeksi kaalepilta että mie sinun hyvvään aiheeseen omia murheineni tulin,mutta tähä oli niin turvallista kirjottaa, sitä oli ihan ku teiän ympäröimänä.
olihan tuo sinun miete lause aika enteellinen minun kohalle:))),mite se män, et elämää on ne päivät jotka muistamme.
kiitos kaikille ystävällisyyestä,minul on jo valkeet uunissa molemmilla puolilla ja ruppeen laittaa muute paikkoja kuntoon,ko puolilta päiviltä tullee minun pojat;))
en tiiä mite sainkii niin sekasin kaikki. toivo ko tulis hää katsois et mitä ihmeen elämää se mummo oikee viettää yksinää.
verenpaine mittari levällää,konjakki pullo ja likööri pullo pöyällä, mietin kumpaa ottasin eile siks ne on molemmat siinä;)),kahvipaketti esillä,suklaat levällää paketista ja viel raamattu ja aspiriinit.
rauhallista pyhän seutuu kaikille, minul on paljo lämpösii tunteita teitä kohtaa kiitos kaikesta.rakkaudella lyyli.
Elämää on tämäpäivä mitä nyt elämme,
taakse jättämämme on muistoissamme.
Minä en tahdo muistaa ees eilistä-
päivää,mitä tein mitä koin. ;-))
Mutta vanhat asiat kyllä pulahtaa
mieleen aina kun jotain alkaa muisteleen.
Minulla pakkaa olla esineitä hukassa,
Milloin sakset milloin joku muu pikkutavara.
Toisinaan haen kännykkää,enkä millään
muista mihin sen laitoin.
Sitten soitan siihen lankapuhelimella,
ja siinähän se soi miltei nenän alla.
Kyllä se niin vain on että,iso D se alkaa
vaivata.
Johtuuko lääkkeistä vai jostain muusta,
vai olenko jo muuten niin kalkkeutunut.
Mene ja tiedä sitten,mutta kotiin kyliltä
vielä osaan tulla.
Toisinaan ajattelen että milloin
hukkaan itsenikin.;-))